به فنجان قهوه صبحانه تان برای افزایش انرژی و متابولیسم خود تکیه می‌کنید. با اینکه قهوه عمدتا به عنوان یک نوشیدنی به کار می‌رود، در حال کسب آوازه به عنوان گزینه درمانی پوستی نیز هست. علت افزایش محبوبیت این استفاده از قهوه، وجود آنتی-اکسیدان‌ها در آن است، مخصوصا فنول هایی که در برابر رادیکال هایی که به پوست ضربه می‌زنند مقابله می‌کنند. آمار انجمن شیمی آمریکا نشان می‌دهد که قهوه پرطرفدارترین منبع آنتی-اکسیدان‌ها در ایالات متحده است، حتی پرطرفدارتر از نوشیدنی های آنتی-اکسیدانت دیگر مانند چای و شراب.

با اینکه آنتی-اکسیدان های موجود در قهوه از طریق نوشیدن نیز تاثیر خود را می‌گذارند، اکثر تاثیرات مثبت آنها روی پوست از طریق استعمال موضعی به دست می‌آیند. این استعمال موضعی می‌تواند شکل های متفاوتی داشته باشد، از ماسک و اسکراب گرفته تا استفاده مستقیم از تفاله قهوه.

در این نوشته اطلاعات بیشتری راجع به فواید قهوه برای پوست در اختیار شما می‌گذاریم.

چگونگی تاثیرگذاری مثبت قهوه بر پوست

خواص قهوه روی پوست

کاهش سلولیت 

قهوه می‌تواند سلولیت (تجمع چربی) روی پوست را کم کند. کافئین موجود در قهوه از طریق منبسط کردن رگ های خونی زیرپوستی و افزایش جریان خون، باعث این کاهش می‌شود.

بهترین روش پیشنهادی برای این منظور، استفاده از یک اسکراب قهوه است، زیرا خصوصیت لایه برداری این اسکراب پوست شما را نرم تر کرده و ظاهر یکنواختی به آن می‌دهد.

خواص ضد التهاب: قهوه به دلیل حاوی بودن موادی مانند کلروژنیک اسیدها و ملانویدین ها خواص ضد التهاب دارد. همچنین بین کاهش لکه های پوستی و  کلروژنیک اسیدها ارتباطی وجود دارد.

درمان آکنه

در صورت مواجه بودن با زخم ها یا عفونت و آلودگی های پوستی مکرر، استفاده متداول از قهوه می‌تواند در مبارزه با مشکلات پیش آمده از باکتری های مضر موثر باشد. کلروژنیک اسیدهای موجود در قهوه خاصیت های ضد التهابی و ضد باکتری دارند. در ترکیب این خواص با لایه برداری طبیعی تفاله قهوه، قهوه برای مبارزه با آکنه بسیار مناسب است.

اثرات تسکین دهنده

با اینکه قهوه به اثرات محرک بدنی خود مشهور است، به دلیل وجود آنتی-اکسیدان‌ها در آن، در صورت استعمال موضعی، اثرات برعکس دارد.

فواید ضد پیری

استعمال مستقیم موضعی قهوه روی پوست به کاهش لکه های پوستی، قرمزی و چروک های سطحی کمک می‌کند. تحقیقات ارتباط مستقیمی بین نوشیدن قهوه و کاهش اثرات پیری روی پوست نیز پیدا کرده اند.

خواص ضد سرطان

قهوه روست شده منبعی سرشار از ویتامین B3 است. طبق یافته های بنیاد سرطان پوست، ویتامین B3 در پیشگیری سرطان های پوستی غیرملانومی موثر است.

خواص قهوه روی پوست

مبارزه با سیاهی دور چشم

قهوه ممکن است در مبارزه با سیاهی دور و زیر چشم نیز موثر باشد، به این ترتیب که کافئین موجود در قهوه می‌توانند رگ های خونی که باعث ظاهر شدن سیاهی دور چشم می‌شوند را تنگ کنند.

به این منظور می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید:

 1. نصف قاشق غذاخوری تفاله قهوه و روغن زیتون را ترکیب کنید. چند قطره آب به ترکیب اضافه کنید تا ماده ای چسبناک به دست بیاید.
 2. به آرامی و آهستگی و بدون مالش، ترکیب را به زیر چشم های خود بزنید.
 3. پنج تا ده دقیقه بعد، زیر چشم ها را با آب شستشو داده یا با یک پارچه نرم تمیز کنید. در صورت نیاز مراحل را تکرار کنید.

مراقبت پس از آفتاب سوختگی

فواید زد پیری قهوه می‌توانند در بهبود پوست پس از آفتاب سوختگی نیز موثر باشند. به این منظور نیاز به ترکیبی تسکین دهنده است که پوست سوخته را اذیت نکند – نه یک ماسک یا اسکراب.

 1. یک فنجان قهوه تازه بجوشانید و سپس آن را با آب سرد رقیق کنید.
 2. یک پارچه نرم یا دستمال کاغذی را داخل محلول قرار دهید.
 3. به آرامی پارچه خیس را به قسمت های سوخته پوست بزنید.
 4. به طور مداوم برای چند روز تکرار کنید تا زمانی که قرمزی و سوختگی شروع به محو شدن کنند.

روش تهیه ماسک صورت از قهوه

روش های بسیاری برای تهیه ماسک خانگی از قهوه وجود دارند. بهترین راه ترکیب کردن تفاله های قهوه با ماده ایست که منافذ پوستی شما را پر نکند:

 1. مقدار مساوی تفاله قهوه و روغن زیتون را ترکیب کنید.
 2. ترکیب را در حرکت دایره ای به پوست خود بمالید.
 3. ماسک را برای ۱۵ دقیقه تا یک ساعت روی پوست نگاه دارید.
 4. پوست خود را با آب گرم بشویید. این مراحل را می‌توانید تا سه بار در هفته تکرار کنید.

نکات پایانی

قهوه یک محصول چند منظوره است که می‌تواند تنوع گوناگونی از مراقبت های پوستی را به شما ارائه کند. در صورت نگرفتن نتایج مطلوب پس از چند هفته، از متخصص پوست خود مشاوره بگیرید.

قبل از تجربه یک روتین جدید، هر روتین پوستی را برای حداقل چند هفته نگاه دارید، چه بر پایه قهوه باشند و چه نباشند.

دیدگاهتان را بنویسید