همه ما چیزهایی راجع به اثرات مثبت استفاده از قهوه بر بدن خود شنیده ایم، برای مثال توانایی قهوه برای سالم‌تر کردن موی سر. بسیاری از افراد بدون مشکلی قهوه سرد را روی سر خود می‌ریزند (و نتایج خوبی نیز می‌گیرند). در این نوشته، نگاهی به فواید احتمالی استفاده از قهوه روی موی سر انداخته، به اثرات جانبی ممکن آن اشاره می‌کنیم و دستوری برای تهیه موشویه از قهوه ارائه می‌کنیم.

تحقیقات چه می‌گویند؟

تحقیقات زیادی در تایید اثرات مثبت استفاده از قهوه روی مو موجود نیست، اما با استناد به تحقیقاتی که موجود هستند، قهوه (و مخصوصا کافئین موجود در قهوه) ممکن است از جهات متفاوت به بهبود شکل و بافت مو کمک کنند.

coffee_hair_death_wish

برگرداندن رویش مو

با افزایش سن، هم مردان و هم زنان ممکن است ریزش مو را تجربه کنند. استعمال موضعی قهوه به موی و پوست سر ممکن است این ریزش را قطع کرده و رویش مو را افزایش دهد.

در مردان، ریزش مو معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که هورمون جنسی دی‌هیدروتستوسترون به فولیکول‌های مو آسیب بزند. زنانی که سطح هورمون DHT بالایی داشته باشند نیز ممکن است ریزش مو را تجربه کنند.

آسیب فولیکولی در طی زمان اتفاق می‌افتد و در نهایت به طاسی می‌انجامد. اما با استناد به تحقیقات، کافئین موجود در قهوه می‌تواند رویش مو را تحریک کرده و ریزش مو را قطع کند.

نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی انجام گرفته در سال ۲۰۰۷، نشان دادند که کافئین می‌تواند اثرات DHT بر فولیکول‌های موی مردان را خنثی کند، به افزایش طول ساقه های مو و در انتها به رویش موهای بلندتر و ضخیم تر کمک کند.

نتایج این مطالعه همچنین نشان دادند که کافئین بر فولیکول‌ها و رویش موهای زنان نیز تاثیر مثبتی دارد.

از آنجایی که کافئین، ماده ای محرک است، جریان خون به فولیکول‌ها را نیز افزایش داده و در نتیجه به رشد سریع تر مو و دادن ظاهری حجیم تر و زیباتر به آن کمک می‌کند.

روشن تر و نرم تر کردن مو

اگر موی شما کدر، شکننده و خشک است، مرطوب کننده ها می‌توانند به وضعیت موهای شما بهبود ببخشند. شستشوی موی سر با قهوه نیز ممکن است در رفع کدر بودن مو موثر باشد زیرا قهوه حاوی مواد فلیونوئید است، آنتی-اکسیدان هایی که مو را احیا می‌کنند.

با نرم تر شدن ساقه مو نیز، حالت فرفری و مواج موها کمتر شده و در نتیجه کل بافت مو نرم تر شده و رفع درهم‌پیچیدگی‌های مو راحت تر می‌شود.

از آنجایی که کافئین اثر ادرارآوری دارد ممکن است تصور کنید که موهای را نیز خشک تر خواهد کرد، اما کافئین چربی موها را نمی‌گیرد، بلکه به مرطوب ماندن موها کمک کرده و درخشندگی طبیعی به موهای شما می بخشد. جریان خون افزایش یافته نیز باعث رسیدن مواد مغذی بیشتری به ریشه های مو شده و در نتیجه موهای شما سالم تر و روشن تر خواهند شد.

تاثیر قهوه روی مو

رنگ موی طبیعی در برابر موهای سفید و طوسی

شستشوی مو با قهوه روشی راحت و سریع برای تیره کردن رنگ مو است. قهوه به طور طبیعی رنگی تیره دارد و این رنگ روی مو نیز تاثیر دارد. اگر رنگ طبیعی موی سر شما تیره است، این روش برای مخفی کردن موهای سفید یا خاکستری رنگ کارآمد است. برای گرفتن بهترین نتیجه، از قهوه های غلیظ مانند اسپرسو استفاده کنید.

روش تهیه موشویه قهوه

مواد و لوازم مورد نیاز:

  • ۲ تا ۴ فنجان قهوه جوشانده سرد
  • بطری اسپری یا اپلیکاتور مو
  • کلاه حمام
  1. با توجه به بلندی مو، نیاز به ۲ تا ۴ فنجان قهوه دارید. قهوه را کاملا سرد کرده و سپس داخل بطری اسپری یا اپلکیاتور بریزید.
  2. موی خود را به حالت عادی شسته و در صورت نیاز از نرم کننده استفاده کنید. قهوه را روی موی خیس اسپری کرده و مطمئن شوید که به طور کامل بر تارهای مو اسپری شده باشد.
  3. موی سر خود را برای چند دقیقه ماساژ داده و از رسیدن قهوه به پوست سر خود مطمئن شوید. کلاه حمام را برای حدود ۲۰ دقیقه روی سر خود بگذارید.
  4. برای یک لایه یشتر از رطوبت، میتوانید قبل از مرحله ۲، حالت دهنده های بدون نیاز به آبکشی را با قهوه ترکیب کنید.
  5. بعد از ۲۰ دقیقه، موی خود را با آب سرد یا ولرم شسته و سپس خشک کنید.

اگر از این موشویه برای رنگ کردن موی خود استفاده می‌کنید، ممکن است نیاز به تکرار مراحل باشد تا به رنگ مطلوب برسید.

موارد احتیاط مربوط به موشویه قهوه

همیشه از کامل سرد شدن قهوه قبل از ریختن آن در بطری اسپری مطمئن شوید. هیچوقت از قهوه داغ استفاده نکنید.

به یاد داشته باشید که اگر رنگ طبیعی موی شما روشن است، قهوه می‌تواند آن را تیره تر کند. اگر موی روشن دارید، برای استفاده از فواید موشویه قهوه، از شامپو یا نرم کننده های حاوی کافئین استفاده کنید.

نوشیدن قهوه جایگزین موشویه قهوه نیست

اگر روزانه قهوه می‌نوشید، ممکن است تصور کنید که مقدار مصرفی روزانه شما برای بهبود رشد یا بافت موی شما کافی باشد اما تحقیقات نشان می‌دهند که برای گرفتن نتایج مشابه موشویه، نیاز به نوشیدن ۵۰ تا ۶۰ فنجان قهوه در روز دارید! میزان پیشنهادی مصرف روزانه قهوه سازمان غذا و داروی آمریکا، ۴ تا ۵ فنجان قهوه معمولی است. بهترین روش برای تقویت موها با استفاده از قهوه، استعمال موضعی آن به حالت موشویه است.

نکات پایانی

موارد مصرف قهوه بیشتر از بیدار نگاه داشتن شماست. اگر از ریزش مو رنج می‌برید یا به دنبال رنگ کردن موی خود با مواد طبیعی هستید، موشویه قهوه ممکن است همان چیزی باشد که شما دنبالش هستید. تنها به یاد داشته باشید که از قهوه سرد شده استفاده کنید و اگر موی روشن دارید از این موشویه دور بمانید!

دیدگاهتان را بنویسید