تقریبا همه مجبور شده‌ایم برای انجام کاری شب را تا صبح بیدار بمانیم، مثلا شب‌های امتحان یا زمانی که باید پروژه‌ای را تا صبح تحویل دهیم. جدا از استرس معمولی که برای تمام نشدن کار در طول روز داریم، ناچارا این استرس را هم تجربه می‌کنیم که نتوانیم بیشتر بیدار بمانیم و کارمان را تمام نکنیم. اما این مساله جای نگرانی ندارد! برای بیدار ماندن طولانی‌مدت‌تر باید یک نوشیدنی کافئین دار قوی بنوشیم تا بتوانیم با تمرکز بیشتری به کارمان ادامه بدهیم. در ادامه این مطلب، قوی‌ترین قهوه برای بیدار ماندن در شب را معرفی می‌کنیم:

قهوه چطور به هشیاری بیشتر کمک می‌کند؟

دیگر همه می‌دانیم که بهترین راه برای بیدار ماندن، مصرف یک نوشیدنی پرکافئین است. قبل از این که بهترین نوشیدنی برای بیدار ماندن طولانی مدت‌تر را معرفی کنیم، اجازه دهید بررسی کنیم که کافئین چیست و چطور به هشیاری بیشتر مغز کمک می‌کند؟

در حقیقت، کافئین ماده محرک قهوه است که گیرنده‌های آدنوزین در مغز را مسدود می‌کند. این موضوع تا حد زیادی تاثیر قهوه بر هشیاری و رابطه قهوه با مغز را توجیه می‌کند. البته دقت کنید که مصرف کافئین بیش از حد می‌تواند الگوی خواب را برهم بزند.

قوی‌ترین قهوه برای بیدار ماندن

همه قهوه‌ها کافئین دارند، اما مقدار کافئین در انواع قهوه‌ها متفاوت است. حتی قهوه دیکف هم کاملا بدون کافئین نیست، اما میزان کافئین آن بسیار ناچیز است. میزان کافئین قهوه به نوع قهوه، میزان‌ترکیب عربیکا-روبوستا و مهم‌تر از همه روش دم‌آوری آن‌ها بستگی دارد. بعضی از روش‌های دم‌آوری به استخراج میزان بیشتری از کافئین قهوه کمک می‌کنند.

اسپرسو

اسپرسو بهترین گزینه برای بیدار ماندن و دریافت انرژی بیشتر است. در میان انواع اسپرسو، یک شات اسپرسو دبل از 14 تا 16 گرم قهوه (دو برابر بیشتر از شات اسپرسو سینگل) تهیه می‌شود که در نهایت 50 تا 60 میلی‌گرم قهوه را آماده می‌کند. تقریبا در هر 20 میلی‌گرم اسپرسو، بین 45 تا 75 میلی‌گرم کافئین وجود دارد.

با توجه به بالا بودن میزان استخراج کافئین در روش تحت فشار اسپرسو و دو برابر بودن میزان قهوه در یک شات اسپرسو دابل، در نتیجه این نوشیدنی بیشترین میزان کافئین در میان انواع نوشیدنی‌های قهوه را دارد.

نوشیدنی‌های ترکیبی با اسپرسو

البته اسپرسو به عنوان نوشیدنی پایه در بسیاری از نوشیدنی‌های‌ ترکیبی قهوه به شمار می‌رود. بنابراین در نوشیدنی‌هایی که از دو (حتی یک) شات اسپرسو استفاده شده است، باید انتظار دریافت کافئین و هشیاری بیشتری داشته باشیم.

قهوه های مناسب بیدار مانند قهوه های ترکیب با اسپرسو

قهوه رد آی (Red Eye)

یکی از این نوشیدنی‌های ‌ترکیبی قوی، قهوه رد آی است که از ‌ترکیب قهوه قطره‌ای و یک یا دو شات اسپرسو بدست می‌آید. به دلیل ‌ترکیب قهوه دمی‌ با اسپرسو، این نوشیدنی کافئین خیلی زیادی دارد و به همین خاطر به نام ردآی معروف شده است.

قهوه‌های موکا، ماکیاتو، کاپوچینو و امریکانو

قهوه‌های ماکیاتو و کاپوچینو و حتی امریکانو هم از جمله نوشیدنی‌های مبتنی بر اسپرسو است و تا حد زیادی برای شب‌هایی که می‌خواهید تا صبح بیدار بمانید گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

قهوه‌ ترک

قهوه ترک هم یکی از روش‌های دم‌آوری است که قادر به استخراج میزان زیادی از کافئین قهوه است. بنابراین، قهوه ‌ترک هم یکی از مهم‌ترین گزینه‌های نوشیدنی برای بیدار ماندن طولانی‌مدت است.

یک پیشنهاد خواندنی: ساده‌ترین روش تهیه قهوه ترک

عربیکا یا روبوستا؟ رست لایت یا دارک؟

اگر قرار است که یک نوشیدنی قهوه درست کنید تا برای مدت طولانی‌تری بیدار بمانید، دانه قهوه روبوستا انتخاب بهتری نسبت به عربیکا است. به صورت کلی، روبوستا دو برابر عربیکا کافئین دارد و قهوه قوی‌تری از نظر طعم و مقدار کافئین به حساب می‌آید. از نظر میزان رست هم قهوه با رست روشن کافئین بیشتری نسبت به رست تیره دارد. چون در فرآیند میلارد که در طی رست قهوه اتفاق می‌افتد، دانه‌های قهوه بخشی از کافئین و مواد شیمایی خود را از دست می‌دهند. در نتیجه، برای بیدار ماندن طولانی‌مدت بهتر است روبوستا با رست لایت را امتحان کنید و با خیال راحت به کارهای عقب‌مانده‌تان برسید!

روش‌های موثر برای افزایش خاصیت هشیاری قهوه

گاهی حتی با نوشیدن قهوه مناسب و پرکافئین باز هم ممکن است احساس سرحالی و هشیاری نداشته باشیم. همیشه زمان‌بندی اشتباه علت خواب‌آلودگی بعد از نوشیدن قهوه نیست و گاهی اوقات در روند دم‌آوری اشکالاتی وجود دارد که باعث استخراج ناکافی کافئین از دانه‌های قهوه می‌شود.

تصور کنید که به شدت نیاز دارید که مدت طولانی‌تری را بیدار بمانید. اما نوشیدن یک فنجان اسپرسو یا قهوه خیال شما را راحت نمی‌کند. برای اینکه مطمئن شوید که زمان طولانی‌تری را بیدار هستید،  چند‌ ترفند زیر را به کار ببرید:

  • اضافه کردن پودر پروتئین برای افزایش تاثیر هشیاری قهوه که منبع انرژی پایدار‌تری است.
  • اگر بتوانید بعد از نوشیدن قهوه یک چرت 15 تا 20 دقیقه‌ای بزنید، تاثیر هشیاری کافئین در بدن شما چند برابر می‌شود. چرت قهوه باعث احساس شادابی و هشیاری چندین برابر می‌شود.
  • در نظر داشته باشید که 15 تا 20 دقیقه زمان می‌برد که کافئین روی بدن شما تاثیر بگذارد. در نتیجه، با توجه به این موضوع برای بهترین زمان نوشیدن قهوه برنامه‌ریزی کنید.
  • نوشیدن قهوه باعث کاهش آب بدن می‌شود، بنابراین سعی کنید قبل و بعد آن مقداری آب هم بنوشید تا هیداراته باشید.
  • به دلیل اهمیت تازگی و کیفیت دانه‌های قهوه از اهمیت خرید قهوه باکیفیت غافل نشوید.

و در آخر

همه قهوه‌ها خاصیت رفع خواب‌آلودگی دارند، اما تاثیر آن‌ها به دلیل متغیر بودن میزان کافئین در انواع نوشیدنی‌های قهوه یکسان نیست. بهترین گزینه برای سرحال و بیدار ماندن برای یک مدت طولانی‌تر، نوشیدن یک شات اسپرسو، خصوصا دبل اسپرسو، است و بعد از آن سایر انواع نوشیدنی‌ها و روش‌های دم‌آوری را توصیه می‌کنیم.