فواید نوشیدن قهوه برای ورزشکاران

دسته بندی ها : سلامتی

در ورزش‌های سنگین و تمرین‌های باشگاهی، گاهی پیش می‌آید با وجود اینکه روز شلوغی را نگذرانده‌اید، اما باز هم انرژی برای ادامه فعالیت‌ها یا حتی شروع تمرین را ندارید. اکثر اوقات، مربی پیشنهاد می‌کند خوراکی‌ یا نوشیدنی‌ طبیعی قبل از شروع ورزش بنوشیم تا بدن انرژی لازم را برای تمرین‌های سنگین فیزیکی داشته باشد. قهوه یکی از این نوشیدنی‌ها است که معمولا توسط مربیان ورزشی توصیه می‌شود. اینکه چرا و چطور نوشیدن قهوه برای ورزشکاران فایده دارد، موضوع این بحث است.

آیا قهوه برای ورزش مفید است؟

قهوه یکی از بهترین گزینه‌ها برای افزایش انرژی فرد قبل از تمرینات ورزشی است؛ زیرا قدرت بدنی، توان و استقامت فرد در طول تمرینات ورزشی را افزایش می‌دهد. در واقع، قهوه یکی از منابع طبیعی کافئین، آنتی اکسیدان و سایر مواد مغذی است. البته باید اشاره کرد که لازم نیست همه افراد قبل از انجام یک فعالیت ورزشی کافئین مصرف کنند، اما مصرف آن به فرد انرژی بیشتری می‌دهد تا به اهداف عملکردی‌شان دست پیدا کنند. در واقع، مصرف کافئین به عنوان یک ماده انرژی‌زا برای بهبود عملکرد قدرت فیزیکی و قلبی فرد کاربرد دارد.

خواص قهوه در ورزش

از مهم‌ترین خواص قهوه در ورزش، شامل:

  • افزایش قدرت عضلانی، انرژی و میزان استقامت
  • افزایش استقامت هوازی
  • بهبود عملکردهای پرتابی، دویدن و پرش
  • استفاده از چربی‌ها به عنوان منبع سوخت انرژی اولیه و نگه‌داشتن ذخایر گلیکوژن
  • تمرکز و هشیاری بیشتر
  • مصرف کافئین روند چربی سوزی بدن را از طریق شکست سلول‌های چربی افزایش می‌دهد.
  • مصرف کافئین معمولا احساس سرخوشی و حس مثبت بعد از انجام فعالیت‌های ورزشی را بیشتر می‌کند.
  • کافئین معمولا بخش‌هایی از سیستم عصبی ذهن را که باعث افزایش تمرکز و انرژی می‌شود را فعال می‌کند و حس خستگی را کاهش می‌دهد.
  • کافئین از طریق افزایش دمای بدن به فرد کمک می‌کند که کالری بیشتری بسوزاند.

این خواص برای یک ورزشکار معمولی که احتمالا در هفته سه روز هم باشگاه می‌رود و حتی برای ورزشکاران حرفه‌ای کاربرد دارد.

رابطه قهوه و ورزش

در پاسخ به این سوال که “آیا نوشیدن قهوه باعث عملکرد بهتر ورزشی می‌شود؟” باید گفت که مصرف قهوه به عنوان یک ماده انرژی‌زا بسیار مفید است. تاثیر ورزش بر لاغری دیگر بر کسی پوشیده نیست، بنابراین همه می‌دانیم که چرا باید ورزش کنیم و می‌دانیم که مصرف قهوه انرژی بیشتری برای انجام فعالیت‌های ورزشی به ما می‌دهد. مصرف کافئین در فعالیت‌های قدرتی، استقامتی و ورزش‌های سنگین تاثیرگذار است:

تاثیر قهوه در ورزش‌های استقامتی:

مصرف بین 1.4 تا 2.7 میلی‌گرم به ازای وزن ورزشکار، استقامت فرد را بهبود می‌دهد. مثلا نتایج یک تحقیق نشان داد که دوچرخه سواران آموزش‌دیده‌ای که بین 100 تا 200 میلی‌گرم کافئین همراه با محلول کربوهیدرات الکترولیت مصرف کردند، سریع‌تر از کسانی که قهوه مصرف نکرده بودند یک مسابقه را به اتمام رساندند.

تاثیر قهوه در ورزش‌های سنگین

کافئین تاثیرات بسیار مثبتی بر ورزش‌های سنگین دارد. مثلا نتایج یک تحقیق نشان داده است که ورزشکاران حرفه‌ای بعد از مصرف 4 میلی‌گرم کافئین به ازای وزن ورزشکار، در یک ورزش بسیار سنگین احساس خستگی کمتری نسبت به افرادی که قهوه مصرف نکرده بودند، داشتند.

تاثیر قهوه در ورزش‌های قدرتی:

در زمینه تاثیر قهوه در ورزش‌های قدرتی، با وجود اینکه برخی از مطالعات نتیجه مثبتی از تاثیر قهوه به دست آورده‌اند، اما باز هم نتایج ضدونقیضی در این رابطه وجود دارد. برخی از تحقیقات به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف قهوه عملکرد ورزشکار در فعالیت‌های قدرتی را افزایش می‌دهد، در حالی که برخی دیگر به این نتیجه رسیده‌اند که در نهایت تاثیری بر عملکرد آن‌ها نخواهد داشت.

معایب قهوه برای ورزشکاران

با وجود اینکه مصرف قهوه قبل از ورزش مزایای زیادی برای بهبود عملکرد ورزشکار دارد، اما مصرف آن ممکن است مضراتی هم داشته باشد. در طول ورزش، بدن شما خون را از سیستم گوارشی بدن به عضلات فعال منتقل می‌کند که در نتیجه عملکرد گوارش فرد را کُند می‌کند. همین موضوع ممکن است باعث مشکلات گوارشی و شکمی‌ در بعضی افراد شود. در چنین شرایطی، بهتر است از مصرف این نوشیدنی خودداری کنید، یا حداقل 45 تا 60 دقیقه قبل از ورزش قهوه را بنوشید تا به بدن برای جذب آن زمان کافی را داده باشید.

اگر شما هم جزء کسانی هستید که دچار این مشکل می‌شوید، از قهوه‌هایی با حجم کم اما کافئین بالا، مثل یک یا دو شات اسپرسو استفاده کنید تا عوارض آن را به حداقل برسانید. دو شات اسپرسو، حدودا 130 میلی‌گرم کافئین به بدن شما می‌رساند.

بهترین زمان نوشیدن قهوه برای ورزشکاران، قبل از ورزش است یا بعد از ورزش؟

برای افزایش تاثیرگذاری قهوه بر عملکرد بدنسازی و ورزش مهم است که چه مقدار از این نوشیدنی را در چه زمانی می‌نوشیم. این سوال خیلی مطرح می‌شود که آیا باید قبل از ورزش قهوه بنوشیم یا بعد از آن؟

در واقع، باید قبل از شروع ورزش قهوه بنوشیم تا از تاثیرات آن در طول زمان تمرینات ورزشی بهره‌مند شویم.

حالا این سوال پیش می‌آید که چه مدت قبل از ورزش قهوه بخوریم؟

براساس تحقیقات، بهترین زمان برای مصرف قهوه 45 تا 60 دقیقه قبل از انجام تمرینات ورزشی است. در این فاصله زمانی، کافئین جذب جریان خون ما می‌شود و در نتیجه اوج کارآیی خود را نشان می‌دهد.

سوال دیگری که پیش می‌آید این است که چه مقدار قهوه قبل از انجام فعالیت‌های ورزشی بنوشیم؟

بهترین مقدار قهوه مصرفی 0.9 تا 2.7 میلی‌گرم به ازای وزن فرد است. مثلا یک ورزشکار 68 کیلویی باید 135 تا 405 میلی‌گرم قهوه بنوشد. البته یک ورزشکار معمولی بهتر است مقدار قهوه کمتری مصرف کند. دقت کنید که طبق دستور مربی، برای تاثیرگذاری و عدم آسیب‌رسانی به معده، قبل از مصرف قهوه مقداری موادغذایی مصرف کنید. مصرف قهوه با شکم خالی سیستم گوارشی و در نتیجه عملکرد فرد در زمان ورزش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر سوال شما هم این است که مصرف قهوه با شکم خالی چه عوارضی دارد، پیشنهاد می‌شود مطلب “بهترین زمان نوشیدن قهوه” را نگاهی بیاندازید.

قبل از ورزش چه قهوه‌ای بخوریم؟

اگر می‌خواهید از مزایای مصرف قهوه برای بهبود عملکرد ورزشی‌تان بهره‌مند شوید از انواع قهوه‌ استفاده کنید. به طور مثال، برخی از ورزشکاران قهوه دمی، قهوه فوری، اسپرسو، نوشیدنی‌ها یا پودرهای مناسب و شکلات‌های کافئین‌دار قبل از ورزش استفاده می‌کنند. در نظر داشته باشید که خرید قهوه باکیفیت برای تاثیرگذاری بهتر و بهبود عملکرد ورزشی‌تان اهمیت زیادی دارد.

و کلام آخر

اگر شما هم ورزشکار هستید و در هفته دو یا سه بار در باشگاه یا کلاس ورزشی شرکت می‌کنید، احتمالا شنیده‌اید که مصرف قهوه باعث افزایش انرژی فیزیکی شما می‌شود. مطالعه این مقاله، به شما کمک می‌کند درباره تاثیر قهوه بر ورزش و فعالیت‌های ورزشی بیشتر بدانید.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

آیا مصرف قهوه به کاهش وزن و چربی‌سوزی کمک می‌کند؟

مصرف قهوه از طریق افزایش متابولیسم بدن، روند کاهش وزن و چربی‌سوزی را بهبود می‌دهد.

2

آیا می‌توان قبل از دویدن قهوه نوشید؟

بله، مصرف قهوه قبل از انجام انواع ورزش مفید و کاربردی است.

3

کدام نوع قهوه‌ برای ورزشکاران بهتر است؟

مصرف قهوه دمی، قهوه اسپرسو و کلدبرو به دلیل کافئین بالا برای ورزشکاران توصیه می‌شود.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فواید نوشیدن قهوه برای ورزشکاران”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.