فرق اسپرسو با نسپرسو چیست؟

دسته‌بندی‌ها: دانشنامه
فرق اسپرسو با نسپرسو چیست؟

اسپرسو و نسپرسو دو اسم بسیار شبیه به هم، اما دو نوشیدنی با مشخصات متفاوت هستند. این نوشیدنی‌ها با دو دستگاه قهوه‌ساز متفاوت تهیه می‌شوند. نوشیدنی تهیه شده از این دو دستگاه یکسان نیست و از نظر غلظت و طعم شبیه به قهوه اسپرسو است اما تفاوت‌هایی وجود دارد که در ادامه متن به توضیح بیشتر آن می‌پردازیم. اگر شما نمی‌توانید بین دستگاه اسپرسوساز یا نسپرسوساز یک کدام را انتخاب کنید، احتمالا این مطلب به‌تان کمک زیادی می‌کند. در ادامه توضیح می‌دهیم که دستگاه‌های اسپرسو و نسپرسو چه تفاوت‌هایی دارند و از نوشیدنی‌های این دو دستگاه باید چه انتظاری داشته باشید.

دستگاه نسپرسو و اسپرسوساز چگونه کار می‌کنند؟

تفاوت دستگاه‌های اسپرسوساز و نسپرسوساز در نحوه عملکرد این دو دستگاه است. در ادامه، نحوه عملکرد این دو دستگاه را به صورت خلاصه با هم بررسی می‌کنیم:

دستگاه نسپرسو چیست و چطور کار می‌کند؟

نسپرسو در واقع یک برند دستگاه قهوه ساز کپسولی است که توسط شرکت نستله تولید و بازاریابی می‌شود. بنابراین، دستگاه نسپرسو و همه قهوه سازهای کپسولی به یک روش کار می‌کنند. قهوه‌ساز‌های کپسولی، همانطور که از نامش پیداست با استفاده از کپسول‌های از پیش آماده شده قهوه کار می‌کنند. این دستگاه‌ها به صورت اتوماتیک پس از فشردن یک دکمه و احتمالا انجام تنظیمات مربوط به آن نوع خاص کپسول، فرآیند تهیه قهوه را شروع می‌کند و شما نباید کار دیگری جز برداشتن فنجان و نوش جان کردن قهوه انجام بدهید.

البته بعضی دستگاه‌های کپسولی با قرار دادن کپسول در محفظه خاص آن، بارکد محصول را شناسایی می‌کنند و مرحله تنظیمات دم‌آوری را به صورت خودکار انجام می‌دهند. این دستگاه با فشار بالا آب داغ را به پودر قهوه موجود در کپسول می‌رساند و همین موضوع باعث استخراج قهوه و انتقال آن به درون فنجان می‌شود. برای اینکه به طور مفصل در مورد دستگاه‌های قهوه‌ساز کپسولی مانند نسپرسو و روش کار آن‌ها اطلاعات کسب کنید، حتما مقاله “نحوه استفاده از قهوه ساز کپسولی” را بخوانید.

دستگاه نسپرسو چیست و چطور کار می‌کند؟

نسپرسو یک برند دستگاه قهوه ساز کپسولی است که توسط شرکت نستله تولید می‌شود.

دستگاه اسپرسو چیست و چطور کار می‌کند؟

دستگاه اسپرسوساز تا حدودی شبیه روش (تحت فشار) دستگاه‌های کپسولی کار می‌کند. اما برای درست کردن یک فنجان اسپرسو باید کارهای بیشتری انجام دهید. اول از همه لازم است که دانه‌های قهوه را در سایز مناسب (پودر ریز) آسیاب کنید و آن را درون فیلتر مخصوص قرار دهید، فشرده کنید و در محفظه مخصوص دستگاه نصب کنید. پس از فشردن یک یا دو دکمه، آب در مجرای مخصوص خود به حرکت درمی‌آید و با فشار وارد محفظه قهوه می‌شود و در نتیجه قهوه استخراج شده را در فنجان شما تحویل می‌دهد.

دستگاه اسپرسو چیست و چطور کار می‌کند؟

اسپرسوساز، قهوه‌سازی است که مختص برند خاصی نیست و در برندهای مختلف تولید می‌شود.

