قدمت قهوه به بیش از صد سال پیش بر می‌گردد و می‌توان گفت بیشتر از یک قرن است که جزء یکی از بزرگ‌ترین صنعت‌ها در سراسر جهان است. اکثر مردم به دلیل راحت بودن روش تهیه آن و ذائقه قهوه فوری را بیش تر از سایر قهوه‌ها می‌پسندند. از قهوه‌هایی که مزه آب داشته باشد بیزار هستند و بیشتر به دنبال قهوه‌ای هستند که طعم اصل قهوه مرغوب را داشته باشد.

در این محتوا سعی داریم شما را با تمام ویژگی‌های قهوه فوری و روش تهیه آن آشنا کنیم.

برای خرید و تهیه قهوه فوری می‌بایست دقت بالایی داشته باشید تا بتوانید بهترین و با کیفیت‌ترین قهوه فوری موجود در بازار را خریداری نمایید. ممکن است بپرسید با وجود بسته‌بندی‌ها، آیا می‌توان تشخیص داد که کدام نوع با کیفیت‌تر است؟ بله می‌توان با در نظر گرفتن برخی موارد با کیفیت‌ترین قهوه فوری را تهیه کرد. در زیر به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم:

 توجه به نوع قهوه به کار رفته در ترکیب قهوه فوری

به طور معمول برای تولید قهوه فوری از دو نوع قهوه عربیکا و ربوستا استفاده می‌شود که هر کدام دارای بافت و مزه‌ای فوق العاده هستند. با این وجود اکثریت دوستداران قهوه، از ترکیب هر دوی آن‌ها برای تولید قهوه فوری به کار می‌برند.

نوع قهوه عربیکا در مزارعی کشت می‌شود که در ارتفاعات بالاتر قرار دارند و مزه مناسبی برای افرادی که قهوه تلخ و غلیظ دوست ندارند، دارد. اما قهوه ربوستا اکثرا در مناطق آسیایی کشت می‌گردد و مزارع آن در ارتفاعات پایین‌تر قرار دارد، از همین رو بسیار غلیظ و تلخ‌تر از قهوه عربیکا است و بر خلاف قهوه عربیکا تلخی آن بسیار کم‌تر است.

به طور معمول بر روی بسته‌بندی‌های قهوه فوری اسم و مشخصات قهوه استفاده شده در ترکیبات آن درج شده است. شما می‌توانید با توجه به ذائقه خود نوع آن را انتخاب نمایید.

مقدار کافئین

به طور معمول و به علت مراحل و روش تهیه قهوه فوری میزان کافئین موجود در این نوع قهوه‌های آماده بسیار پایین‌تر از میزان کافئین موجود در دانه قهوه و یا پودر قهوه است. با این وجود توصیه می‌شود در زمان خرید به مقدار کافئین درج شده بر روی بسته‌بندی دقت نمایید.  با توجه به وضعیت جسمی خود میزان کافئین مناسب‌تر را تهیه نمایید. که این میزان از ۴۰ الی ۶۰ گرم در بسته‌بندی‌ها متغیر است.

میزان اسیدیته یا ترشی

مقدار اسیدیته و ترشی قهوه فوری با توجه به میزان برشته کردن و فرآیند تولید آن مشخص می‌گردد و این مقدار حتی به منطقه کشت نیز بستگی دارد. بنابراین همانطور که در بالا نیز ذکر شد میزان اسیدیته و ترشی قهوه عربیکا بیشتر از قهوه روبوستا است و همینطور ترشی موجود در قهوه به دست آمده از روش رست لایت بسیار بیشتر از روش رست مدیوم است. در زمان خرید حتما به این نکات توجه نمایید.

قهوه فوری بهتر است یا قهوه دم کشیده؟

به طور معمول فواید موجود در قهوه فوری و قهوه دمی در مقدار کافئین و آکریلامید بسیار متفاوت است و قطعا میزان این دو ماده در قهوه فوری کمتر از قهوه دمی است.

انواع قهوه فوری

الف ) قهوه فوری به صورت پودر ریز یکدست

ب ) قهوه فوری به صورت بافت خرد شده قابل حل

که هر دوی آن ها روش تهیه یکسانی دارند و در بسته بندی‌ها ارائه می‌شوند. لازم به ذکر است که برخی از آن ها با اسم ۲×۱ و یا ۳×۱ در بازار ارائه شده است. که منظور از این عنوان‌ها نوع ترکیبات به کار رفته در تولید آن‌ها است. به این معنی که به غیر از قهوه، شیر و شکر نیز به آن افزوده شده است. در قهوه فوری های ۲×۱ شیر غنی شده وجود دارد و شکر به آن اضافه نشده است. اما در قهوه فوری ۳×۱ علاوه بر قهوه و شیر، شکر نیز وجود دارد.

قیمت قهوه فوری

قیمت قهوه فوری با توجه به موارد ذکر شده در بالا همچون نوع قهوه، نوع ترکیبات، نوع رست و میزان کافئین موجود در آن بسیار متفاوت است. پس نمی‌توان قیمت ثابتی برای قهوه فوری در نظر گرفت. زیرا در انواع مختلف با ویژگی‌های خاصی تولید و ارائه می‌شوند.

روش درست کردن قهوه فوری

همانطور که گفته شد روش تهیه قهوه فوری یکی از ساده‌ترین روش‌های تهیه قهوه است. شما فقط با یک لیوان آب جوش و در کم‌ترین زمان ممکن می‌توانید قهوه فوری درست کنید. فقط کافی است آن را با لیوان آب جوش مخلوط کنید.

روش سفارشی کردن قهوه فوری

برای سفارشی کردن قهوه فوری و درآوردن آن از این حالت ساده، می‌توانید به آن شیر اضافه نمایید. برای این کار فقط کافیست به جای آب جوش از شیر جوشیده شده استفاده نمایید. برای تهیه کف نیز، اگر کف‌ساز در دسترس ندارید، می‌توانید با ریختن قهوه و شیر داخل یک ظرف در بسته و تکان  دادن مرتب ظرف قهوه خود را کف‌دار کنید.

چنانچه دوست دارید به قهوه خود طعم نیز اضافه کنید می‌توانید از طعم‌دهنده‌های قوی مانند:

  • اضافه کردن شیر به جای آب به همراه شکر
  • عصاره وانیل
  • پودر کاکائو
  • پودر دارچین
  • شربت‌های طعم‌دار که همراه با شکر افزوده می‌شود.
  • اسانس و عصاره قهوه مایع که مزه قهوه فوری را کاملا مانند مزه قهوه دمی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید