فلت وایت چیست و چه تفاوتی با لاته دارد؟

دسته بندی ها : دانشنامه

در دهه‌های اخیر، قهوه از یک نوشیدنی ساده به یک هنر و فرهنگ تبدیل شده است. با گسترش کافه‌ها و افزایش آگاهی مردم از انواع مختلف قهوه، ترکیب‌ها و تکنیک‌های جدیدی در زمینه تهیه قهوه معرفی شده‌اند. فلت وایت یکی از همین نوشیدنی‌های مدرن است که جایگاه ویژه‌ای بین قهوه‌نوشان پیدا کرده است. در این مقاله، توضیح بیشتری در مورد چیستی و تفاوت عمده آن با قهوه لاته می‌دهیم.

فلت‌وایت چیست؟

فلت وایت (Flat White) که اصلی‌ترین ریشه‌هایش به کشورهای استرالیا و نیوزلند باز می‌گردد، به یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌های بر پایه قهوه‌ تبدیل شده است. در حقیقت، هر دو کشور مذکور ادعای اختراع این نوشیدنی را دارند و به عنوان بخشی از میراث فرهنگی خود به آن نگاه می‌کنند.

اما در هر کشوری که زاده شده باشد، فلت‌وایت بیش از ۴ دهه است که قلب دوست‌داران قهوه را تسخیر کرده؛ در واقع تهیه‌ این نوع قهوه برای اولین بار در دهه ۱۹۸۰ به عموم معرفی شد. از آن زمان تا به‌حال قهوه فلت‌وایت، از قاره اقیانوسیه تا آمریکا و اروپا سفر کرده است. در ابتدا، برخی از باریستاها به دنبال یک نوشیدنی با طعم قوی‌‌تری از اسپرسو و فوم کم‌تر بودند که این تلاش به وجود فلت وایت منجر شد. این نوشیدنی، از تلاقی یک ایده ساده؛ یعنی ترکیب اسپرسو تک شات یا دابل شات و کف شیر نازک به وجود آمده است.

به توضیح ویکی‌پدیا، فلت وایت (به انگلیسی: Flat white) نوعی نوشیدنی قهوه که شامل اسپرسو با کفِ‌شیر (شیر جوشیده با حباب‌های ریز و به حالت براق و مخملی) است. فلت وایت مشابه کافه لاته است، اما در حجم کوچکتر و با کفِ‌شیر کمتر. بنابراین نسبت قهوه به شیر آن بیشتر است و شیر که بیشتر حالت مخملی دارد باعث می‌شود طعمِ اسپرسو غالب باشد و فقط ته مزه‌ای از شیر حس شود.

با اینکه نام “فلت وایت” احتمالا گویای یک نوشیدنی بسیار آسان است اما پشت پرده درست کردن آن، تکنیک‌ها و دقت‌های زیادی نهفته است. در حال حاضر این نوع قهوه در منوی قهوه‌های تخصصی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.

فلت‌وایت چیست؟

فلت وایت، ترکیبی از اسپرسو با کفِ‌شیر با حباب‌های ریز است

ویژگی‌های فلت وایت:

ویژگی‌های اصلی فلت وایت نسبت به سایر نوشیدنی‌های قهوه که در ادامه خواهید دید، به دلیل ساختار شیر و مقدار آن است. در واقع این نوشیدنی، بین لاته و کاپوچینو قرار دارد.

کف شیر: فلت وایت دارای فوم شیر نرم و بسیار ظریفی است. به عبارتی، کف شیر در فلت وایت به حدی نازک است که نام انگلیسی آن به همین دلیل “سفید مسطح” گذاشته شده است.

حجم شیر: فلت وایت دارای کم‌ترین حجم شیر نسبت به نوشیدنی‌های دیگر است.

اندازه: فلت وایت معمولاً در فنجان‌های کوچک‌تر نسبت به لاته یا کاپوچینو سرو می‌شود.

غلظت: با وجود اینکه فلت وایت شیر دارد، اما به دلیل کمتر بودن حجم شیر نسبت به لاته یا کاپوچینو، طعم قوی‌تری از قهوه را ارائه می‌دهد.

ویژگی‌ های فلت وایت

ویژگی ‌های فلت وایت بین لاته و کاپوچینو است

یک پیشنهاد خواندنی: تفاوت قهوه موکا و ماکیاتو چیست؟

تهیه قهوه فلت وایت چگونه است؟

برای ایجاد یک فلت وایت:

  • دو شات اسپرسو دم کنید.
  • شیر را با میکروفوم بخار داده و کف کنید تا مخملی شود.
  • شیر را روی شات اسپرسو بریزید و سرو کنید. (نسبت قهوه به شیر 1:2 باشد)

برای تهیه قهوه فلت وایت خانگی با رعایت جزئیات بیشتر به مقاله‌اش مراجعه کنید.

