علائم حساسیت به قهوه چیست؟

دسته بندی ها : سلامتی

گاهی اوقات ممکن است بعضی افراد نسبت به یک ماده غذایی خاص حساسیت نشان دهند، البته این حساسیت می‌تواند دائمی ‌یا به صورت موقت باشد. حساسیت به مواد غذایی و نوشیدنی‌ها خیلی مسئله عجیبی نیست، اما خیلی حیف است که به نوشیدنی محبوبی مثل قهوه حساسیت داشته باشید. البته ممکن است برخی افراد فقط به کافئین موجود در قهوه و برخی دیگر به سایر ترکیبات آن آلرژِی داشته باشند.

به صورت کلی، دلیل بروز حساسیت به قهوه خیلی مشخص نیست و به نظر می‌رسد که نوعی واکنش سیستم ایمنی بدن به مولکول‌های کافئین یا سایر ترکیبات این نوشیدنی باشد. البته که آلرژی قهوه خیلی مسئله جدی نیست، اما ممکن است برای برخی افراد دردسرساز باشد و باعث بروز مشکلاتی شود. اگر نمی‌دانید علائم بروز حساسیت به قهوه و کافئین چیست، چطور می‌توان آن را تشخیص داد یا اگر این سوال برای‌تان پیش آمده است که روش درمان آن چیست حتما با ادامه مطلب همراه ما باشید.

مهم‌ترین نشانه‌های حساسیت به قهوه و کافئین

آیا قهوه باعث حساسیت می‌شود؟ گاهی اوقات برخی افراد به دلیل واکنش‌های غیرمعمول سیستم ایمنی بدن‌شان به مصرف قهوه حساسیت پیدا می‌کنند. تا اینجا می‌دانیم که مصرف قهوه باعث بروز حساسیت‌هایی در برخی افراد می‌شود. آلرژی قهوه ممکن است باعث ناراحتی‌های پوستی، گوارشی، تنفسی و ذهنی شود.

در ادامه برخی از علائم مشترک در آلرژی و حساسیت قهوه را با هم بررسی می‌کنیم:

 • کهیر یا خارش پوستی
 • واکنش‌های اگزما مانند و خارش شدید
 • متورم شدن زبان، دهان یا صورت
 • بروز سردرد و میگرن
 • مشکلات گوارشی مانند تهوع، استفراغ یا اسهال
 • مشکلات بلع
 • رنگ پریدگی
 • سرفه
 • ضربان قلب بالا و ضربان ضعیف
 • مشکلات تنفسی و آسم
 • اضطراب و ناراحتی

یک پیشنهاد خواندنی: چطور اثر کافئین را از بین ببریم؟

تفاوت بین آلرژی و حساسیت به قهوه

در خیلی موارد اصطلاح آلرژی و حساسیت به قهوه را به جای یکدیگر و با معنی یکسان به کار می‌برند. اما در اصل، این دو با هم تفاوت‌های اساسی دارند.

آلرژی: یک واکنش سیستم ایمنی بدن است که که با علایم معمول آلرژی غذایی بروز پیدا می‌کند و در مواردی می‌تواند بسیار جدی باشد و زندگی فرد را به خطر بیاندازد. آلرژی به خاطر یک واکنش غیرمعمول سیستم ایمنی بوجود می‌آید که شامل ترشح ایمونوگلوبولین IgE است و علایم آن می‌تواند خطرناک، کشنده و در مواردی بسیار نادر باشد. امکان تشخیص آلرژی با استفاده از تست‌های مخصوص از جمله آزمایش خون وجود دارد و برای درمان آن باید علاوه بر قطع مصرف این نوشیدنی، به تجویز پزشک آنتی هیستامین و سایر داروهای لازم را مصرف کرد.

حساسیت: نسبت به آلرژی علایم و شرایط متعادل‌تری دارد و اصلا زندگی فرد را به خطر نمی‌اندازد. در شرایط حساسیت قهوه فقط علایمی‌ مثل اضطراب و ناراحتی پس از مصرف این نوشیدنی را تجربه خواهید کرد. این شرایط به خاطر یک واکنش غیرمعمول سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود اما شامل ترشح آنتی بادی‌های ایمونوگلوبولین IgE نمی‌شود و علایم آن خیلی شدید نیستند. در این حالت، مشکل با قطع مصرف قهوه حل می‌شود.

یک پیشنهاد خواندنی: چرا قهوه ترش می‌شود؟

دلایل اصلی بروز حساسیت و آلرژی قهوه

باید به این نکته اشاره کنیم که تحقیقات پزشکی هنوز نتوانسته است دلیل قطعی بروز این واکنش‌های آلرژیک به قهوه را پیدا کند. تا به حال تنها توضیحی که ارائه شده است این مطلب بوده است که سیستم ایمنی بدن برخی افراد، کافئین یا سایر ترکیبات قهوه را به عنوان ماده مهاجم شناسایی می‌کند و همانطور که با ویروس، باکتری یا پاتوژن‌ها رفتار می‌کند، نسبت به قهوه هم واکنش نشان می‌دهد.

یک پیشنهاد خواندنی: تاثیر اضافه کردن نمک به قهوه چیست؟

البته از جمله دلایل بروز حساسیت به مصرف قهوه ممکن است استفاده از مواد شیمایی یا آفت‌کش‌ها در طی فرآیند رشد دانه‌های قهوه، آلرژی به مواد خاصی در ترکیبات این نوشیدنی، به دلیل حساسیت به مواد لبنی در نوشیدنی‌های ترکیبی با شیر یا نوشیدنی‌هایی که به شدت شیرین شده‌اند یا حتی حساسیت به سیروپ‌های طعم‌دار یا سایر ترکیبات اضافی در انواع نوشیدنی‌های قهوه باشد.

تشخیص آلرژی قهوه

در پاسخ به این سوال که “چطوری بفهمیم به قهوه حساسیت داریم؟” باید بگوییم که حساسیت به قهوه ممکن است در هر فرد به یک شکل متفاوت بروز پیدا کند و لزوما نباید همه علائم گفته شده در یک نفر بروز پیدا کند. پس از بروز ناراحتی‌های خاصی، از جمله موارد گفته شده در بالا، باید نسبت به وجود حساسیت یا حتی آلرژی به این نوشیدنی شک کنید و با یک پزشک مشورت کنید.

در واقع، روش‌های متعددی برای بررسی و تشخیص آلرژی به این نوشیدنی وجود دارد. آزمایش خون یکی از روش‌های بررسی آلرژی قهوه است که با بررسی میزان ایمونوگلوبولی IgE به تشخیص وجود یا عدم وجود آلرژی کمک می‌کند.

درمان حساسیت به قهوه

بهترین روش برای درمان حساسیت قهوه کاهش یا حتی قطع مصرف آن است. اگر واقعا نسبت به مصرف قهوه حساسیت دارید، باید مصرف قهوه و هر نوشیدنی کافئین‌دار را قطع کنید. البته اگر به صورت اتفاقی این نوشیدنی را مصرف کردید، احتمالا آنتی هیستامین به کاهش علائم خارش، تورم یا کهیر کمک می‌کند.

در صورت وجود آلرژی به قهوه ممکن است دچار واکنش آلرژیک آنافیلاکسی یا بیش‌دفاعی شوید که به شدت خطرناک است و منجر به مرگ فرد می‌شود. در این شرایط مداخله پزشکی و تزریق اپی‌نفرین برای حفظ جان فرد لازم است.

در صورت وجود آلرژی و واکنش‌ها و علایم شدیدتر، علاوه بر قطع مصرف قهوه باید به پزشک مراجعه کنید و احتمالا داروهای خاصی را برای رفع و بهبود علائم آن تجویز می‌کنند.

یک پیشنهاد خواندنی: نوشیدنی‌های جایگزین قهوه کافئین‌دار

و اما در آخر

متاسفانه نوشیدن قهوه برای همه تجربه خوشایندی نیست و مصرف این نوشیدنی ممکن است برای برخی افراد گران تمام شود. مثل هر نوشیدنی یا خوراکی دیگری برخی افراد نسبت به مصرف قهوه واکنش آلرژیک یا حساسیتی نشان می‌دهند و در نتیجه چاره‌ای جز قطع مصرف این نوشیدنی نیست. بنابراین، توصیه می‌شود که قبل از مصرف مستمر این نوشیدنی، مطمئن شوید که بدن‌تان واکنش نامتعارفی به این نوشیدنی نشان نمی‌دهد.

منابع مقاله:
 • www.verywellhealth.com/caffeine-allergy-83178
 • www.medicalnewstoday.com/articles/320267
 • www.healthline.com/health/allergies/coffee-allergy

سوالات متداول

1

آیا می‌توان تست کرد به قهوه آلرژی داریم یا نه؟

یک تست پوستی برای تشخیص آلرژی قهوه وجود دارد، بدین صورت که ماده آلرژی‌زا را روی بازوی فرد قرار می‌دهند و اگر جوش یا خارش روی پوست مشاهده شد، مشخص می‌شود که آلرژی وجود دارد. البته روش مطمئن‌تر، تست ایمونوگلوبولین IgE در آزمایش خون است.

2

آلرژی قهوه چقدر طول می‌کشد؟

علایم آلرژی تا دو ساعت بعد از مصرف این نوشیدنی ظاهر می‌شود و شدت و مدت زمان درگیری با علائم آن به میزان مصرف قهوه و شدت حساسیت سیستم ایمنی بدن فرد نسبت به ترکیبات خاص آن متغییر است.

3

آیا آلرژی با علائم مصرف بیش از حد قهوه تفاوت دارد؟

شاید برخی از علائم این دو با هم یکسان باشد، اما کسی که به قهوه حساسیت یا آلرژی دارد با نوشیدن مقدار کمی ‌قهوه هم دچار این علائم و مشکلات خواهد شد.

4

من تابحال نسبت به قهوه حساسیت نداشتم، آیا امکان دارد یک دفعه به این نوشیدنی حساسیت پیدا کنم؟

بله امکان دارد. سیستم بدن همیشه در حال تغییر و تحول است و گاهی پیش می‌آید که بدن شما نسبت به مواد و ترکیباتی که قبلا به راحتی مصرف می‌کردید، حساسیت نشان دهد.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “علائم حساسیت به قهوه چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.