قهوه کلمبیایی، جواهری از غرب آمریکای جنوبی

دسته بندی ها : دانشنامه
منظور از قهوه کلمبیا چیست

قهوه کلمبیا، به خاطر طعم عالی و عطر بی‌نظیر آن معروف شده است. قهوه یکی از محصولات عالی و صادراتی کلمبیا است که طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. این قهوه طعم و عطری ملایمی دارد که قهوه‌ نوش‌های حرفه‌ای را عاشق خود کرده است. اما سوال این‌جاست که قهوه کلمبیا چه تفاوتی با سایر قهوه‌‌ها دارد؟ آیا فقط عامل شرایط جغرافیایی باعث تمایز این قهوه می‌شود یا عوامل دیگری هم در این مساله دخیل هستند؟

در واقع، باید بگویم که ترکیبی از شرایط جغرافیایی، مثل شرایط آب و هوایی، روش کاشت و برداشت آن باعث شده است که دانه‌های قهوه کلمبیایی نسبت به سایر قهوه‌ها طعم ملایم اما خاص‌تر داشته باشد. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که چرا این قهوه تا این حد در میان انواع قهوه‌ها دلبری می‌کند، پس حتما ادامه مطلب را بخوانید.

معرفی قهوه کلمبیا

قهوه کلمبیا نوعی قهوه تک‌خاستگاه (single origin) است که در کلمبیا رشد می‌کند و به خاطر این که عربیکا فوق العاده‌ای را تولید می‌کنند، قیمت و تقاضای بیشتری در بازار دارند. از نظر میزان تولید، کلمبیا سومین کشور بزرگ تولید‌کننده قهوه بعد از برزیل و ویتنام است اما از نظر طعم و کیفیت بی نظیر هستند. معمولا روی قهوه‌های کلمبیایی اورجینال، کلمات سوپرمو (Supremo و اکسکلوسو Excelso) نوشته شده است که به سایز دانه‌های قهوه اشاره دارد و به کیفیت قهوه و قابلیت ردیابی محل رشد آن در کلمبیا ارتباطی ندارد.

معرفی قهوه کلمبیا

کلمات (سوپرمو Supremo و اکسکلوسو Excelso) روی بسته قهوه کلمبیا، اشاره به سایز دانه‌های قهوه دارد.

شرایط آب و هوایی یکی از مهم‌ترین عواملی است که بر کیفیت و طعم بی‌نظیر این محصول تاثیر می‌گذارد اما تنها عامل تاثیرگذار نیست. روش کاشت و برداشت، از جمله سایر عوامل تاثیرگذار هستند. بهترین شرایط محیطی برای کشت قهوه، عبارتند از:

  • خاک آتشفشانی
  • ارتفاع از سطح دریا 1200 تا 1800 متری
  • دور از شرایط سرمازدگی
  • بارش حداقل 80 اینچ

خوشبختانه کلمبیا همه شرایط بالا را دارد و در بخش مرکزی کشور در منطقه‌ای به نام eje cafetero (به معنی چشم‌انداز فرهنگی قهوه) بیشترین قهوه صادراتی‌اش را تولید می‌کند. شهرهای کالداس، کویندیو، ریسارالدا و شمال وِیل کمربند قهوه کلمبیا به شمار می‌رود اما در انتیوکیا، کونْدینامارْکا، بویوکا و شمال تولیما هم دارای شرایط محیطی مشابهی هستند و کشت و زمان برداشت آن با منطقه کمربندی قهوه در کلمبیا مشابه است. البته قهوه در نقاط دیگری از کلمبیا هم رشد می‌کند.

برای مثال سییرا نوادا، کوه‌های پریجا؛ کاسانره، سان تَندِر، و شمال سان تَندِر هم که آب و هوایی شمالی‌تر و گرم‌تر دارد نیز به کاشت قهوه مشغول هستند، اما قهوه تولیدی در این مناطق اسیدیته پایین‌تری و تلخی بیشتری دارد. از طرف دیگر، در شهرهای جنوبی‌تر که در سطح بالاتری از دریا قرار دارند و به خط استوا نزدیک‌تر هستند، محصولات قهوه اسیدیته بالاتری دارند و طعم شیرین‌تری در قهوه حس می‌شود. شهرهای جنوبی تولیدکننده قهوه، شامل نارینو، کاوکا، هی یولا و جنوب تولیما می‌شود.

متوجه هستیم که توضیحات بالا برای شما شاید کمی ‌گیج کننده برسد، اما از آن‌چه در بالا گفتیم می‌توان این نتیجه را گرفت که مناطق زیادی از کلمبیا درگیر کاشت و تولید قهوه هستند و محصولات آن‌ها در بخش‌های متفاوت دارای طعم‌ها و مشخصات متفاوتی هستند.

تاریخچه و خاستگاه قهوه کلمبیا چیست

شرایط آب و هوایی، یکی از مهم‌ترین عواملی است که بر کیفیت و طعم بی‌نظیر دان قهوه کلمبیا تاثیر می‌گذارد.

مهم‌ترین ویژگی قهوه کلمبیا چیست؟

کلمبیا، بهترین شرایط جغرافیایی و آب و هوایی را برای تولید قهوه دارد، شاید به همین دلیل است که حدود 600.000 تولید کننده قهوه در این کشور وجود دارد. یکی از مهم‌ترین عواملی که این قهوه را خاص و بی‌نظیر می‌کند، این است که کلمبیا تنها گونه بوته‌ای عربیکا را پرورش می‌دهد که طعم ملایم‌تر و خاصی را تولید می‌کند. در کلمبیا، گیاه قهوه زیر سایه درختان موز و در یک آب و هوای گرمسیری رشد می‌کند.

عامل دیگری که این محصول را تبدیل به یک قهوه خاص می‌کند، همان موضوع نحوه برداشت است. در اکثر کشورها، برداشت در یک مرحله انجام می‌شود. بدین معنی که در یک مرحله، همه دانه‌های قهوه را برداشت می‌کنند. اما در کلمبیا، کشاورزان یک درخت را در طی یک ده روز بررسی می‌کند و تنها دانه‌های رسیده شده را برداشت می‌کند و برای رست و سایر مراحل آماده می‌کند. به همین دلیل است که برداشت قهوه در کلمبیا به شکل ماشینی انجام نمی‌شود، چرا که تشخیص میزان رسیده بودن دانه‌ها به عهده کشاورز و یک فعالیت انسانی است.

میزان ریزش باران در کلمبیا زیاد است و آب و هوای این کشور در هیچ زمانی از سال شرایط یخبندان و درجه دمایی پایین را تجربه نمی‌کند. خاک مناسب، ساختار کوهستانی، آب و هوای گرمسیری، میزان تابش مناسب آفتاب، بارش فراوان و دمای مناسب جهت کشت قهوه عواملی هستند که کیفیت آن را خاص و بی نظیر می‌کند.

ویژگی قهوه کلمبیا چیست؟

قهوه کلمبیا، تنها گونه بوته‌ عربیکایی را پرورش می‌دهد که طعم ملایم‌تر و خاصی دارد.

جدول مشخصات قهوه کلمبیا

در زیر، برخی از مشخصات کلی این قهوه را به صورت خلاصه با هم می‌بینیم:

مشخصات قهوه تولید شده در کلمبیا
محل رشد کلمبیا
شرایط رشد در آب و هوای گرمسیری، تابش مناسب آفتاب، بارش فراوان، ساختار کوهستانی و…
طعم طعم ملایم با ته مزه‌های شکلاتی، میوه‌ای و…
نوع رست از رست روشن گرفته تا مدیوم و رست تیره
عربیکا یا روبوستا نزدیک به 100 درصد عربیکا
میزان کافئین میزان کافئین نسبتا پایینی دارد
اسیدیته اسیدیته بالا (pH: 5.2)
مشخصات قهوه تولید شده در کلمبیا

طعم قهوه کلمبیایی: طعم ملایم با ته مزه‌های شکلاتی و میوه‌ای.

