تفاوت قهوه فوری با قهوه آسیاب شده چیست؟

دسته بندی ها : دانشنامه

گاهی اوقات افراد تفاوت چندانی بین قهوه فوری و قهوه آسیاب شده نمی‌بینند، اما در واقع این‌طور نیست. بسیاری از افرادی مبتدی در دنیای قهوه، قهوه فوری را برابر با یک قهوه با کیفیت می‌دانند، در صورتی که حرفه‌ای‌ها کاملا تفاوت آن را درک می‌کنند. بهتر است از همین حالا بگوییم که قطعا بین قهوه فوری و قهوه آسیاب شده تفاوت‌هایی هست. جدا از اینکه کیفیت این دو قهوه احتمالا با هم تفاوت‌های زیادی دارد، موارد تفاوت بیشتری بین این دو وجود دارد. در این مقاله، تفاوت‌ها را بررسی می‌کنیم که اگر قرار باشد یکی از این دو را انتخاب کنیم، بهتر است کدام یک را انتخاب کنیم.

قهوه فوری چیست؟

قهوه فوری یک روش ساده و آسان برای دم‌آوری قهوه است اما در واقع قهوه فوری، قهوه کنسانتره گرانول است که از دانه‌های قهوه به‌ دست‌ آمده است. معمولا قهوه فوری از روبوستا باکیفیت پایین‌تر از قهوه آسیاب شده تهیه می‌شود و پس از رست و آسیاب آن تا سایزهای بسیار ریز، معمولا آن را در تاورهای مخصوص دم و سپس خشک می‌کنند تا عصاره‌ای از آن‌ها باقی بماند. این پروسه خشک کردن بسیار پیچیده است، اما به زبان ساده می‌توان گفت که در این فرآیند کنسانتره قهوه مایع را در فضای بسیار داغ فریز یا اسپری می‌کنند تا در نهایت دانه‌های قهوه کریستال شده یا گرانول قهوه از آن به دست بیاید. حدودا یک قرن است که شیمی‌دانی به نام ساتوری کاتو این فرآیند را اختراع کرد و از آن پس از این روش برای تهیه قهوه استفاده شده است. در مورد قهوه فوری چیست و چه ترکیباتی دارد در مقاله‌اش مطالعه کنید.

منظور از قهوه آسیاب شده چیست؟

در سمت دیگر ماجرا، قهوه آسیاب شده را داریم که از دانه‌های کامل قهوه‌ی تازه تهیه شده است. برای تهیه قهوه آسیاب شده معمولا دانه‌های با کیفیت قهوه را شسته، خشک کرده و سپس رست و فرآوری می‌کنند تا در نهایت با استفاده از آسیاب‌های مخصوص آن دانه‌ها را به ذرات کوچک‌تری تبدیل‌کنند. بنابراین، اگر دانه قهوه داشته باشید، به سادگی با استفاده از یک دستگاه آسیاب آن را به قهوه آسیاب شده تبدیل کنید و در سایزهای مختلف برای انواع مختلف قهوه‌های دمی ‌استفاده کنید. در مورد قهوه آسیاب شده در مقاله تفاوت دانه قهوه و پودر قهوه آسیاب شده بیشتر بخوانید.

سایز توصیف سایز برای چه دستگاهی مناسب است؟
پودر در سایز گرانول‌های نمک و شکر دستگاه اسپرسوساز
تقریبا پودر پودر قهوه مشابه ریگ ایروپرس
متوسط پودر قهوه مشابه شن درشت روش‌های پوراور
درشت مشابه نمک خورد شده فرنچ‌پرس

یک پیشنهاد خواندنی: مهمترین تفاوت قهوه ترک و فرانسه و اسپرسو چیست؟

مهم‌ترین تفاوت‌های قهوه فوری و آسیاب شده

قهوه فوری و قهوه آسیاب شده از جنبه‌های متنوعی با هم تفاوت دارند. از جمله مهم‌ترین تفاوت‌های بین این دو قهوه شامل موارد زیر می‌شود:

طعم: قهوه آسیاب شده وابسته به اینکه با استفاده از چه روش و ابزاری تهیه شده است، طعم غنی‌تر و پیچیده‌تری نسبت به قهوه فوری دارد. اما قهوه فوری با توجه به اینکه از دانه‌های روبوستا تهیه می‌شود، طعم تلخ با کیفیت پایین دارد، اما قهوه آسیاب شده به دلیل اینکه روغن‌های اساسی را حفظ کرده است اسیدیته پایین‌تری دارد و در نتیجه طعم غنی‌تر و تازه‌تری دارد.

