تفاوت قهوه کن‌ لچه با قهوه لاته

دسته‌بندی‌ها: دانشنامه
تفاوت قهوه کن لچه با قهوه لاته چیست؟

تصور کنید که منوی کافی‌شاپ را مقابل خود گرفته‌اید و در میان اسامی قهوه های مختلف چشم‌تان به قهوه کُن لچه می‌افتد! ناخودآگاه از جمع دوستان‌تان سوال می‌کنید: “کن لچه؟! این چطور قهوه‌ای است؟!”یکی از دوستانتان که کمی بیشتر از بقیه اهل کافه و قهوه است، سریع جواب می‌دهد که “خیلی شبیه لاته است”.

در این حین، گارسون که منتظر ثبت سفارش شماست، در این حد به شما توضیح می‌دهد که این دو قهوه شبیه هم هستند اما طعم و بافت این نوشیدنی‌ها با هم متفاوت است و پیشنهاد می‌کند که حتما آن را تست کنید!

حالا که به دنبال پاسخ سوال‌تان در صفحه بلاگ ما فرود آمدید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا به طور کامل توضیح دهیم که چه تفاوت‌هایی بین قهوه کن لچه و لاته وجود دارد؟

6 تفاوت عمده قهوه کُن‌ لچه با قهوه لاته

در کل، قهوه لاته و قهوه کن‌لچه از ترکیب شیر و اسپرسو تهیه می‌شوند. اما مهم‌ترین تفاوت این دو نوشیدنی، در ترکیب شیر، اسپرسو، فوم و بافت کلی نوشیدنی است.

1- خاستگاه قهوه

قهوه کن‌لچه ریشه‌های اسپانیایی دارد اما محبوبیت زیادی در آمریکای لاتین به دست آورده است. قهوه کن لچه یک گزینه مناسب برای صبحانه یا میان‌وعده در روز است.

ایده پیدایش لاته در دهه 1950 برای اولین بار در ایتالیا به وجود آمد و بعد از مدتی در سراسر دنیا، خصوصا در اروپا و آمریکا محبوبیت زیادی پیدا کرد.

خاستگاه قهوه ها در کن لچه و لاته متفاوت است

تقابل قهوه کن‌لچه و لاته، تقابل دو خاستگاه اسپانیا و ایتالیاست

2- تجهیزات لازم و طرز تهیه آنها

تجهیزات و طرز تهیه این دو قهوه تفاوت‌های خاصی با یکدیگر دارند که در ادامه بررسی می‌کنیم. به صورت کلی، این دو نوشیدنی در نسبت ترکیب قهوه و شیر با هم تفاوت دارند.

قهوه کن لچه از ترکیب 1:1 شیر و اسپرسو تهیه می‌شود در حالی که برای درست کردن لاته باید این دو را با نسبت 1:2 با هم ترکیب کنیم.

طرز تهیه قهوه کن لچه

برای اینکه یک فنجان کن لچه تهیه کنید، به یک شات اسپرسو و همان مقدار شیر داغ نیاز دارید. وقتی که مواد لازم برای تهیه کن لچه را آماده کردید، یک شات قهوه اسپرسو را در فنجان موردنظر بریزید و به همان نسبت شیر داغ را به آن اضافه کنید.

اگر دوست داشتید شکر یا هر مواد شیرین کننده‌ای دیگری به آن اضافه کنید، ایرادی ندارد. اما به خاطر داشته باشید که برای حفظ طعم قوی قهوه و حالت خامه‌ای شیر، نیازی به ایجاد فوم شیر بر روی این نوشیدنی نیست. طرز تهیه قهوه کن لچه را در اینجا با جزئیات توضیح داده‌ایم.

نسبت شیر به قهوه در لاته و کن لچه متفاوت است

نسبت شیر به قهوه در لاته 1:2 و در کن لچه نسبت 1:1 است

طرز تهیه قهوه لاته

برای تهیه قهوه لاته به یک شات اسپرسو و دو برابر شیر نیاز داریم. بهترین گزینه شیر مورد استفاده برای تهیه لاته، شیر پرچرب است تا بافت و طعم بهتری به نوشیدنی بدهد.

به کمک دستگاه اسپرسو ساز می‌توانید شیر بخارداده و شات اسپرسو را تهیه کنید. شیر را به آرامی در یک فنجان مناسب، روی اسپرسو بریزید. در حین این کار، حتما با استفاده از یک قاشق فوم شیر را جدا نگه دارید. وقتی که شیر و اسپرسو با هم مخلوط شد، فوم را روی نوشیدنی بریزید تا لاته موردنظر درست شود.

توصیه می‌کنیم که قبل از خواندن مطلب “چگونه با اسپرسو ساز فوم شیر درست کنیم؟” شروع به تهیه شیر بخار داده و فوم شیر نکنید. این مطلب، نکات مفید و تکمیلی برای درست کردن یک فوم شیر عالی را به شما آموزش می‌دهد.

طرز تهیه قهوه لاته با کن لچه متفاوت است

یک پیشنهاد خواندنی: با ماروچینو کافه و طرز تهیه آن آشنا شوید

3- تفاوت در طعم و مزه

قهوه لاته به دلیل داشتن نسبت شیر بیشتر، طعم شیرین‌تر و ملایم‌تری نسبت به کن‌لچه دارد. در مقابل، یک فنجان کن‌لچه طعم قهوه تلخ‌تر، قوی‌تر و مشخص‌تری نسبت به لاته دارد.

نسبت ترکیب شیر و قهوه در کن لچه و لاته متفاوت است

نسبت ترکیب شیر به قهوه در لاته 1:2 و در کن لچه نسبت 1:1 است

4- تفاوت در میزان کافئین و ارزش غذایی

از آن‌جایی که قهوه کن‌لچه از ترکیب 1:1 قهوه و شیر به دست می‌آید، کافئین بیشتری دارد. وجود شیر بیشتر در لاته (با نسبت 1:2) باعث کاهش میزان کافئین این نوشیدنی می‌شود. بسته به اینکه چه نوع شیری استفاده می‌کنید قهوه کن لچه بین 130 تا 260 کالری و قهوه لاته بین 150 تا 300 کالری دارد. همچنین، با توجه به میزان سرو، نوع شیر استفاده شده، افزودنی‌ها یا شیرین کننده‌های دیگر، میزان کالری و کافئین لاته و کن لچه متفاوت خواهد بود.

در جدول زیر ارزش غذایی این دو قهوه را باهم مقایسه کردیم.

لاته (240 گرم)  کن لچه (248 گرم)
چربی 3.9 گرم 2.6 گرم
کلسترول 17 میلی‌گرم 9.9 میلی‌گرم
سدیم 84 میلی‌گرم 64 میلی‌گرم
کربوهیدرات 10 گرم 14 گرم
پروتئین 6.7 گرم 12 گرم
شکر 9.7 گرم 4.1 گرم
میزان کافئین و ارزش غذایی لاته و کن لچه با هم متفاوت است

کافئین قهوه کن لچه از قهوه لاته بیشتر است

5- نحوه سرو و افزودنی‌ها

قبلا لاته در یک لیوان شیشه‌ای بلند روی یک نعلبکی یا پیش دستی کوچک همراه با دستمال کاغذی سرو می‌شد. حتی در بعضی فرهنگ‌های اروپایی، مثل اسکاندیناوی، این نوشیدنی در کاسه هم سرو می‌شد. اما امروزه مرسوم است که این نوشیدنی را در یک فنجان بزرگ (227 گرمی) سرو می‌کنند. اخیرا، برخی افراد لاته را به صورت یک نوشیدنی خنک هم سرو می‌کنند، اما نوشیدنی گرم آن محبوب‌تر است.

مرسوم شده است که هنگام سرو لاته، با استفاده از تکنیک‌های خاص روی این نوشیدنی طرح‌های مختلف لته آرت شامل، تولیپ، قلب، روزتا و غیره طراحی می‌کنند. برای انجام این کار به تمرین و مهارت‌های خاصی نیاز دارید. اما برای شروع، می‌توانید با استفاده از “راهنمای آموزش لاته آرت برای مبتدی‌ها” طراحی‌های لاته را تمرین کنید.

نحوه سرو قهوه لاته با کن لچه کمی متفاوت است

امکان دیزاین و طراحی قهوه در لاته، نحوه سرو آن را با کن‌لچه متفاوت می‌کند

در مقابل، قهوه کن‌لچه به صورت سنتی در یک فنجان یا لیوان شیشه‌ای گرم سرو می‌شود. بعضی از افراد برای افزودن شیرینی بیشتر به این نوشیدنی، شکر یا طعم‌دهنده‌های دیگری مثل پودر کاکائو، عصاره وانیل، سیروپ شکلات، سیروپ‌های طعم‌دار، دارچین و خامه فرم گرفته اضافه می‌کنند.

کلام آخر

قهوه کن‌لچه و لاته، تفاوت‌های زیادی با هم دارند، اما ممکن است به دلیل مشابه بودن مواد تشکیل‌دهنده این دو نوشیدنی، به سرعت متوجه تفاوت‌های آن‌ها نشویم. اگر کمی ‌دقت کنید، متوجه می‌شوید که این قهوه‌ها از نظر طعم تفاوت‌های مشخصی دارند. علاوه بر آن، میزان کالری، کافئین، نحوه سرو محل پیدایش این دو قهوه با هم متفاوت است.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

چه عاملی باعث تفاوت در قهوه‌های کن لچه و لاته می‌شود؟

نسبت ترکیب شیر و اسپرسو در قهوه‌های کن لچه و لاته متفاوت است و همین موضوع باعث ایجاد تفاوت در کالری، کافئین، طعم، نیاز به اضافه کردن یا نکردن افزودنی‌های دیگری مانند شکر می‌شود.

2

چرا لاته از کن‌لچه شیرین‌تر است؟

وجود مقدار شیر بیشتر در لاته باعث شیرینی و بافت ملایم‌تر این نوشیدنی نسبت به کن لچه می‌شود. معمولا نیازی به افزودن شکر یا طعم‌دهنده‌های دیگر در لاته نیست.

3

کن لچه طعم قهوه قوی‌تری دارد یا لاته؟ چرا؟

قهوه کن لچه طعم قوی‌تری از قهوه را دارد. زیرا، از نسبت برابر شیر و اسپرسو درست شده است. در‌حالی‌که لاته دو برابر میزان اسپرسو شیر بخار داده و فوم شیر دارد.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تفاوت قهوه کن‌ لچه با قهوه لاته”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه‌مندی دسته‌بندی‌ها
سبدخرید

سبد خرید شما خالی است.