بهترین قهوه‌ساز خانگی مناسب تیپ شخصیتی شما

دسته بندی ها : دانشنامه لوازم و تجهیزات قهوه
چه قهوه سازی مناسب من است

گاهی اوقات نوشیدن یک قهوه خوب تنها چیزی است که ما را سرحال یا به ادامه روز وادار می‌کند. اگر شما هم عاشق این نوشیدنی هستید و می‌خواهید خودتان در منزل یک قهوه عالی تهیه کنید، پس به یک قهوه‌ساز خانگی مناسب نیاز دارید. بنابراین، انتخاب یک قهوه‌ساز که با ترجیحات شخصی و طعم مورد نظر شما از قهوه سازگار باشد مساله مهمی ‌است. اگر همچنان برای انتخاب یک قهوه‌ساز خانگی سرگردان هستید و نمی‌دانید که کدام نوع قهوه‌ساز را انتخاب کنید، به شما قول می‌دهیم که بعد از خواندن این مطلب، قهوه‌ساز موردنظر‌تان را انتخاب کرده‌اید.

راهنمای انتخاب و خرید قهوه‌ساز خانگی

اول از همه باید بگوییم که قهوه‌ساز خوب یا بدی وجود ندارد. هر دستگاه قهوه‌ساز خانگی ویژگی‌های خاص خودش را دارد که برای شرایط و ترجیحات طعمی ‌و شخصی افراد مختلف طراحی و تولید شده است. مثلا افرادی که عجله دارند و می‌خواهند قهوه‌شان در عرض یک یا دو دقیقه آماده شود، مطمئنا به یک ابزار کمکس یا سایفون احتیاج ندارند. به هرحال، قهوه‌ساز‌های مناسب برای هر شرایط و تیپ شخصیتی را در ادامه بررسی می‌کنیم:

قهوه‌ساز برای کسانی که وقت زیادی ندارند

 دستگاه‌های اتوماتیک، اسپرسو، نسپرسو (کپسولی) سینگل سرو، قهوه فوری و کیسه‌های قهوه

اگر زندگی شلوغ و پرمشغله‌ای دارید و می‌خواهید در چند دقیقه‌ای که برای استراحت و یا حتی صحبت دوستانه با همکارتان نشسته‌اید، یک فنجان قهوه آماده کنید، احتمالا دستگاه‌های قهوه ساز اتوماتیک، دستگاه اسپرسو، قهوه‌ساز کپسولی، انواع دستگاه‌های سینگل سرو، قهوه‌های فوری و کیسه‌های قهوه گزینه مناسبی برای شما باشد. این دستگاه‌ها یک قهوه مناسب در زمان بسیار کوتاه آماده می‌کنند و شما را از خواب‌آلودگی یا خستگی‌های روزمره نجات می‌دهند.

اگر دستگاه اسپرسو داشته باشید، با استفاده از آن می‌توانید یک شات قهوه قوی و باکیفیت در مدت زمان کوتاه آماده کنید. درست است که زمان زیادی برای درست کردن قهوه ندارید، اما با داشتن یک دستگاه اسپرسو ساز احتمالا هوس می‌کنید که از سیستم بخاردهی شیر و یک شات اسپرسو به عنوان شات پایه برای یک نوشیدنی پیچیده‌تر استفاده کنید.

یک پیشنهاد خواندنی: آشنایی با اجزای اصلی دستگاه اسپرسو خانگی

دستگاه‌های قهوه‌ساز سینگل سرو و دستگاه‌های کپسولی هم به سرعت انواع قهوه‌ها را آماده می‌کند و کار کردن با آن بسیار ساده است. از طرفی دیگر، ممکن است هزینه نگهداری و کپسول‌های آن گران باشد و اکثرا قابل بازیافت نیستند. این دستگاه‌های سینگل سرو نیاز به تمیزکاری کمی ‌دارند و برای تعداد فنجان‌های کمتر مورد استفاده هستند.

قهوه‌های فوری و کیسه قهوه هم که در کسری از ثانیه و فقط با اضافه کردن مقداری پودر قهوه یا قرار دادن کیسه قهوه در آب داغ فنجان قهوه را آماده می‌کنند. البته خیلی نباید انتظار طعم قهوه سنگین و قوی از آن داشته باشید، اما به هر حال برای افرادی که وقت زیادی ندارند، مناسب است.

یک پیشنهاده خواندنی: تفاوت قهوه فوری و قهوه آسیاب شده چیست؟

قهوه‌ساز مناسب برای کسانی که نوشیدنی‌های خنک دوست دارند

دستگاه‌های آیس کافی و کلد برو

اگر نوشیدنی‌های خنک را برای روزهای گرم تابستانی ترجیح می‌دهید یا حتی طعم قهوه داغ را دوست ندارید، احتمالا دستگاه‌های قهوه‌ساز آیس کافی، دستگاه‌های قهوه ساز اتوماتیک کلدبرو یا کلد تاورها گزینه‌های مناسبی برای شما باشد.

استفاده از این دستگاه‌ها کثیف کاری کمی‌ دارد و شما می‌توانید در حجم زیادی کنسانتره قهوه تهیه کنید و آن را برای مصارف بعدی حتی در یخچال قرار دهید. از این دستگاه‌ها در خانه هم استفاده می‌شود و به مهارت و دانش کمی ‌برای استفاده نیاز دارد.

دستگاه‌های آیس کافی معمولا در دستگاه‌های چندکاره استفاده می‌شود و به سرعت یک نوشیدنی آیس کافی عالی تهیه می‌کند.

یک پیشنهاد خواندنی: بهترین دانه قهوه جهان متعلق به کدام کشور است؟

قهوه‌ساز مناسب برای صفرتاصد تهیه قهوه از دانه تا فنجان

دستگاه بین تو کاپ (BEAN TO CUP) یا قهوه‌ساز های مجهز به آسیاب قهوه

دستگاه‌های بین-تو-کاپ دستگاه‌های کاملا اتوماتیک هستند که روند دم‌آوری قهوه را از آسیاب کردن دانه‌های قهوه تا دم‌آوری فنجان قهوه کاملا با فشردن یک دکمه اجرایی می‌کنند. این دستگاه‌ها عملیات‌های آسیاب و دم‌آوری و بخاردهی شیر را انجام می‌دهند و ویژگی‌های شخصی‌سازی و تنظیم میزان قوی بودن نوشیدنی، سایز آسیاب، دمای آب و اندازه فنجان را تنطیم می‌کند.

این دستگاه‌ها از نظر تازگی فنجان قهوه؛ راحتی دم‌آوری و امکان شخصی‌سازی و چندکاره بودن بسیار عالی هستند، اما هزینه خرید و نگهداری آن‌ها زیاد است و کاربر کنترل کمی ‌روی شرایط دم‌آوری دارند.

قهوه‌ساز مناسب برای خانواده‌های بزرگ و مهمانی‌ها

دریپ کافی‌میکر یا دستگاه‌های قهوه‌ساز چند کاره

قهوه سازهای چکه‌ای گزینه مناسبی برای تهیه قهوه برای پذیرایی در مهمانی‌ها و برای تهیه قهوه در خانواده‌های بزرگ است. در واقع، استفاده از این دستگاه‌ها آسان است و بعضی از مدل‌های آن‌ها تایمر کاربردی برای دم‌آوری قهوه صبحگاهی دارد و می‌توان با استفاده از آن یک یا چندین فنجان قهوه تهیه کرد. این دستگاه‌ها با ویژگی‌ها و رنج قیمت‌های متنوعی در بازار موجود است. در مقابل، این دستگاه‌ها معمولا از فیلترهای کاغذی استفاده می‌کنند و به تمیزکاری روزانه نیاز دارند و در حقیقت قهوه‌ای که تولید می‌کنند به اندازه دستگاه‌های دیگر خوش‌طعم و جذاب نیست.

دستگاه‌های قهوه ساز چندکاره معمولا از دو نوع قهوه ساز در یک دستگاه تشکیل شده است. مثلا بعضی دستگاه‌های چندکاره، دستگاه اسپرسوساز را با قهوه سازهای چند فنجانی (مناسب برای تهیه قهوه برای تعداد افراد بیشتر) ترکیب کرده‌اند. مثلا همین دستگاه چندکاره‌ای که معرفی کردیم برای تهیه یک شات اسپرسو صبحگاهی و همچنین تهیه قهوه برای چندین نفر در یک مهمانی بزرگ مناسب است. البته این دستگاه‌ها فضای کمتری را اشغال می‌کنند، اما ممکن است برخی از ویژگی‌های آن نسبت به دستگاه‌های تک‌کاره‌ی مشابه به همان خوبی کار نکند.

قهوه‌ساز مناسب برای طبیعت گردها

ایروپرس یا فرنچ‌پرس

طبیعت‌گردها خصوصا کسانی که برای یک روز یا بیشتر در فضای بیرون کمپ می‌کنند، احتمالا نمی‌توانند از نوشیدن یک فنجان قهوه بگذرند. به خاطر محدودیت امکانات در فضای کمپ و در طبیعت احتمالا امکان استفاده از ابزارهای سنگین و یا برقی وجود ندارد. اما نگران نباشید، ایروپرس و فرنچ‌پرس دو ابزار مناسب برای تهیه قهوه در شرایط کمپ و طبیعت‌گردی است. آیروپرس به صورت خاص برای دم‌آوری قهوه در فضای خارج از منزل طراحی و تولید شده و ساختار فرنچ پرس هم برای این محیط‌ها مناسب است.

این دستگاه امکان خیساندن کامل قهوه و شخصی‌سازی نوشیدنی را فراهم می‌کند و چون از فیلتر کاغذی، زمان دم‌آوری کوتاه مدت و فشار بیشتر استفاده می‌کند یک قهوه قوی و عالی تهیه می‌کند. با استفاده از ابزار فرنچ پرس زمان خیساندن قهوه در آب داغ را کنترل کنید و یک قهوه قوی و خوش‌طعم داشته باشید. این قهوه زیر دمای جوش دم می‌کشد به همین دلیل از استخراج بیش از حد قهوه جلوگیری می‌شود. اما از طرف دیگر حواستان باشد که امکان دارد قهوه در فرنچ‌پرس خیلی زود سرد شود.

البته ابزارهای دم دستی دیگری هم برای دم‌آوری قهوه در شرایط کمپینگ وجود دارد که با جزئیات بیشتری در مقاله راههای تهیه قهوه در فضای باز و طبیعت پیشنهاد شده است.

قهوه‌ساز مناسب برای کسانی که قهوه قوی اسیدی و تلخ دوست دارند

 فرنچ‌پرس

کسانی که قهوه اسیدی و تلخ دوست دارند، احتمالا از داشتن یک دم‌افزار فرنچ‌پرس نهایت لذت را می‌برند. این ابزار با خیساندن دانه‌های قهوه در آب جوشیده شده تهیه می‌شود تا یک فنجان قهوه فول بادی برای شما درست کند. خرید و انتخاب فرنچ پرس مناسب به شما امکان کنترل بیشتری روی طعم و حالت اسیدیته قهوه را می‌دهد، چون خیساندن بیشتر قهوه باعث می‌شود قهوه قوی‌تری داشته باشید. از معایب استفاده از این دستگاه این است که محتویات آن خیلی زود سرد می‌شود، اما با پیش‌گرم کردن ظرف فرنچ پرس احتمالا می‌توان قهوه را برای مدت طولانی‌تری گرم نگه داشت.

برای کسانی که روش‌های دم‌آوری ساده دوست دارند

 سینگل سرو، اسپرسو و نسپرسو

دوباره می‌گوییم اگر دنبال روش‌های ساده برای دم‌آوری قهوه هستید و خیلی دوست ندارید درگیر پیچیدگی‌های دنیای قهوه شوید، احتمالا استفاده از دستگاه‌های اسپرسو، نسپرسو و یا سینگل سرو برای شما مناسب باشد. استفاده از این دستگاه‌ها روش‌ها و دستورالعمل‌های ساده‌ای دارد که بعد از یک یا دو بار تمرین و تکرار، استفاده از آن برای افراد عادی می‌شود. استفاده از این دستگاه‌ها معمولا به یاد گرفتن چند دکمه محدود برای تنظیم و استارت محدود می‌شود و خیلی پیچیدگی خاصی ندارد.

یک پیشنهاد خواندنی: طرز تهیه قهوه اسپرسو با اسپرسوساز خانگی در 5 مرحله

قهوه‌ساز مناسب برای کسانی که زمان کافی و روحیه علمی ‌دارند:

روش‌های پور اور مثل کمکس، سایفون و وی 60

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که اعتقاد دارید که باید در سفر از مسیر لذت ببرید و هدف را رسیدن به مقصد نمی‌دانید، احتمالا از تهیه قهوه با استفاده از روش‌های پور اور مثل ابزار کمکس، سایفون و وی 60 لذت می‌برید. ابزارهایی مثل کمکس، سایفون و وی 60 در نگاه اول مثل ابزارهای آزمایشگاهی و علمی ‌است که برای تست و کشف حقایق علمی‌ دنیا از آن‌ها استفاده می‌شود، خصوصا سایفون!
اما در واقع، این‌ها فقط ابزارهایی برای درست کردن یک فنجان قهوه هستند. مثلا با خرید یک دستگاه کمکس احتمالا می‌توانید یک و حتی چند فنجان قهوه تهیه کنید اما ساختار شیشه‌ای آن باعث می‌شود که نوشیدنی شما خیلی زود گرمای خود را از دست بدهد. با خرید و انتخاب قهوه‌ساز سایفون و با استفاده از روش ترکیب قهوه و آب جوش در دو بخش بالایی و پایینی دستگاه، احساس می‌کنید که در یک فعالیت آزمایشگاهی مشارکت کرده‌اید.

قهوه‌ساز وی 60 یک ابزار قهوه‌ساز به شکل V با زاویه 60 درجه است. خرید و انتخاب یک V60 به متغییرهای زیادی بستگی دارد. در کل، با استفاده از این سه ابزار باید زمان مشخصی را برای دم‌آوری قهوه اختصاص دهید و مهارت‌های زیادی در تنظیم اندازه قهوه و آب، نحوه ریختن آب و زمان‌بندی برای استخراج کافی قهوه و… را یاد بگیرید. بنابراین، استفاده از این ابزارها به تمرین، تکرار و البته دانش نسبی در مورد نحوه کارکرد آن‌ها نیاز دارد.

قهوه‌ساز مناسب برای کسانی که قهوه قوی با هزینه و دردسر کمتر می‌خواهند

موکاپات اجاقی یا الکتریکی و قهوه جوش ترک

موکاپات (نوع اجاقی یا برقی آن) قهوه بسیار قوی را تولید می‌کند که از نظر طعم و عطر با اسپرسو قابل مقایسه است و می‌توان از قهوه آن‌ برای نوشیدنی کاپوچینو و قهوه لاته هم استفاده کرد. این قهوه با هزینه و دردسر بسیار کمی ‌درست می‌شود و خیلی پیچیدگی زیادی ندارد. علاوه‌ بر این، موکاپات برای کسانی که قهوه قوی مانند اسپرسو می‌خواهند اما توان مالی خرید یک اسپرسو ساز خانگی را ندارند توصیه می‌شود.

نحوه درست کردن قهوه ترک هم ساده است و البته قهوه قوی برای شما آماده می‌کند. کافی است جذوه یا ایبریک داشته باشید چند دقیقه‌ای را در کنار اجاق گاز یا منبع حرارت‌تان گوش‌به‌زنگ بایستید!

و در نهایت

همه ابزارهای قهوه‌ساز خوب هستند، انتخاب آن تنها به این موضوع بستگی دارد که شما دنبال چه چیزی باشید و زندگی‌تان چه شرایطی دارد. منظور این است که هر یک از قهوه‌سازهای موجود در بازار مزایا و معایب خاص خودشان را دارند و نمی‌شود تصمیم گرفت که کدام یک از آن‌ها بهترین گزینه هستند. برای انتخاب یک قهوه‌ساز خانگی مناسب باید به نیازها و تیپ شخصیتی و سبک زندگی‌تان توجه کنید و بر این اساس یک انتخاب آگاهانه انجام دهید. این مقاله به شما کمک می‌کند که با توجه به موارد گفته شده یک قهوه‌ساز خانگی مناسب را انتخاب و خریداری کنید.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

بهترین قهوه‌ساز خانگی کدام است؟

به هیچ وجه نمی‌توانیم یک قهوه‌ساز را به عنوان بهترین گزینه توصیه کنیم. هر شخص با توجه به امکانات، شرایط و ذائقه خود باید یک قهوه‌ساز مناسب را انتخاب کند.

2

آیا باید یک قهوه‌ساز همراه با آسیاب بخرم؟

اگر می‌خواهید در منزل و درست قبل از دم‌آوری قهوه دانه‌ها را آسیاب کنید، قهوه‌سازهای بین-تو-کاپ یا دستگاه‌هایی که مجهز به آپشن آسیاب دانه قهوه هستند، برای شما انتخاب مناسبی است.

3

آیا قهوه‌‎سازهای گران قیمت لزوما قهوه‌های بهتری درست می‌کنند؟

لزوما نه، هر کدام از انواع قهوه‌ساز‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند و لزوما مناسب بودن قیمت یک ابزار به معنی درست کردن یک قهوه بی‌کیفیت نیست.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • بابا محسن 15 بهمن 1402

  ترک یادتون رفت؟ ارزون، سریع، آسون و قوی!

  • بن‌مانو 15 بهمن 1402

   سلام دوست عزیز بن‌مانو! بله ظاهرا فراموش کردیم 😄 ممنون از توجه بی‌نظیر شما. حتما به متن اضافه خواهد شد

 • هومن توسکی 09 بهمن 1402

  من روش های پور آور را ترجیح میدم
  قهوه یه طعم دیگری داره
  و یه حس خوب در تهیه اش هست … ساده و با آرامش

  • بن‌مانو 15 بهمن 1402

   ممنون از فیدبک شما 😉 فرمایش شما دقیقا درسته، معمولا روش‌های پور اور، پروفایل‌های طعمی خاصی دارند و تجربه‌ آرام‌بخشی در ما ایجاد میکنند که نهایتا نوشیدن قهوه رو برای ما لذت بخش‌تر میکنه

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.