قهوه بدون کافئین یا دیکف (Decaf) چیست؟

دسته‌بندی‌ها: دانشنامه
قهوه بدون کافئین یا دیکف (Decaf) چیست؟

فرقی ندارد که خود را قهوه‌نوش حرفه‌ای خطاب کنید یا هر از گاهی و از سر تنوع قهوه مصرف کنید، در هر صورت و به احتمال زیاد اسم قهوه بدون کافئین (یا به قول همان خارجی‌ها قهوه دیکف) را شنیده‌اید. اسم با کلاسی به نظر می‌رسد و ممکن است به دلیل بیماری یا شرایط خاصی که در آن به سر می‌برید، دکتر یا دوست عزیزی به شما توصیه کرده باشد که قهوه بدون کافیین مصرف کنید. اما قهوه بدون کافئین دقیقا چیست و چه تفاوتی با قهوه معمولی دارد؟ در این مقاله، همه چیزهایی را که باید در مورد قهوه بدون کافئین بدانید، از فرآیند تولید گرفته تا طعم و فواید بالقوه آن برای سلامتی، بررسی خواهیم کرد. بنابراین اگر در مورد این نوشیدنی محبوب کنجکاو هستید و می خواهید بیشتر بدانید، به خواندن ادامه دهید تا دنیای قهوه بدون کافئین را کشف کنید!

قهوه دیکف یا قهوه بدون کافئین چیست؟

قهوه دیکف (Decaf Coffee که خلاصه decaffeinated coffee است) قهوه ای است که به قهوه بدون کافئین معروف است اما سوال اصلی اینجاست که آیا این قهوه کاملا بدون کافئین است؟ اجازه دهید خیال شما را راحت کنم، هیچ قهوه‌ای 100 درصد بدون کافئین نیست. این بدین معنی است که قهوه بدون کافئین هم کاملا فاقد کافئین نیست، بلکه فقط درصد بسیار کمی‌کافئین دارد. در روند دیکف کردن دانه‌های قهوه، حدود 97% یا بیشتر از کافئین آن حذف می‌شود. یک فنجان قهوه معمولی حدود 95 میلی‌گرم کافئین دارد، در حالی که قهوه بدون کافئین تنها 2 میلی‌گرم کافئین دارد. این به این معنی است که برای دریافت کافئین موجود در یک فنجان قهوه معمولی باید بین 10 تا 20 فنجان قهوه دیکف استفاده کرد.
اما خبر خوب این است که سایر مشخصات این نوع قهوه با قهوه معمولی تفاوت زیادی ندارد، بنابراین به‌راحتی می‌توانید از قهوه‌های بدون کافئین بن‌مانو لذت ببرید.

چطور کافئین را از قهوه جدا می‌کنند؟

در کل 4 روش برای دیکف کردن قهوه وجود دارد:

 1. روند سوییس واتر
 2. روش کلورید میتیل
 3. روش استات اتیل
 4. روش کربن دی اکسید

تولید قهوه بدون کافئین با روش دی اکسید کربن یکی از طبیعی ترین روش‌هاست که با استفاده از CO2 انجام میشود. در این روند، دانه‌های قهوه را بخاردهی می‌کنند و با CO2 مایع مواجه می‌شوند. برای انجام این کار، ابتدا CO2 مایع، کافئین را جذب می‌کند و سپس CO2 و دانه‌ها از هم جدا می‌شوند. بعد از آن مایع به دست آمده به درون یک دستگاه تبخیر کننده وارد می‌شود تا آن را دوباره تبدیل به گاز کند. در این مرحله، کافئین از CO2 جدا می‌شود. برای حذف بیش از 97% کافئین موجود در دانه‌های قهوه این روند چندین بار تکرار می‌شود.

چطور کافئین قهوه را جدا میکنند؟

کافئین قهوه را به چهار روش مختلف جدا می‌کنند.

خواص قهوه بدون کافئین

سوال دیگر این است که چرا اصلا باید قهوه‌ای را مصرف کرد که تقریبا کافئین ندارد. برای پاسخ به این سوال بهتر است در مورد خواص قهوه بدون کافیین اطلاعات بیشتری داشته باشیم. از جمله مزایای مصرف قهوه دیکف عبارت است از:

وجود کافئین کم‌تر خود یک مزیت اساسی است:

کافئین می‌تواند انرژی مورد نیاز را برای بدن فراهم کند اما عوارض جانبی هم دارد. بعضی از افراد نسبت به کافئین زیاد حساسیت دارند و دچار مشکلاتی می‌شوند. برای مثال، برای کسانی که استرس و تپش قلب دارند و یا کسانی که به دلیل شرایط بیماری خاصی به آن‌ها توصیه شده که کافئین کم‌تری مصرف کنند. خصوصا زنان باردار و شیرده بهتر است که از این نوع قهوه استفاده کنند.

روش عالی برای سم زدایی بدن

این نوع قهوه دارای ویتامین ب3 یا همان نیاسین است. احتمالا نیاسین را نمی‌شناسید اما بدن شما به خوبی با آن آشناست. نیاسین سطح کلسترول را کاهش می‌دهد، با التهاب مفاصل مبارزه می‌کند، خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش می‌دهد و در عین حال عملکرد مغز را بهبود می‌دهد.

منبع عالی آنتی اکسیدان است

آنتی اکسیدان‌ها از ابتلا به انواع بیماری‌ها جلوگیری می‌کند و در صورت ابتلا با آن بیماری مبارزه می‌کند. علاوه بر این، آنتی اکسیدان‌ها سیستم عملکرد قلب را بهبود می‌بخشد و به شدت کمک می‌کند که از بیماری‌های معمول مثل سرماخوردگی و آنفولانزا سریع تر خلاص شوید.

مناسب افرادی که مشکلات معده دارند

بهتر است افرادی که مشکلات گوارشی دارند از قهوه بدون کافیین استفاده کنند. این نوع قهوه اسید کمتری نسبت به قهوه معمولی دارد و مشکلات گوارشی، دردهای شکمی ‌و یا انقباضی برای شما ایجاد نمی‌کنند.
بنابراین، کسانی که مشکل بازگشت اسید به مری یا همان رفلاکس معده دارند، بهتر است از قهوه‌هایی استفاده کنند که دارای کافئین کمتر است.

یک پیشنهاد خواندنی: تاثیر قهوه بر معده چیست؟

نوشیدنی مناسب افرادی که مشکل کبد یا دیابت نوع 2 دارند

نوشیدن قهوه دیکف سطح آنزیم موجود در کبد فرد را کاهش می‌دهد و عملکرد کبد را بهبود می‌بخشد. علاوه بر این، کسانی که دیابت نوع دوم دارند نیز از مزایای این قهوه لذت می‌برند.

عوارض جانبی مصرف قهوه بدون کافئین

استفاده بیش از حد قهوه بدون کافئین مشکلات و عوارضی را برای ما ایجاد می‌کند. بنابراین، بهتر است در مصرف این نوع قهوه اعتدال را رعایت کنیم. از جمله عوارض مصرف قهوه بدون کافئین عبارتند از:

 • از دست دادن آب بدن
 • اضطراب
 • بی خوابی
 • گیجی
 • سردرد و میگرن
 • بیقراری
 • افزایش ضربان قلب

تفاوت قهوه بدون کافئین با قهوه معمولی

کسی نمی‌تواند ادعا کند که بین قهوه بدون کافیین و قهوه معمولی تفاوتی وجود ندارد. بیایید با این حقیقت رو به رو شویم:

