قهوه ساز v60 یا وی سیکستی چیست؟

دسته‌بندی‌ها: لوازم و تجهیزات قهوه
قهوه ساز وی 60 چیست

ممکن است بارها با اصطلاح قهوه V60 (وی ۶۰) مواجه شده باشید و با خود فکر کرده‌اید که این فقط یک نام فانتزی است که کافه‌های امروزی برای یک رسپی خاص به کار می‌برند. اما این طور نیست! قهوه‌ساز وی ۶۰ یک ابزار دم‌آوری مانند فرنچ‌پرس یا کمکس است. حالا که در این صفحه فرود آمده‌اید، احتمالا یا نمی‌دانید V60 چیست؟ یا می‌خواهید متوجه شوید که روش و تجهیزات لازم آن چگونه است؟ و یا سوال‌های مشابهی در مورد آن دارید. این مقاله به همه سوال‌های شما در مورد این قهوه ساز پاسخ می‌دهد.

معرفی قهوه‌ساز وی 60 یا V60

قهوه‌ساز V60 یا همان قهوه‌ساز وی سیکستی، یک نوع وسیله دم کردن قهوه به شکل دستی و محبوب است که توسط شرکت Hario تولید می‌شود. نام V60 از شکل ظاهری این قهوه‌ساز الهام گرفته‌شده است. قسمت بالایی آن که شبیه به یک کپسول دورانی است، به شکل حرف “V” و محل قرارگیری فیلتر قهوه است و عدد 60، زاویه‌ای است که قهوه به طور کامل در این قسمت ریخته شده و با شیب 60 درجه، به صورت آرام و تدریجی به پایین می‌رود.

تاریخچه قهوه‌ساز V60 به سال 2005 در شرکت هاریو برمی‌گردد. Hario، یک شرکت کریستال‌سازی در ژاپن است که ایده طراحی این قهوه‌ساز به یکی از مهندسان آن، یعنی ایساو اویا، تعلق دارد. هدف او، خلق یک قهوه‌ساز دستی بود که طرحی منحصر به فردی داشته باشد و با استخراج بهتر، کیفیت اصیل و طعم قوی‌تری از دم کردن قهوه ارائه دهد.

قهوه‌ساز V60 از مواد مختلفی مانند شیشه، سرامیک و پلاستیک ساخته می‌شود. نسخه‌های سرامیکی و شیشه‌ای این قهوه‌ساز بسیار محبوب هستند و از موادی با کیفیت بالا تولید می‌شوند که به دلیل خواص حرارتی آن‌ها، قهوه را در طی فرآیند استخراج حفظ می‌کنند. نسخه‌های پلاستیکی و مسی اخیرا به بازار عرضه شدند که نوع پلاستیکی از قهوه‌ساز V60 به قیمت مقرون به صرفه‌تر و مناسب‌تری برای استفاده روزمره خانگی تبدیل شده و جنس مسی آن، استحکام بیشتری دارد و گرما را بهتر حفظ می‌کند که در کیفیت نهایی عصاره قهوه تاثیر دارد. همچنین، طراحی ارگونومیک و شیکِ وی 60، آن را به یکی از مورد علاقه‌های طرفداران قهوه تبدیل کرده است. این قهوه‌ساز، برای تهیه قهوه دمی چکه‌ای استفاده می‌شود که عصاره قهوه به صورت چکه چکه درون مخزن پایینی ریخته می‌شود.

آشنایی با قهوه ساز وی 60

شرکت هاریو با طراحی وی60 قصد داشت قهوه‌ای با استخراج بهتر، کیفیت اصیل و طعم قوی‌تری ارائه دهد.

فرآیند دم کردن و عصاره‌گیری قهوه با وی 60 چگونه است؟

دم کردن قهوه دمی وی سیکستی یک مدل قهوه دمی چکه ای یا دریپ کافی است که با کنترل دست اجرا و تهیه میشود و به صبر و حوصله و مهارت نیاز دارد. فرایند کار به این شکل است که قهوه‌ساز V60 را روی فنجان یا کاراکس قرار میگیرد. سپس فیلتر قهوه در قسمت V شکل و قهوه آسیاب شده روی فیلتر ریخته میشود. با آب داغ با دمای حدودی 90-96 درجه سلسیوس، فیلتر را خیس کرده تا بوی کاغذ فیلتر از بین برود و فیلتر مرطوب شود. سپس به شکل مداوم و آرام روی قهوه آسیاب شده در فیلتر به صورت حرکاتی چرخشی ریخته می شود تا جاییکه از قهوه آسیاب شده عبور می‌کند و فرصت کافی برای خیس و مرطوب شدن قهوه ایجاد میشود و منجر به خروج عطر، مزه و طعم قهوه میشود. این استخراج به مرور زمان ادامه می‌یابد و قهوه دم‌شده ای تهیه میشود که قطره قطره به پایین هدایت می‌شود.

فرایند دم کردن قهوه با وی 60

فرایند عصاره‌گیری قهوه، شامل ریزش آب داغ به روی قهوه‌هایی است که روی فیلتر کاغذی قرار داده شده است

نکاتی برای کارایی بهتر قهوه‌ساز وی 60

انتخاب قهوه‌ساز پور اور مناسب: هنگام انتخاب یک قهوه‌ساز قطره‌چکانی یا چکه‌ای، عواملی مانند جنس، شکل، اندازه و نوع فیلتر کاغذی که استفاده می‌شود را در نظر بگیرید. قهوه‌ساز Hario V60 یک انتخاب محبوب است، اما گزینه های دیگری نیز در دسترس هستند که می‌توانند نتایج مشابهی داشته باشند. یافتن قهوه‌ساز قطره‌چکانی که متناسب با ترجیحات و بودجه شما باشد ضروری است.

مقدار مصرف قهوه و اندازه آسیاب: به نسبت قهوه به آب و درشتی تفاله قهوه توجه کنید. بطور معمول برای دم کردن V60 استفاده از 15-18 گرم قهوه برای هر 250 میلی لیتر آب استفاده می‌شود. اندازه آسیاب را بر اساس ترجیحات طعمی خود تنظیم کنید، زیرا آسیاب های ریزتر ممکن است منجر به استخراج بیش از حد و تلخی شود، در حالی که آسیاب‌های درشت تر ممکن است منجر به عصاره‌گیری کم و طعم ضعیف شود.

تهیه فیلتر کاغذی: فیلتر کاغذی را قبل از اضافه کردن تفاله قهوه با آب داغ بشویید. این به حذف هر گونه باقی مانده کاغذ کمک می‌کند و قهوه‌ساز قطره‌چکان را از قبل گرم می‌کند و به استخراج بهتر و شفافیت طعم در فنجان نهایی کمک می‌کند.

برای اینکه یک فنجان قهوه خوب داشته باشید لازم است از فیلتر کاغذی وی 60 استفاده است. شکل نیم‌دایره و مخروطی این فیلتر برای عصاره‌گیری قهوه در این ابزار مناسب است. فیلتر قهوه می‌تواند از ورود عوامل موثر بر تلخی، روغن و تفاله قهوه به داخل فنجان جلوگیری کند. و این سبب می‌شود تا قهوه دلنشینی را تجربه کنید.

دمای دم کردن: برای استخراج بهینه، از آبی که در حال جوش است، در حدود 195-205 درجه فارنهایت (90-96 درجه سانتیگراد) استفاده کنید. آبی که خیلی گرم یا خیلی سرد است می‌تواند بر طعم و تعادل قهوه تأثیر بگذارد.

تسلط بر روش صحیح دم کردن: ریختن آب داغ را به طور یکنواخت و کنترل شده روی تفاله قهوه تمرین کنید. حرکت دایره ای را هدف بگیرید، از مرکز شروع کنید و به سمت بیرون مارپیچی کنید. این به اطمینان از اشباع و استخراج یکنواخت بستر قهوه کمک می‌کند. کل زمان دم کردن قهوه V60 معمولاً بین 2.5 تا 3.5 دقیقه است. بهتر است ریختن آب را با کتل مخصوص قهوه دمی انجام دهید.

مقایسه با سایر روش‌های آماده‌سازی: متدهای مختلف دم‌آوری قهوه را آزمایش کنید تا از ویژگی‌های منحصربه‌فرد قهوه بریزید. مقایسه قهوه با روش‌های غوطه‌وری مانند فرنچ‌پرس می‌تواند به شما در درک ویژگی های متمایز هر تکنیک دم آوری کمک کند.

تمیز کردن قطره چکان قهوه: قطره چکان قهوه V60 خود را به طور مرتب تمیز و نگهداری کنید تا از تجمع روغن و باقیمانده قهوه جلوگیری کنید. بعد از هر بار استفاده آن را با آب گرم و صابون ملایم تمیز کنید و گهگاه با محلول سرکه رسوب زدایی کنید تا رسوبات معدنی از بین برود.

استفاده از فیلترهای دائمی: به جای فیلترهای کاغذی یکبار مصرف، از فیلترهای فلزی دائمی استفاده کنید. فیلترهای دائمی می توانند بادی و طعم بیشتری را به قهوه اضافه کنند و همچنین دوستدار محیط زیست هستند زیرا می توان پس از تمیز کردن کامل دوباره از آنها استفاده کرد.

به یاد داشته باشید که کامل کردن تکنیک دم کردن قهوه به روش پور اور ممکن است به تمرین و آزمایش نیاز داشته باشد. تنظیم متغیرهایی مانند اندازه آسیاب، دمای آب و تکنیک ریختن می‌تواند به طور قابل توجهی بر طعم قهوه شما تأثیر بگذارد. به اصلاح فرآیند خود ادامه دهید تا نقطه دلخواه خود را پیدا کنید که مطابق با ترجیحات شما باشد.

چطور کاراتر با قهوه ساز وی 60 کار کنیم؟

یکی از فاکتورهای مهم برای گرفتن خروجی بهتر از قهوه به روش پور اور، انتخاب صحیح قهوه‌ساز است

مزایا و معایب استفاده از وی 60 در دم‌آوری قهوه

استفاده از قهوه‌ساز V60 در دم آوری قهوه، مانند سایر دستگاه‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارد. در ادامه، به برخی از این مزایا و معایب اشاره می‌کنیم:

مزایا

  • کنترل بیشتر: با استفاده از قهوه‌ساز وی سیکستی، کنترل بیشتری بر روش دم‌‎کردن قهوه خواهید داشت. عواملی مانند میزان قهوه، دمای آب، سرعت ریختن آب و زمان استخراج قابل تنظیم است.
  • تجربه طعم متمایز: استفاده از قهوه‌ساز V60، طعم‌های متنوع قهوه را تجربه خواهید کرد.
  • طراحی زیبا و ساده: قهوه‌ساز وی 60 با طراحی ساده و شیک، یک ابزار زیبا برای تهیه قهوه محسوب می‌شود. این ظاهر جذاب، آن را به یکی از محبوب‌ترین قهوه‌سازهای دستی دنیا تبدیل کرده است.
  • کاربرد آسان: کار کردن با وی60 بسیار ساده و آسان است. به عنوان مثال فیلترهای وی 60 نسبت به فیلترهای ابزارهای قهوه‌ساز دیگر نازک‌تر است و به آماده‌سازی سریع‌تر یک قهوه متعادل کمک می‌کند.
  • سادگی در تمیز کردن آن
  • قابل حمل: چون جنس بدنه، در انواع مختلفی ساخته شده است قابلیت حمل مطلوبی دارد و می‌توان در فضاهای خارج از منزل، مثلا در پیک‌نیک‌ها، از آن استفاده کرد.
  • عصاره‌گیری غلیظ تر از قهوه: قهوه از یک راه باریک در انتهای این ابزار وارد می‌شود و همین موضوع به استخراج روغن‌های قهوه و درست کردن یک قهوه قوی‌تر کمک می‌کند.

معایب

نیاز به مهارت دارد: استفاده موفقیت‌آمیز از قهوه‌ساز V60 نیازمند مهارت و تجربه است. برای به دست آوردن طعم مطلوب، شما باید با تنظیمات و فنون مربوط به دم‌آوری با این قهوه‌ساز آشنا باشید.

زمان مصرف شده: استفاده از قهوه‌ساز وی 60 نیازمند زمان و تمرکز است. فرآیند عصاره‌گیری قهوه با این قهوه‌ساز؛ زمانِ بیشتری نسبت به برخی دستگاه‌های دیگر نیاز دارد.

قیمت و هزینه: قهوه‌ساز V60 ممکن است در مقایسه با برخی دیگر از روش‌های دم‌آوری قهوه، قیمت بالاتری داشته باشد. همچنین، در صورت استفاده مکرر، هزینه فیلتر قهوه و قهوه آسیاب شده مخصوص به هزینه‌ها اضافه می‌شود.

بنابراین، استفاده از قهوه‌ساز V60 کاملا بستگی به سلیقه و مخصوصا علاقه شخصی دارد. اگر علاقه‌مند به کنترل دقیق قهوه و تجربه طعم‌های متنوع هستید، این قهوه‌ساز ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد.

