دانشنامه, سلامتی

تاثیر قهوه بر کودکان

گزارش صنعت ۲۰۱۷ انجمن ملی قهوه نشان داد که درصد افراد آمریکایی ۱۳ تا ۱۸ ساله که هر روز قهوه می‌نوشند به ۳۷٪ رسیده است. که از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۱۴ درصد افزایش یافته است.

شاید تصویر نوشیدن قهوه توسط یک نوجوان ۱۳ ساله به نوعی اشتباه به نظر برسد – کودکی که از عادتی عموما بزرگسالانه لذت می‌برد. اما مطالعات اخیر نشان داده‌اند که مصرف قهوه ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی و مرگ زودرس را در فرد کاهش دهد. در حالی که در گذشته مصرف قهوه توسط کودکان خطرناک شناخته می‌شد، حکمت حاکم این روزها این است که اگر نوشیدن قهوه خواب شما را به هم نزند، قهوه برای شما مفید است. تحقیقات همچنین نشان داده است که قهوه حاوی چندین ترکیب آنتی اکسیدان از جمله پلی فنول است که به نظر می‌رسد دارای اثرات ضد التهابی مفید برای سلامتی هستند.

اما برخی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های بر پایه قهوه امروزه چیزهای زیادی بیش از قهوه دارند. شکر یکی از مواد برجسته در بسیاری از پیشنهادات اختصاصی لاته و کاپوچینو در زنجیره‌‍های قهوه محبوب است. در برخی موارد قهوه ظاهری به آب نبات کافئین‌دار تبدیل می‌شود.

این مقادیر قند به مراتب بیشتر از حداکثر ۲۵ گرم در روز است که انجمن قلب آمریکا برای افراد ۱۸ سال به پایین پیشنهاد می‌کند، و پزشکانی که اثرات قند بر سلامتی را مطالعه کرده‌اند می‌گویند که، جای تعجب نیست که این امر خطر چاقی، دیابت و حتی مشکلات توسعه شناختی را در کودکان و نوجوانان افزایش می‌دهد.

و سپس اثر تحریک‌کننده کافئین وجود دارد. آکادمی پزشکان اطفال آمریکا (AAP) توصیه می‌کند که کودکان ۱۲ تا ۱۸ ساله کمتر از ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز مصرف کنند، یعنی مقدار آن در یک فنجان ۸ اونسی. اما تاثیری که حتی این میزان متوسط کافئین روی کودکان دارد، نسبت به بزرگسالان کمتر مشخص است.

به گفته جنیفر تمپل، دانشیار و مدیر آزمایشگاه تحقیقات تغذیه و سلامت در دانشگاه بوفالو: «ما به مدت یک دهه روی کودکان و کافئین تحقیق کردیم و متوجه شدیم که در محدوده معمول مصرف کافئین – چیزی بین یک قوطی نوشابه تا چند فنجان قهوه – به نظر نمی‌رسد که اثرات منفی روی فیزیولوژی یا خلق و خو پدیدار شوند.»

تمپل اضافه می‌کند که کافئین مصرف شده در بعد از ظهر یا عصر ممکن است خواب کودکان و نوجوانان را مختل کند: «نیازهای خواب کودکان بیشتر از بزرگسالان است و آن‌ها برای رشد سالم و عملکرد تحصیلی خوب به خواب نیاز دارند.» برخی مطالعات اخیر نشان داده است که نوجوانان امروز کمتر از گذشته می‌خوابند. اما مشخص نیست که کافئین یکی از عوامل ایجاد این مشکل است یا نه. (بیشتر تحقیقات در مورد کودکان و خواب، از شبکه‌های اجتماعی و استفاده از صفحه نمایش شبانه و نه کافئین به عنوان محتمل‌ترین عوامل یاد می‌کنند)

با این حال، تمام تحقیقات انجام شده روی کودکان، کافئین را بی‌ضرر معرفی نمی‌کنند. رایان باختل، استادیار روانشناسی و علوم اعصاب در دانشگاه کلرادو می‌گوید: «کافئین یک ماده محرک است که بر سیستم عصبی تأثیر می‌گذارد، و مطالعات ما بررسی کرده است که چگونه این اثرات بر مغز در حال رشد تأثیر می‌گذارد.»

برای یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۶، باختل و همکارانش کافئین را در موش‌های صحرایی کودک تجویز کردند. آن‌ها دریافتند که مصرف منظم کافئین نحوه بیان ژن‌ها را در مغز موش‌ها تغییر می‌دهد و این تغییرات می‌تواند با افزایش علائم رفتارهای مربوط به اضطراب در بزرگسالی موش‌ها همراه باشد. تغییرات مشابه ژن‌های مشابه در انسان می‌تواند اثرات مشابهی داشته باشد. تحقیقات بیشتر باچتل نشان داده است که موش‌های جوان در معرض کافئین، حساسیت بیشتری نسبت به سایر محرک‌هایی که بعدا به آن‌ها داده شده است، نشان می‌دهند، از جمله مواد غیرقانونی مانند کوکائین.

بنابراین آیا والدین باید از مصرف قهوه توسط فرزندان خود جلوگیری کنند؟ به گفته باختل: «مانند بیشتر موارد، من معتقدم که اعتدال مهم است. تا زمانی که کودک یا نوجوان در اوایل روز، در حد یک فنجان قهوه می نوشد – و آن را با شکر یا مواد افزودنی ناسالم دیگر پر نمی‌کند – نیازی به نگرانی نیست.»

همچنین لازم به ذکر است که بسیاری از مطالعات مرتبط با قهوه و فواید سلامتی آن نشان داده است که این فواید عموما در هر دو نوع قهوه معمولی و دی‌کف دیده می‌شوند زیرا سایر اجزای موجود در قهوه و نه کافئین هستند که این فوائد سلامتی را ایجاد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید