آیا افزودن نمک به فنجان قهوه شما باعث بهتر شدن طعم آن می‌شود؟ شایعه‌هایی مبنی بر اینکه در گذشته مردم در قهوه نمک می‌ریختند تا تلخی آن کمتر شود وجود دارند – در این پست به جادوی ریختن نمک در قهوه می‌پردازیم!
این بخشی از خاطره یکی از دوستان است که برای ما ارسال کرده‌اند:

چند هفته پیش، به طور تصادفی در یک کافه، به چای نمک اضافه کردم. چای سرو شده بیش از حد قوی بود و به این فکر افتادم که با اضافه کردن آب به آن مخلوط را کمی رقیق‌تر کنم، اما تنها آب موجود آب معدنی بود، در نتیجه «آزمایش» من با یک فنجان چای سیاه، شور، پر از حباب و ولرم به پایان رسید. اما این تصادف باعث شد تا به فکر آزمودن نمک در دیگر نوشیدنی ها بیفتم. مطمئناً بعضی از شما شایعه افزودن نمک به قهوه برای کم کردن تلخی یا عمیق تر کردن طعم آن را شنیده‌اید. به نظر می‌رسد حداقل برخی از افراد مسن که قهوه درست می‌کنند معتقدند که این کار فوایدی دارد. به همین دلیل آن را امتحان کردم تا صحت این شایعه‌ها را بسنجم و ببینم قهوه نیز به ناخوشایندی آن فنجان چای می‌شود یا خیر.

بگذارید اول کمی در مورد حس چشایی صحبت کنیم. طبق تحقیقات، بیشتر ما پنج طعم اصلی را می‌چشیم: شیرین، تلخ، شور، ترش و اومامی. چشیدن توسط زبانه‌های چشایی زبان صورت می‌گیرد. و در عین حال، ترکیبی پیچیده از بسیاری از حواس ما است، به این معنا که اگر چیزی را بو کنیم، طعم بیشتری از آن نیز خواهیم چشید. حواس ما همچنین می‌توانند ما را گمراه کنند، زیرا گیرنده‌های حسی ما همزمان به بسیار از طعم‌ها پاسخ می‌دهند و این به این معناست که برخی طعم‌ها توسط طعم‌های دیگر تقویت یا سرکوب می‌شوند. برای این آزمایش خاص، امکان سرکوب تلخی قهوه توسط نمک و حتی افزایش شیرینی، بسیار جذاب بودند.

تلخی برای شخص من چیزی است که در مقدار کم، در برخی خوراکی ها مانند قهوه، چای و کاکائو دلپذیر است اما همیشه باید با سایر طعم‌ها تعادل داشته باشد. بنابراین من واقعاً مشتاق سعی در کاهش آن در صورت نیاز بودم و تصمیم گرفتم قهوه را با چند روش مختلف تهیه کنم و در آنها نمک بریزم و سپس آنها را با نسخه‌های غیر نمکی معمول خود مقایسه کنم. من قهوه کلد برو، قهوه فیلتری و اسپرسو درست کردم. در برخی از آزمایشاتی که افراد انجام داده بودند و آنلاین منتشر کرده بودند، نمک را با خود قهوه آسیاب شده ترکیب کرده بودند اما من احساس کردم که تشخیص حل شدن کامل نمک در قهوه بدست آمده زیادی سخت خواهد بود و بنابراین، با اضافه کردن 4 گرم نمک خوراکی به یک لیتر آب، محلول های ساده نمکی درست کردم. به شما اطمینان می‌دهم که حتی اگر محلول‌های ضعیفی به نظر برسند، طعم شور زیادی دارند.

قهوه کلد برو

من قهوه کلد برو را به مدت 12 ساعت دم کردم و از قهوه‌ای لایت‌روست با ته مزه‌های میوه‌ای استفاده کردم. قهوه بدست آماده به تنهایی دلپذیر، شیرین و با تلخی مناسبی بود. به همین دلیل، اضافه کردن نمک به قهوه‌ای که بسیار دوستش داشتم کمی احمقانه به نظر می‌رسید. از 130 گرم قهوه و 6 گرم محلول (حاوی 0.4 گرم نمک) برای دم دوم استفاده کردم و احساس کردم که همین مقدار کم نمک، شوری بسیاری به قهوه کلد برو اضافه کرد. در نتیجه، اضافه کردن نمک به کلد برو را مناسب نمی‌دانم.

قهوه فیلتری

برای تهیه این قهوه نیز از قهوه قبلی و قهوه ساز استفاده کردم. دستور تهیه بسیار ساده بود: 20 گرم قهوه، 340 گرم آب و 3 دقیقه زمان دم. قهوه بدست آمده به خودی خود خوب بود، اما مجبور بودم نسخه نمکی را نیز امتحان کنم. از 130 گرم قهوه و 6 گرم محلول استفاده کردم و در کمال تعجب، نتیجه بسیار خوب بود. برای امتحان اینکه آیا شوری بیشتر آن را خراب می‌کند 6 گرم بیشتر از محلول را نیز اضافه کردم و باید بگویم که اگرچه حس دهانی نمک سر جای خود بود، باز هم نتیجه بسیار دلپذیر بود و بافت قهوه نیز بسیار نرم بود.

قهوه اسپرسو

برای تهیه اسپرسو از یک قهوه نسبتا لایت‌روست و با ته مزه های آجیلی استفاده کردم. دو فنجان اسپرسو تهیه کردم و به دومی، 6 گرم محلول آب اضافه کردم. زمان دم را زیاد گرفتم تا حداکثر تلخی را داشته باشم. اولین جرعه از قهوه غیرنمکی به طرز وحشتناکی تلخ بود، به طوری که این بار به نسخه نمکی امیدوار بودم. در ابتدا 6 گرم محلول نمک را اضافه کردم، و طعم قهوه بدست آمده بسیار نرم تر و با تلخی کمتری بود. به نظر می‌رسید که یک عطر و طعم اضافی در ترکیب وجود دارد اما هنوز خیلی شور نیست. سپس 6 گرم دیگر از محلول را اضافه کردم و اسپرسو متاسفانه تبدیل به نوشیدنی بسیار بدی شد! تلخی از بین رفته بود، اما قهوه آبکی و رقیق، و نمکی و بدون طعم بود. بنابراین اسپرسوی نمکی را پیشنهاد نمی‌کنم.

بسیار متعجب شدم که این ترفند برای قهوه فیلتری خوب جواب داد. فکر می‌کنم که اگر قهوه‌ای بد طعم یا قدیمی را با نمک بنوشیم، ممکن است که نمک برخی از طعم‌های ناخوشایند را پوشش دهد، اما چون در آزمایش‌های من قهوه‌های تهیه شده به خودی خود خوب بودند، تفاوت آنقدر زیاد نبود و در عین حال قابل توجه بود. به یاد داشته باشید که نمک به غیر از تلخی، طعم‌های دیگر را پوشش نمی‌دهد و بنابراین یک درمان جادویی برای قهوه بدطعم نیست. برای کولد برو، اضافه کردن نمک را توصیه نمی‌کنم، چون چیز خاصی به طعم آن اضافه نکرد. برای اسپرسو، اضافه کردن نمک برای پوشش تلخی اضافی جواب داد، اما آن را خوشمزه‌تر نکرد.