راهنمای انتخاب میلک پیچر

دسته بندی ها : لوازم و تجهیزات قهوه

میلک پیچر یکی از تجهیزات خاصی است که باریستاها برای بخاردهی شیر و لاته آرت از آن استفاده می‌کنند. برای کسب این دو مهارت به تمرین، تکرار زیاد و یک میلک پیچر خوب احتیاج دارید. برای انتخاب یک پیچر شیر خوب و مناسب با توجه به احتیاج‌تان باید به خوبی به مشخصات و ویژگی‌های آن دقت کنید. مانند انتخاب و خرید هر دستگاه و ابزار دیگری در دنیای قهوه، خرید پیچر شیر هم پیچیدگی و نکات خاص خودش را دارد. برای خرید یک پیچر شیر استاندارد و کاربردی احتمالا باید به مواردی فراتر از ظاهر آن دقت کنید. در ادامه این مطلب، چک لیستی از موارد لازم که هنگام خرید پیچر شیر باید به آن دقت کنید را تهیه کردیم.

نکات لازم برای انتخاب بهترین میلک پیچر

میلک پیچر یکی از اکسسوری‌های تهیه قهوه است که برای لاته آرت و بخاردهی شیر کاربرد دارد. اکثر باریستاهای حرفه‌ای می‌دانند که هنگام خرید پیچر شیر باید به چه نکاتی توجه کنند، اما اگر در ابتدای راه هستید یا می‌خواهید کافه خود را تجهیز کنید، باید با هنگام خرید پیچر شیر به نکات خاصی توجه کنید. میلک پیچرهای متنوعی در بازار وجود دارند که از نظر شکل، اندازه، رنگ، دهانه خروجی، دسته، مشخصات بدنه و موارد دیگر با هم تفاوت‌هایی دارند. بنابراین ضمن توجه به نیازهای‌تان برای درست کردن قهوه، باید موارد زیر را هنگام خرید میلک پیچر در نظر بگیرید:

پهنا و عرض میلک پیچر:

این مورد یکی از ابتدایی‌ترین مسایلی است که باید هنگام خرید در نظر بگیرید. وقتی از پیچر شیر برای درست کردن میکروفوم استفاده می‌کنید، باید به این نکته دقت کنید که با توجه به حجم شیر موجود در پیچر، فضای کافی برای ایجاد گردش مایع وجود داشته باشد. اگر عرض میلک پیچر شما خیلی کم باشد، شیر به خاطر فضای ناکافی فقط به اطراف پیچر می‌چرخد و نتیجه مناسبی نخواهد داشت.

عرض استاندارد میلک پیچرها به طور عمومی‌ در حدود ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر هستند، اما می‌توانید طرح‌ها و اندازه‌های مختلف پیچر برای موارد استفاده متفاوت، از قهوه سرد یا نوشیدنی‌های دمی‌کوچک‌تر و ظریف‌تر گرفته تا نوشیدنی قهوه گرم و سرو نوشیدنی‌های بزرگتر، را در بازار پیدا کنید. بنابراین، پیچر باید به اندازه کافی عریض باشد که چرخش مایع در آن بتواند حباب‌های بزرگ‌تر را به میکروفوم تبدیل کند.

یک پیشنهاد خواندنی: آموزش فوم دهی شیر با نازل دستگاه اسپرسو

سایز پیچر شیر:

سایز میلک پیچر یکی دیگر از نکاتی است که باید به آن توجه کنید. احتمالا برای انتخاب سایز میلک پیچر باید به نوع کاربری و تعداد متوسط قهوه‌هایی که می‌خواهید در یک مرحله درست کنید، توجه کنید.

اکثر پیچر‌ها در سه سایز اصلی 400، 600 و 900 میلی لیتری تولید می‌شود. مثلا اگر می‌خواهید در منزل برای یک یا دو فنجان لاته شیر را بخاردهی کنید شاید یک میلک پیچر 400 میلی‌لیتری برای شما مناسب باشد. سطح شیر باید زیر دهانه خروجی پیچر (حدود 3/2 پیچر باید پر باشد) قرار بگیرد، بدین ترتیب باید دو یا سه برابر اندازه فنجان قهوه‌تان، درون پیچر شیر بریزید.

اگر پارچ خیلی پر باشد، احتمالا سر‌ ریز شدن شیر از پارچ هست و احتمالا میکروفوم شما از دست می‌رود. از طرفی دیگر، اگر پارچ خیلی بزرگ باشد و مقدار شیری که بخاردهی می‌کنید به نسبت سایز پیچر خیلی کم باشد، احتمالا چرخش مایع به خوبی انجام نمی‌شود و بافت خوبی بدست نمی‌آید. سایز پیچر برای کنترل دست هنگام ایجاد طرح لاته هم اهمیت دارد. البته این موضوع به مهارت و توانایی‌های باریستا هم مرتبط می‌شود، اما عموما هر چه سایز پیچر کوچک‌تر باشد کنترل آن برای طراحی لاته آسان‌تر می‌شود.

شکل ظاهری پیچر:

عموما پیچر‌ها در دو شکل ظاهری زیر تولید می‌شود:

  • پارچ به شکل زنگوله (قالب آن کم کم به سمت پایین پهن می‌شود، درست مانند شکل زنگ)
  • پارچ با دیواره‌های صاف

در کل، پارچ‌هایی که به شکل زنگ هستند برای ایجاد یک فوم همسان بهتر هستند و چرخش مایع بهتری در آن به وجود می‌آید.

دهانه خروجی پیچر شیر:

یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید پیچر باید دقت کنید، دهانه خروجی آن است. معمولا پیچرها با دو حالت دهانه کلاسیک (عریض) و دهانه باریک در بازار موجود هستند. حالت دهانه خروجی پیچر بر سرعت، دقت، بافت و نحوه ریختن شیر تاثیر می‌گذارد.

باریک یا عریض بودن دهانه خروجی در ایجاد خطوط عریض/ باریک هنگام طراحی لاته تاثیرگذار هستند. معمولا افراد مبتدی از پیچرهایی که دهانه کلاسیک دارند، استفاده می‌کنند و با بهتر شدن مهارت می‌توانند از پیچرهای باریک برای طراحی‌های پیچیده‌تر (با نازک‌کاری‌های بیشتر) استفاده کنند.

علاوه بر این، باید به تراز بودن دستگیره پیچر با دهانه خروجی هم دقت کنید. اگر این دو قسمت پیچر با هم تراز نباشند، شیر در جهتی که شما هدایت می‌کنید، ریخته نمی‌شود و می‌توان گفت که عملا پیچر شما به درد طراحی لاته نمی‌خورد.

دستگیره میلک پیچر:

میلک پیچرها در دو حالت با دستگیره و بدون دستگیره تولید می‌شوند. البته مدل دستگیره دار آن از نظر طرح و شکل متفاوت هستند. اکثر باریستاها ترجیح می‌دهند که با پیچر دستگیره‌دار کار کنند چون وجود دستگیره کنترل بیشتری هنگام بخاردهی و خصوصا هنگام ایجاد طرح لاته می‌دهد. در مقابل، برخی باریستاها احساس می‌کنند که پیچرِ بدون دسته، انعطاف‌پذیری بیشتری به آن‌ها می‌دهد و می‌توانند پیچر را از قسمت بالایی در دست گرفته و طرح لاته خود را پیاده کنند. با‌ این‌حال، باید در نظر داشته باشید که از پیچر برای بخاردهی شیر استفاده می‌شود و در حین بخاردهی دمای بدنه پیچر بالا می‌رود و در این شرایط محبور هستید از عایق گرما استفاده کنید.

در نهایت، اگر پیچر دستگیره‌دار را انتخاب می‌کنید به زیبایی، ظرافت و وزن آن اهمیت دهید تا انگشت و دست‌های‌تان آسیب نبیند.

یک پیشنهاد خواندنی: راهنمای انتخاب سرور قهوه با معرفی 5 برند برتر

جنس میلک پیچر:

پیچر شیر عمدتا از استیل ضد‌زنگ، سایر فلزات، شیشه یا پلاستیک ساخته می‌شود. پیچر استیل بهترین و محبوب‌ترین پیچر برای بخاردهی و اجرای لاته آرت است. به‌این‌خاطر که گرما را به دستان شما منتقل می‌کند و شما می‌توانید کنترل بهتری بر روی دمای پیچر داشته باشید. علاوه بر این، با استفاده از جنس استیل، مطمئن هستید که پیچر گرما را برای مدت بیشتری حفظ می‌کند و دوام و ماندگاری بالاتری دارد.

استفاده از پیچرهای شیشه‌ای تا حدی ریسک دارد. چون زمانی که نازل بخار را درون پارچ شیشه‌ای قرار می‌دهید، این ظرف تا حد زیادی و به سرعت داغ می‌شوند و استفاده از آن اصلا آسان نیست. این اواخر، پیچرهایی با پوشش تفلون به بازار آماده است که حفاظت و عایق بیشتری ارائه می‌دهد، به همین خاطر کیفیت و طراحی بهتری دارند.

ضخامت دیواره‌های پیچر شیر:

علاوه بر جنس آن، ضخامت دیواره‌های آن در نگه‌داری گرما و امکان در دست گرفتن راحت آن هنگام بخاردهی اهمیت زیادی دارد. هر چه ضخامت دیواره‌های میلک پیچر بیشتر باشد، احتمالا گرما را بهتر در خود نگه می‌دارد و هنگام پیاده سازی لاته آرت قبل از جدا شدن فوم، سریعا شیر را درون فنجان بریزید. اما در نظر داشته باشید که اگر عادت دارید که دمای شیر را با گرمای پیچر (که به دستان شما منتقل می‌شود) کنترل کنید، احتمالا دیواره‌های نازک‌تر بیشتر به کار می‌آید.

تجهیزات جانبی میلک پیچرها:

برخی از پیچر‌ها دارای سنسورهای دماسنج و تعیین‌کننده حجم هستند. با اضافه شدن یک خط‌کش روی دیواره داخلی پیچر حجم مایع درون را کنترل کنید و بدین ترتیب مطمئن می‌شوید که مقدار مناسبی از شیر را بخاردهی می‌کنید. دقت کنید که حتما این شاخص خط‌کش بر روی دیواره پیچر حک و برجسته شده باشد. در غیر این‌صورت، بعد از مدتی این شاخص بر اثر شست‌و‌شو و استفاده مکرر محو می‌شود. وجود دماسنج داخلی، خصوصا برای افراد مبتدی، خیلی کمک کننده است. چرا که به شما این امکان را می‌دهند که دمای پیچرهای شیر را در مراحل بخاردهی کنترل کنید و نیازی به کنترل دستی دما (با توجه به دمای تقریبی بدنه پیچر) نیست.

یک پیشنهاد خواندنی: با بهترین برندهای برتر میلک پیچر قهوه آشنا شوید

نحوه مراقبت از پیچر

هرگز جهت تمیز کردن و شستن پیچر از سیم‌های ظرفشویی زبر و خشن استفاده نکنید. بهتر است برای تمیز کردن پیچر از آب داغ کمک بگیرید و در صورت تمیز نشدن از کمی حرارت دادن پیچر استفاده نمایید. با این دو روش پیچر شما کاملا تمیز می‌شود و نیاز به استفاده از سیم ظرفشویی دیگر نخواهید داشت. هرگز پس از استفاده از پیچر و زمانی که هنوز بدنه آن داغ است به آن آب سرد نزنید. بهتر است صبر کنید تا کمی سرد شود. زیرا تغییر دادن ناگهانی دمای پیچر موجب ایجاد تغییر در ساختار مولکولی آن می‌شود و دیگر کاربرد خود را از دست خواهد داد.

هرگز پیچر را بر روی شعله زیادی قرار ندهید، همیشه از شعله ملایم و کم استفاده کنید. چنانچه باز هم پس از شستشو لکه‌هایی بر روی پیچر باقی ماند بهتر است از مقداری سرکه یا آبلیمو استفاده نمایید. برای خشک کردن آن نیز توصیه می‌شود از یک پارچه یا حوله نخی استفاده نمایید.

یک پیشنهاد جالب: معرفی بهترین هدیه‌ها برای عاشقان قهوه

و در آخر

برای انتخاب میلک پیچر باید به نکات زیادی دقت کنید تا یک پیچر مناسب با کار و نیازهای خود تهیه کنید. از آن‌جایی که در بسیاری از نوشیدنی‌های ترکیبی شیر و قهوه باید از شیر بخارداده و فوم شیر استفاده کنید، بنابراین استفاده از پیچر شیر مناسب و خوب اهمیت زیادی دارد. به طور کل، هنگام خرید پیچر شیر باید نکاتی را با توجه به حجم کار و نوع استفاده و ترجیحات شخصی‌تان مدنظر داشته باشید تا در تصمیم‌گیری در مورد نوع پیچر دچار اشتباه نشوید.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

مهمترین کاربرد پیچر چیست؟

پیچر یکی از اصلی‌ترین وسایل در انجام طراحی بر روی قهوه لته آرت است.

2

آیا می‌توان به جای میلک پیچر از فنجان معمولی برای بخاردهی و ایجاد طرح لاته استفاده کرد؟

برخی از باریستاها از فنجان معمولی به جای پیچر استفاده می‌کنند. البته که استفاده از پیچر حرفه‌ای‌تر و دقیق‌تر است و کار را راحت می‌کند.

3

 چرا سایز پیچر اهمیت زیادی دارد؟

سایز پیچر از جهت تراکم و قوام بهتر شیر، کنترل میزان دقیق شیر و ایجاد طرح‌های دقیق‌تر لاته آرت اهمیت دارند.

4

آیا میلک پیچر شیشه‌ای بهتر است یا استیل؟

البته که استفاده از هر یک از این پیچرها مزایا و معایب خاص خودش را دارد، اما باید توجه کنید که میلک پیچر استیلی مقاومت بالاتر و حفظ حرارت طولانی‌تر و روش تمیزکاری آسان‌تری دارند. در مقابل، جنس شیشه‌ای آن شفاقیت و انتقال حرارت بالاتری دارند. بنابراین، با توجه به ترجیحات شخصی بهتر است جنس میلک پیچر خود را انتخاب کنید.

5

شکل ظاهری میلک پیچر چه اهمیتی برای ایجاد طرح لاته دارد؟

شکل ظاهری پیچر شیر در جریان شیر، سهولت استفاده و اجرای بهتر برخی از طرح‌های لاته تاثیر زیادی داشته باشد. بنابراین، باریستا باید شکل ظاهری میلک پیچر را متناسب با نیازهای خود انتخاب کند.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “راهنمای انتخاب میلک پیچر”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.