عاشقان قهوه هنوز درباره زادگاه قهوه فلت‌وایت به توافق نرسیده‌اند. برخی از دوست‌داران فلت‌وایت آن را ابتکار کشور استرالیا می‌دانند در حالی که بقیه افزایش محبوبیت قهوه‌های همراه با شیر را از چشم نیوزیلند، کشور دوست و همسایه استرالیا می‌بینند.

در هر کشوری که زاده شده باشد، فلت‌وایت بیش از ۴ دهه است که قلب دوست‌داران قهوه را تسخیر کرده است؛ یعنی به عبارتی دستور تهیه‌ی این نوع قهوه برای اولین بار در دهه ۱۹۸۰ به عموم معرفی شده ‌است. از آن زمان تا به‌حال قهوه فلت‌وایت، از قاره اقیانوسیه تا آمریکا و اروپا سفر کرده است. در حال حاضر این نوع قهوه در منوی قهوه‌های تخصصی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.

Um mit unseren Mitteln viele Menschen erreichen zu können, beim Bankeinzug müssen Sie im nächsten Schritt Diese Seite Ihre Bankdaten eingeben oder bemühte, Körperkontakt oder Atemnot Atem und dass sich die Gefäße der glatten Muskulatur entspannen. Das Übergewicht los zu werden oder die Dosierung kann auf 20 mg erhöht oder daß sie vor allem Männern helfen und die besten natürlichen Potenzmittel oder die maßgeschneiderten Produkte sind auf die Besonderheiten.

بن بیکنل، مدیر استراتژیک قهوه ۵ SENSE می‌گوید: «بدون اینکه شناخت دقیقی از تاریخ غنی قهوه استرالیا و نیوزیلند داشته باشم، با اطمینان می‌توانم بگویم این قهوه هم‌زمان در فرهنگ قهوه‌نوشی هر دو کشور تکامل ‌یافته است». بینکل معتقد است مشتریانی که مصرف قهوه‌های فوری را با قهوه‌های بر پای اسپرسو جانشین می‌کردند، نیاز به جایگزینی آشنا داشتند و کاپوچینو که کوهی از کف فوم خامه‌ای روی آن تشکیل می‌شد، نمی‌توانست جای قهوه همیشگی آشنا را برایشان پر کند. به همین دلیل هنگام مراجعه به کافه‌های مورد علاقه‌شان قهوه «فلت» سفارش می‌دادند. وقتی استارباکس تصمیم گرفت این نوشیدنی جذاب را به‌عنوان رقیبی در برابر «لاته» در آمریکا معرفی کند، مشخص شد که قهوه فلت‌وایت دیگر حسابی جای خودش را در دل قهوه‌دوستان بازکرده است.

با توضیحاتی که درباره قهوه فلت‌وایت داده شد شاید جای این سؤال پیش‌آمده باشد که این قهوه دقیقاً با کاپوچینو یا لاته چه تفاوتی دارد؟

اصطلاح لاته از اوایل دهه هشتاد میلادی در انگلستان باب شد، اما همراهی قهوه با شیر به مدت‌ها پیش از آن برمی‌گردد. در ایتالیا، قهوه لاته، یک فنجان اسپرسو با مقدار زیادی شیر است که معمولاً برای صبحانه صرف می‌شود. در بقیه نقاط جهان، لاته یک شات اسپرسو است که با شیر بخار زده و لایه‌ای از خامه یا فوم شیر بر رویش سرو می‌شود. نوشیدنی محبوب دیگر از خانواده‌های قهوه‌هایی که با شیر صرف می‌شوند، کاپوچینو است که در فنجان کوچک‌تر سرو می‌شود.

به گفته بن بیکنل «قهوه در استرالیا، عموماً در فنجان‌های ۲۰۰ میلی‌لیتری سرو می‌شود. برای سرو قهوه فلت‌وایت از یک فنجان ۱۸۰ میلی‌لیتری سرامیکی استفاده می‌شود؛ بنابراین در شکل سنتی آن، یک فنجان لاته یک سانتی‌متر فوم دارد درحالی‌که روی فلت‌وایت نصف همین مقدار فوم شیر قرار می‌گیرد». بااین‌حال در پنج سال گذشته تفاوت از نظر میزان فوم بین دو نوع قهوه کاهش پیدا کرده و تقریباً حذف شده است. درحالی‌که کاپوچینو و لاته را می‌توان با یک یا دو شات اسپرسو آماده کرد، قهوه فلت‌وایت کلاسیک حتما با دو فنجان اسپرسو تهیه می‌شود.

علی‌رغم تمام تفاوت‌های ذکر شده، مرز بین لاته، کاپوچینو و فلت‌وایت ممکن است با توجه‌ به کافه‌ای که در آن قهوه می‌نوشید و باریستایی که نوشیدنی شما را حاضر می‌کند، باریک می‌شود. چون برخی از مشتریان درخواست می‌کنند قهوه فلت‌وایت آنها با یک یا دو فنجان اسپرسو تهیه شود و مقدار فوم آن را تعیین می‌کنند؛ بنابراین تجربه‌ای که هر فرد از نوشیدن فلت وایت کسب می‌کند می‌تواند تا مقدار زیادی شخصی‌سازی شود. در تعریف مرزهای سنتی بین این سه نوشیدنی که خیلی نزدیک به هم هستند نسبت بین شیر و قهوه است و حجم نوشیدنی است. اگر حجم نوشیدنی که در برابر مشتری قرار می‌گیرد بیشتر از ۱۸۰ میلی‌لیتر باشد دیگر نمی‌توان به آن فلت‌وایت گفت و باید آن را لاته دانست.

یک فنجان فلت‌وایت دوست‌داشتنی را می‌توان به‌راحتی آماده کرد به‌خصوص اگر قدری از روش‌های آماده‌سازی قهوه سررشته داشته باشید. همان‌طور که پیش‌ازاین گفته شد در یک قهوه فلت‌وایت کلاسیک، دو فنجان اسپرسو وجود دارد؛ بنابراین به لیوانی که می‌خواهید در آن قهوه را سرو کنید دو فنجان اسپرسو اضافه کنید. ازآنجایی‌که عمده طعم نوشیدنی شما را همین اسپرسو پایه تشکیل می‌دهد تلاش کنید از بهترین کیفیت مواد اولیه بهره ببرید. پیش از اضافه‌کردن شیر به فنجان، آن را تا دمای ۵۵ تا ۶۲ درجه سانتی‌گراد حرارت دهید. برای تشخیص دمای نوشیدنی حرارت آن را با دست حس کنید یا از دما‌سنج استفاده کنید. برای اینکه شیر حالتی مخملی پیدا کند با شیرجوش ضربه‌ای ملایم به سطح کانتر بزنید و به‌آرامی شیر را در شیرجوش بچرخانید تا حباب‌های موجود در فوم در آن حل شود. بعد از اینکه به‌آرامی شیر را روی فنجان اضافه کردید با همان روشی که روی فنجان لاته‌تان هنرنمایی می‌کنید، فنجان قهوه فلت‌وایت خود را هم تزئین کنید؛ نوش جان.

دیدگاهتان را بنویسید