از گذشته تاکنون قهوه مورد توجه افراد زیادی قرار گفته است و بعضی افراد دیگه هم آن را مضر می‌دانند. اعتقاد دارند موجب به وجود آمدن برخی مشکلات جنسی و جنون می‌شود. در واقع می‌توان گفت قهوه درمانی برای خستگی و انرژی‌بخش است. که در ادامه به فواید و مضرات قهوه این نوشیدنی محبوب اشاره می‌کنیم.

کافئین یکی از پر مصرف‌ترین مواد ضد استرس و انرژی بخش است که این روزها در سراسر دنیا شناخته می‌شود. و این مواد مهم‌ترین بخش در ساخت قهوه است که محققان بر روی این مواد تحقیقات بسیار زیادی انجام داده‌اند. و در رابطه با فواید و تاثیرات آن بر روی بدن اطلاعات گسترده ای به دست آورده‌اند. اما به طور کل می‌توان گفت قهوه یک نوع نوشیدنی پیچیده است که در آن هزاران ماده گوناگون وجود دارد.

بر اساس برخی اطلاعات به دست آمده در برخی از تحقیقات محققان ادعا می‌کنند، که امکان دارد قهوه بدون کافئین نیز همان تاثیرات قهوه کافئین‌دار را داشته باشد. و این نشان‌دهنده این موضوع است که تاثیرات مثبتی که در قهوه وجود دارد مربوط به سایر مواد موجود در قهوه است.

لازم به ذکر است که همچنان تحقیقات در رابطه با قهوه و مواد تشکیل‌دهنده آن ادامه دارد و هر روز بر ویژگی‌های این مواد گیاه خارق‌العاده اضافه می‌شود. در ادامه برخی فواید و مضرات قهوه را معرفی می‌کنیم.

۵ . قهوه خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.

برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که امکان دارد قهوه خطر مبتلا شدن به سرطان پروستات در آقایان را به میزان  ۲۰ درصد و خطر مبتلا شدن به سرطان آندومتر در خانم‌ها را به میزان ۲۵ درصد کاهش دهد. در آزمایشات انجام شده بر روی این افراد به صورت متوسط در هر روز ۴ فنجان قهوه داده می‌شود. لازم به ذکر است که محققان نظریه‌هایی نیز در رابطه با جلوگیری قهوه از سرطان سلولی( یک نوع سرطان پوستی) نیز ارائه داده‌اند که اکنون در حال بررسی و تحقیق است.

۶ . قهوه خطر سکته را کاهش می‌دهد.

چنانچه در طول روز به طور متوسط ۲ الی ۴ فنجان قهوه بخورید شما را از خطر حمله قلبی نجات می‌دهد.

۷ . قهوه خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش می‌دهد.

بر اساس برخی اطلاعات به دست آمده خوردن مرتب قهوه در روز می تواند تا ۲۵ درصد خطر مبتلا شدن افراد به برخی بیماری‌ها همچون بیماری پارکینسون را کاهش دهد.

۸ . قهوه از بدن شما محافظت می‌کند.

همانطور که می دانید قهوه مقدار فراوانی آنتی اکسیدان دارد که به عنوان سلول‌های دفاعی در بدن فعالیت می‌کنند و از بدن شما در مقابل برخی رادیکال‌های آزاد دفاع می‌کنند.

برخی از فواید قهوه

۱ . قهوه موجب افزایش عملکرد بدنی شما می‌شود.

توصیه می‌شود ۶۰ دقیقه پیش از انجام حرکات ورزشی یک فنجان قهوه بخورید تا عملکرد بدنی شما را ۱۰ الی ۱۲ در صد افزایش دهد. کافئین موجود در قهوه باعث می‌شود که سطح آدرنالین خون شما بیشتر شود و شما برای انجام حرکات ورزشی سخت و سریع آمادگی پیدا می‌کنید.

۲ . قهوه شما را لاغر می‌کند.

