احتمالا نیازی به یک دکتر با روپوش سفید آزمایشگاهی ندارید تا به شما بگوید که قهوه به شما کمک می‌کند تا بیدار شوید و کارکرد مغزتان را در صبح آغاز کنید. اما اگر می‌خواهید درک بهتری از چگونگی و چرایی این اتفاقات در مغزتان داشته باشید، این نوشته را بخوانید. به لطف یک مطالعه جدید، حال ایده بهتری از چگونگی تاثیر قهوه و کافئین بر فعالیت مغز داریم.

این یافته‌ها حاصل یک مطالعه انجام شده توسط پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه مینهو پرتغال هستند. محققان با هدایت نونو سوزا، رئیس دانشکده پزشکی، فعالیت مغز شرکت‌کنندگان را با استفاده از فناوری fMRI بررسی و اندازه‌گیری کردند و فعالیت‌های مغزی شرکت‌کنندگان در دو گروه – افرادی که قهوه می‌نوشند و افرادی که قهوه نمی‌نوشند – در حالت استراحت، هنگام نوشیدن و بلافاصله پس از نوشیدن ثبت شد.

هنگام تجزیه و تحلیل نتایج، محققان ارتباطی بین نوشیدن قهوه و کاهش درجه اتصال در پروکینئوس راست و نواحی عایق راست مغز پیدا کردند. این به معنی کنترل حرکتی و هوشیاری بیشتر است. محققان همچنین در بخش‌هایی از مغز فعالیت پویا یافتند که با افزایش توانایی تمرکز، یادگیری و به خاطر سپردن همراه است.

این تاثیرات نه تنها در افرادی که به طور مرتب قهوه می‌نوشند دیده شد، بلکه در افرادی که در حالت عادی قهوه نمی‌نوشند نیز کمی پس از نوشیدن قهوه دیده شد.

به گفته دکتر سوزا: «این اولین بار است که تاثیر نوشیدن قهوه به طور منظم بر روی شبکه مغزی ما با این سطح از جزئیات بررسی می‌شود. ما توانستیم تاثیر قهوه روی ساختار و اتصال مغز و همچنین تفاوت بین افرادی که به طور منظم قهوه می‌نوشند و افرادی که قهوه نمی‌نوشند را مشاهده کنیم.»

بنابراین اگر می‌خواهید عملکرد مغزی بهتر، سریع‌تر و قوی‌تر داشته باشید، قهوه بنوشید!