روش تهیه قهوه در سفر و طبیعت

دسته‌بندی‌ها: دانشنامه
راه های دم کردن قهوه در سفر

اگر شما هم هر از گاهی دوست داشته باشید فارغ از هیاهوی شهر، یک روز یا بیشتر در طبیعت کمپ کنید و از آب و هوای تمیز اطراف شهر لذت ببرید، ممکن است نگران باشید که چطور قهوه صبحگاهی یا عصرانه که به آن عادت کرده‌اید را درست کنید. درست است که نمی‌توانید دستگاه برقی اسپرسوساز خود را همراه خود ببرید، اما روش‌های دیگری برای درست کردن قهوه در طبیعت و فضای باز وجود دارد. تصور کنید که صبح در چادر مسافرتی‌تان که در یک طبیعت برپا کرده‌اید، بیدار می‌شوید و هوس یک فنجان قهوه تازه دم کرده کرده‌اید! در اینجا بهترین روش‌ها برای دم‌آوری قهوه در فضای باز را با هم بررسی می‌کنیم.

چطور در فضای باز و کمپینگ قهوه درست کنیم؟

برای دم‌آوری قهوه در فضای باز باید به نکات مشخصی دقت کنید تا دچار مشکل نشوید. برای کمپ و یا گذراندن زمان در فضای باز بهتر است از ابزار و روش‌های سبک استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید.

چند مورد از نکاتی که باید در نظر داشته باشید، عبارتند از:

 • اندازه و وزن ابزار مورد نظر (خصوصا زمانی که قرار است تنها با یک کوله پشتی بیرون بروید.)
 • تعداد افراد شرکت‌کننده در کمپ
 • سرعتِ روش دم‌آوری موردنظر
 • آسانی و راحتی روش دم‌آوری و تمیزکاری‌های بعد از آن
چطور در فضای باز و کمپینگ قهوه درست کنیم؟

قهوه، نوشیدنی خوش عطری که حتی در سفر هم نمیشه ازش گذشت.

ملزومات تهیه قهوه در سفر

شاید فکر کنید که حمل قهوه در سفر کار سختی است، اما اینطور نیست. برای تهیه قهوه در سفر روش ها و ابزار زیادی وجود دارد که در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم.

تصور کنید که قرار است یک مسافرت جاده‌ای یک یا دو روزه را تجربه کنید و نمی‌توانید از نوشیدن قهوه در ماشین و هنگام سفر چشم بپوشید. در این شرایط، پیشنهاد ما استفاده از دریپ بگ کافی به نام نورسکا است که برای ساعات مختلف شبانه روز و با طعم‌های متنوع به بازار ارائه شده است. علاوه بر دریپ بگ‌ها، قهوه‌های فوری و روش‌های پوراور، ابزارهایی هم برای دم کردن قهوه در سفر وجود داد که شرایط را برایتان راحت‌تر می‌کند. موکاپات و یا ابزار اختصاصی آیروپرس مسافرتی، دستگاه‌های قهوه ساز کوچک فیلتری، فیلتر‌های قهوه چندبار مصرف، فرنچ پرس یا نانوپرسو از جمله این روش‌ها برای تهیه قهوه در سفر هستند.

با توجه به مسائلی که در بالا عنوان شد، بهترین روش‌های دم‌آوری قهوه در فضای باز را با هم مرور می‌کنیم:

درست کردن قهوه در فضای باز با کمترین امکانات

روش‌های پوراور از بهترین روش‌ها برای درست کردن قهوه در فضای باز و با کمترین امکانات ممکن است:

1- استفاده از قابلمه یا کتری

شاید تعجب کنید اما اگر هیچ ابزاری برای دم‌آوری همراه خود نیاوردید، با قابلمه یا کتری هم می‌توانید قهوه درست کنید. برای این‌کار آب را در کتری یا قابلمه گرم کنید و سپس پودر قهوه را به آب اضافه کنید. بعد از اینکه مدت زمانی را صبر کردید، یک تیکه پارچه را روی فنجان یا ماگ‌تان قرار بدهید تا نوشیدنی خالص‌تری را میل کنید.

استفاده از این روش به کمترین ابزار ممکن نیاز دارد و می‌توانید برای افراد زیادی قهوه درست کنید. در مقابل، ممکن است با این روش نتوانید قهوه صاف و یکدستی را تهیه کنید.

2- کیسه قهوه درست کنید

با استفاده از فیلتر کاغذیِ قهوه، کیسه قهوه درست کنید.

یک فیلتر کاغذی قهوه و یک تکه نخ (نخ دندان هم مناسب است) به همراه داشته باشید، تا بتوانید یک کیسه قهوه درست کنید. پودر قهوه را وسط این فیلتر کاغذی بریزید و اطراف آن را با نخ جمع کنید و گره بزنید. این کیسه قهوه مثل کیسه چای عمل می‌کند. می‌توانید آن را درون آب جوشیده داغ در کتری بیاندازید و یا در ماگ قرار دهید و آب داغ را روی آن بریزید.

اگر فیلتر کاغذی قهوه ندارید یا فراموش کرده‌اید با خودتان بیاورید، از یک دستمال تمیز، تکه‌ای از پیراهن، جوراب نو 😉 هم می‌توانید به همین روش استفاده کنید.

با استفاده از این روش، در مدت زمان کوتاهی چند فنجان نوشیدنی قهوه برای خود و دوستان‌تان درست می‌کنید. اما احتمال دارد پودر قهوه از این کیسه به درون فنجان شما نشت کند.

3- استفاده از قهوه فوری

اگر کمی ‌قهوه فوری از قبل برداشته باشید، روش‌های گفته شده در بالا را فراموش کنید و با ریختن کمی ‌پودر قهوه فوری درون ماگ تان که از آب داغ پر کرده‌اید، از نوشیدنی خود لذت ببرید.

توصیه می‌کنیم سفر را با خرید انواع قهوه فوری آغاز کنید و با هر جرعه، لذت سفر را به یاد ماندنی‌تر و خوش‌طعم‌تر کنید.

4- استفاده از قهوه دمی کیسه‌ای

ساشه‌های نورسکا که نوعی قهوه فیلتری فوری و آماده هستند بسیار مناسب سفر و کمپ هستند. سهولت حمل و نقل، راحتی استفاده و طعم اصیل این قهوه، همراه خیلی خوبی در سفر است.

قهوه های فوری و نورسکا در سفر

بهترین پیشنهاد برای داشتن قهوه در سفر، استفاده از ساشه‌های قهوه آماده است.

معرفی ابزارهای قهوه‌ساز مناسب برای تهیه قهوه در کمپینگ

حالا اگر می‌خواهید طعم قوی‌تر و بهتری از قهوه داشته باشید، احتمالا به ابزارهای پیچیده‌تری نسبت به قابلمه یا کتری نیاز دارید. نگران نباشید! ابزارهای دم‌آوری قهوه در فضای باز هم وجود دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها را در ادامه توضیح می‌دهیم:

1- قهوه ساز آئروپرس مسافرتی

شرکت آئروپرس در سال 2019 قهوه‌سازی به نام AeroPress Go را به بازار معرفی کرد که به خاطر ساده بودنِ عملکرد و کم حجم بودن آن به عنوان آئروپرس مسافرتی شناخته شده است. این دستگاه، یک کیف کوچک دارد که همه تجهیزات را در خود جای می‌دهد. برای استفاده از ائروپرس، فقط کافی است که آب را گرم کنید و قهوه و آب درون آن بزیرید و هم بزنید. حدودا 20 تا 30 ثانیه آن را فشار دهید تا قهوه خوبی استخراج کند. برای جزییات بیشتر دم‌آوری قهوه با ایروپرس این مقاله را مطالعه نمایید.

طعم قهوه آئروپرس به قهوه اسپرسو نزدیک است، بنابراین برای کسانی که دوست دارند در فضای باز اسپرسو درست کنند، گزینه مناسبی است. استفاده از این ابزار ساده و سریع است، اما احتمالا فقط برای دو یا سه نفر بتوانید قهوه تهیه کنید.

ابزارهای قهوه ساز مناسب برای تهیه قهوه در کمپینگ

برخی ابزارهای قهوه‌ساز کاملا سفری و مناسب فضای باز هستند.

2- موکاپات را همراه خود ببرید

اگر دنبال روش دیگری برای درست کردن قهوه اسپرسو در خارج از منزل هستید، موکاپات را همراه خود ببرید.

حتما در کمپ آتش روشن می‌کنید تا غذایی را درست کنید یا حداقل در کنار آن گرم شوید. پس بهتر است موکاپات را همراه با پودر قهوه آسیاب شده (کمی‌ درشت‌تر از اسپرسو) را با خود ببرید.

اگر شیر هم همراه‌تان بود که چه بهتر! می‌توانید به جای آب، مخزن موکاپات را از شیر پر کنید و از ترکیب شیر با قهوه در فضای باز لذت ببرید.

تهیه قهوه با استفاده از موکاپات، ساده و در عین حال کمی ‌زمان بر است و احتمالا فقط بتوانید برای یک یا دو نفر قهوه درست کنید.

3- برای دم کردن قهوه ترک، ایبریک (جذوه) را همراه خود ببرید

به جای استفاده از دستگاه موکاپات، می‌توانید ایبریک را همراه خود ببرید. اگر ایبریک را همراه خود می‌برید، حتما قهوه ترک را در سایز مناسب آسیاب کرده و همراه خود داشته باشید.

استفاده از ایبریک جهت درست کردن قهوه ترک در فضای باز  احتمالا ساده‌تر از استفاده از قهوه سازهای چکه‌ای یا فرنچ پرس باشد و انرژی بیشتری به شما می‌دهد.

4- فیلتر قهوه قابل استفاده مجدد خریداری کنید

فیلترهای قهوه که برای چندین بار استفاده مناسب هستند احتمالا می‌تواند روش ساده‌تری نسبت به درست کردن کیسه قهوه باشد. این فیلترها به صورت آماده در بازار وجود دارد و قیمت ارزان و روش استفاده ساده‌ای دارند. در واقع، کافی است قهوه را درون این فیلترها بریزید و آن را درون ماگ خود که از آب داغ پر کرده‌اید قرار دهید. سپس، چند دقیقه صبر کنید تا آب داغ عملیات استخراج قهوه را برای شما انجام دهد.

5- دستگاه‌های کوچک قهوه‌ساز چکه‌ای

دستگاه قهوه ساز چکه‌ای در بازار وجود دارد که سایز، وزن کم و قیمت مناسبی دارند. این دستگاه‌های چکه‌ای با همان روش پوراور و اضافه کردن پودر قهوه به آب داغ عمل می‌کند. یک نمونه از این مدل قهوه‌سازها، ابزار کمکس است.

مناسب ترین قهوه سازهای سفری

به‌عنوان یک قهوه‌نوش علاقه‌مند، راه‌های زیادی برای تهیه قهوه در سفر وجود دارد.

6- دستگاه فرنچ‌پرس

در کل، فرنچ‌پرس دستگاه قهوه ساز کاربردی است. شما می‌توانید از آن در منزل، محل کار  و حتی در شرایط کمپینگ برای درست کردن قهوه استفاده کنید. این ابزار حجم و وزن کمی ‌دارد و حتی برای درست کردن قهوه در ماشین هم مناسب است.

انواع غیر شیشه‌ای فرنچ پرس هم در بازار وجود دارد که برای مسافرت و کمپینگ بسیار مناسب هستند. تهیه قهوه با فرنچ‌پرس خیلی ساده است، اما باید برای این کار زمان مناسبی را اختصاص بدهید.

البته این روش کثیف کاری‌های خاص خودش را دارد اما می‌توانید آن را در جای مناسبی نگهداری کنید و در شرایط مناسب به تمیزکاری دستگاه اقدام کنید.

7- استفاده از نانوپرسو

نانوپرسو یک قهوه ساز مسافرتی یا اسپرسوساز دستی است که برای دم‌کردن اسپرسو طراحی شده است و به دوست‌داران قهوه این امکان را می‌دهد تا بدون تجهیزات اضافی از نوشیدنی مورد علاقه‌‌شان هر کجا که هستند لذت ببرند. نانوپرسو، مناسب فعالیت های خارج از منزل است. چه در حال سفر، کمپینگ و وقت‌گذراندن در طبیعت باشید، چه در هتل اقامت داشته باشید، به راحتی نانوپرسو را در کوله‌پشتی یا چمدان‌تان قرار بدید و با استفاده از آن قهوه‌ای با غلظت بالا و فوم عالی درست کنید. برای مطالعه بیشتر مقاله راهنمای طرز استفاده از قهوه‌ساز مسافرتی نانوپرسو را ببینید.

فواید قهوه در سفر چیست؟

بعضی افراد تصور می‌کنند که حمل قهوه در سفر کار بیهوده‌ای است، چون به عقیده این افراد قهوه و سفر دو مفهومی ‌هستند که با هم جور در نمی‌آیند. اما مگر می‌شود کسی که هر روز یک فنجان قهوه می‌نوشد، برای مدت حتی یک یا دو روز مصرف آن را قطع کند؟ جدا از این موضوع، مصرف این نوشیدنی در سفر مزایای دیگری هم دارد. از جمله مزایای مصرف این نوشیدنی در سفر شامل موارد زیر می‌شود:

افزایش هشیاری در سفرهای جاده‌ای: اگر با ماشین خودتان سفر می‌کنید و به خصوص برای کسانی که رانندگی می‌کنند، مصرف قهوه و دریافت کافئین آن باعث افزایش هشیاری فرد در طول سفر می‌شود.

تاثیرات سفرهای هوایی طولانی مدت را کاهش می‌دهد: سفرهای هوایی طولانی مدت باعث ایجاد حس خستگی، دهیدراته شدن و ایجاد حس پرواززدگی می‌شود و مصرف قهوه انرژی و هشیاری شما را افزایش می‌دهد.

صرفه جویی در هزینه‌ها: با تهیه قهوه با استفاده از ابزارها و روش‌های ساده می‌توانید هزینه‌های سنگین خرید قهوه در کافی یا لابی هتل را کاهش دهید. احتمالا یک ابزار ساده و کم‌وزن قهوه مثل آیروپرس یا موکاپات برقی می‌تواند در این زمینه خیلی کمک‌کننده باشد.

بهبود عملکرد ذهنی و فیزیکی شما: قهوه عملکرد فیزیکی و ذهنی افراد را بهبود می‌دهد. مثلا در گشت‌وگذارها و پیاده‌روی در طبیعت، مصرف یک فنجان قهوه می‌تواند عملکرد شما را افزایش دهد.

بهبود حال روحی افراد: ممکن است در نظر داشته باشید که پس از گذراندن یک دوره زمانی سخت و استرس‌زا برای استراحت سفر کنید. در این شرایط نوشیدن قهوه به از بین بردن افسردگی و بهبود شرایط روحی شما کمک زیادی می‌کند.

تجربه قهوه نوشی در کشورها و مکان‌های مختلف: اگر به کشور دیگری سفر می‌کنید، توصیه می‌کنیم که سری به کافه‌های آن شهر و کشور بزنید و در مورد فرهنگ قهوه نوشی آن کشور تجربه کسب کنید. نوشیدن قهوه در کشورها و حتی شهرهای مختلف تصویر روشنی از فرهنگ قهوه نوشی در آن مکان‌ها به شما می‌دهد.

سوغاتی‌های به یاد ماندنی: اگر به کشورها و شهرهایی سفر کرده‌اید که در زمینه تولید و فرآوری قهوه فعالیت می‌کنند، می‌توانید به عنوان سوغاتی به یادماندنی از فروشگاه‌های محلی دانه‌های قهوه باکیفیت و یا ماگ‌های جذاب برای خودتان یا آشنایان تان خریداری کنید.

و در آخر

نوشیدن قهوه در فضای باز و در شرایط کمپینگ خیلی می‌چسبد! البته دردسرهای خاص خودش را دارد. روش‌های مختلف آماده کردن قهوه در طبیعت چالش‌ها و مزایای خاص خود را دارد. مثلا امکان دارد ترجیح بدهید که از ابزارهای مخصوص برای درست کردن قهوه در فضای باز استفاده کنید تا قهوه با کیفیت‌تری نوش‌جان کنید، اما باید شرایط مناسبی برای تمیزکاری آن‌ها و فنجانِ تعداد افرادی که می‌خواهید برای آن‌ها قهوه تهیه کنید هم در نظر بگیرید. با توجه به امکانات، شرایط و تعداد افرادی که در کمپ هستند، می‌توانید از بین روش‌های گفته شده در بالا یک روش را انتخاب کنید و از طعم قهوه در شرایط کمپ‌تان لذت ببرید!

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

در یک سفر جاده‌ای چطور قهوه درست کنیم؟

برای درست کردن قهوه در ماشین، احتمالا بهتر است از ابزار فرنچ‌پرس، آئروپرس مسافرتی، قهوه فوری و فیلترهای قهوه آماده استفاده کنید.

2

قهوه مسافرتی (trip coffee) چیست؟

قهوه مسافرتی اصطلاحا به همان قهوه‌ای گفته می‌شود که با استفاده از تجهیزات قابل حمل و یا از طریق روش‌های مختلف پور اور در طول سفر، کمپینگ یا در فضای باز تهیه می‌شود.

3

با استفاده از چه روش‌هایی در کمپ‌های شلوغ قهوه درست کنیم؟

برای تهیه قهوه در کمپ‌های شلوغ می‌توانید از روش‌های پور اور مانند استفاده از فیلترهای کاغذی، قهوه فوری یا درست کردن قهوه در یک قابلمه یا کتری بزرگ (مناسب تعداد افراد) استفاده کنید.

4

چطور بدون استفاده از دستگاه قهوه‌ساز قهوه درست کنیم؟

بهترین روش‌های درست کردن قهوه بدون تجهیزات، روش‌های ساده پوراور و خیساندن پودر قهوه در آب داغ هستند. استفاده از کیسه قهوه دست‌ساز، کیسه قهوه آماده، قهوه فوری یا درست کردن قهوه در قابلمه یا کتری می‌تواند از بهترین روش‌ها باشد.

5

چطور در پارک قهوه درست کنیم؟

برای درست کردن قهوه در پارک می‌توانید از قهوه‌سازهای قابل حمل مثل آئروپرس، فرنچ پرس، فیلتر قهوه قابل استفاده مجدد یا حتی از قهوه فوری استفاده کنید.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • کاجایر باباخانلو 27 اسفند 1402

  خیلی ممنون از مطالب مفیدتون عالی اید

  • بن‌مانو 15 فروردین 1403

   خوشحالیم که توجه شما رو جلب کردیم 🙂 ممنون از شما

علاقه‌مندی دسته‌بندی‌ها
سبدخرید

سبد خرید شما خالی است.