جدول مقایسه قهوه معمولی با قهوه بدون کافئین
قهوه معمولی (فنجان  8oz) قهوه بدون کافئین (فنجان 8oz)
کافئین موجود 70 تا 140 میلی گرم 0 تا 7 میلی گرم
آنتی اکسیدان بله 15 درصد کمتر از قهوه معمولی
مشخصات طعم اسیدی (اسیدیته) کمتر اسیدی است بیشتر اسیدی است
قیمت از قهوه دیکف گران تر است نسبت به قهوه معمولی ارزان تر است
امکان برهم زدن کیفیت خواب به دلیل کافئین بیشتر تر کیفیت خواب کمتری خواهید داشت. به دلیل کافئین کم تر کیفیت خواب بهتری خواهید داشت.
خاصیت مشابه با قهوه دیکف مشابه با قهوه معمولی
عوارض
 • اضطراب
 • بی قراری
 • اسدیته بالاتر
 • کاهش آب بدن
 • اسهال
 • از دست دادن منابع معدنی بدن
مصرف در دوران بارداری خطراتی دارد مصرف متعادل آن کم/ بی خطر است.
کالری کالری بیشتری دارد کالری کم تری دارد.
طعم قوی و تلخ سبک و آبکی

توضیحات: oz= ounce و  8oz= 226,796 gram

تفاوت قهوه دیکف و قهوه معمولی در یک نگاه

مقایسه تفاوت قهوه بدون کافئین دیکف و قهوه معمولی

مهمترین تفاوت‌های قهوه دیکف و معمولی در میزان کافئین، طعم، آنتی‌اکسیدان، دم‌آوری، قیمت، مصرف روزانه و تنوع موجودی است.

چه کسانی مجاز به نوشیدن قهوه دیکف هستند؟

استفاده از قهوه دیکف برای همه افراد مجاز است، اما به برخی افرادی که در شرایط سلامتی خاصی به سر می‌برند، توصیه می‌شود که برای لذت بردن از طعم قهوه حتما از نوع دیکف استفاده کنند.
بنابراین بار دیگر بهتر است سوال را به شکل دیگری مطرح کنیم:

بهتر است چه کسانی از قهوه دیکف استفاده کنند؟

 • افرادی که دارای مشکلات خاص گوارشی هستند، در هضم غذا مشکل دارند.
 • کسانی که سندروم روده تحریک پذیر یا رفلاکس معده دارند.
 • خانم‌های باردار
 • خانم‌های شیرده
 • خانم‌هایی که قصد اقدام به بارداری دارند. (مصرف بالای کافئین باعث کاهش شانس بارداری می‌شود.)
 • افرادی که مشکل اضطراب و بی‌خوابی دارند.
 • افرادی که در معرض خطر حمله قلبی و سکته قرار دارند.

یک پیشنهاد خواندنی: مقایسه کافئین انواع قهوه و دانه‌های قهوه

آیا مصرف قهوه بدون کافئین در بارداری مجاز است؟

مصرف قهوه در دوران بارداری می‌تواند برای سلامت جنین مشکلاتی را ایجاد کند. بنابراین، توصیه می‌شود مصرف انواع نوشیدنی‌های دارای کافئین را در طول بارداری کاهش دهید. قهوه منبع غنی از کافئین است که مصرف آن در دوران بارداری می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند.

از جمله خطرات مصرف قهوه در دوران بارداری عبارتند از:

 • کاهش جریان خون به جنین و جلوگیری از رشد آن
 • ایجاد اختلال در هورمون استرس مادر
 • خطر افزایش وزن سریع بعد از تولد، چاقی بیش از حد
 • مشکلات قلبی و دیابت در سال‌های آتی زندگی فرد
 • اختلال در رشد جنین به دلیل افزایش متابولیسم مادر برای هضم کافئین و در نتیجه کاهش سوخت و ساز بدن برای تغذیه جنین
 • افزایش فشار خون و ضربان قلب مادر و در نتیجه کاهش (اختلال در) ضربان قلب و تنفس جنین

همچنین تحقیقات نشان می‌دهد امکان زایمان زودرس در مادرانی که قهوه معمولی مصرف کردند نسبت به کسانی که از دو نوع قهوه با و بدون کافئین استفاده کرده‌اند بیشتر بوده است. این در حالی است که مصرف (فقط) قهوه بدون کافئین در طول دوران بارداری خطر زایمان زودرس، وزن‌کشی کم هنگام زایمان را به همراه ندارد.

در چنین شرایطی بهتر است به مصرف متعادل قهوه دیکف در دوران بارداری اکتفا کنید. با وجود این که مصرف قهوه بدون کافیین برای خانم‌های باردار و شیرده ایمن‌تر است، اما توصیه می‌شود که در مصرف قهوه‌های دیکف در طول بارداری نیز زیاده روی نکنید.

آیا مصرف قهوه بدون کافئین در بارداری مجاز است؟

آیا قهوه برای مادر باردار ضرر دارد؟

و در آخر:

قهوه بدون کافئین یک جایگزین محبوب برای کسانی است که طعم قهوه را دوست دارند اما می خواهند از اثرات محرک کافئین خودداری کنند. روش‌های کافئین‌زدایی، از جمله فرآیندهای مبتنی بر حلال و آب، تا درصد بالایی کافئین را از دانه‌های قهوه حذف می‌کنند و در عین حال طعم و عطر را حفظ می‌کنند. قهوه بدون کافئین فواید زیادی برای سلامتی دارد، مانند کاهش اضطراب، بهبود کیفیت خواب و کاهش خطر بیماری قلبی. با این حال، معایبی نیز دارد، از جمله برچسب قیمت بالاتر، قرار گرفتن در معرض احتمالی با مواد شیمیایی مضر و کمی تغییر طعم. در نهایت، تصمیم برای نوشیدن یا ننوشیدن قهوه بدون کافئین به ترجیحات شخصی و ملاحظات سلامتی بستگی دارد. بنابراین، دفعه بعد که قصد خرید قهوه بدون کافئین را داشتید میتوانید از قهوه بدون کافئین نورسکا 8 شب بن مانو استفاده کنید و با اعتماد به نفس بیشتری از مزایای آن برای دوستان‌تان تعریف کنید. البته اگر سوال دیگری در ذهن پرسش‌گر شما به وجود آمده است و یا تجربه نوشیدن قهوه‌های بدون کافئین بن‌مانو را دارید، در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

آیا طعم قهوه بدون کافئین با قهوه معمولی یکی است؟

به دلیل تغییراتی که در حین تولید قهوه دیکف اتفاق افتاده است، طعم آن کمی با قهوه معمولی متفاوت است.

2

آیا نوشیدن قهوه دیکف بی‌خطر است؟

نوشیدن این قهوه در حد اعتدال ضرری ندارد مگر اینکه شما به این قهوه حساسیت داشته باشید که پیشنهاد میشود برای خرید به یک برند معتبر مراجعه کنید.

3

میزان کافئین موجود در قهوه دیکف چقدر است؟

میزان کافئین موجود در قهوه دیکف، در یک فنجان 8 اونسی بین 0 تا 7 میلی گرم متغییر است.

4

آیا مصرف روزانه قهوه دیکف مجاز است؟

مصرف مقدار متعادل و روزانه قهوه دیکف، برای افرادی که شرایط خاص و بیماری ندارند بلامانع است.

5

آیا قهوه بدون کافئین، فشار خون را بالا می‌برد؟

خیر. تحقیقات نشان داده است که مصرف این نوع قهوه باعث کاهش اما جزئی در فشار خون افراد می‌شود.

6

آیا قهوه بدون کافئین موجب افزایش وزن می‌شود؟

مصرف قهوه بدون کافئین باعث کاهش کلسترول در بدن شده و در نتیجه به کاهش وزن فرد کمک می‌کند.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه‌مندی دسته‌بندی‌ها
سبدخرید

سبد خرید شما خالی است.