بهترین دانه‌های قهوه جهان تولید کدام کشور است؟

دسته بندی ها : دانشنامه
بهترین دانه قهوه برای کدام کشور است؟

همه می‌دانیم که برای تهیه یک فنجان قهوه خوب باید دانه‌های قهوه باکیفیت را انتخاب و خریداری کنیم. در حقیقت، کشورهای زیادی در زمینه تولید و صادرات انواع دانه‌های قهوه فعالیت می‌کنند و هر کدام درجه کیفیت مشخصی از دانه‌های قهوه همراه با مشخصات طعمی ‌و عطری خاصی، وابسته به شرایط جغرافیایی خاص آن منطقه را تولید و روانه بازار می‌کنند. با این‌حال، کیفیت دانه‌های قهوه در برخی مناطق از دانه‌های قهوه تولید شده در سایر مناطق بهتر است و محبوبیت بیشتری دارد. در این مقاله، بهترین دانه‌های قهوه جهان را معرفی کرده و در مورد معیارهای مهم در زمینه انتخاب کیفیت دانه قهوه توضیح می‌دهیم.

1- دانه قهوه گیشا پاناما

معمولا قهوه گیشا پاناما یکی از برندگان اصلی در مسابقات جهانی است و اکثر مواقع در صدر لیست بهترین و البته گران‌ترین قهوه‌های جهان بوده است. این نوع قهوه، معمولا در مناطق شمالی بوکتِ پاناما رشد می‌کند و با توجه به کمیاب بودن این دانه قهوه معمولا ارزش قیمتی بالایی هم دارد. در سال 1936، یک کاپیتان انگلیسی در مناطق گیشا این قهوه را کشف کرد و دانه‌های آن با خود به آمریکای مرکزی برد. قهوه گیشا عطر بسیار خوبی دارد و دارای نوت طعم هلو، برگاموت و میوه‌های گرمسیری است. طعم دانه‌های قهوه گیشا یادآور طعم گونه‌های عربیکای اتیوپی است و همین موضوع ارتباط و تشابهات این قهوه با دانه‌های اتیوپی را توضیح می‌دهد.

این قهوه در سال 1960 برای تحقیقات بیشتر به کاستاریکا منتقل شد و همین موضوع به معرفی بیشتر آن به بازار و گسترش محبوبیت آن کمک کرد. پس از آن، این قهوه راه خود را به کلمبیا، تایلند و مالاوی پیدا کرد و از مرزهای جغرافیایی خود عبور کرد. امروز، این گونه خاص قهوه در مناطق دیگری مثل کلمبیا رشد می‌کند، اما از سال 2004 که عنوان بهترین قهوه پاناما را کسب کرد، به سختی یافت شده و تبدیل به یک گونه قهوه اختصاصی شده است.

یک پیشنهاد خواندنی: تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا چیست؟

مقایسه قهوه گیشا با پیبری

دانه قهوه پیبری (Peaberry) یک دانه قهوه بسیار خاص است. دانه قهوه پیبری برخلاف میوه صاف و دو طرفه قهوه (که در قهوه‌های معمول می‌بینیم) به صورت میوه‌های قهوه تکی و گرد رشد می‌کند. دانه‌های این قهوه پروفایل طعمی ‌بسیار بهتری نسبت به قهوه‌های معمولی دارد. طعم این قهوه معمولا قوی‌تر و فول بادی‌تر است.

دانه‌های پیبری به روش‌های آسیاب خیس و خشک پردازش می‌شود. قهوه‌هایی که به صورت خیس پردازش می‌شوند معمولا طعم متوازن‌تر و ملایم‌تری دارند، در حالی که قهوه‌هایی که به صورت خشک پردازش می‌شوند طعم فول بادی دارند. در مقابل، دانه‌های قهوه گیشا به شدت معطر هستند و نوت طعم‌های هلویی، برگاموت و میوه‌ای را یادآور می‌شود. به صورت کلی، قهوه گیشا به خاطر طعم جالب آن و دانه‌های پیبری به دلیل گرد بودن ظاهر و پروفایل طعمی‌ خاص خود معروف شده‌اند.

دانه گیشا، یکی از بهترین دانه‌های قهوه جهان

2- دانه‌های قهوه آفریقایی

دانه قهوه آفریقایی به خاطر تنوع بالا و طعم متمایز آن شناخته شده است. در ادامه، برخی از مهم‌ترین کشورها و ویژگی‌های قهوه آفریقایی را با هم بررسی می‌کنیم:

قهوه اتیوپی:

اتیوپی به عنوان زادگاه گیاه قهوه شناخته می‌شود و تنوع ژنتیکی گیاهی بالایی در این کشور دیده می‌شود. اصلی‌ترین محصول کشاورزی تولید شده در این کشور همین دانه‌های قهوه است و سطح زیادی از زمین‌های کشاورزی آن زیر کشت این محصول قرار دارد. مهم‌ترین مناطق زیر کشت قهوه در اتیوپی شامل مناطق کافا، حارار و سیدامو است. قهوه اتیوپیایی معمولا یک طعم قوی و خاص، فول بادی و تقریبا با نوت طعم خاکی دارد که موردپسند افراد زیادی است.

قهوه کنیا:

قهوه کنیایی به شدت در آمریکا و اروپا محبوب و معروف است. قهوه کنیایی عطر قوی و فول بادیِ اسیدی و میوه‌ای دارد. این قهوه معمولا روی دامنه کوه کنیا رشد می‌کند و به دلیل توجه خاص کنیایی‌ها به کیفیت قهوه، روند‌های خشک کردن و پردازش آن به دقت کنترل و بررسی می‌شود. به همین دلیل است که کنیا سیستم گریدینگ خاص خودش را دارد.

ساحل عاج:

ساحل عاج در غرب آفریقا هم یکی دیگر از مهم‌ترین تولید‌کننده‌های قهوه روبوستا است. قهوه تولید شده در ساحل عاج بسیار معطر و همراه با طعم لایت-بادی و اسیدی است. از قهوه‌های ساحل عاج معمولا به صورت رست تیره و برای ترکیب‌های اسپرسو استفاده می‌شود.

3- دانه قهوه آمریکای مرکزی

کشورهای آمریکای مرکزی، مثل کلمبیا، برزیل و اکوادور بعد از کشورهای آفریقایی در لیست بهترین کشورهای تولید‌کننده قهوه در دنیا قرار دارند. در ادامه، مشخصات طعمی‌ قهوه این کشورها را با هم بررسی می‌کنیم:

برزیل:

برزیل یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولید‌کننده قهوه در سراسر جهان است که هر دو نوع قهوه عربیکا و روبوستا را در مناطق مختلف تولید می‌کند. سطح وسیعی از زمین‌های برزیل زیر کشت قهوه است و به همین خاطر این فعالیت کشاورزی باعث اشتغال‌زایی و درآمدزایی برای ساکنان و افراد محلی شده است. در کل، عواملی مثل آب‌و‌هوا، کیفیت خاک و ارتفاع از دریا تعیین می‌کند که کدام نوع قهوه در کدام منطقه رشد می‌کند.از نظر طعم، قهوه برزیلی طعم شیرین، با اسیدیته پایین و تمیزی دارد.

کلمبیا:

قهوه کلمبیا یک نوع قهوه تک‌خاستگاه است. مهمترین مشخصات این قهوه، گونه عربیکا با اسیدیته پایین و طعم‌های گلی و میوه‌ای است و از نظر کیفیت یکی از بهترین قهوه‌ها در جهان به حساب می‌آید.

اکوادور:

با وجود این که اکوادور کشور بسیار کوچکی است، اما کیفیت قهوه آن را نباید دست‌کم بگیرید. قهوه تولید شده در این کشور طعم میوه‌ای همراه با شیرینی زیادی دارد و برای کسانی که از تلخی زیاد قهوه فراری هستند، مناسب است.دانه قهوه آمریکای مرکزی، یکی از بهترین دانه قهوه های جهان

4- کشورهای آسیایی تولید‌کننده قهوه

اندونزی و ویتنام دو کشور آسیایی مهم و برجسته، در زمینه کشت و صادرات دانه قهوه هستند:

اندونزی

از قرن 17 به بعد هم اندونزی تبدیل به یکی از کشورهای تولید‌کننده قهوه شد و این محصول در زمین‌های کشاورزی یک تا دو هکتاری در مناطق مختلف این کشور از جمله سوماترا، جاوا و سولاوسی رشد می‌کند. قهوه اندونزیایی طعم قوی، فول بادی و اسیدیته ملایم دارد.

ویتنام

ویتنام هم از اواسط قرن نوزدهم و از زمانی که درخت عربیکا توسط مبلغان فرانسوی به این کشور آورده شد، شروع به کشت قهوه در این کشور کرد. امروزه اکثر زمین‌های کشاورزی در نیمه جنوبی این کشور معمولا قهوه روبوستا تولید می‌کنند. قهوه ویتنامی ‌به دلیل اسیدیته و بادیِ ملایم معمولا برای ایجاد ترکیب‌های قهوه به کار می‌رود.

معیارهای انتخاب کیفیت دانه قهوه

وقتی صحبت از کیفیت دانه قهوه می‌شود، این سوال مطرح می‌شود که چه معیارهایی در انتخاب دانه قهوه موثر هستند؟ در ادامه، از دید شرایط کشت قهوه، ظاهر و مشخصات طعمی ‌و عطری دانه‌های قهوه، معیارهای مهم در انتخاب دانه قهوه باکیفیت را با هم بررسی می‌کنیم:

1- معیارهای کشت قهوه:

عواملی مثل آب‌و‌هوا، نوع خاک، توپوگرافی و نحوه نگهداری در تعیین کیفیت دانه قهوه موثر هستند.

از دید آب‌و‌هوایی، عواملی مانند تابش آفتاب، رطوبت، بارش باران، دما و باد نقش مهمی ‌در کیفیت دانه قهوه دارد و هرگونه تغییر در این عوامل آب‌و‌هوایی بر روند رشد و کیفیت طعم و عطر نهایی قهوه تاثیر می‌گذارد.

نوع خاک، ترکیبات آن، خشکی، اسیدیته و حاصلخیزی خاک در کیفیت دانه‌های قهوه تاثیر مستقیم دارد. معمولا خاک آتشفشانی به دلیل فراهم کردن مواد مغذی و مواد معدنی لازم برای رشد گیاه قهوه مناسب است.

توپوگرافی محل کشت شامل ویژگی‌هایی مثل کوه‌ها، دره‌ها و نزدیکی به آب بر کیفیت قهوه تاثیرگذار هستند. ارتفاع از سطح دریا هم عامل تاثیرگذار دیگری است که باعث به وجود آمدن طعم‌ها و کیفیت‌های متنوع دانه قهوه می‌شود.

شرایط مناسب نگهداری دانه قهوه از جمله دما و اتمسفر محل نگهداری معمولا باعث تغییراتی در شرایط شیمیایی و حسی قهوه می‌شود.

یک پیشنهاد خواندنی: منظور از پس‌طعم قهوه چیست؟

2- مشخصات ظاهری، طعمی ‌و عطری دانه قهوه

از دید ظاهر دانه قهوه، باید به دنبال دانه‌هایی باشید که ظاهر سالم و کامل داشته باشد و شکل متقارن و رنگ یکپارچه‌ای دارند.

از دید عطر قهوه، باید دانه‌های قهوه را بو کرده و از بوی خوب آن مطمئن شوید. منظور از بوی خوب این است که پس از مدتی استشمام دانه قهوه، باید نوت عطر میوه‌ای، شکلاتی یا گلی به صورت کامل مشام شما را پر کند. در غیر این‌صورت، قهوه تازه و احتمالا باکیفیت نیست.

یک روش تست کیفیت قهوه هم تست طعم دانه‌های آن قبل از دم‌آوری است. برای این‌کار، یک دانه قهوه را در دهان خود گذاشته و آن را تست کنید. یک قهوه ضعیف، طعم ضعیف و فلت دارد.

از نظر طعم ثانوی قهوه، پس از نوشیدن یک جرعه از این نوشیدنی باید طعم آن در دهان شما ماندگار و تا حدودی شیرین باشد.

و اما در آخر

دانه‌های قهوه بر اساس کشت در مناطق و کشورهای مختلف ویژگی‌ها و کیفیت متفاوتی دارند. بنابراین، برای انتخاب بهترین دانه قهوه باید عوامل متعددی در محل جغرافیایی کشت دانه قهوه، مشخصات ظاهری، طعمی‌ و عطری خاصی را مورد بررسی قرار داد. در این مطلب، بهترین دانه قهوه در جهان، کشورهای تولید‌کننده قهوه و مشخصات طعم و عطر قهوه آن‌ها را بررسی کرده و معیارهای انتخاب دانه قهوه خوب را مرور کردیم.

منابع مقاله:
  • www.tastingtable.com
  • www.eraofwe.com
  • www.javapresse.com

سوالات متداول

1

محبوب‌ترین دانه‌های قهوه در جهان کدام است؟

محبوب‌ترین دانه‌های قهوه، دانه‌های قهوه گیشا پاناما، اتیوپی،کنیایی و برزیلی هستند.

2

بهترین دانه قهوه در سطح جهانی کدام است؟

بهترین دانه قهوه در سطح جهان، محصول قهوه گیشای پاناما است که در بسیاری از مسابقاتِ کاپ قهوه، برنده این عنوان بوده است.

3

باکیفیت‌ترین دانه قهوه از کجا می‌آید؟

تاکنون دانه قهوه کشت و تولید شده در گیشای پاناما به عنوان بهترین دانه قهوه شناخته شده است.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بهترین دانه‌های قهوه جهان تولید کدام کشور است؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.