کورتادو

یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌هایی که در لیست منوی کافه ها و کافه رستوران‌ها می‌توانید ببینید کورتادو نوشیدنی اسپانیایی است که بر پایه شیر و قهوه درست می‌شود. این نوشیدنی خوشمزه را می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز بخورید و از آن لذت ببرید.

این روزها اسامی بسیار زیادی از نوشیدنی‌ها را بر پایه قهوه، می‌شنوید که شامل:

 • اسپرسو
 • لاته
 • کاپوچینو
 • موکا
 • فلت وایت
 • و ….

یکی از مواردی که می‌تواند کمکی برای به حافظه سپردن این اسامی باشد، این موضوع است که همه آن‌ها بر پایه قهوه تهیه می‌شوند و دارای ترکیب اسپرسو، شیر و فوم شیر هستند. تنها موردی که آن‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند، نسبت مقدار مواد ترکیبی داخل آن‌ها است. به این شکل که در لاته میزان شیر به کار رفته بیشتر از کاپوچینو است اما در کاپوچینو مقدار فوم شیر بیشتر از درصد شیر ترکیب شده است.

تاریخچه کورتادو نوشیدنی اسپانیایی

برای اولین بار این نوشیدنی در شهری در کشور اسپانیا درست شد و بعد از آن به حدی مصرف این نوشیدنی افزایش یافت که به دیگر کشورهای همسایه نیز کشیده شد. با گذشت زمان تبدیل به یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در سراسر جهان شد. به گونه‌ای که اکنون در تمام دنیا اسم این نوشیدنی را می‌توانید در منوی رستوران‌ها ببینید.

شناخت کورتادو Cortado

همانطور که گفته شد کورتادو برای اولین بار در اسپانیا درست شد و سپس به سایر مناطق و کشورها نیز راه پیدا کرد. این نوشیدنی بر پایه قهوه است که برابر با مقدار قهوه در نظر گرفته شده به آن شیر فوم افزوده می‌شود. به این معنی که میزان قهوه داخل لیوان یا فنجان برابر با میزان فوم شیر داخل لیوان یا فنجان باید باشد.

کورتادو

در واقع باید گفت شیری که برای ترکیب با قهوه در این نوشیدنی به کار می‌رود موجب می‌گردد که مزه قهوه کمتر شود و از میزان غلظت آن نیز کاهش می‌یابد و یا به تعریفی دیگر بریده خواهد شد. گفتنی است که این نوشیدنی شباهت بسیار زیادی به لاته دارد و همین امر باعث شده است که بعضی از افراد به آن لاته کوپک نیز بگویند.

این نوشیدنی به صورت گرم سرو می‌شود و می‌بایست هم قهوه و هم شیر را تا زمانی که گرم هستند ترکیب و سرو کرد. نکته دیگر در رابطه با این نوشیدنی این است که شیر مورد نیاز برای این نوشیدنی می‌بایست کاملا بجوشد. این ترکیب می‌تواند برای آغاز روز شما یک نوشیدنی بسیار کاربردی و انرژی‌زا باشد که بتوانید با انرژی هر چه بیشتر و بدون کسالت کارهایتان را انجام دهید.

تغییرات کورتادو Cortado

بعد از وارد شدن کورتادو به سایر کشورها و گسترش مصرف آن در روش درست کردن آن تغییرات بسیار زیادی به وجود آمد. به این دلیل که اشخاص جهت رسیدن به یک نوشیدنی نزدیک به ذائقه خود در روش درست کردن آن مقداری تغییرات ایجاد می‌کردند. برای مثال در برخی مناطق این نوشیدنی با ۲ شات ریستریتو همراه با ترکیب شیر زده شده، سرو می‌گردد. اما در برخی کافه‌های دیگر موجود در اروپا میزان قهوه به شیر یک به دو است. یعنی قهوه یک دوم میزان شیر مورد مصرف است و مقدار کمی فوم شیر نیز با آن ترکیب می‌گردد.

در مناطق دیگری همچون کوبا نیز کورتادو را به همراه مقدار زیادی شکر سرو می‌کنند که طعم آن بسیار متفاوت تر با کورتادو اصل است. این تغییرات زیاد و ایجاد طعم‌های متفاوت در این نوشیدنی باعث شده است که زمان رفتن به کافه باریستا از شما مشخصات کامل نوشیدنی را که می‌خواهید، بپرسد. به همین دلیل تغییرات زیاد است که ممکن است شما در برخی کافه‌ها اسم این نوشیدنی را در لیست نبینید.

روش سرو کورتادو نوشیدنی اسپانیایی

در اکثر موارد کورتادو داخل فنجان‌های کوچکی که ظرفیت ۸۰ الی ۱۰۰  سی سی را دارند، سرو می‌گردد و به صورت گرم باید سرو شود. ناگفته نماند که این مقدار برای کسانی که علاقه دارند روزانه چند فنجان کورتادو بنوشند، بسیار مفید است.

آیا می‌توان کورتادو را با دیگر طعم‌ها مزه‌دار کرد؟

در جواب این سوال باید گفت که بله. می‌توان کورتادو را مزه‌دار کرد. افرادی که تصور می‌کنند شیرینی این نوشیدنی برای آن‌ها کم است، می‌توانند به آن کرم قهوه، سیروپ وانیلی و یا عسلی به آن بیفزایند.

روش تهیه کورتادو نوشیدنی اسپانیایی

 • مواد لازم جهت تهیه نوشیدنی کوردتادو

۱ . اسپرسو دبل شات

۲ . یک دوم میزان اسپرسو شیر جوشیده شده

۳ . فوم شیر

۴ . به مقدار نیاز سیروپ وانیلی برای مزه‌دار کردن با توجه به ذائقه خود شما

۵ . مقدار یک چهارم سیروپ عسلی برای افرادی که می‌خواهند کورتادوی عسلی داشته باشند.

 • ابتدا لازم است که اسپرسو را دم کنید.
 • سپس شیر مورد نیاز را کاملا بجوشانید.
 • برای مزه دار کردن نیز در این مرحله می‌بایست مزه مورد نظرتان را مثل سیروپ وانیلی به اسپرسو اضافه نمایید و آن‌ها را به خوبی با هم مخلوط نمایید.
 • پس از افزودن مزه به قهوه نوبت به افزودن شیر می‌رسد. در این مرحله می‌بایست مقدار کمی از شیر را به ترکیب قهوه و مزه آماده شده اضافه نمایید. سپس یک لایه ظریف از فوم شیر تهیه شده را نیز بر روی آن‌ها قرار دهید.
 • چنانچه این مراحل را به درستی و با دقت انجام دهید، می‌توانید یک نوشیدنی عالی و گرم داشته باشید و روز خود را پرانرژی آغاز نمایید.

نکات مهم در خصوص تهیه کورتادو نوشیدنی اسپانیایی

 • هر مقدار دستگاه شما با کیفیت‌تر و قهوه انتخابی شما برای تهیه این نوشیدنی مرغوب‌تر باشد، کورتادویی بهتر خواهید داشت.
 • فوم شیر را می‌توانید با استفاده از یک قاشق به مقدار نیاز به خوبی بر روی کورتادو بریزید.
 • برای گرفتن فوم شیر لازم نیست حتما شیر را تا حد زیادی کف بدهید، همان مقدار کم به دست آمده در زمان جوش نیز کافی است.
 • این نوشیدنی را در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانید بنوشید و تاثیر آن را ببینید.
 • کورتادو را بدون فوم شیر نیز می‌توانید سرو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید