قهوه فیلتری، قهوه‌ دمی‌ که هنگام دم‌آوری با عبور از فیلتری تهیه می‌شود، در حالی که قهوه اسپرسو با استفاده از روش فشار و با قهوه‌سازهای موکاپات، قهوه ساز کپسولی یا دستگاه اسپرسوساز تهیه می‌شود و طعم کاملا متفاوتی دارد. البته هر کدام از این قهوه‌ها طرفداران خاص خودش را دارد، چون افراد با طعم‌های مختلف قهوه ارتباط بهتری برقرار می‌کنند.

در این مقاله قرار است به شما کمک کنیم تفاوت‌های اصلی بین قهوه فیلتری یا همان قهوه دمی‌ پور اور را با سایر روش‌های دم‌آوری تحت فشار مثل اسپرسو را درک کنید. دانستن این تفاوت‌ها از نظر طعم، میزان کافئین، میزان اسیدیته، روش دم‌آوری، تجهیزات و تکنیک‌ها به شما در انتخاب و خرید یک قهوه ساز مناسب و حتی انتخاب روش دم‌آوری مناسب کمک می‌کند. پس به‌هیچ‌وجه خواندن ادامه مطلب را از دست ندهید‍!

قهوه فیلتری چیست؟

قهوه فیلتری یک روش محبوب در دم‌آوری قهوه است و به قهوه دمی چکه‌ای یا دریپ کافی معروف است. در این روش آب داغ روی دانه‌های آسیاب شده قهوه ریخته می‌شود و سپس از فیلتر عبور می‌کند تا مایع از تفاله قهوه جدا شود. این روش دم‌آوری قهوه‌ای شفاف‌تر و کمتر روغنی نسبت به روش‌های دیگر مانند فرنچ پرس یا اسپرسو تولید می‌کند. اگرچه منشاء دقیق قهوه فیلتری نامشخص است، اما اعتقاد بر این است که منشا آن از کشور اتیوپی و از زمان قرن پانزدهم منشا گرفته است. روش‌های اولیه قهوه فیلتر شامل استفاده از فیلترهای پارچه‌ای یا کاغذی و نگهدارنده فیلتر ساده بود. در قرن بیستم، قهوه‌ساز قطره‌ای برقی فرآیند تولید قهوه فیلتر را متحول کرد و مصرف آن را آسان‌تر و راحت‌تر کرد.

ابزار تهیه قهوه فیلتری

اول از همه، بهتر است بدانیم وقتی صحبت از روش‌های پوراور یا قهوه فیلتری می‌شود، در واقع در مورد کدام ابزار تهیه قهوه صحبت می‌کنیم؟

قهوه فیلتری شامل تجهیزات وی 60، کمکس و دستگاه‌های قهوه چکه‌ای است. بنابراین، در این مقاله هر جایی صحبت از قهوه فیلتری یا پور اور شد، این تجهیزات دم‌آوری قهوه را مدنظر بگیرید.
تفاوت قهوه فیلتری و اسپرسو:

دستگاه‌های اسپرسوساز با روش تحت فشار گذاشتن قهوه و ترکیب آن با آب داغ یک شات قهوه را به شما تحویل می‌دهند. قهوه اسپرسو در مدت بسیار کوتاهی آماده می‌شود، در حالی که برای دم‌آوری قهوه فیلتری به زمان بیشتری نیاز داریم.

تفاوت‌های قهوه فیلتری و اسپرسو به همین موارد محدود نمی‌شود. برای درک بیشتر، جدول زیر را ببینید:

جدول مقایسه قهوه فیلتری و قهوه اسپرسو

ردیف ویژگی‌ها فیلتری اسپرسو
1 سایز آسیاب دانه متوسط تا درشت قهوه پودر ریز قهوه
2 زمان دم‌آوری 5 تا 10 دقیقه 3 تا 5 دقیقه
3 راحتی استفاده این قهوه تجهیزات در دسترس‌تر، با تنظیمات راحت‌تری دارد و تکنیک استفاده از آن ساده است. میزان دقت در دم‌آوری با آن‌ها مهم است اما خیلی تاثیر زیادی بر طعم ایجاد نمی‌کند. قهوه ساز اسپرسو ساز دستگاه تخصصی‌تر با اجزای پیچیده‌تری است که تکنیک استفاده پیچیده‌تری دارد، اما از نظر میزان دقت و یکپارچگی طعم بسیار دقیق است و تغییرات کوچک تاثیر زیادی بر طعم می‌گذارد.
4 رست قهوه بهتر است از رست روشن تا متوسط و دانه‌های قهوه‌ای که در دمای پایین‌تر رست شده‌اند استفاده کنیم بهتر است از رست تیره و دانه‌های قهوه‌ای که در دمای بالاتر رست شده اند استفاده کنیم.
5 تجهیزات معمولا کمکس و وی 60 محبوبیت زیادی دارند. دستگاه قهوه ساز اسپرسو
6 امکانات فقط قهوه دمی تهیه می‌کنند. اکثر دستگاه‌های اسپرسو ساز مجهز به نازل بخار و شیر آب گرم هستند. نازل بخار برای تهیه فوم و بخاردهی شیر(برای تهیه انواع نوشیدنی‌های مبتنی بر قهوه) به کار می‌آید.
7 تمیزکاری نیاز است که تجهیزات دم‌آوری، فنجان و همه ابزار استفاده شده را بشویید. احتمالا فقط پرتافیلتر، سینی آبچکان و فنجان تان را باید بشویید.
8 هزینه هزینه خرید تجهیزات قهوه فیلتری (مثل خرید V60) کم یا متوسط (مثل خرید کمکس یا سایفون) باشد. هزینه نگهداری انواع روش‌های فیلتری کم و مناسب است. هزینه خرید دستگاه اسپرسوساز معمولا زیاد است. دستگاه‌های ارزان‌تر هم در بازار وجود دارند، اما مطمئنا کیفیت پایین‌تری از نظر عملکرد و طعم قهوه دارند. البته، هزینه نگهداری این دستگاه هم نسبت به قهوه فیلتری بیشتر است.
9 نگهداری نگهداری این ابزارها بسیار راحت و کم دردسر است. نگهداری دستگاه اسپرسو کمی ‌پیچیده‌تر است و  هر از گاهی باید مجراهای آب را تمیز و رسوب گیری کنید.
10 مشخصات طعم قهوه فیلتری نوتِ طعم دلپذیرتری همراه با طعم اصلی تمیزتر و یکپارچه‌تری دارد. این روش‌ها برای دم‌آوری قهوه‌های سینگل اوریجین بهتر است، چون با استفاده از روش‌های پوراور امکان ایجاد طعم ثابت‌تری وجود دارد. یک شات اسپرسو پروفایل طعم پیچیده و تقریبا شیرینی دارد که یک کرمای قهوه ضخیم روی آن قرار می‌گیرد. البته شات اسپرسو کوچک‌تر است و طعم متمرکزتری دارد.
11 میزان کافئین هر 236 میلی‌لیتر قهوه فیلتری، 80 تا 185 میلی‌گرم کافئین دارد. بنابراین، کافئین قهوه فیلتری بیشتر است چون در زمان طولانی‌تری تهیه می‌شود و روغن‌های طبیعی و کافئین بیشتری از آن استخراج می‌شود. هر 30 میلی‌لیتر قهوه اسپرسو بین 40 تا 75 میلی‌گرم کافئین دارد.
12 میزان اسیدیته اسیدیته ملایم اسدیته تقریبا بالا

پیشنهاد: به روش‌های مختلف قهوه اسپرسو دم کنید

قهوه اسپرسو یا فیلتری؟ کدام یک بهتر است؟

اصلا نمی‌توانیم به این سوال پاسخ دقیقی بدهیم، چون تفاوت‌های زیادی بین قهوه اسپرسو و فیلتری وجود دارد و این تفاوت‌ها اصولا مفهوم خوب یا بد بودن ندارد، بلکه تنها تفاوت در اختلاف سلیقه است. در نهایت، باید بگوییم که بر اساس سلیقه و انتظار شخصی‌تان از طعم فنجان قهوه،‌ باید یکی از روش‌های قهوه فیلتری یا اسپرسو را انتخاب کنید.

برای اینکه انتخاب بین این دو قهوه آسان‌تر باشد، به مزایا و معایب هر کدام دقت کنید.

مزایا و معایب قهوه فیلتری

قهوه فیلتری از نظر آسانیِ روش دم‌آوری، در دسترس بودن اکثر روش‌های آن و تنوع در سطوح قوی بودن یا ملایم بودن طعم نسبت به اسپرسو سازها دارای مزیت است. در حالی که برخلاف اسپرسو کرمایی ایجاد نمی‌کند و طعم برخی از این روش‌های قهوه فیلتری ممکن است خیلی ملایم باشد.

مزایا و معایب قهوه اسپرسو

قوی، غنی، بادی کامل و طعم قهوه اسپرسو، امکان استفاده از آن به عنوان پایه نوشیدنی در دستورالعمل سایر نوشیدنی‌ها مثل قهوه لاته و کاپوچینو، فرآیند دم‌آوری ساده و کرمای جذاب از جمله مزایای استفاده از اسپرسو ساز‌ها هستند. در مقابل، استفاده از آن به دقت و استفاده از تجهیزات تخصصی‌تر نیاز دارد و احتمال استخراج بیش از حد قهوه و تلخ شدن طعم آن هم وجود دارد.

پیشنهاد: برای دیدن نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو این لینک را ببینید

و اما در آخر

دانستن تفاوت‌های قهوه فیلتری و اسپرسو تا حد زیادی در تصمیم‌گیری برای استفاده و انتخاب این نوشیدنی‌ها کمک می‌کند. تصور کنید که هنگام سفارش دادن قهوه بین یک شات اسپرسو یا قهوه‌های فیلتری از جمله قهوه وی 60، کمکس دچار تردید شده‌اید. برای اینکه بهتر بتوانید تصمیم بگیرید باید تفاوت بین طعم و سایر مشخصات این دو قهوه را بدانید. حتی ممکن است هنگام انتخاب و خرید قهوه ساز مناسب برای منزل‌تان هم دچار تردید مشابهی شوید. در چنین شرایطی، بهترین کار این است که تفاوت‌های بین این دو روش دم‌آوری قهوه را بدانید و بر اساس سلیقه شخصی‌تان خرید کنید.