قهوه با شکر یا بدون شکر؟ کدامیک بهتر است؟

دسته بندی ها : سلامتی
تاثیر شکر در عملکرد قهوه بر بدن

قهوه، یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان، به اشکال مختلف در فرهنگ‌های مختلف مصرف می‌شود. برخی آن را قوی و تلخ ترجیح می‌دهند، درحالی‌که برخی دیگر از قهوه‌های شیرین‌شده لذت می‌برند. افزودن شکر به قهوه مدت‌هاست که موضوع بحث بوده است. در این مقاله به بررسی اثرات شکر در قهوه، مزایا و معایب اضافه‌کردن شکر به قهوه، رابطهٔ بین شکر و کافئین، نقش شکر اضافه‌شده در کالری اضافی و همچنین جایگزین‌های شکر در قهوه می‌پردازیم.

در ابتدا لازم به ذکر است، بسیاری از پژوهشگران بر این باورند قهوه و شکر هر کدام به تنهایی تأثیرات مفیدی بر روی مغز دارند و ترکیب آن‌ها نیز موجب افزایش این مزیت در مغز می‌شود. ناگفته نماند که میزان تأثیر مصرف قهوه با شکر در ساعت‌های مختلف روز نیز متفاوت است.

به‌طورمعمول بیش از ۶۰ میلیون نفر در انگلستان قهوه می‌نوشند. اما شاید بتوان گفت فقط ۵۰ درصد از آن‌ها به قهوهٔ خود شکر اضافه می‌کنند. طی آزمایشاتی که بر روی افراد مختلف انجام شده، پژوهشگران دریافته‌اند که خوردن میانگین ۳ فنجان قهوه در روز می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را تا حد زیادی کاهش دهد. مواد موجود در قهوه مانند کافئین موجب می‌شود که واکنش‌هایی درون مغز صورت گیرد و فرد را از بروز آسیب‌های مغزی نجات دهد. در مورد تأثیر قهوه بر کارکرد مغز در این مقاله بیشتر بخوانید.

تاثیر شکر در قهوه چیست؟

آیا واقعاً قهوه در ترکیب با شکر تأثیر قابل‌توجهی بر افزایش تمرکز دارد؟ ممکن است در این خصوص سؤال‌های زیاد و متفاوتی به ذهنتان خطور کرده باشد. ما در این بخش سعی می‌کنیم با استفاده از نظریات متخصصان، پاسخ پرسش‌های شما را بدهیم.

شاید شما هم شنیده باشید که بهترین راه برای شروع یک روز کاری با انرژی زیاد، خوردن یک فنجان قهوه با ترکیب شکر است. موارد زیر را می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین تأثیراتی که قهوه در ترکیب با شکر در بدن ایجاد می‌کند، برشمرد.

  • افزایش قدرت توجه و تمرکز بر کار
  • تقویت حافظه
  • جلوگیری از بروز بیماری آلزایمر

تمامی موارد و تأثیرات ذکرشده بر اساس تحقیقات و آزمایشات متعددی است که بر روی داوطلبان صورت گرفته است. این تحقیقات بر روی چهار گروه از افراد انجام شده است:

  • گروه اول: مصرف روزانهٔ قهوه بدون شکر
  • گروه دوم: مصرف روزانهٔ قهوه با شکر
  • گروه سوم: مصرف روزانهٔ شکر بدون قهوه
  • گروه چهارم: مصرف آب

بعد از مصرف مواد ذکرشده در هر گروه، عملکرد مغزی آن‌ها به‌صورت روزانه مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گرفت. بهترین نتایج به‌دست‌آمده مربوط به گروهی بود که به قهوهٔ خود شکر اضافه می‌کردند.

برخی دیگر از تأثیرات قهوه به‌همراه شکر در ادامه آمده است:

رفع خستگی و افزایش انرژی

دکتر ویلسون، یکی از اعضای انجمن تغذیهٔ آمریکا، بر این باور است که میزان کافئینی که داخل قهوه وجود دارد، می‌تواند به‌خوبی خستگی و کسالت را از بدن دور کرده و برای زمان کمی انرژی بدن را افزایش دهد.

افزایش میزان ضربان قلب

برخی از افراد نیز با توجه به تجربه‌ای که از نوشیدن قهوه با شکر دارند، اعتقاد دارند که با خوردن یک فنجان قهوه در صبح ضربان قلب آن‌ها بالا می‌رود.

افزایش هوشیاری

شکر موجود در قهوه می‌تواند باعث افزایش هوشیاری فرد شود و این موضوع به دلیل وجود گلوکز جهت استفادهٔ مغز به‌عنوان سوخت بدن است. برخی تحقیقات بر روی گروهی از افراد داوطلب نشان داده است که خوردن شکر همراه با قهوه وضعیت حافظه را در درازمدت بهبود نبخشیده است. اما توانسته برای مدت کوتاهی تمرکز را افزایش دهد. با توجه به نظریهٔ پروفسور گلد، گلوکز می‌تواند تأثیراتی بر حافظه و یادگیری بهتر فرد داشته باشد.

نتایج آزمایشات صورت‌گرفته توسط پروفسور گلد، نشان می‌دهد که میزان مصرف قند و عملکرد حافظه و ذهن رابطهٔ مستقیمی دارند. اما مشکلی وجود دارد، زمانی که مصرف قند از حد متوسطی عبور کند، می‌تواند شرایطی منفی بر روی مغز ایجاد نموده و در واقع می‌توان گفت موجب مختل‌شدن حافظه می‌گردد.

مزایا و معایب افزودن شکر به قهوه

افزودن شکر به قهوه می‌تواند طعم آن را افزایش داده و آن را برای کسانی که تلخی قهوه را ناخوشایند می‌دانند خوش‌طعم‌تر کند. همچنین می‌تواند منبع سریع انرژی به دلیل جذب سریع گلوکز در جریان خون باشد. علاوه‌براین، شکر می‌تواند به متعادل‌کردن اسیدیتهٔ برخی از قهوه‌های ترکیبی کمک کرده و طعم متعادل‌تری ایجاد کند.

بااین‌حال، جنبهٔ منفی افزودن شکر به قهوه در پیامدهای بالقوهٔ آن برای سلامتی نهفته است. مصرف بیش‌ازحد قند با مشکلات سلامتی مختلفی از جمله چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است. به‌علاوه، قهوه‌ای که به‌طور منظم شیرین می‌شود، می‌تواند منجر به وابستگی به شکر برای لذت‌بردن از نوشیدنی شده و درک طعم طبیعی قهوه را دشوار کند.

چه میزان شکر در قهوه برای بدن ضرر دارد؟

مقدار قندی که مضر در نظر گرفته می‌شود بسته به عوامل فردی مانند سن، وزن و سلامت کلی متفاوت است. به توصیه انجمن قلب آمریکا، مصرف روزانهٔ قند را به حداکثر 25 گرم برای زنان و 36 گرم برای مردان محدود کنید. تجاوز از این محدودیت‌ها می‌تواند خطر ابتلا به چاقی، دیابت و سایر بیماری‌های مزمن را افزایش دهد. برای مصرف شکر در قهوه نیز محدودیت وجود دارد، به ویژه برای افرادی که چندین فنجان قهوهٔ شیرین در طول روز مصرف می‌نوشند. از آنجایی که قهوه تنها چیزی نیست که به آن شکر اضافه می‌شود و در طول روز خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های زیادی وجود دارند که با شیرین‌کننده‌ها شیرین می‌شوند، بنابراین لازم است در صورت امکان از حداقل میزان شکر در فنجان قهوهٔ خود استفاده کنیم.

یک پیشنهاد خواندنی: قهوه برای دیابت خوب است یا بد؟

رابطه بین شکر و کافئین

شکر و کافئین، دو جزء اصلی قهوه، به روش‌های جالبی با یکدیگر تعامل دارند. درحالی‌که کافئین ایجادکنندهٔ اثری محرک در بدن به‌حساب می‌آید، شکر را می‌توان انرژی‌دهنده‌ای سریع ولی موقتی دانست. هنگامی که آن‌ها با هم مصرف شوند، می‌توانند عملکرد شناختی و خلق‌وخو را به‌طور موقت بهبود بخشند. بااین‌حال، افزایش سریع سطح قند خون و سپس سقوط آن، می‌تواند به خستگی و تحریک‌پذیری منجر شده و اثرات انرژی‌زای کافئین را خنثی کند.

علاوه‌براین همانطور که کمی پیش‌تر ذکر شد، ترکیب شکر و کافئین می‌تواند چرخه‌ای از وابستگی ایجاد کند و افراد را به نوشیدن قهوه‌ای هر بار شیرین‌تر از قبل ترغیب نماید. شکستن این چرخه نیاز به اعتدال و توجه در عادات مصرف دارد.

