نوشیدنی‌های جایگزین قهوه کافئین‌دار

دسته‌بندی‌ها: دانشنامه

گاهی اوقات به دلیل شرایط فیزیکی خاصی مثل عدم تحمل کافئین به دلیل حساسیت یا در دوران بارداری مجبور می‌شوید که مصرف قهوه را محدود و قطع کنید. حالا که به دلیل شرایط فیزیکی یا به خاطر تنوع، دنبال جایگزین قهوه برای خواب‌آلودگی یا گزینه‌های نوشیدنی‌های کافئین دار صبحگاهی هستید، احتمالا کمی‌ نگران این هستید که طعم آن را دوست نداشته باشید یا جایگزین سالم برای قهوه پیدا نکنید. در این مطلب، لیستی از نوشیدنی‌های کافئین دار جایگزین قهوه را با هم مرور می‌کنیم تا مواقعی که دل‌تان خواست کمی‌ کافئین به بدن‌تان برسانید ولی هوس قهوه نداشتید، سردرگم نشوید.

نوشیدنی‌های جایگزین قهوه برای بیدار ماندن

تقریبا همه ما نیاز داریم بعد از صرف صبحانه، یک نوشیدنی با کافئین بالا را میل کنیم تا حس خواب آلودگی صبحگاهی‌مان از بین برود. بنابراین، نوشیدنی‌های پیشنهادی جایگزین قهوه که در ادامه معرفی می‌کنیم را حتما امتحان کنید و هر از گاهی به سراغ آن‌ها بروید:

لیست انواع چای‌های جایگزین قهوه

به عنوان نوشیدنی‌های کافئین‌دار صبحگاهی و جایگزین قهوه می‌توانید انواع چای‌ها را که در ادامه معرفی می‌کنیم، امتحان کنید:

چای سیاه

خیلی‌ها عاشق طعم تلخ چای سیاه هستند و صبح خود را با یک فنجان چای شروع می‌کنند. میزان کافئین چای تلخ به اندازه قهوه نیست، اما خستگی را از تن به در می‌کند و به شما انرژی لازم برای شروع یک روز عالی را می‌دهد. یک لیوان 250 میلی‌لیتری چای سیاه تنها 47 میلی‌گرم کافئین دارد.

چای تلخ یک نوشیدنی کم کافئین است

چای تلخ به اندازه قهوه کافئین ندارد اما انرژی دهندگی خوبی دارد

یک پیشنهاد خواندنی: حساسیت به قهوه چه علائمی دارد؟

چای سبز

افراد زیادی هستند که عاشق چای سبز هستند چون سرشار از آنتی اکسیدان و خاصیت ضد التهابی است. یک نوشیدنی مفید برای سلامت قلب، عملکرد بهتر مغز، چربی سوزی، کنترل قند خون و به طور بالقوه کاهش خطر سرطان است. اما میزان کمی‌ کافئین برای افزایش انرژی فیزیکی فرد خواهد داشت. دقت کنید که خیلی به چای سبز وابسته نشوید، چون مصرف زیاد آن می‌تواند فشار خون را کاهش دهد و نتیجه برعکس داشته باشد. در مقدار 250 میلی‌لیتر چای سبز، 36 میلی‌گرم کافئین وجود دارد.

چای سبز، جایگزینی برای نوشیدنی های کافئین دار

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است و مصرف به اندازه آن توصیه می‌شود

چای سبز ماچا

شاید خیلی‌ها چای سبز ماچا را نشناسند. این چای از کشور چین به ژاپن و سپس به همه جای دنیا معرفی شده است. سرشار از آنتی اکسیدان، متابولیسم را افزایش می دهد، به چربی سوزی کمک می کند، سرشار از کافئین و اسیدهای آمینه است، دارای اثرات ضد التهابی است و ممکن است به جلوگیری از آسیب سلولی کمک کند. چای ماچا به خاطر اندازه کوچک و فوم کرمای سبز رنگ روی آن تا حدود زیادی یادآور قهوه اسپرسو است. اما کافئین چای ماچا، مانند سایر انواع چای‌ها، به دلیل اینکه با عنصری به نامL-theanine همراه است، به آهستگی آزاد می‌شود.

چای سبز ماچا جایگزین نوشیدنی های کافئین دار

چای سبز ماچا، دارای اثرات ضد التهابی، افزایش متابولیسم و کافئین کم است

چای ماسالا

چای ماسالا این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. این چای از ترکیب چند نوع ادویه، شیر، گیاه معطر و چای سیاه تهیه می‌شود. در کشورهای غربی این چای را به عنوان چای لاته می‌شناسند. ماسالا هم دارای مقداری کافئین است که در افزایش انرژی بدن موثر است. تقویت ایمنی، کمک به هضم، حاوی آنتی اکسیدان ها و اثرات تسکین دهنده و آرام بخشی از خواص آن است. خرید چای ماسالا، این نوشیدنی مقوی به کسانی که به‌خصوص طبع سردی دارند بسیار پیشنهاد می‌شود.

چای ماسالا یک جایگزین نوشیدنی های کافئین دار است

چای ماسالا بسیار مقوی و البته کم کافئین است

چای جنسینگ

چای جنسینگ یکی از معروف‌ترین نوشیدنی‌های گیاهی است که هم در کشورهای آسیایی و هم در کشورهای اروپایی طرفداران زیادی دارد. میزان کافئین چای جنسینگ متوسط است، انرژی را افزایش می دهد، به کاهش استرس کمک می کند، عملکرد ذهنی را تقویت می‌کند، از سیستم ایمنی بدن حمایت می کند، کلسترول را مدیریت می کند و سلامت جنسی را بهبود می بخشد.

چای جنسینگ یک جایگزین نوشیدنی های کافئین دار است

چای جنسینگ دارای خواص بالا و البته کافئین کمی است و جایگزین خیلی خوبی بجای نوشیدنی‌های قهوه است

چای دارچین

چای دارچین برای کسانی که عاشق طعم و عطر دارچین هستند گزینه مناسبی است. سرشار از آنتی اکسیدان، به هضم غذا کمک می کند، از سلامت قلب حمایت می کند، قند خون را تنظیم می کند، دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است و ممکن است به کاهش وزن کمک کند. میزان کافئین دارچین بسیار ناچیز است و برای یک عصرانه معمولی بسیار مناسب است. البته خود چای سیاه کمی ‌کافئین دارد اما با اضافه کردن دارچین مقدار کافئین بیشتری دریافت نمی‌کنید.

یک پیشنهاد خواندنی: خواص قهوه با دارچین چیست؟

چای دارچین جایگزینی برای نوشیدنی کافئین دار

چای دارچینی خواص ضد التهابی و ضد میکروبی دارد و کافئین آن بسیار کم است

چای ماته

ماته یک نوشیدنی اصیل آمریکایی است که آمریکایی‌ها آن را به عنوان “نوشیدنی خدایان” می‌شناسند. چای یربا ماته در میان سایر چای‌ها از میزان کافئین بیشتری برخوردار است و انرژی را به صورت متعادل و پایدار در بدن ما افزایش می‌دهد. مانند سایر چای‌ها، کافئین یربا ماته به صورت تدریجی وارد خون می‌شود و کم کم انرژی فرد را افزایش می‌دهد. سرشار از آنتی اکسیدان ها، مواد مغذی و محرک است که فواید بالقوه ای مانند بهبود تمرکز، سلامت قلب و محافظت عصبی دارد.

چای با عصاره زنجبیل

کسانی که عاشق طعم زنجبیل هستند، مطمئنا فرصت نوشیدن این چای را از دست نمی‌دهند. این هم یک نوشیدنی کم کافئین است که می‌توانید در عصرها از آن استفاده کنید. چای زنجبیل بالقوه‌ای برای سلامتی از جمله کاهش حالت تهوع، تسکین درد، کاهش فشار خون و ارائه خواص آنتی اکسیدانی است.

لیست نوشیدنی‌های شکلاتی و ترکیبی جایگزین قهوه

خیلی‌ها طرفدار ته‌مزه قهوه هستند و از این دست نوشیدنی‌ها را به انواع چای ترجیح می‌دهند، اما در عین حال به کافئین بالای قهوه حساسیت دارند. برای این دسته افراد این نوشیدنی‌های شکلاتی و ترکیبی جایگزین قهوه را پیشنهاد می‌کنیم:

ماچا لاته

تفاوت ماچا لاته و چای ماچا در اضافه کردن مقداری شیر است. بنابراین، احتمالا کمی ‌طعم جدیدتری نسبت به چای ماچا دارد اما از نظر کافئین تفاوت چندانی با هم ندارند.

ماچا لاته یک جایگزین نوشیدنی های کافئین دار

کافئین ماچا لاته و چای ماچا تقریبا یکی است

قهوه بدون کافئین

قهوه دیکف برای کسانی که نسبت به کافئین حساسیت نشان می‌دهند بسیار مناسب است. میزان کافئین قهوه دیکف صفر نیست اما طی فرآیندی میزان کافئین قهوه را تا 95 درصد کاهش می‌دهند تا یک قهوه بدون کافئین بدست بیاید. بنابراین، اگر هنوز می‌خواهید از طعم قهوه لذت ببرید اما با کافئین بالای آن مشکل دارید، قهوه بدون کافئین گزینه مناسبی برای شماست. پیشنهاد می‌کنیم قهوه بدون کافئنین نورسکا 8 شب بن‌مانو را امتحان کنید.

قهوه بدون کافئین جایگزین قهوه کافئین دار

قهوه‌ای که بیشتر کافئین آن حذف شده اما آنتی اکسیدان و فواید سلامتی آن محفوظ است

هات چاکلت یا کاکائوی داغ

هات چاکلت یا شکلات داغ یکی از نوشیدنی‌های جایگزین قهوه است. آنتی اکسیدانی دارد که ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد، به عملکرد ماهیچه ها کمک کرده و برای سلامت پوست مفید است. احتمالا کسانی که بیشتر طرفدار طعم شکلات هستند از این نوشیدنی شکلاتی بیشتر مصرف می‌کنند. در هر سرو‌ هات چاکلت، 12 میلی‌گرم کافئین وجود دارد که این مقدار نسبت به میزان کافئین قهوه بسیار کم‌تر است. برای خرید هات چاکلت این محصول را امتحان کنید و طعم دلپذیرش لذت ببرید.

هات چاکلت یک جایگزین مناسب بجای نوشیدنی های کافئین دار است

هات چاکلت، در کنار مزایای آنتی اکسیدانش، میزان کافئین کمی دارد

لیست اسموتی‌های جایگزین قهوه

اسموتی نوشیدنی‌هایی هستند که مواد تشکیل دهنده آن به صورت خام یا نیمه خام توسط میکسر ترکیب می‌شود، تا یک نوشیدنی سالم یکنواخت و همگن تهیه شود. اسموتی‌ها جایگزین‌های قهوه هستند اما بیشتر برای کسانی که به دنبال کمترین میزان کافئین هستند مناسب است.

اسموتی پروتئین‌دار

اسموتی‌های پروتئین دار از انواع پودرهای پروتئین مانند پروتئین سویا یا پودر پروتئین گیاهی، انواع میوه‌ها، مایعات مختلف مانند شیر و آب نارگیل و آب‌میوه‌ها و افزودنی‌های دیگر تهیه می‌شود. رسپی‌های متنوعی برای تهیه انواع اسموتی‌ پروتئین دار وجود دارد. از نظر میزان کافئین باید توجه کنید که چون از مواد طبیعی تهیه می‌شوند از میزان کافئین بسیار پایینی برخوردار هستند، مگر اینکه در مواد اولیه آن از قهوه، چای سیاه یا چای سبز و موارد کافئین دار استفاده شود. بنابراین، باید به مواد تشکیل دهنده اسموتی و میزان استفاده از آن بسیار دقت کرد.

اسموتی‌های گیاهی

این اسموتی‌ها به عنوان اسموتی‌های گیاهی یا وگان هم شناخته می‌شوند که از محصول‌های حیوانی در آن استفاده نشده است. اسموتی‌های گیاهی از انواع میوه‌ها، سبزیجات، مایعات و مواد افزودنی تهیه می‌شود. درست مانند اسموتی‌های پروتئین دار، این اسموتی‌ها هم کمترین میزان کافئین را دارند مگر اینکه در مواد تشکیل دهنده آن‌ها از مهم‌ترین منابع کافئین مانند قهوه و چای سیاه استفاده شده باشد.

لیست نوشیدنی‌های ترکیبی با آب و بدون کافئین

نوشیدنی‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم در دسته بدون کافئین‌ها قرار می‌گیرد. این نوشیدنی‌ها را برای تنوع می‌توانید مصرف کنید:

 نوشیدنی آب و سرکه سیب

سرکه سیب رقیق 4 تا 6 درصد استیک اسید دارد و نباید آن را به تنهایی بخورید چون که به شدت دهان و گلوی شما را می‌سوزاند. این نوشیدنی کالری و کافئین خاصی ندارد و تنها به عنوان یک جایگزین برای عصرانه و یا قبل از صرف غذا پیشنهاد می‌شود.

ترکیب آب و لیموی طبیعی

این نوشیدنی‌ها مقدار زیادی ویتامین C دارد اما کالری و کافئین بسیار کمی ‌دارد. معمولا ترکیب آن با آب گازدار نوشیدنی خوبی برای شروع روز خواهد بود.

دسته‌بندی نوشیدنی‌ها از نظر میزان کافئین

با توجه به آنچه که در بالا گفته شد، نوشیدنی جایگزین قهوه دارای مقادیر متفاوتی کافئین هستند. در یک نگاه کلی، نوشیدنی‌های با مقدار کم کافئین و بدون کافئین بدین‌ترتیب دسته‌بندی می‌شوند:

نوشیدنی‌های جایگزین قهوه با کمی‌ کافئین

ماچا لاته، هات چاکلت یا کاکائوی داغ، چای سیاه، چای سبز ماچا، چای ماسالا، چای جنسینگ، چای ماته از جمله نوشیدنی‌های جایگزین قهوهِ کم کافئین هستند.

نوشیدنی بدون کافئین جایگزین قهوه

نوشیدنی آب و سرکه سیب، ترکیب آب و لیموی طبیعی، اسموتی‌های گیاهی، اسموتی پروتئین دار، قهوه بدون کافئین، چای دارچین، چای با عصاره زنجبیل، چای سبز نمونه‌هایی از نوشیدنی‌های جایگزین قهوه بدون کافئین هستند.

و در آخر

خیلی از افراد برای اینکه به قهوه وابسته نشوند یا چون در شرایط فیزیکی خاصی قرار دارند، مجبور هستند که میزان مصرف کافئین خود را پایین بیاورند. بنابراین، این سوال ممکن است پیش بیاید که به جای قهوه چه نوشیدنی‌هایی بخوریم که کافئین کم یا بدون کافئین باشند؟ این مقاله برای کسانی که می‌خواهند نوشیدنی قهوه روزانه‌شان را با یک نوشیدنی کم کافئین یا کافئین متوسط جایگزین کنند، پیشنهادهای خوبی ارائه داده است.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

نوشیدنی‌های جایگزین قهوه برای بیدار ماندن کدام‌اند؟

هات چاکلت و چای ماته بهترین جایگزین‌های قهوه برای بیدار ماندن هستند.

2

بهترین نوشیدنی‌های جایگزین قهوه برای انرژی گرفتن چیست؟

چای سیاه،‌ هات چاکلت یا شکلات داغ، چای یربا ماته و چای جنسینگ از بهترین گزینه‌ها برای انرژی گرفتن هستند.

3

بهترین جایگزین قهوه برای ایرانی‌ها کدام است؟

بسیاری از ایرانی‌ها بدون نوشیدن یک فنجان چای سیاه نمی‌توانند روزشان را شروع کنند. بنابراین، بهترین جایگزین قهوه برای ایرانی‌ها، چای سیاه است.

4

برای نوشیدنی‌های سالم جایگزین قهوه چه پیشنهاد می‌کنید؟

در واقع انواع اسموتی‌ها، انواع چای‌ها و نوشیدنی‌های ترکیبی با آب سالم‌ترین گزینه‌های جایگزین قهوه هستند.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نوشیدنی‌های جایگزین قهوه کافئین‌دار”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه‌مندی دسته‌بندی‌ها
سبدخرید

سبد خرید شما خالی است.