قهوه فوری چیست و چه تفاوتی با قهوه دمی دارد؟

دسته بندی ها : دانشنامه
قهوه فوری چیست؟

تا به‌حال شده نیاز به یک فنجان قهوه داشته باشید اما کافه‌ای در دسترس‌تان نباشد یا عجله داشته باشید و نتوانید قهوه درست کنید؟ حتما بین اسم‌های قهوه، نام قهوه فوری را شنیده‌اید. قهوه فوری همان‌طور که از اسمش پیداست، فوری و در سریع‌ترین زمان ممکن آماده می‌شود. قطعا این نوع قهوه، مناسب کسانی است که زمان کافی برای درست کردن قهوه دمی را ندارند. اگر جزو این دسته از افراد هستید و قهوه یکی از نوشیدنی‌های موردعلاقه‌تان است، این‌که قهوه فوری چیست و چه تفاوت مهمی با دیگر انواع قهوه دارد را در این مقاله مطالعه کنید.

آشنایی با قهوه فوری

قهوه فوری (Instant Coffee) با قهوه آسیاب ‌شده متفاوت است. قهوه آسیاب شده (اسپرسو، قهوه فرانسه، قهوه ترک و…)، در واقع پودر آسیاب شده دانه قهوه است که برای تبدیل آن به یک فنجان قهوه باید عصاره‌گیری یا یه صورت دَم‌شده با مصرف شود؛ در نتیجه نیازمند زمان است.

اما قهوه فوری، به روشی مشابه با دم کردن قهوه آسیاب شده تولید می‌شود با این تفاوت که بعد از عصاره‌گیری، آب را از طریق فرآیند خشک کردن سریع یا خشک کردن انجمادی از عصاره خارج می‌کنند؛ طوری که طعم و عطر آن حفظ شود. با حذف آب و به دست آوردن پودر قهوه فوری، زمانی که این پودر در آب حل شود رطوبت مورد نیاز آن مجدد باز می‌گردد که در نهایت یک فنجان قهوه را در سریع‌ترین زمان ممکن خواهید داشت.

تاریخچه قهوه فوری

قهوه فوری در سال ۱۸۹۰ توسط دیوید استرنج در نیوزیلند اختراع شد و بعد از آن در دهه ۱۹۳۰ توسط شرکت Nescafe گسترش پیدا کرد. این نوع قهوه برای جنگ جهانی دوم، به دلیل نیاز به یک نوع قهوه سریع برای نیروهای نظامی، محبوبیت پیدا کرد. در آن زمان، نیروهای نظامی به دنبال یک نوع قهوه بودند که در هر زمان و در هر مکانی قابل آماده سازی باشد.

قهوه فوری در ابتدا به عنوان یک محصول نظامی تولید شد، اما پس از جنگ جهانی دوم، با توسعه تولید و فروش، به یکی از محصولات محبوب در سراسر جهان تبدیل شد. این نوع قهوه به دلیل سرعت و آسانی آماده‌سازی، قابلیت حمل و نقل آسان و طول عمر بیشتر آن نسبت به قهوه تازه، محبوبیت زیادی پیدا کرد.

معرفی قهوه فوری و تاریخچه آن

قهوه فوری، در سال ۱۸۹۰ توسط دیوید استرنج در نیوزیلند اختراع شد.

روش‌های تولید قهوه فوری

همان‌طور که پیش از این گفته شد، در روند تولید قهوه فوری، برای خارج کردن آب پس از عصاره‌گیری، قهوه تازه با حرارت بالا خشک شده و به صورت پودری درآمده و مصرف می‌شود.

دو نوع فرایند خشک کردن برای قهوه وجود دارد:

1- روش انجمادی:

در این روش، قهوه تازه با استفاده از یک فرآیند خاص، در دمای منفی 40 درجه به صورت بلورهای یخی در می‌آید، سپس تحت خلاء خشک می‌شود که در نهایت پودر قهوه فوری آماده مصرف می‌شود.

2- روش خشک کردن اسپری:

در روش خشک کردن پاششی یا اسپری، قهوه تازه به یک جریان هوای گرم اسپری می‌شود تا رطوبت خود را از دست بدهد و به قطرات کوچکِ خشک شده تبدیل شود. قهوه فوری در این روش به دلیل سرعت بالا و کیفیت بهتر، بسیار محبوب و رنگ روشن‌تری دارد که به قهوه گلد معروف است.

انواع روش‌های فرایند خشک کردن قهوه

تفاوت فرآیند خشک کردن قهوه به روش انجمادی و اسپری

مزایای قهوه فوری نسبت به قهوه تازه دم شده

قطعا قهوه فوری در مقایسه با قهوه تازه، مزایا و معایبی دارد که به مهم‌ترین آن‌ها در زیر اشاره کردیم.

  1. سرعت و راحتی: طرز استفاده از قهوه فوری خیلی سریع و آسان است، ساده‌ترین روش، ترکیب با آب جوش است و نیاز به زمان و ابزار خاصی ندارد.
  2. ماندگاری: قهوه فوری به دلیل خشک شدن و پودر شدن، ماندگاری بیشتری دارد و می‌تواند برای مدت طولانی‌تری نگهداری شود.
  3. هزینه کم‌تر: به طور کلی، قهوه فوری نسبت به قهوه تازه هزینه کم‌تری دارد و می‌تواند گزینه مناسبی برای افراد با بودجه محدود باشد.

معایب قهوه فوری نسبت به قهوه دمی

  1. کیفیت: به دلیل تفاوت در روش تولید و مواد شیمیایی مورد استفاده برای حفظ و طعم دادن، قهوه فوری کیفیت کمتری نسبت به قهوه تازه دم شده دارد و ممکن است بو و طعم آن کم‌تر باشد.
  2. میزان کافئین: قهوه فوری، کافئین بیشتری نسبت به قهوه تازه دارد که این موضوع ممکن است برای سلامتی بعضی از افراد مناسب نباشد.
  3. عدم تازگی: قهوه فوری به این دلیل که یک‌بار عصاره‌گیری و بعد از آن خشک می‌شود، به تازگی قهوه دمی نخواهد بود و می‌تواند بر طعم و عطر آن تاثیر بگذارد.
  4. آسیب به محیط زیست: تولید قهوه فوری، بسته‌بندی و ضایعات زیادی دارد که ممکن است موجب آسیب به محیط زیست شود.
مزایا و معایب قهوه فوری نسبت به قهوه دمی

مهم‌ترین مزیت قهوه فوری، سرعت تهیه کردن آن و بزرگ‌ترین عیب آن، کیفیت بسیار کم نسبت به قهوه دمی است.

جدول تفاوت قهوه فوری با قهوه دمی‌های معمول

قهوه فوری با قهوه‌های معمول دارای تفاوت‌های زیادی است. این تفاوت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

جدول تفاوت قهوه فوری با قهوه دمی
ویژگی‌ها قهوه فوری قهوه معمول
زمان تهیه سریع و آسان زمان‌بر و نیاز به تجهیزات خاص
طعم و عطر معمولاً کم‌تر از قهوه معمول طعم و عطر بیشتر
ماندگاری بلند مدت، قابل استفاده برای مدت زمان طولانی کوتاه مدت، نیاز به نگهداری در یخچال
قیمت  ارزان‌تر گران‌تر
سطح کافئین معمولاً بیشتر از قهوه معمول متفاوت و به نوع قهوه بستگی دارد
راحتی استفاده آسان و سریع نیاز به تجهیزات و دستگاه مخصوص و زمان برای تهیه

 

تفاوت قهوه فوری گلد و کافی‌میکس 3 در 1

قهوه فوری گلد و کافی‌میکس 3 در 1، دو نوع قهوه فوری هستند که در ترکیب شیرین کننده‌ها و افزودنی‌های مختلف، تفاوت‌هایی دارند. کافی‌میکس 3 در 1 (که به اصطلاح غلط در بازار قهوه به آن نسکافه می‌گویند، نسکافه نام برند است نه نوشیدنی)، شیرین‌تر و به نسبت قهوه فوری گلد خامه‌ای‌تر است و طعم و بوی آن شیرین‌تر حس می‌شود. میزان کافئین، در کافی‌میکس 3 در 1 ممکن است بالاتر از قهوه فوری گلد باشد و برای برخی افراد مشکل ساز باشد. علاوه بر این‌ها، تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارد، از جمله:

  1. ترکیبات:

قهوه فوری گلد، با رست و ترکیب دانه‌های قهوه و عصاره‌گیری از آن‌ها به‌دست می‌آید، در حالی که کافی‌میکس 3 در 1 از ترکیب دانه‌های قهوه، شیرین‌کننده‌ و کافی کریمر تولید می‌شود.

  1. فناوری تولید:

کافی‌میکس 3 در 1، با استفاده از فناوری “قابلیت حل شدن” ساخته شده است، در حالی که قهوه فوری گلد از روش سنتی تولید می‌شود.

  1. طعم و مزه:

قهوه فوری گلد، با طعم و مزه‌ای قوی‌تری جایگاه ویژه‌ای در بازار قهوه فوری دارد. از طرفی، کافی‌میکس 3 در 1 با قابلیت حل شدن بهینه و طعم ملایم‌تر، گزینه مناسبی برای لذت بردن از یک فنجان قهوه است.

طرز تهیه قهوه فوری

نحوه درست کردن قهوه فوری

یک پیشنهاد خواندنی: تفاوت نسکافه با قهوه و کافی‌میکس چیست؟

معرفی انواع قهوه فوری

قهوه فوری مانند قهوه دمی، انواع مختلفی دارد که بر اساس غلظت و بسته‌بندی تفکیک می‌شوند.

1- قهوه فوری ساشه‌ای

این نوع قهوه فوری در بسته‌های کوچک شامل یک ساشه قهوه است که برای درست کردن قهوه، با اضافه کردن آب جوش به محتویات یک بسته آن، استفاده می‌شود.

2- قهوه فوری بسته‌ای پودری

این نوع قهوه فوری در بسته‌های بزرگ‌تری به صورت پودری عرضه می‌شود و برای درست کردن قهوه، مقدار مورد نظر از آن را در فنجان قرار داده و آب جوش را به آن اضافه می‌کنید.

3- قهوه فوری موکا

طعم شکلات و کارامل تفاوت اصلی این قهوه فوری است. در برخی از برندهای این قهوه، عصاره نوعی قارچ که خاصیت درمانی دارد همراه با شکلات در یک بسته ترکیب شده است که طعم بی‌نظیری دارد. روش تهیه آن مانند انواع دیگر با آب جوش است.

4- قهوه فوری لاته

این نوع قهوه فوری با طعم شیرین و خامه‌ای عرضه می‌شود و برای درست کردن آن، مقدار مورد نظر را در فنجان قرار داده و آب جوش را به آن اضافه کنید.

5- قهوه فوری شیشه‌ای

این نوع قهوه فوری در بطری‌های شیشه‌ای با نام گلد یا کلاسیک، عرضه می‌شود که معمولا برندهای بزرگی مانند نستله، جاکوبز، استار باکس آن‌ها را تولید می‌کنند. برای درست کردن آن، مقدار مورد نظر را با آب جوش ترکیب کنید، سپس شیر یا شکر را در صورت تمایل اضافه کنید.

یک پیشنهاد خواندنی: 4 دستور پخت تهیه چیز کیک قهوه! قهوه این چیزکیک میتواند قهوه فوری باشد

پیشنهاد بن‌مانو برای شما

اگر به دنبال راهی سریع و آسان برای تهیه قهوه بدون نیاز به تجهیزات دم کردن یا زمان اضافی هستید، قهوه فوری گزینه مناسبی است. علاوه بر این، می تواند یک انتخاب مقرون به صرفه برای کسانی باشد که می‌خواهند در مصرف کافئین خود صرفه جویی کنند. شما می‌توانید با انتخاب و خرید قهوه فوری های ساشه ای و بسته ای بن مانو لذت نوشیدن یک قهوه سریع و ساده را در لحظاتی که زمان کافی و یا دستگاه دم‌آوری قهوه دمی را ندارید به خود هدیه بدهید.

پیشنهاد بن‌مانو برای دوستداران قهوه فوری

قهوه فوری‌‌های بن‌مانو در شکل کافی میکس 3 در 1 و قهوه گلد برزیل است.

و اما کلام آخر:

قهوه فوری راهی سریع و راحت برای لذت بردن از یک فنجان قهوه است. برخلاف قهوه دم کرده، در پروسه‌ای مخصوص با خشک کردن تولید شده و با حل کردن عصاره قهوه در آب تهیه ‌شود که طعم و بافت متفاوتی را به همراه دارد. قهوه فوری همچنین ماندگاری طولانی‌تری دارد، به تجهیزات و زمان آماده سازی کم‌تری نیاز دارد و اغلب از قهوه دم شده ارزان تر است. با این حال، برخی از علاقه مندان به قهوه ممکن است طعم و عطر قهوه دم شده را جذاب‌تر بدانند. در نهایت، انتخاب بین قهوه فوری و دم‌کرده به ترجیح و راحتی شخص بستگی دارد.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

قهوه فوری چقدر کافئین دارد؟

قهوه فوری به تنهایی کافئین بالایی دارد اما در ترکیب با موادی که اصطلاحا به آن کافی میکس می‌گویند، میزان کافئین، بسیار کم‌تر است. معمولا روی بسته‌بندی میزان آن نوشته شده است.

2

آیا قهوه فوری چاق یا لاغر می‌کند؟

خیر، قهوه فوری به صورت خالص باعث افزایش وزن نمی‌شود. اما اگر با پودر خامه و یا شیر ترکیب شده باشد باعث چاقی می‌شود.

3

تاریخ مصرف قهوه فوری چقدر است؟

قهوه فوری تاریخ انقضاء مشخصی ندارد. در صورتی که در جای خشک و بسته‌بندی مناسبی قرار گیرد مدت طولانی، تازه و قابل مصرف است.

4

میزان کالری قهوه فوری چقدر است؟

قهوه فوری خالص، بین 2 تا 4 کالری بسته به برند آن دارد.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “قهوه فوری چیست و چه تفاوتی با قهوه دمی دارد؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.