این روزها تنوع بسیار زیادی در دسرها وجود دارد که میتوان گفت آفوگاتو یکی از محبوب‌ترین آن‌هاست که بر پایه قهوه تهیه می‌شود. و پای ثابت منوی تمام کافه‌ها و کافه رستوران‌ها است.

افوگاتو

تاریخچه آفوگاتو

در اصل آفوگاتو یک دسر ایتالیایی است که از ترکیب قهوه و بستنی به دست می‌آید و به آن قهوه بستنی نیز گفته می‌شود. واژه آفوگاتو در زبان ایتالیایی به معنی غرق شده است. این دسر از گذشته تاکنون توانسته است جایگاه خود را در منوها حفظ کند و علاوه بر ایتالیا به منوی قهوه سایر کشورها چون انگلیس، آمریکا و … نیز راه پیدا کرده است.

آفوگاتو در انگلیس توسط فردی به اسم جیمی الیور معروف شد و تبدیل به دسری پرطرفدار شد. جیمی الیور توانست در برخی برنامه‌های تلویزیونی آفوگاتو را به سایر سرآشپزهای انگلیس معرفی کند تا آن‌ها نیز بتوانند این دسر خوشمزه را در لیست غذاهای خود قرار دهند.

اما با وجود محبوبیت آفوگاتو در انگلیس و استرالیا باز هم هنوز مردم آمریکا از وجود این دسر خوشمزه بی‌بهره بودن و دستورالعمل آن را نمی‌دانستند. اما چندی نگذشت که این دسر در آمریکا نیز محبوب شد به گونه‌ای که در سال ۲۰۱۶ در لیست منوهای فصلی این کشور قرار گرفت.

آفوگاتو ترکیباتی بسیار ساده دارد و فقط از دو شات قهوه و بستنی درست می شود. چنانچه علاقه دارید، قهوه خود را کم شیرین بخورید و یا از دوست دارید حجم قهوه کم باشد. توصیه می‌کنیم برای یک بار هم که شده این دسر خوشمزه را امتحان کنید. مطمئنا تبدیل به یکی از محبوب‌ترین دسرهای مورد علاقه شما خواهد شد.

برای درست کردن آفوگاتو به چه موادی نیاز داریم؟

1 . بستنی وانیلی و یا شیری بسته به ذائقه شما، دو اسکوپ

۲ . قهوه یا اسپرسوی داغ ۵۰ میلی‌گرم

۳ . برای تزئین نیز با توجه به ذائقه شما می‌توانید بیسکویت، ویفر، شکلات و … استفاده کنید.

افوگاتو

برای تهیه آفوگاتو هیچ وقت از قهوه‌های آماده استفاده ننمایید. توجه داشته باشید که قهوه مورد نیاز برای تهیه آفوگاتو می‌بایست حتما اسپرسو باشد. و توسط دستگاه‌های قهوه‌ساز همچون، قوری‌های اسپرسوساز تهیه شود. اسپرسو درست شده را باید همان ابتدا قبل از اینکه دمای آن کاهش یابد، بر روی بستنی بریزید.

افوگاتو

چند نکته مهم درباره طرز تهیه آفوگاتو

 • اسپرسو را به صورت داغ به بستنی اضافه نمایید.
 • آفوگاتو را باید گرم سرو کرد، یعنی هرگز نباید بگذارید، سرد شود.
 • پیش از اینکه بستنی داخل آفوگاتو آب شود، آن را بخورید.
 • بعد از آماده شدن قهوه بهتر است، برای خوشمزه‌تر شدن آن داخل اسپرسو و شکلات بریزید، و سپس به ظرف بستنی اضافه کنید.
 • برای تغییر طعم و تنوع می‌توانید، انواع نوشیدنی‌ها همچون شربت‌ها را نیز در ترکیب آفوگاتو استفاده نمایید.
 • در برخی موارد چنانچه به قهوه دسترسی نداشتید و دوست داشتید آفوگاتو بخورید، می‌توانید به جای قهوه چای ماتچا جایگزین کنید.
 • برای تزیین آفوگاتو علاوه بر بیسکویت و شکلات می‌توانید از پسته و گردو نیز استفاده نمایید.
 • علاوه بر فنجان‌های مخصوص قهوه، می‌توانید آفوگاتو خود را در لیوان‌های بستنی‌خوری نیز تهیه نمایید.