خواص و مزایای قهوه کلمبیا

یکی از مهم‌ترین مزایای قهوه کلمبیا این است که سرشار از آنتی اکسیدان است و نوشیدن مداوم این قهوه به شما کمک می‌کند که بدن سالم‌تری داشته باشید و از ابتلا به انواع سرطان‌ها دور بمانید.

میزان کافئین پایین آن برای کسانی که بدن‌شان توانایی تحمل کافئین را ندارد مناسب است. میزان کافئین نسبتا پایین این نوع قهوه باعث می‌شود که نسبت به نوشیدن قهوه اعتیاد پیدا نکنید.

کلمبیا، قهوه 100% عربیکا تولید می‌کند. طرفداران قهوه ملایم عمدتا نوع عربیکا را می‌پسندند چون ته مزه شیرین‌تر و شکلاتی‌تر و میزان کافئین کم‌تری نسبت به ربوستا دارد.

برخلاف کشورهای آسیایی و آفریقایی، کلمبیا روش پردازش خیس قهوه را انتخاب کرده است. بدین شکل که فرآیند شستن منجر به اسیدیته بالاتر قهوه می‌شود و طعم متفاوتی نسبت به قهوه‌های آسیایی و آفریقایی ارائه می‌دهد. در کلمبیا، قهوه‌ها شسته و در فضای آزاد خشک می‌شود.

نمی‌خواهیم در بیان خواص قهوه کلمبیایی اغراق کنیم،این قهوه هم مانند سایر قهوه‌ها دارای ویتامین ب2، ب3، ب5، منیزیم، منگنز و پتاسیم است و به کاهش وزن و بهبود حافظه کمک می‌کند. در دوران پیری احتمال بروز بیماری‌های ذهنی پارکینسون و آلزایمر را کاهش می‌دهد و از بروز انواع سرطان‌ها، دیابت نوع دوم و حملات قلبی پیشگیری می‌کند. به دلیل تشابه زیاد مزایای قهوه کلمبیایی برای سلامتی انسان، پیشنهاد می‌کنیم مقاله فواید قهوه را دوباره مطالعه کنید.

خواص و مزایای قهوه کلمبیا

از مزایای قهوه کلمبیا، میزان بالای آنتی اکسیدان و مقدار کم کافئین است.

طرز تهیه قهوه کلمبیا

برای دم کردن قهوه کلمبیا می‌توانید از ابزار و روش‌های مختلف دم کردن قهوه استفاده کنید. با این حال روش‌های دمی ‌قهوه زیر را برای درست کردن قهوه کلمبیا به شما پیشنهاد می‌کنیم:

1- از کمکس کمک بگیرید

ابزار دم آوری قهوه کمکس برای درست کردن یک قهوه کلمبیایی عالی مناسب است. از دانه‌های سایز متوسط استفاده کنید و به جای شکر، کمی‌ خامه به ترکیب قهوه اضافه کنید و از آن لذت ببرید. برای دم کردن قهوه با کمکس این مقاله را مطالعه کنید.

2- ابزار سایفون هم مناسب است

قهوه‌ساز سایفون یا جک پات برای درست کردن یک قهوه قوی کلمبیایی مناسب است. دانه‌های قهوه باید کمی ‌از اندازه دانه‌های قهوه اسپرسو درشت‌تر باشد تا درون این دستگاه از طریق فشار و حرارت، قهوه مناسبی را به شما تحویل دهد.

3- موکاپات

استفاده از اسپرسو معمولی طعم قوی و مخصوصی از این قهوه را نمی‌دهد. بنابراین حتما از موکاپات (اسپرسو اجاقی) را برای دم کردن این نوع قهوه امتحان کنید. برای درک تفاوت بین این دو روش دم آوری قهوه حتما مقاله آشنایی با متدهای تهیه قهوه دمی“‎ را مطالعه کنید.

4- فلاسک فرنچ پرس هم گزینه خوبی است

با استفاده از فرنچ پرس، در فنجان یک قهوه تلخ و شیرین خواهید داشت. بنابراین انتخاب آن به انتظار نهایی شما از نوشیدنی‌تان بستگی دارد.

نکته: برای طعم شکلاتی‌تر قهوه، از کلور دریپ، ایروپرس، فرنچ پرس استقاده کنید. اما برای طعم قوی‌تر از V60 و کالیتا وِیو استفاده کنید. 

طرز تهیه قهوه کلمبیا

برای دم‌آوری قهوه کلمبیا از کمکس، موکاپات، سایفون یا فرنچ پرس استفاده کنید.

تفاوت قهوه کلمبیا و برزیل و اتیوپی

با توجه به مشخصات جغرافیایی محل رشد این قهوه‌ها، در جدول زیر قهوه کلمبیایی و قهوه برزیلی و قهوه اتیوپی را مقایسه کرده‌‌ایم:

مقایسه قهوه کلمبیایی و برزیلی و اتیوپیایی

ویژگی

قهوه کلمبیایی قهوه برزیلی

قهوه اتیوپی

شرایط آب‌و‌‌هوایی وجود کوهستان‌ها، جنگل‌ها، سطح رطوبت بالا، میزان بارش متعادل مناطق صاف و پست با آب‌و‌‌هوای گرمسیری بیشتر در مناطق کوهستانی و بیابانی قهوه کشت می‌شود که دارای آب‌و‌‌هوایی گرمسیری و خشک است.
نوع قهوه می‌توان گفت فقط عربیکا تولید می‌کنند. بیشتر ترکیبی از عربیکا و روبوستا را تولید می‌کنند. بیشتر روبوستا تولید می‌کنند. مانند کلمبیا، بیشتر قهوه عربیکا تولید می‌کنند.
قدرت طعم طعم ملایم، متعادل و میوه‌ای (دارای ته‌مزه‌های شیرین طبیعی و ترش ملایم) قهوه برزیلی پروفایل طعم قوی‌تر و فول بادی دارد. این قهوه تلخ و گرم است. قهوه اتیوپیایی پروفایل طعم میوه ای و تندتری دارد.
نوت‌های طعم دارای نوت طعم گل، میوه‌ای (معمولا لیمو) یا میوه‌های توتی قرمز (طعم ترش و شیرین) دارای نوت طعم شکلاتی و اسپایسی و همچنین نوت طعم‌های قوی‌تر عسل و کارامل نوت طعم واینی، میوه‌های مرکبات و توتی را دارد.
روش فرآوری قهوه در کشورها در کلمبیا، قهوه را به صورت خیس شروع به فرآوری می‌کنند که این کار باعث حذف پوست و لایه خارجی قهوه می‌شود و در نتیجه طعم تمیزتری از قهوه بدست می‌آید. در برزیل، قهوه به صورت خشک فرآوری می‌شود. در نتیجه، لایه خارجی آن حفظ می‌شود و طعم گرم و شیرینی بدست می‌آید. برخلاف قهوه کلمبیا، به صورت خشک فرآوری می‌شود.
شرایط رست معمول معمولا به صورت لایت رست می‌شود. بیشتر به صورت دارک رست می‌شود معمولا به صورت لایت رست می‌شود.
میزان اسیدیته اسیدیته بالاتری نسبت به برزیلی دارد. میزان اسیدیته پایین میزان اسیدیته قهوه اتیوپیایی از قهوه کلمبیایی بیشتر است.

پیشنهاد بن‌مانو

قهوه کلمبیا یک قهوه سینگل اوریجین با عطر و طعم بی‌نظیری است که به دلیل سختی کاشت و برداشت آن از ارزش بالایی برخوردار است. اما قهوه‌ای است که رضایت خاطر قهوه‌نوش های علاقه‌مند را فراهم می‌کند. شما می‌توانید برای خرید دانه قهوه کلمبیایی داخل سایت بن‌مانو سفارش خود را ثبت کنید و از نوشیدن این قهوه لذت وافر ببرید. خیلی خوشحال می‌شویم که نظرات خود را برای ما کامنت کنید.

و در آخر

در خاتمه، قهوه کلمبیا به دلیل کیفیت استثنایی و ویژگی های منحصر به فردش در سراسر جهان شهرت دارد و آن را به یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین قهوه‌های جهان تبدیل کرده است. این شهرت از عوامل مختلفی ناشی می‌شود. اولاً، موقعیت جغرافیایی ایده‌آل کلمبیا، با خاک غنی آتشفشانی، ارتفاعات بالا، و اقلیم‌های کوچک متنوع، محیط مناسبی را برای کشت قهوه ایجاد می‌کند. این منجر به تولید دانه‌های قهوه با مشخصات طعمی متمایز می‌شود که به دلیل اسیدیته متعادل، بدن متوسط و عطر دلپذیر خود شناخته شده است. علاوه بر این، تعهد کشاورزان قهوه کلمبیایی به روش‌های سنتی کشت و برداشت، همراه با تخصص آن‌ها در هنر تولید قهوه، استانداردهای بالای کیفیت را تضمین می‌کند.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

تفاوت قهوه کلمبیا و قهوه‌های معمولی چیست؟

این قهوه در مبدا کشور کلمبیا به دست می‌آید و نسبت به قهوه معمولی طعم بهتر و با کیفیت‌تری از قهوه را ارائه می‌دهد.

2

تفاوت قهوه کلمبیا و قهوه فرانسوی چیست؟

قهوه فرانسوی اصطلاحی است که عمدتا در شمال آمریکا و به عنوان یکی از انواع روش‌های رست قهوه استقاده می‌شود. رسترهای تجاری، قهوه‌ای که بسیار تیره رست شده و روغن قهوه بر روی سطح آن قابل مشاهده است را به عنوان رست یا قهوه فرانسوی می‌شناسند. اما قهوه کلمبیایی کاملا به این موضوع اشاره دارد که دانه‌های قهوه در داخل مرزهای کلمبیا رشد کرده و به سبب جغرافیا و سایر شرایط آب و هوایی دارای طعم و عطر خاصی است. بنابراین:

  • قهوه فرانسوی: نوعی از رست قهوه
  • قهوه کلمبیایی: کشور سازنده و محل رشد دانه‌های قهوه
3

آیا قهوه کلمبیا از نوع رست تیره است؟

لزوما همیشه اینطور نیست. کلمبیا دانه‌های قهوه را به صورت رست تیره و روشن تهیه می‌کند که نوع رست روشن آن هم طرفداران خاص خود را دارد. درجه برشته کاری قهوه به محل رشد آن ارتباطی ندارد. با این حال، رست تیره قهوه کلمبیایی بیشتر برای درست کردن یک ترکیب اسپرسو قوی مورد استفاده است و کسانی که طعم قهوه قوی را می‌پسندند از این نوع رست استفاده می‌کنند.

4

میزان کافئین کدام قهوه کلمبیا بیشتر است؟

احتمالا شما هم شنیده‌اید، یا در سایت‌های اینترنتی خوانده‌اید، که این قهوه کافئین بیشتری دارد. در واقع این طور نیست، میزان کافئین قهوه به محل رشد و یا حتی به نحوه رست آن ارتباطی ندارد. انکار نمی‌کنیم که رست تیره قهوه، کافئین بیشتری دارد اما میزان تفاوت آن به قدری پایین است که می‌توان گفت با برشته‌کاری روشن آن تفاوتی ندارد.

5

نحوه نوشیدن قهوه کلمبیا، در کلمبیا چگونه است؟

فرهنگ قهوه نوشی در کلمبیا، مانند هر کشور دیگری که خود تولید کننده قهوه است، مخصوص و بی‌نظیر است. وقتی صحبت از قهوه کلمبیا به میان می‌آید در واقع به نوع خاصی از رست یا دم‌آوری قهوه اشاره نمی‌کنیم، بلکه در واقع به روش خاصی از رشد گیاه قهوه اشاره داریم.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “قهوه کلمبیایی، جواهری از غرب آمریکای جنوبی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.