کدام‌ شکر در قهوه مؤثرتر است، شکر سفید یا شکر قهوه‌ای؟

حال که به جنبه‌های مثبت افزودن شکر به قهوه اشاره شد، ممکن است با این پرسش روبرو شوید که کدام نوع شکر این تأثیرات را به‌همراه دارد؟ شکر سفید یا شکر قهوه‌ای؟ در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت اینکه کدام نوع شکر برای ترکیب با قهوه استفاده شود، کاملاً سلیقه‌ای است. زیرا این دو نوع شکر علاوه‌بر رنگ در مزه نیز یکسان نیستند.

نقش شکر اضافه‌شده به قهوه در کالری اضافی

یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های مرتبط با افزودن شکر به قهوه، به‌همراه آوردن کالری اضافی است. یک قاشق چایخوری شکر حاوی تقریباً 16 کالری است و این کالری می‌تواند به سرعت افزایش یابد، به‌خصوص برای کسانی که روزانه چندین فنجان قهوهٔ شیرین مصرف می‌کنند. با گذشت زمان، دریافت کالری اضافی از شکر می‌تواند به افزایش وزن و چاقی منجر شود و خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی را افزایش دهد.

یک پیشنهاد خواندنی: آیا کافئین باعث لاغری می‌شود؟

نکاتی برای کاهش قند در قهوه یا نوشیدنی‌های دیگر

کاهش قند در قهوه یا سایر نوشیدنی‌ها می‌تواند راهی مناسب برای کاهش کالری‌های غیرضروری و بهبود سلامت کلی باشد. در اینجا چند نکته در جهت کاهش مصرف قند در نوشیدنی‌ها آورده شده است:

شکر را به تدریج کاهش دهید: اگر عادت دارید چندین قاشق چایخوری شکر را به قهوه یا چای خود اضافه کنید، سعی کنید به مرور زمان مقدار آن را کم کنید. با کاهش نیم قاشق چایخوری شکر هر چند روز یکبار شروع کرده تا زمانی که به شیرینی کمتر عادت کنید.

از شیرین‌کننده‌های طبیعی استفاده کنید: به جای شکر تصفیه‌شده، از شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند استویا یا عصارهٔ میوهٔ مانک استفاده کنید. این جایگزین‌ها بدون کالری اضافهٔ شیرینی را فراهم کرده و می‌توانند در حد اعتدال برای شیرین‌کردن نوشیدنی‌های متفاوت استفاده شوند.

قهوه یا چای طعم‌دار بنوشید: با دانه‌های قهوه یا برگ‌های چای طعم‌دار شروع کنید تا بدون نیاز به شکر اضافی، طعم به آن اضافه شده باشد.

از ادویه‌جات استفاده کنید: ادویه‌هایی مانند دارچین، جوز هندی، یا هل را در قهوه یا چای خود استفاده کنید و از طعم و عطر آن‌ها لذت ببرید. این ادویه‌ها بدون نیاز به شکر اضافی به نوشیدنی شما عمق و پیچیدگی می‌بخشند.

و اما

در پایان می‌توان گفت هیچ پاسخ قطعی برای اینکه قهوهٔ شیرین بهتر است یا قهوهٔ تلخ وجود ندارد. در حقیقت پاسخ این پرسش به ترجیحات شخصی و ملاحظات سلامت فردی بستگی دارد. افزودن شکر به قهوه می‌تواند طعم آن را بهبود بخشیده و به سرعت انرژی‌بخشی کند. درعین‌حال، توجه به خطرات بالقوهٔ سلامتی مرتبط با مصرف بیش‌ازحد شکر نیز مهم است. اعتدال در مصرف را به‌عنوان کلید در نظر بگیرید؛ اگر اهل اضافه‌کردن شکر به قهوه هستید، پس این کار را در حد اعتدال انجام دهید تا از عواقب منفی آن برای سلامتی در امان بمانید.

سوالات متداول

1

آیا شکر، کافئین قهوه را از بین می‌برد؟

خیر، شکر کافئین موجود در قهوه را از بین نمی برد. کافئین ترکیبی است که باعث تلخی قهوه می‌شود. وقتی شکر به قهوه اضافه می‌شود، به مولکول‌های آب متصل می‌شود و باعث می‌شود مولکول‌های کافئین در کنار هم جمع شوند. این دسته‌بندی مولکول های کافئین تلخی قهوه را کاهش می دهد، اما مقدار کافئین موجود را کاهش نمی دهد.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “قهوه با شکر یا بدون شکر؟ کدامیک بهتر است؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.