میزان زیادی منیزیم و پتاسیم نیز در قهوه وجود دارد که به بدن شما کمک می‌کند تا مقدار قند خون بدن به خوبی تنظیم شود. و اشتهای شما را به خوردن شیرینی‌جات بسیار کاهش یابد. منیزیم و پتاسیم از مواد بسیار مفید و کاربردی موجود در قهوه هستند.

۳ . گزینه‌ای مناسب برای چربی‌سوزی

کافئین به سلول‌های بدن کمک می‌کند تا چربی بدن را بسوزاند و در واقع باعث می‌شود که در زمان انجام فعالیت سوخت و ساز بدن بسیار افزایش یابد.

۴ . قهوه گزینه‌ای مناسب برای تمرکز و هوشیاری

خوردن متوسط قهوه به مقدار ۱ الی ۵ فنجان در طول روز موجب می‌شود شما بتوانید بهتر تمرکز کنید. و همینطور هوشیاری ذهن شما را افزایش می‌دهد.

مضرات قهوه

۱ . برخی قهوه‌ها بی‌کیفیت، یا تاریخ مصرف گذشته و یا قهوه‌هایی که در شرایط بد نگهداری شده‌اند، ممکن است سمی شوند و موجب ایجاد برخی بیماری‌ها همچون سردرد و احساس بد شود.

۲ . چنانچه در طول روز بیش از ۸۰ الی ۱۰۰ فنجان قهوه بخورید، می‌تواند شما را بکشد زیرا این دوز کاملا مرگ‌آور است و به بدن ۱۰ الی ۱۳ گرم کافئین وارد می‌کند. توصیه می‌شود پیش از آنکه خطر مرگ شما جدی شود، سعی کنید بالا بیاورید.

۳ . قهوه می‌تواند بی‌خوابی و بی‌قراری با خود به همراه آورد، بیشترین مقدار قهوه و کافئین مصرفی برای شما ۴۰۰ میلی‌گرم است و این مقدار تقریبا برابر با ۴ فنجان است. همیشه در خوردن قهوه سعی کنید اطلاعات کافی در رابطه مقدار و ساعت مناسب خوردن آن به دست آورید.

در واقع می‌توان گفت مقدار کافئین مناسب و بی خطر برای مصرف افراد در DNA نوشته شده است.

۴ .  افراد باردار در طول روز بیشتر از یک فنجان قهوه ننوشند، مطالعات اخیر نشان می‌دهد که قهوه بر روی جنین تأثیر می‌گذارد. اما این هنوز در حد یک نظریه است و هنوز به اثبات نرسیده است اما همچنان توصیه می‌کنند افراد باردار مراقب میزان قهوه مصرفی خود باشند.

در صورتی که شما دارای اضافه وزن هستید و در زمان بارداری نمی‌توانید از خوردن قهوه دست بکشید. بهتر است برای سلامت جنین خود بیشتر از یک فنجان در روز ننوشید.

۵ .  افرادی که میزان کلسترول آن‌ها بسیار زیاد است، بهتر است از قهوه فیلتر شده استفاده کنند. زیرا دانه‌های قهوه حاوی کافستول و کهول هستند. و این دو ماده آن‌گونه که مشخص شده است، موجب افزایش سطح کلسترول LDL  می‌شوند.

فیلتر قهوه بیشتر LDL را به دام می‌اندازد، اما cafestol و kahweol بیشتر در اسپرسو، قهوه ترک، قهوه فرانسه و “قهوه دمی” به سبک اسکاندیناوی یافت می‌شوند. مصرف LDL از یک فنجان قهوه اسپرسو به مقداری پایین است که برای افرادی که سطح کلسترول استاندارد دارند، خطرساز نخواهد بود.

۶ . امکان دارد مصرف قهوه در بچه‌ها موجب ایجاد شب ادراری شود. و این یک نظریه است که بر اساس آن تعیین شده است که مصرف کافئین برای کودکان ۵ الی ۷ ساله احتمال شب ادراری را افزایش می‌دهد.

شما می‌توانید متناسب با ذائقه و علایق خود، با خرید قهوه از فروشگاه بن‌مانو، از نوشیدن قهوه‌های بدون کافئین یا با کافئین لذت ببرید. 

دیدگاهتان را بنویسید