تفاوت فلت وایت و لاته چیست؟

اصطلاح لاته از اوایل دهه هشتاد میلادی در انگلستان باب شد، اما همراهی قهوه با شیر به مدت‌ها پیش از آن برمی‌گردد. در ایتالیا، قهوه لاته یک فنجان اسپرسو با مقدار زیادی شیر است که معمولاً برای صبحانه صرف می‌شود. در بقیه نقاط جهان، لاته یک شات اسپرسو است که با شیر پخارپز شده و لایه‌ای از خامه یا فوم شیر بر رویش سرو می‌شود. از تفاوت‌های مهم این دو نوع قهوه باید به موارد زیر اشاره کرد:

1-  حجم و غلظت:

فلت وایت: معمولاً در فنجان‌های کوچک‌تر (حدود 150-180 میلی‌لیتر) سرو می‌شود و به دلیل حجم کمتر شیر، طعم عمیق‌تری از قهوه دارد.

لاته: معمولاً در فنجان‌های بزرگ‌تر (حدود 240-300 میلی‌لیتر یا بیشتر) سرو می‌شود و طعم ملایم‌تری دارد.

2-  ساختار شیر:

شیری که در فلت وایت به کار می‌رود، باید دارای یک ساختار یکنواخت و نرم باشد، بدون وجود هیچ گونه برجستگی یا حباب. شیر به شکلی بخار داده می‌شود که مانند یک “پوسته” نرم و مخملی روی سطح قهوه تشکیل شود.

لاته: دارای کف شیر غلیظ‌ و بیشتری است. این کف در بالای نوشیدنی قرار می‌گیرد و معمولاً ضخیم‌تر است.

یک پیشنهاد خواندنی: کافی کریمر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تفاوت فلت وایت و لاته چیست؟

با وجود شباهتهایی بین فلت وایت با لاته، اما تفاوت‌هایی وجود دارد

3-  روش سرو:

فلت وایت: به دلیل فوم نازک شیر ظاهر براق و صافی دارد.

لاته: ممکن است با یک لایه ضخیم‌تر از فوم شیر در بالا یا حتی هنر لاته (نقوش روی فوم شیر) سرو شود.

4- منشأ و فرهنگ:

فلت وایت: این نوشیدنی از استرالیا و نیوزیلند آمده و در آن مناطق بسیار محبوب است.

لاته: این نوشیدنی اروپایی از کلمه ایتالیایی “Latte” به معنی “شیر” گرفته شده‌ است.

به گفته بن بیکنل (مدیر استراتژیک قهوه ۵ SENSE ) قهوه در استرالیا، عموماً در فنجان‌های ۲۰۰ میلی‌لیتری سرو می‌شود اما برای سرو قهوه فلت‌وایت از یک فنجان ۱۸۰ میلی‌لیتری سرامیکی استفاده می‌شود. بنابراین در شکل سنتی آن یک فنجان لاته یک سانتی‌متر فوم دارد در حالی‌ که روی فلت‌وایت، نصف همین مقدار فوم شیر قرار می‌گیرد. بااین‌حال در پنج سال گذشته، تفاوت از نظر میزان فوم بین دو نوع قهوه کاهش پیدا کرده و تقریباً حذف شده است. در صورتی که کاپوچینو و لاته را می‌توان با یک یا دو شات اسپرسو آماده کرد، قهوه فلت‌وایت کلاسیک حتما با دو فنجان اسپرسو تهیه می‌شود که البته این میزان در کافه‌ها قابل سفارشی‌سازی است.

در تعریف مرزهای سنتی بین این سه نوشیدنی که خیلی نزدیک به هم هستند، نسبت بین شیر و قهوه است و حجم نهایی نوشیدنی. اگر حجم قهوه‌ای که در برابر مشتری قرار می‌گیرد بیشتر از ۱۸۰ میلی‌لیتر باشد دیگر نمی‌توان به آن فلت‌وایت گفت و باید آن را لاته دانست.

سرو قهوه فلت وایت چگونه است؟

قهوه فلت وایت عمدتاً در فنجان‌های ۲۰۰ میلی‌لیتری سرو می‌شود

یک پیشنهاد خواندنی: تفاوت قهوه کن‌لچه با لاته در چیست؟

محتوای کافئین فلت وایت چقدر است؟

محتوای کافئین در فلت وایت بستگی به تعداد شات‌های اسپرسویی دارد که در آن استفاده می‌شود، همچنین به نوع دانه‌های قهوه و روش پرورش و فرآوری آن وابسته است.

به طور معمول، یک شات اسپرسو حاوی 63 میلی‌گرم کافئین است. اما این مقدار بسته به نوع قهوه و تنظیمات دستگاه اسپرسو متفاوت خواهد بود. فلت‌وایت معمولاً با یک یا دو شات اسپرسو تهیه می‌شود. بنابراین:

  • فلت وایت با یک شات اسپرسو: حدود 63 میلی‌گرم کافئین
  • فلت وایت با دو شات اسپرسو: حدود 126 میلی‌گرم کافئین

با این حال، مقدار دقیق کافئین بسته به نوع دانه‌های قهوه، تنظیمات دستگاه اسپرسو و دیگر عوامل متغیر است. برای مطمئن شدن از مقدار دقیق کافئین در فلت وایت، بهتر است از کافه‌ای که قهوه را سفارش داده‌اید کمک بگیرید.

کافئین فلت وایت چقدر است؟

بسته به میزان شات اسپرسویی که در قهوه فلت وایت وجود دارد، میزان کافئین متغیر است

فلت‌وایت در چه اندازه فنجان سرو می‌شود؟

فلت وایت معمولاً در فنجان‌های کوچک‌تر نسبت به بسیاری از نوشیدنی‌های دیگر قهوه‌ سرو می‌شود. به طور استاندارد، فلت‌وایت در فنجان‌هایی با حجم حدود 150-180 میلی‌لیتر (حدود 5 تا 6 اونس) سرو می‌شود.

این اندازه فنجان کمک می‌کند تا نسبت مناسبی از اسپرسو به شیر حفظ شود که در نتیجه طعمِ قهوه قوی‌تر و کمتر محو شده توسط شیر را فراهم می‌آورد. از آنجا که فلت وایت دارای کف شیر نازک و صاف است، این حجم از فنجان اطمینان حاصل می‌کند که شما یک ترکیب مناسب از اسپرسو و شیر در هر قاشق را تجربه کنید.

و در آخر

فلت وایت یک نوشیدنی بر پایه قهوه است که از استرالیا و نیوزیلند معرفی شده و با ترکیب اسپرسو و شیر تهیه می‌شود. از ویژگی‌های بارز آن، شامل یک فوم شیر نازک، ظریف و طعم قوی‌تر قهوه نسبت به لاته است. این نوع قهوه، برای کسانی مناسب است که دوست دارند طعم اسپرسو را بیشتر حس کنند، اما همچنان از نرمی و مزه شیر لذت می‌برند.

فلت‌وایت معمولاً در فنجان‌های کوچک با حجمی کمتر از لاته سرو می‌شود که به دلیل شیر کمتر، رنگ قهوه غالب است و تیره‌تر به چشم می‌آید. این نوشیدنی، با توجه به ساختار و طعم خاص خود، محبوبیت زیادی در جهان پیدا کرده است.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

آیا فلت وایت با اسپرسو فوری نیز درست می‌شود؟

قهوه فلت وایت یک نوع نوشیدنی قهوه است که از ترکیب قهوه اسپرسو و شیر ساخته می‌شود. این نوشیدنی معمولاً با طعم و مزه‌ای ملایم و خامه‌ای تهیه می‌شود.
درباره استفاده از اسپرسو فوری در تهیه آن، باید گفت که استفاده از اسپرسو فوری ممکن است روی نتیجه نهایی و طعم این نوشیدنی تأثیر بگذارد. عملکرد و کیفیت قهوه فوری با قهوه‌ساز‌های دیگر متفاوت است اما اگر با سلیقه شما سازگار است، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

2

آیا در تهیه فلت وایت از شیرهای گیاهی نیز می‌توان استفاده کرد؟

بله، در تهیه قهوه فلت وایت از شیر بادام یا شیر سویا می‌توانید استفاده کنید. این جایگزین‌های گیاهی برای افرادی که از لبنیات یا محصولات حیوانی استفاده نمی‌کنند یا آلرژی دارند، مناسب هستند. با این حال، باید توجه داشت که طعم و مزه قهوه فلت وایت با استفاده از شیر بادام یا شیر سویا ممکن است تغییر کند و به دلیل تفاوت در خواص شیر، مقدار خامه در قهوه کمتر باشد. برای به دست آوردن نتیجه بهتر، پیشنهاد می‌شود با ترکیب شیر بادام یا شیر سویا و یک نوع خامه گیاهی، به طعم مطلوب نزدیک شوید.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فلت وایت چیست و چه تفاوتی با لاته دارد؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.