میزان کافئین: قهوه آسیاب شده کافئین بیشتری نسبت به قهوه فوری را در خود حفظ کرده است، اما از آنجایی که قهوه آسیاب شده را با روش‌ها و نسبت آب به قهوه متفاوت دم‌آوری می‌کنند به طور دقیق نمی‌توان در مورد اینکه هر کدام چه میزان کافئین دارند نظر داد.

قابلیت حل شدن در آب: قهوه فوری به صورت کامل و با سرعت بیشتری در آب داغ حل می‌شود، درحالی‌که قهوه آسیاب شده در آب ته‌نشین می‌شود.

روش دم‌آوری: برای دم‌آوری قهوه فوری فقط به یک فنجان آب داغ و مقداری قهوه فوری نیاز دارید و کافی است مقدار کمی‌ قهوه را در آب بریزید. اما برای دم‌آوری قهوه آسیاب شده باید یکی از روش‌های دم‌آوری تهیه قهوه با اسپرسو ساز، آئروپرس، روش‌های پور اور و غیره را بلد باشید.

یک پیشنهاد خواندنی: با انواع متدهای دم‌آوری قهوه آشنا شوید

زمان دم‌آوری: قهوه فوری در چند ثانیه آماده می‌شود، فقط لازم است که آب داغ را آماده کنید و مقداری قهوه فوری در آن بریزید تا بلافاصله یک فنجان قهوه برای‌تان آماده شود. اما در طرف مقابل برای استفاده از قهوه آسیاب شده و دم‌آوری آن با استفاده از هر روش یا ابزاری باید 5 تا 15 دقیقه (وابسته به روش دم‌آوری‌تان) صبر کنید.

راحتی استفاده: استفاده از قهوه فوری بسیار ساده است، چون فقط نیاز است که کمی ‌از آن را در آب داغ بریزید تا در یک یا دو ثانیه قهوه‌تان آماده شود، درحالی‌که برای استفاده از قهوه آسیاب شده به کمی‌ مهارت و تجهیزات یا ابزار نیاز دارید.

تمیزکاری: معمولا برای تهیه قهوه فوری به تمیزکاری زیادی نیاز ندارید، چون قهوه در همان فنجانی که نوشیدنی تان را میل کنید، دم می‌کشد. از طرفی دیگر، برای استفاده از قهوه آسیاب شده احتمالا نیاز است که از ابزار دیگری مثل دستگاه اسپرسو ساز، آئروپرس یا موارد دیگر استفاده کنید که در نهایت لازم است بخش‌های قابل جدا شدن قهوه ساز، فنجان و یا ابزار آشپزخانه را شسته و خشک کنید.

قیمت: مشخص است که قهوه فوری نسبت به انواع قهوه آسیاب شده قیمت پایین‌تری دارد، چون در اصل از قهوه روبوستای با کیفیت پایین تهیه می‌شود.

مدت زمان ماندگاری: قهوه قوری را می‌توان بین 2 تا 20 سال هم نگهداری کرد. اگر قهوه فوری را در بسته‌بندی‌های محکم و محفوظ از هوا و در شرایط خنک و تاریک نگهداری کنید، تا چندین سال هم برای‌تان ماندگاری دارد. اما در مقابل، قهوه آسیاب شده حدود شش ماه قابل نگهداری است و شرایط نگهداری حساس‌تر و پیچیده‌تری هم دارد.

موارد استفاده: از قهوه فوری تنها می‌شود برای درست کردن فنجان قهوه در شرایط‌های مختلف مثل مسافرت، کمپ و در شرایط‌هایی که به دستگاه قهوه ساز دسترسی ندارید استفاده کنید. یادتان نرود که در بسیاری از رسپی‌های کیک یا شیرینی از قهوه فوری هم استفاده می‌شود. اما قهوه آسیاب شده برای درست کردن انواع قهوه‌های دمی ‌یا استفاده از دستگاه‌ها مناسب است.

کدامیک بهتر است؟ قهوه فوری یا قهوه آسیاب شده؟

اگر بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که کدام قهوه بهتر است باید ترجیحات شخصی مصرف‌کننده را در نظر بگیریم. مثلا قهوه‌های فوری برای کسانی که همیشه عجله دارند یا به ابزارهای قهوه‌ساز دسترسی ندارند، بهترین گزینه است. اما در مقابل، قهوه آسیاب شده برای کسانی که به دنبال طعم باکیفیتی از قهوه هستند و زمان و ابزار لازم برای دم‌آوری قهوه را دارند، مناسب است.

کسانی که به دنبال قهوه باکیفیت هستند باید سرغ قهوه آسیاب شده بروند، چون قهوه فوری در طی فرآیند خشک کردن و فریز کردن بخشی از روغن و در نتیجه اصالت طعم خود را از دست می‌دهد. در مقابل، قهوه آسیاب شده کافئین، روغن و کیفیت طعم بیشتری را در خود حفظ می‌کند ودر نتیجه فنجان قهوه باکیفیتی را به شما تحویل می‌دهد.

علاوه‌بر این، گفته می‌شود که قهوه فوری میزان آنتی اکسیدان کمتری را در خود حفظ می‌کند که البته تحقیقات علمی ‌هنوز این ادعا را به طور کامل اثبات نکرده است.

قهوه فوری یا قهوه آسیاب شده بخریم؟

انتخاب اینکه قهوه فوری بخریم یا قهوه آسیاب شده تا حد زیادی به ترجیحات و شرایط مصرف‌کننده بستگی دارد. خرید قهوه فوری به کسانی توصیه می‌شود که به ابزار قهوه‌ساز دسترسی ندارند یا زمان کافی برای استفاده از این ابزارها را ندارند. در مقابل، کسانی که به کیفیت قهوه اهمیت می‌دهند و می‌توانند زمانی را به انجام این‌کار اختصاص دهند، بهتر است خرید قهوه آسیاب شده را جدی بگیرند. با خرید قهوه آسیاب شده احتمالا نیاز است یک ابزار یا قهوه‌ساز مناسب هم تهیه کنید تا بتوانید یک فنجان قهوه باکیفیت تهیه کنید.

یک پیشنهاد خواندنی: بهترین قهوه سازهای خانگی بر اساس تیپ شخصیتی شما

کلام آخر

قهوه فوری و قهوه آسیاب شده از جنبه‌های بسیاری با هم تفاوت دارند، احتمالا بعد از مطالعه این مقاله نمی‌توانید به راحتی ادعا کنید که قهوه فوری همان قهوه آسیاب شده است که در سایز‌های بسیار ریز و حتی پودر در بازار عرضه شده است. در این مقاله، روش تهیه این دو قهوه، چگونگی استفاده و همچنین مهم‌ترین تفاوت‌های آن‌ها را با هم بررسی کردیم تا دیگر درباره این موضوع ابهامی ‌وجود نداشته باشد.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

چرا افراد قهوه فوری را ترجیح می‌دهند؟

معمولا افراد به دلیل سادگی و سریع بودن استفاده از قهوه فوری ترجیح می‌دهند که فقط در چند ثانیه یک فنجان قهوه تهیه کنند.

2

قهوه فوری بخریم یا قهوه آسیاب شده؟

انتخاب بین قهوه فوری یا قهوه آسیاب شده خیلی به ترجیحات طعمی‌ و کیفیتی مصرف‌کننده بستگی دارد. برای نوشیدن یک قهوه باکیفیت احتمالا باید قهوه آسیاب شده بخرید و یکی از روش‌های دم‌آوری قهوه را تمرین کنید.

3

قهوه آسیاب شده را چطور بنوشیم؟

برای تهیه نوشیدنی از قهوه آسیاب شده حتما باید یکی از روش‌ها و ابزارهای تهیه قهوه مثل قهوه سازهای اسپرسو، آئروپرس و یا فرنچ پرس را با توجه به سایز آسیاب قهوه یا ترجیحات طعمی‌تان را انتخاب و استفاده کنید.

4

قهوه فوری ارزان‌تر است یا قهوه آسیاب شده؟

مشخصا قهوه فوری از قهوه آسیاب شده ارزان‌تر است، زیرا این قهوه از روبوستای کیفیت پایین تهیه شده است.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تفاوت قهوه فوری با قهوه آسیاب شده چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.