در تهیه آفوگاتو بهتر است از بستنی معمولی استفاده کرد یا ژلاتو؟

بستنی معمولی با بستنی ژلاتو تفاوت‌هایی دارد که در زیر به مهمترین آن‌ها در تهیه آفوگاتو اشاره می‌کنیم:

 • در طرز تهیه این دو نوع بستنی به طور مشترک خامه، شیر و شکر استفاده می‌شود، اما مقدار شیر مورد استفاده در بستنی ژلاتو به نسبت خامه مورد نیاز در آن بیشتر است تا در شیر مورد استفاده در بستنی معمولی. در دستور تهیه بستنی معمولی تخم‌مرغ نیز وجود دارد اما برای درست کردن بستنی ژلاتو تخم مرغ به کار نمی‌رود.
 • مقدار کش در بستنی ژلاتو بسیار بیشتر از بستنی معمولی است.
 • چربی موجود در بستنی ژلاتو بسیار کمتر از بستنی معمولی است.

با توجه به توضیحات کامل در خصوص ویژگی‌های این دو نوع بستنی توصیه می‌شود از بستنی ژلاتو در ترکیب آفوگاتو استفاده نمایید.

افوگاتو

روش درست کردن آفوگاتو:

همانطور که در بالا ذکر شد اصلی‌ترین موارد مورد نیاز جهت تهیه آفوگاتو بستنی و اسپرسو است که مقدار آن ها با توجه به ذائقه و سلیقه خود شما انتخاب می‌شود. اما به طور معمول در کافه‌ها و کافه رستوران‌ها برای درست کردن هر یک شات آفوگاتو ۲۵ الی ۲۸ سی سی یا از دو شات به اندازه ۵۰ یا ۵۶ سی سی قهوه اسپرسو استفاده می‌گردد. و با توجه به مقدار اسپرسو تهیه شده یک الی دو اسکوپ بستنی داخل فنجان و یا لیوان ریخته و در آخر قهوه اسپرسو داغ را بر روی بستنی می‌ریزند.

جهت درست کردن آفوگاتو در منزل می‌توانید به سادگی از وسیله‌هایی چون قوری اسپرسوساز یا دستگاه اسپرسوساز استفاده نمایید. که می‌توانید مخزن اسپرسوساز را که قسمت پایینی آن است از آب پر کنید. و مخزن میانی آن را که پودر قهوه داخل آن قرار داده می‌شود را به مقدار مورد نیاز پر نمایید. سپس آن را بر روی شعله گاز ملایم قرار دهید و صبر کنید تا اسپرسو آماده شود.

In modo che possa consigliare quale pacchetto del Assimaas farmaco sarà più redditizio da acquistare. È un inibitore, è indicato per l’uso per il trattamento della disfunzione erettile o trattamento dell’impotenza sessuale.

پس از درست شدن اسپرسو داغ را بر روی بستنی داخل فنجان بریزید. گفتنی است که اصل جذاب بودن و خاص بودن این دسر در ترکیب گرمی وتلخی اسپرسو آن کنار سردی و شیرینی است.

افوگاتو

این دسر خوشمزه و خاص را می‌توان از چند روش متفاوت درست کرد، که عبارتند از:

 • تهیه آفوگاتو با کیک شکلاتی
 • تهیه آفوگاتو با وافل

مواد مورد نیاز برای تهیه آفوگاتو با وافل شامل نان وافل، همراه با یک اسکوپ بستنی و قهوه اسپرسو می‌شود. جهت درست کردن این دسر متفاوت می‌بایست ابتدا نان وافل آماده گردد سپس بستنی بر روی آن قرار داده شود.  و در آخر اسپرسو داغ آماده شده بر روی نان وافل و بستنی ریخته می‌شود.

روش تهیه آفوگاتو با کیک شکلاتی

مواد مورد نیاز برای تهیه این دسر شامل یک برش کیک شکلاتی، بستنی و اسپرسو است. و نحوه درست کردن آن همانند روش تهیه آفوگاتو با وافل است فقط به جای نان وافل کیک شکلاتی قرار داده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید