شکر قهوه‌ای چیست و چه تفاوتی با شکر سفید دارد؟

دسته بندی ها : دانشنامه
شکر قهوه ای چه فرقی با شکر سفید دارد؟

این روزها که خیلی صحبت از مصرف مواد غذایی سالم و مغذی می‌شود، افراد زیادی توصیه می‌کنند از شکر قهوه‌ای به جای شکر سفید استفاده کنید. قبل از رد کردن یا قبول این توصیه‌، باید بررسی کنیم که شکر قهوه‌ای چه چیزی هست و از چه ترکیباتی درست می‌شود و چرا بهتر است به جای شکر سفید از آن استفاده کنیم؟ در این مطلب قرار است بیشتر با این شکر آشنا شویم و در نهایت تصمیم بگیریم که آیا بهتر است آن را جایگزین شکر سفید کنیم یا نه!

معرفی شکر قهوه‌ای

شکر قهوه‌ای یک ماده شیرین کننده طبیعی است که با تهیه شربت قند از چغندر قند یا گیاه نیشکر به دست می‌آید. این شکر بیشتر در کشورهای آمریکای لاتین و در برخی از کشورهای آسیایی، استفاده می‌شود. در حقیقت، شکر سفید را با شهد یا شیره قند مخلوط می‌کنند تا به آن طعم یا خواص تغذیه‌ای متفاوت بدهند. اضافه کردن شهد به شکر سفید باعث افزایش رطوبت و در نتیجه نرم کردن بافت آن، کاراملی شدن طعم و رنگ قهوه‌ای (تهیه شکر قهوه‌ای) می‌شود. در نتیجه، استفاده از آن در رسپی‌های کیک طعم غنی‌تری نسبت به شکر سفید می‌بخشد.

ترکیبات شکر قهوه‌ای چیست؟

با‌ وجود‌ اینکه شکر قهوه‌ای نسبت به شکر سفید طبیعی‌تر است، اما به دلیل اینکه مدت زمان زیادی است که از شکر سفید در رسپی‌های کیک و مواد غذایی استفاده کرده‌ایم، ممکن است با طعم و ظاهر این شکر خیلی آشنا نباشیم. بنابراین، این سوال رایج است که

شکر قهوه‌ای از چه چیزی ساخته شده است؟

در واقع، ترکیبات شکر قهوه‌ای خیلی پیچیده نیست. این شکر از ترکیب شکر سفید با مقداری شیره قند (3 تا 4 درصد در نوعِ قهوه‌ای لایت و 6 تا 10 درصد در نوعِ قهوه‌ای تیره) به دست می‌آید. ترکیب شکر سفید با شیره قند باعث می‌شود که این شکر ساختار قهوه‌ای و شن مانندِ خیس داشته باشد.

ارزش غذایی شکر قهوه‌ای

ارزش غذایی این شکر به ازای هر 100 گرم، در جدول زیر آمده است:

ارزش غذایی به ازای هر 100 گرم
کالری 377 کیلو کالری
کربوهیدرات 97.33 گرم
قند 21/96 گرم
فیبر 0 گرم
چربی 0 گرم
پروتئین 0 گرم
ویتامین‌ها
تیامین (ب 1)

ریبوفلاوین (ب2)

نیاسین (ب3)

ویتامین ب 6

فولیک اسید

0.008 میلی‌گرم

0.007 میلی‌گرم

0.082 میلی‌گرم

0.026 میلی‌گرم

ا میکروگرم

مواد معدنی
کلسیم

آهن

منیزیم

پتاسیم

فسفر

سدیم

زینک

85 میلی‌گرم

1.91 میلی‌گرم

29 میلی‌گرم

133 میلی‌گرم

22 میلی‌گرم

39 میلی‌گرم

0.18 میلی‌گرم

آب 1.77 گرم

یک پیشنهاد خواندنی: با کاربردهای متنوع شکر قهوه‌ای آشنا شوید

معرفی انواع شکر قهوه‌ای

ممکن است شما هم شکر قهوه‌ای روشن و تیره را بشناسید. اما آیا می‌دانستید که این شکر شامل انواع دیگری مثل شکر سرخ (Muscovado)، شکر توربینادو (Turbinado) یا شکر خام یا همان شکر دمرارا (Demerara) می‌شود؟

شکر قهوه‌ای لایت یا روشن

در دستورالعمل‌های غذایی، وقتی صحبت از شکر قهوه‌ای می‌شود، بیشتر شکر قهوه‌ای روشن مدنظر است. این نوع شکر به راحتی در فروشگاه‌های مواد غذایی پیدا می‌شود و از اضافه کردن 3 تا 5 درصد شیره قند به شکر سفید تولید می‌شود.

شکر قهوه‌ای دارک یا تیره

شکر قهوه‌ای تیره به خاطر محتویات شیره قند بیشتر (حدودا بین 5 تا 6 درصد) ظاهر تیره‌تری دارد. اضافه کردن شیره قند بیشتر باعث طعم قوی‌تر شکر می‌شود و بیشتر در رسپی شیرینی‌ها و نان‌هایی که طعم کاراملی بیشتری دارند، استفاده می‌شوند.

شکر سرخ یا موسکووادو

شکر سرخ که از نوعِ قهوه‌ایِ روشن و تیره گران قیمت‌تر است، از نیشکر قند پالایش نشده و شیره قند طبیعی تشکیل شده است. این شکر از نظر طعم، رنگ و میزان رطوبت مانند شکر قهوه‌ای تیره و روشن است و در واقع، طعم شیرین، بسیار قوی و رست شده‌ای به رسپی شما اضافه می‌کند.

شکر توربینادو

شکر توربینادو یا شکر خام نسبت به شکر قهوه‌ای پردازش کمتری شده است و از اولین عصاره‌گیری از نیشکر بدست آمده است. این شکر دانه‌های درشت‌تری نسبت به نوعِ قهوه‌ایِ روشن و تیره دارد و از این دو خشک‌تر است. این شکر را نمی‌توان جایگزین شکر قهوه‌ای کرد چون دانه‌های درشتی دارد.

شکر دمرارا

این شکر هم مانند شکر توربینادو، شکر خام نامیده می‌شود اما بلورهای خشک‌تر، بزرگ‌تر، روشن‌تر و طعم تافی مانند دارد. این شکر خام نسبت به شکر سفید پالایش کمتری شده است و معمولا برای مخلوط کردن با انواع نوشیدنی به کار می‌رود.

تفاوت شکر قهوه‌ای و سفید چیست؟

در اصل، شکر سفید و قهوه‌ای از نظر میزان شیره قند متفاوت هستند که همین موضوع باعث تفاوت در طعم، رنگ، میزان شیرینی، ارزش غذایی، کالری و موارد دیگر می‌شود. درباره خواص شکر قهوه‌ای و تاثیرات مثبت آن بر سلامتی بیشتر بخوانید.
تفاوت‌های شکر قهوه‌ای و سفید به صورت خلاصه در جدول زیر آمده است:

ویژگی شکر سفید شکر قهوه‌ای
طعم طعم شیرین و خالص و ملایم‌تری نسبت به نوع قهوه‌ای دارد. به دلیل وجود شیره قند، طعمی ‌متمایل به تلخی دارد. طعم این شکر معمولاً عمیق‌تر و کمی‌ تلختر از شکر سفید است.
میزان شیرینی شیرینی شکر سفید به دلیل حذف شیره قند و پالایش کامل، بیشتر است و معمولا شیرینی قوی‌تری دارد. شیرینی این شکر نسبت به شکر سفید به دلیل وجود شیره قند بیشتر، کمی‌کمتر است. در اصل، شیرینی آن کمی‌ ملایم‌تر و کمتر قوی است.
ارزش غذایی به دلیل پالایش کاملِ شکر سفید، مولکول‌های مفید موجود در شیره قند از بین می‌روند. بنابراین، ارزش غذایی شکر سفید کمتر است و تقریبا فاقد ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها است. این شکر نسبت به شکر سفید، ارزش غذایی بیشتری دارد. این شکر مقادیر بیشتری از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها دارد.
موارد استفاده شکر سفید در اکثر غذاها، نوشیدنی‌ها و دسرها، نان، کیک و کلوچه‌ها و نوشیدنی‌هایی که نیاز به شیرینی قوی‌تری دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشتر در تهیه دسرها، کلوچه‌ها، شکلات‌ها و کیک‌ها، نوشیدنی‌ها و قهوه‌های ویژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کالری این شکر کالری بیشتری (در حد 2 یا 3 کیلو کالری) نسبت به شکر قهوه‌ای دارد. کالری هر قاشق غذاخوری از این شکر حدود 16.2 کیلو کالری است. این شکر کالری کمتری (در حد2 یا 3 کیلو کالری) نسبت به شکر سفید دارد. کالری هر قاشق غذاخوری از این شکر حدود 14.8 کیلو کالری است.

شکر قهوه‌ای چگونه درست می‌شود؟

جالب است بدانید که فرآیند تولید شکر سفید و قهوه‌ای تقریبا یکسان است اما از روش متفاوتی برای قهوه‌ای کردن یا سفید کردن شکر استفاده می‌شود.
اول از همه، شربت قند از چغندر قند استخراج و صاف شده و به آن حرارت می‌دهند تا شربت شکر یا شیره قند به دست آید.
در قدم بعدی، با قرار دادن بلورهای شکر در یک دستگاه خاص که با سرعت زیاد می‌چرخد، بلور شکر را از شیره قند جدا می‌کنند.

در مرحله بعد با اضافه کردن شربت قند بیشتر به شکر سفید، از طریق پالایش کوتاه مدت‌ به حفظ شیره قند موجود در آن کمک می‌کنند.
در نتیجه، شیره قند، رنگ قهوه‌ای طبیعی‌تری پیدا می‌کند. در مقابل، شکر سفید از طریق حذف شیره قند و تولید بلورهای شکر ریزتر، در طی فرایند فیلتراسیون به دست می‌آید.

و در آخر

این روزها بحث تغذیه سالم و مصرف کالری کمتر خیلی داغ شده است و اکثر مردم اعتقاد دارند که شکر قهوه‌ای به دلیل داشتن کالری کمتر نسبت به شکر سفید، بهتر و سالم‌تر است. اما همان‌طور که در این مطلب توضیح دادیم، این شکر تفاوت چندانی از نظر میزان کالری با شکر سفید ندارد، بلکه بیشتر به دلیل ارزش غذایی بالاتر و طعم خاص آن توصیه می‌شود. به هر حال، ضمن توصیه مصرف کمتر شکر و شیرینی‌جات، پیشنهاد می‌شود که این شکر را هم در برنامه غذایی خود بگنجانید. برای این منظور خرید شکر قهوه‌ای بن‌مانو گزینه مناسبی است.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

مهم‌ترین تفاوت شکر قهوه‌ای و شکر سفید چیست؟

مهم‌ترین تفاوت شکر قهوه‌ای با شکر سفید وجود ملاس است. شکر قهوه‌ای شکر سفیدی است که به آن ملاس اضافه شده است تا به آن رنگ تیره‌تر، بافت مرطوب و طعمی شبیه کارامل روشن دهد.

2

شکر قهوه‌ای بهتر است یا شکر سفید؟

برخلاف باور عموم مردم، این دو شکر تقریبا از کالری یکسانی برخوردارند. اما نوع قهوه‌ای آن به دلیل پالایش کمتر از ارزش غذایی بیشتری برخوردار است.

3

چرا شکر قهوه‌ای تیره گران‌تر است؟

این نوع شکر به دلیل تفاوت در فرآیند تولید، میزان پالایش، نسبت شیره قند، هزینه‌های تولید و موقعیت جغرافیایی و عوامل دیگری مانند تقاضا و عرضه در بازار از سایر انواع شکر قهوه‌ای گران‌تر است.

4

آیا افراد دیابتی می‌توانند شکر قهوه‌ای مصرف کنند؟

شکر قهوه‌ای هم یک منبع قند است و افراد دیابتی باید نسبت به مقدار مصرف آن توجه کنند و در مورد میزان مصرف، ترکیب آن با مواد غذایی دیگر و تأثیر آن بر سطح قند خون با پزشک تغذیه مشورت کنند.

5

آیا می‌توان شکر قهوه‌ای را در قهوه استفاده کرد؟

بله، شکر قهوه‌ای می‌تواند به عنوان شیرین کننده در قهوه استفاده شود. با افزودن این شکر به قهوه، می‌توانید طعم شیرین نسبتا کمتر اما غنی‌تری به قهوه بدهید.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “شکر قهوه‌ای چیست و چه تفاوتی با شکر سفید دارد؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.