مزایا و معایب قهوه ساز وی 60

از جمله مزایای قهوه وی 60، تهیه قهوه دمی‌ای با کنترل و دقت کافی است

یک پیشنهاد خواندنی: راهنمای انتخاب قهوه‌ساز وی 60 مناسب منزل

و اما در آخر

قهوه ساز V60 یکی از هیجان‌انگیزترین دستگاه‌های تهیه قهوه با استفاده از روش قطره‌ای یا “پور اور” است. در این روش، آب داغ بر روی قهوه ریخته می‌شود و اجازه می‌دهیم تا آب به آرامی از قهوه عبور کند و قهوه را در فیلتر جمع کند. این روش درست کردن قهوه، کنترل بیشتری بر فرآیند به‌تان می‌دهد، از جمله سرعت قطره‌ای شدن آب، دمای آب و تلخی یا ترشی مزه قهوه. با استفاده از V60، یک قهوه طعم‌دار و پیچیده تهیه خواهید کرد که کیفیت آن بسیار بیشتر از قهوه فوری است. با این حال، این روش نیازِ بیشتری به تجهیزات، از جمله یک دستگاه V60، فیلتر کاغذی، و یک قوری گردن دراز باریک، برای ریختن آب داغ دارد. همچنین، برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید دقت کافی به دمای آب، نوع قهوه، میزان آسیاب و فرآیند ریختن آب داشته باشید. به طور کلی، اگر به دنبال یک قهوه با کیفیت بالا هستید و از فرآیند درست کردن قهوه لذت می‌برید، روش V60 گزینه خوبی است. اما اگر به دنبال روش سریع و راحت برای تهیه قهوه هستید، ممکن است قهوه فوری یا دستگاه قهوه‌ساز اتوماتیک مناسب‌تر باشد.

منابع مقاله:
تگ‌های مرتبط:

سوالات متداول

1

آیا دم‌افزار وی60 همان پوراور است؟

وی 60 یک دم‌افزار قهوه است درحالیکه پور اور یک روش دم‌آوری قهوه است. روش دم آوری در قهوه ساز وی 60 به روش پور اور دستی است.

2

بهترین قهوه برای وی60 چیست؟

بهترین قهوه برای قهوه‌ساز V60، به سلیقه شما بستگی دارد. اما قهوه‌های تک خاستگاه با نت‌های میوه‌ای، گیاهی یا شکلاتی و با دانه‌بندی ظریف برای فرآیند “پوراور” مناسب‌تر هستند.

3

تفاوت وی60 با آئروپرس چیست؟

اصلی‌ترین تفاوت این دو دستگاه، در روش تهیه قهوه است. قهوه V60 یک روش “پوراور” یا قطره‌ای‌ست که آب داغ بر روی قهوه ریخته می‌شود و سپس به آرامی از قهوه عبور کرده و قهوه را فیلتر می‌کند. این روش قهوه‌ای را تولید می‌کند که بسیار صاف و در عین حال پیچیده است و عمدتاً برای برجسته کردن نت‌های ظریف قهوه استفاده می‌شود. اما آئروپرس از یک فرآیند فشار برای تهیه قهوه استفاده می‌کند. در این روش، قهوه و آب داغ در داخل سیلندر آئروپرس قرار می‌گیرد و با فشار دادن پیستون، قهوه از فیلتر عبور می‌کند. این روش قهوه‌ای با طعم ساده و شفاف تولید می‌کند. برای اطلاعات بیشتر ویدیوی دم کردن قهوه با ایروپرس را ببینید.

4

کافئین قهوه V60 چقدر است؟

مقدار کافئین در یک فنجان قهوه تهیه شده با دستگاه V60 بستگی به چندین عامل دارد، از جمله خاستگاه دانه‌های قهوه، میزان قهوه استفاده شده، زمان انتظار، دمای آب و دانه‌بندی قهوه. به طور کلی، یک فنجان قهوه تهیه شده با دستگاه “پوراور” مانند V60، حاوی 95 تا 165 میلی‌گرم کافئین است.

5

قهوه تهیه شده با V60 را می‌توان با طعم دهنده‌های دیگر ترکیب کرد؟

قهوه‌بازهای حرفه‌ای پیشنهاد می‌کنند عصاره قهوه با دستگاه وی60 را ترجیحا به صورت خالص مصرف کنید. این قهوه، طعم متفاوت و بی‌نظیری دارد که با ترکیب سایر طعم‌دهنده و اسانس‌ها به خوبی حس نمی‌شود. اما در صورت تمایل به اضافه کردن سیروپ، مقدار کمی از آن را به قهوه اضافه کنید.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “قهوه ساز v60 یا وی سیکستی چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه‌مندی دسته‌بندی‌ها
سبدخرید

سبد خرید شما خالی است.