اگر نوشیدنی مورد علاقه‌تان قهوه لاته، کاپوچینو یا انواع دیگری باشد که برای آماده‌ شدن نیاز به فوم شیر دارد؛ حتماً می‌دانید که امکان ندارد بدون فوم خامه‌ای مرغوب، نوشیدنی نهایی مطلوبی به دست بیاید.

بهترین فوم‌های شیر معمولاً با استفاده از دستگاه اسپرسو تهیه می‌شوند؛ همین موضوع درست‌کردن یک فنجان کاپوچینو یا لاته خوب در خانه را برای کسانی که دستگاه اسپرسو ندارند دشوار می‌کند. خبر خوب این مقاله برای دوستداران قهوه آن است که می‌توانید بدون استفاده از این دستگاه هم فوم شیر خوب و خامه‌ای درست کنید.

تهیه فوم شیر با استفاده از شیشه دردار

روش اول برای آماده کردم فوم شیر، استفاده از شیشه دردار است. برای به‌کارگیری این روش مقدار شیر لازم برای قهوه مورد نظر را پیمانه کنید و در شیشه بریزید. در ظرف را محکم ببندید تا در طی مراحل آماده‌کردن فوم، آشپزخانه را کثیف نکنید. اگر نمی‌دانید از چه نوع شیری استفاده کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از شیر ۲% چربی، کم‌چرب، یا بدون چربی استفاده کنید. مقدار شیر نباید بیشتر از نیمی از شیشه را پر کند. بعد از بستن در شیشه به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه با تمام قدرت آن را تکان دهید. بعد از انجام این کار شیر باید کف‌آلود شده باشد و حجم بیشتری پیدا کند. در شیشه را باز کنید و آن را به مدت ۳۰ ثانیه در ماکروفر قرار دهید تا پیش از اضافه‌کردن به اسپرسو گرم و خامه‌ای شود.

بعد از اینکه شیر را فوم گیری کردید با یک قاشق فوم را در شیشه عقب نگه‌دارید و بعد شیر را به اسپرسو خود اضافه کنید. در نهایت فوم را روی فنجان بریزید و قهوه خود را نوش جان کنید.

تهیه فوم شیر با فوم‌گیر برقی دستی یا اهرمی

یکی از ابزارهای کارآمد خانگی برای قهوه‌دوست‌ها فوم‌گیر دستی است که امکان تهیه لاته، کاپوچینو، ماکیاتو و بسیاری نوشیدنی‌های دیگر را با کیفیتی مشابه کافه برای دوستداران فراهم می‌کند. کارکردن با فوم‌گیرهای دستی بسیار ساده است. به این منظور شیر را تا دمای ۶۰ الی ۷۰ درجه سانتی‌گراد گرم می‌کنید و سپس فوم‌گیر را روشن کرده و داخل آن قرار می‌دهید. بعد از اینکه شیر به اندازه مطلوب شما کف کرد برای اینکه فوم روی آن زود در شیر حل نشود به مدت ۳۰ ثانیه در ماکرو فر قرار دهید. اگر دوست دارید فوم غلیظ‌تر و باقوام‌تری داشته باشید می‌توانید از شیر پرچرب استفاده کنید. ولی به این موضوع توجه داشته باشید که هر چقدر شیر مورد استفاده پرچرب باشد طعم آن غالب‌تر است و مانع از چشیدن طعم خوشایند قهوه خواهد شد.

تهیه فوم شیر با فوم‌گیر دستی پمپی

این روش هم یکی از جایگزین‌های بسیار مناسب برای دستگاه اسپرسوساز است و تهیه فوم شیر با آن تجربه‌ای بسیار راحت است. فوم‌گیر دستی پمپی بسیار شبیه دستگاه فرنچ پرس است؛ البته اگر دستگاه فرنچ پرس دارید از آن هم می‌تواند برای تهیه فوم به همین روش استفاده کنید. مراحل تهیه فوم شیر با این دستگاه به این ترتیب است: ابتدا شیر را گرم کنید، نگذارید شیر بجوشد، سپس آن را در فوم‌گیر دستی بریزید و به مدت ۱۵ تا بیست ثانیه پمپ را به بالا و پایین فشار دهید. در مرحله بعد، برای اینکه فوم بلافاصله نخوابد به آن قدری فرصت استراحت بدهید. فوم‌شیر مخملی شما آماده است بفرمایید نوش جان کنید.

فوم شیر

استفاده از دستگاه فوم دهنده شیر برقی

اگر از جمله افرادی هستید که دوست دارید همه تجهیزات مربوط به قهوه را در خانه یا محل کار داشته باشید، باید دستگاه فوم‌دهنده شیر برقی را سریع به فهرست خرید خود اضافه کنید. این دستگاه با حجمی معمولاً کمتر از ۳۰۰ میلی‌لیتر به شکل یک استوانه و با جنس‌های مختلف در بازار موجود است. با استفاده از دستگاه فوم‌دهنده برقی به‌راحتی می‌توانید مثل باریستای مورد علاقه‌تان لاته درست کنید. برای تهیه فوم شیر با استفاده از این وسیله، کافی است به مقدار لازم شیر را داخل دستگاه بریزید و دکمه آن را فشار دهید. چند ثانیه بعد فوم خامه‌ای خوشمزه شما آماده اضافه ‌شدن به فنجان قهوه است. برخی از دستگاه‌های موجود در بازار هم برای شیر سرد و هم برای شیر گرم قابل‌استفاده هستند. در ضمن خبر خوب آن است که به غیر از قهوه از این دستگاه برای گم‌کردن شیر و هات‌چاکلت هم می‌توان استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید