تفاوت نسکافه با قهوه و کافی‌میکس چیست؟

دسته بندی ها : دانشنامه
تفاوت قهوه با نسکافه و کافی میکس

مدتی است که محصولات فوری قهوه از جمله قهوه‌های نسکافه و کافی میکس بسیار محبوب شده‌اند. اما در بعضی مناطق که نوشیدن قهوه در اولویت و فرهنگ افراد نیست یا حتی به دلیل ناآشنایی بعضی از فروشندگان و یا حتی کافه‌دارها با اسامی ‌و درک درست از نوشیدنی‌های قهوه این باور عمومی ‌غلط بوجود آمده است که این محصولات فوری همان قهوه هستند! البته، اصطلاحات متناقصی که در مناطق و کافه‌های مختلف استفاده می‌شود و همچنین شباهت‌های ظاهری بین برخی محصولات فوری هم در ایجاد این طرز تفکر بی‌تاثیر نبوده است. برای اصلاح این باور عمومی ‌اشتباه و برای آشنایی با تفاوت‌های بین قهوه، نسکافه و کافی میکس ادامه این مطلب را بخوانید.

قهوه چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

قهوه معمولی از رست و آسیاب کردن دانه‌های قهوه بدست می‌آید. برای دم‌آوری دانه‌های قهوه باید از روش‌ها و ابزارهای خاصی مثل روش دم‌آوری قهوه ترک، پوراور، فیلتری و غیره استفاده کنیم یا از دستگاه‌های قهوه ساز مثل اسپرسو یا نسپرسو کمک بگیریم. استفاده از دانه‌های قهوه و روش‌های دم‌آوری مختلف به ایجاد یک طعم قوی و پیچیده‌تر در مقایسه با سایر محصولات قهوه‌های فوری کمک می‌کند. دم‌آوری قهوه معمولی زمان بیشتری می‌برد، اما برای استخراج یک طعم قوی و فول بادی از دانه‌های قهوه، سپری کردن این زمان کاملا ارزش دارد.

یک پیشنهاد خواندنی: آموزش چند طرز تهیه شیر قهوه به روش‌های مختلف

نسکافه چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

نسکافه به عنوان محصول قهوه فوری شرکت نستله معروف شده است. اسم “نسکافه” از ترکیب کلمات “نستله” و “کافی” ایجاد شده و از سال 1938 به بازار معرفی شده است. نسکافه به دلیل طعم خاص و راحتی استفاده آن تبدیل به یک محصول پرطرفدار و محبوب شده است. این محصول به اشکال متنوعِ گرانول، استیکی و یا ساشه‌‌ای در بازار موجود است و برای تهیه راحت و آسان یک نوشیدنیِ قهوهِ نسبتا شیرین، خصوصا در زمان پذیرایی از مهمان‌ها کاربرد زیادی دارند. برای تهیه این نوشیدنی فقط کافی است که ماگ/فنجان خود را از آب داغ پر کنیم و با ریختن پودر نسکافه درون آب داغ و هم زدن آن از نوشیدن یک فنجان نسکافه لذت ببریم.

کافی میکس چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

قهوه فوری کافی میکس یکی دیگر از گزینه‌های راحت و بی‌دردسر برای تهیه نوشیدنی قهوه است، به همین دلیل تبدیل به یکی از گزینه‌های پرطرفدار و پرمصرف برای افرادی شده است که زندگی شلوغ و پرمشغله‌‌ای را اداره می‌کنند. البته که طعم کافی میکس به اندازه طعم قهوه دمی ‌عمیق و خوب نیست، اما برای تنوع گزینه بدی نخواهد بود. کافی میکس در واقع یک نوع قهوه فوری است که از روش خشک کردن قهوه دم شده برای تهیه پودر آن استفاده می‌شود و برای مصرف آن فقط نیاز است پودر آن را دوباره در آب داغ بخیسانید و از نوشیدن یک فنجان کافی میکس خوب لذت ببرید.

  قهوه کافی میکس نسکافه
طعم قهوه معمولی به دلیل زمان و روند استخراج پیچیده‌تر و طولانی‌تر، پروفایل طعم قوی و پیچیده‌‌ای دارد. این نوشیدنی طعم معمولی و ملایم‌تری نسبت به قهوه معمولی دارد. در برخی انواع نسکافه، سعی شده است که طعم‌هایی نزدیک به طعم قهوه معمولی تولید شود، اما باز هم پیچیدگی و قدرت طعم قهوه معمولی را ندارد.
عطر نوشیدنی با توجه به روش دم‌آوری و نحوه استخراج، عطر این نوشیدنی متغییر است. اما به‌هر‌حال، نسبت به کافی میکس و نسکافه عطر بهتر و قوی‌تری دارد. عطر این محصول نسبت به قهوه دمی ‌بسیار کم و با کیفیت پایین‌تری است. در انواع مختلف نسکافه سعی شده است که طعم و عطر قهوه معمولی را ایجاد کنند و برخی از آن‌ها عطر مخصوص به خود را دارند. بااین‌حال، عطر این نوشیدنی به اندازه قهوه معمولی قوی نیست.
نحوه دم آوری تهیه قهوه دمی‌ به ابزار، مهارت و آشنایی با روش‌های خاصِ تهیه قهوه نیاز دارد. بنابراین، تهیه قهوه نیازمند آزمون و خطا و تمرین است. مانند نسکافه، برای تهیه کافی میکس استفاده از یک لیوان آب جوش و پودر کافی میکس کافی است. برای تهیه نسکافه فقط به یک لیوان آب جوش و یک قاشق برای هم زدن پودر نسکافه نیاز دارید.
ارزش اقتصادی خرید دانه‌های قهوه باکیفیت ممکن است بسیار گران باشد اما به دلیل حجم بیشتر برای مصرف بیشتر و طولانی مدت‌تر به‌صرفه‌تر است. با توجه به تعداد و حجم کمتر، هزینه تهیه کافی میکس نسبت به تهیه دانه‌های قهوه بیشتر است. با توجه به تعداد و حجم کمتر، هزینه تهیه نسکافه نسبت به تهیه دانه‌های قهوه بیشتر است.
میزان کافئین کافئین موجود در قهوه دمی ‌با توجه به روش دم‌آوری، نوع و کیفیت دانه‌های قهوه متغییر است. اما به صورت معمول میزان کافئین آن بین 60 تا 120 میلی‌گرم متفاوت خواهد بود. میزان کافئین موجود در کافی میکس هم به دلیل ترکیبات و نحوه تولید آن به 30 تا 90 میلی‌گرم در هر فنجان می‌رسد. میزان کافئین موجود در نسکافه به دلیل ترکیبات و نحوه تولید آن به 30 تا 90 میلی‌گرم در هر فنجان می‌رسد.
راحتی استفاده تهیه قهوه دمی ‌به ابزار، مهارت و آشنایی با روش‌های خاصِ تهیه قهوه نیاز دارد. برای تهیه کافی میکس فقط کافی است پودر کافی میکس را به آب داغ اضافه کنیم. تهیه نسکافه به راحتیِ ریختن پودر آماده آن در ماگ یا فنجان است.
انواع گوناگون امکان تجربه طعم‌ها، ترکیب‌های متفاوت دانه‌های قهوه و ایجاد قدرت و پروفایل طعمی‌ متفاوت از طریق تغییر روش‌های دم‌آوری وجود دارد. انواع محدودی دارد. برند نسکافه تولید شده توسط شرکت نستله، در طرح‌ها و طعم‌های گوناگون به بازار معرفی شده اند.
مدت زمان قابل نگهداری تازگی و کیفیت دانه‌های قهوه اهمیت زیادی دارد و باید آن را در ظرف‌های دربسته و دور از نور و رطوبت نگهداری کرد. به دلیل خشک کردن پودر قهوه در فرآیند تولید، برای مدت زمان طولانی امکان نگهداری این محصول در بسته بندی مهرو موم شده وجود دارد. به عنوان یک محصول قهوه فوری، مدت زمان قابل نگهداری طولانی دارد.

یک پیشنهاده خواندنی: تفاوت قهوه فوری و قهوه آسیاب شده چیست؟

و در آخر

با توجه به اینکه برخی از افراد تازه‌وارد به دنیای قهوه، هنوز اعتقاد دارند که بین قهوه معمولی و محصولاتی مثل نسکافه و کافی میکس تفاوت زیادی وجود ندارد و انواع قهوه فوری را با قهوه معمولی برابر می‌دانند، تصمیم گرفتیم مقاله بالا را به بیان تفاوت‌های بین قهوه، نسکافه و کافی میکس اختصاص دهیم. هرچه بیشتر با دنیای قهوه آشنا شوید، احتمالا بیشتر با اصالت طعم قهوه معمولی و طعم‌های ضعیف‌تر و ملایم‌تر انواع محصولات قهوه فوری آشنا می‌شوید. بااین‌حال، خرید قهوه فوری برای کسانی که یک زندگی پرمشغله و شلوغی را اداره می‌کنند گزینه مناسبی است و امتحان کردن طعم آن جهت تنوع ایده بدی نیست.

منابع مقاله:
  • www.coffeenerd.blog
  • www.jbsaeedstudio.com

سوالات متداول

1

آیا کافئین نسکافه بالاست؟

خیر، در مقایسه با قهوه دمی ‌میزان کافئین نسکافه پایین است.

2

چند فنجان نسکافه می‌توانیم در طول روز بنوشیم؟

با توجه به وجود شکر در ترکیبات نسکافه و محصولات پودری مشابه، بهتر است در مصرف این نوشیدنی‌ها زیاده روی نکنید.

3

آیا نسکافه از قهوه قوی‌تر است؟

به هیچ وجه، میزان کافئین و قدرت طعم و عطر قهوه نسبت به محصولات قهوه فوری بهتر و پیچیده‌تر است.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تفاوت نسکافه با قهوه و کافی‌میکس چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.