مقایسه اسپرسوساز و دستگاه نسپرسو

در زیر برخی از شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو دستگاه‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

  • هر دو دستگاه از روش فشار آب برای تهیه قهوه استفاده می‌کنند، البته فرآیندهای داخلی دستگاه‌ها می‌تواند متفاوت باشد.
  • دستگاه‌های نسپرسو در سایزهای کوچک تولید می‌شود و معمولا بر روی کانترهای آشپزخانه و کافی شاپ‌ها فضای کمی ‌می‌گیرد. اما دستگاه‌های اسپرسو در سایزهای صنعتی و خانگی (از دستگاه‌های بزرگ اسپرسو در کافی شاپ‌ها گرفته تا دستگاه‌های کوچک خانگی) تولید می‌شوند.
  • در دستگاه‌های کپسولی معمولا به کپسول‌های مخصوص آن دستگاه نیاز دارید، اما در دستگاه‌های اسپرسو هر قهوه‌ای را می‌توانید به صورت ریز پودر و استفاده کنید.
  • فرآیندهای انجام شده درون دستگاه اسپرسو برای تهیه یک شات قهوه پیچیده‌تر از فرآیندهای داخلی نسپرسو است.
  • استفاده از دستگاه اسپرسو نسبت به دستگاه‌های کپسولی سخت‌تر است.
  • دم‌آوری قهوه با استفاده از دستگاه اسپرسو ممکن است تا 2 دقیقه هم زمان‌بر باشد اما دستگاه‌های نسپرسو معمولا به یک دقیقه زمان نیاز دارند.
  • برای دم‌آوری قهوه با دستگاه اسپرسو به 7 گرم قهوه و با استفاده از نسپرسو به 5 گرم قهوه نیاز است.
  • از نظر هزینه، دستگاه‌های اسپرسوساز مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. با وجود اینکه خود دستگاه گران‌تر از نسپرسو است، اما شما بعد از خرید دستگاه احتمالا از هر دانه قهوه‌ای می‌توانید استفاده کنید. دستگاه‌های نسپرسو ارزان‌تر هستند اما خرید کپسول می‌تواند هزینه زیادی داشته باشد.
فرق اسپرسوساز و نسپرسو

در یک نگاه، تفاوت دستگاه اسپرسو و نسپرسو را مطالعه کنید.

فرق اسپرسو با نسپرسو

قهوه‌ای که از دو دستگاه اسپرسو و نسپرسو تهیه می‌شود از جهات زیادی تفاوت دارند. احتمالا این تفاوت‌ها بیشتر توسط قهوه‌نوش‌های حرفه‌ای قابل تشخیص باشند:

تفاوت در طعم

تفاوت در نسبت آب استفاده شده: تفاوت در طعم قهوه به نسبت آب مورد استفاده در دو روش بر می‌گردد. نسبت قهوه به آب در قهوه‌ساز اسپرسو 1:2 است در حالی که در دستگاه نسپرسو 1:6 است. هر چه نسبت ترکیب آب با قهوه کمتر باشد، نوشیدنی قوی و بافت بهتری به دست می‌آید.

تفاوت سایز پودر قهوه: دومین عاملی که باعث تفاوت در طعم می‌شود، سایز قهوه است. در نسپرسو از سایز درشت‌تری نسبت به سایز سابه اسپرسو استفاده می‌کنیم. استفاده از قهوه با سایز درشت‌تر (نسبت به پودر اسپرسو) باعث استخراج محدود قهوه می‌شود، و طعم ملایم‌تری از قهوه را بدست می‌آورد. به همین دلیل است که اسپرسو طعم قوی‌تر و بهتری دارد.

تازگی قهوه آسیاب شده: استفاده از قهوه تازه آسیاب شده در کیفیت طعم تاثیر دارد. از آن‌جایی که کپسول‌های قهوه از قبل آماده هستند و احتمالا مدت زمان طولانی‌تری نسبت به پودر قهوه اسپرسو در کپسول نگهداری شده‌اند، تازگی پودر قهوه اسپرسو را ندارند. در نهایت، قهوه نسپرسو طعم ملایم‌تر و اسیدیته پایین‌تری دارد، در مقابل یک شات اسپرسو طعم قوی و غلیظ دارد و میزان اسیدیته و شیرینی متعادلی دارد.

دمای اولیه نوشیدنی

بر اساس تجربه و آزمایش، نوشیدنی نسپرسو از اسپرسو دمای کمتری در زمان دم‌آوری دارد. یک نسپرسو تازه دم‌آوری شده بین 77 تا 78 درجه سانتی‌گراد است در حالی که اسپرسو تا 95 درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد.

جدول زیر تفاوت‌های نسپرسو با اسپرسوساز از جهات مختلف را به صورت خلاصه مشخص می‌کند:

دستگاه اسپرسو دستگاه نسپرسو محصول
قهوه پودر شده و بر اثر دم‌آوری تحت فشار قهوه استخراج می‌شود کپسول‌های مخصوص و سازگار با دستگاه نحوه عملکرد
7 گرم 5 گرم میزان قهوه مورد نیاز
25 میلی لیتر 25 میلی لیتر میزان آب مورد نیاز
طعم قوی و غنی همراه با کرمای ضخیم‌تر طعم سبک و رست شده همراه با کرمای بیشتر و معطر طعم
سخت ساده و آسان درجه سختی کار کردن با دستگاه
بین 2 تا 5 دقیقه زمان می‌برد در یک دقیقه یا کمتر قهوه شما آماده می‌شود زمان دم آوری
بین 25 تا 30 ثانیه بین 20 تا 25 ثانیه زمان استخراج قهوه
8-9 کیلو پاسکال 15 کیلو پاسکال فشار دستگاه برای استخراج قهوه
دستگاه اسپرسو از نسپرسو گران‌تر است اما هزینه تهیه پودر قهوه کم‌تر است دستگاه نسپرسو از اسپرسو ارزان‌تر است اما تهیه کپسول‌ها هزینه بر خواهد بود. هزینه
می‌توانید از انواع قهوه یا ترکیب‌های مختلف استفاده کنید به دو یا سه طعم کپسول سازگار با دستگاه تان محدود می‌شوید. انعطاف‌پذیری

کرمای قهوه

نوشیدنی اسپرسو و نسپرسو از نظر کرما با هم متفاوت هستند. کرما همان فوم غلیظی است که بر اثر فشار زیاد آب در روند دم‌آوری بر روی یک شات اسپرسو ایجاد می‌شود. کرما طعم تلخ‌تری دارد چون CO2 دانه‌های قهوه با روغن آن مخلوط شده است. در مقایسه با اسپرسو، نسپرسو کرمای بیشتر و معطر‌ی دارد، به طوری که در جرعه اول متوجه عطر آن خواهید شد. در مورد کرمای قهوه یا کافی کرم در این مقاله بیشتر بخوانید.

و در آخر

اسپرسو و نسپرسو طرفداران خاص خودش را دارد، برخی به دنبال روش‌های ساده‌تر و سریع‌تر برای تهیه قهوه هستند، درحالی‌که برای برخی دیگر طعم قوی اسپرسو اهمیت بیشتری دارد. این موضوع کاملا سلیقه‌ای است. این باور عامیانه وجود دارد که قهوه‌های اسپرسو و نسپرسو تفاوت چندانی با یگدیگر ندارند. اما همانطور که توضیح داده شد، تفاوت‌های اساسی بین نوشیدنی و حتی دستگاه‌های اسپرسو و نسپرسو وجود دارد که بسیار قابل توجه است.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

آیا نسپرسو یک نوشیدنی است یا نام دستگاه؟

نسپرسو نام برندی است که هم دستگاه و هم غلاف قهوه تولید می کند و خود یک نوشیدنی خاص نیست. اما دستگاه های نسپرسو انواع مختلف قهوه از جمله اسپرسو و سایر نوشیدنی های مبتنی بر قهوه را با استفاده از غلاف های نسپرسو دم می کنند.

2

آیا اسپرسو نسبت به نسپرسو طعم قوی‌تری دارد؟

 بله، به دلیل سایز سابه اسپرسو و روش دم‌آوری مخصوص دستگاه‌های اسپرسو، یک شات اسپرسو از نسپرسو طعم قوی‌تر و غلیظ‌تری دارد.

3

برای استفاده از نسپرسو به کپسول‌های مخصوصی نیاز داریم؟

در کل، باید از کپسول‌های مخصوص به هر دستگاه برای دستگاه‌های کپسولی استفاده کرد.

4

دستگاه‌های اسپرسو مقرون به صرقه هستند یا نسپرسو؟

برای خرید دستگاه اسپرسو باید هزینه بیشتری بکنید، اما برای تهیه قهوه می‌توانید از پودرهای قهوه مختلف استفاده کنید که هزینه آن احتمالا از تهیه کپسول قهوه مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

5

کپسول‌های قهوه برای نسپرسو را از کجا تهیه کنیم؟

کپسول‌های قهوه بن‌مانو در انواع طعم کارامل، فندق شکلات، دارچین و غیره با رایحه، درجه آسیا، درجه برشته کاری، اسیدیته و‌ ترکیب‌های متفاوت عرضه می‌شود و با دستگاه‌های نسپرسو سازگار و قابل استفاده هستند.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فرق اسپرسو با نسپرسو چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه‌مندی دسته‌بندی‌ها
سبدخرید

سبد خرید شما خالی است.