بسیاری از افرادی که قهوه را به‌عنوان نوشیدنی آغاز روز خود انتخاب می‌کنند، دچار این مساله هستند که آیا نوشیدن قهوه در صبح با شکم خالی تاثیر بیشتری دارد یا اینکه شما را بیشتر دچار مشکلات دیگر می‌کند. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب نوشیدنی قهوه ناشتا می‌پردازیم و در آخر بهترین زمان مصرف قهوه را با شما در میان می‌گذاریم، با ما همراه باشید.

مزایای نوشیدن قهوه به عنوان نوشیدنی ابتدای روز

قهوه برای بسیاری از افراد حکم محرکی برای شروع روز را دارد. اما در کنار تمام خوبی‌هایی که مصرف قهوه به همراه دارد، شاید بد نباشد نکات منفی آن را هم در نظر داشته باشیم. به خصوص اینکه بسیاری بر این باورند که مصرف ناشتای قهوه تقریبا تمامی خواص آن را از بین خواهد برد.

بیایید در ابتدا از مزایای مصرف قهوه به عنوان نوشیدنی آغاز روز صحبت کنیم:

 • بیداری راحت‌تر: کافئین موجود در قهوه به شما کمک می‌کند تا کسلی و ناهشیاری پس از بیدار شدن از خواب را نداشته باشید و چشمانتان کاملا باز شود. البته این مورد برای همه افراد صدق نمی‌کند و حتی مصرف کافئین هم کمکی به بیدار ماندن آن‌ها نمی‌کند.
 • انرژی‌زایی: قهوه می‌تواند انرژی موردنیاز برای شروع یک روز فعال را برای شما به ارمغان بیاورد. خیلی از ما پس از اینکه از خواب بیدار می‌شویم، همچنان احساس خستگی و کمبود انرژی داریم؛ این‌جاست که قهوه می‌تواند به کمک ما بیاید.

فنجان قهوه

 • رفع درد‌های عضلانی: خب تاثیر قهوه فقط بیدار نگه داشتن شما نیست! مصرف قهوه می‌تواند به کاهش دردهای عضلانی شما کمک قابل‌توجهی کند. در حقیقت با مصرف قهوه در آغاز روز خود را از لحاظ جسمانی آماده می‌کنید و خیالتان از بابت دردهای جسمی آسوده می‌گردد.
 • محرکی برای فعالیت: با مصرف قهوه و افزایش انرژی می‌توانید به انجام فعالیت‌های ورزشی خود پرداخته و سپس روز خود را آغاز کنید. برخی تحقیقات خبر از این موضوع می‌دهند که مصرف قهوه پیش از ورزش به کاهش وزن و چربی‌سوزی بدن شما نیز کمک می‌کند.
 • خواص آنتی‌اکسیدانی: در کنار تمام مزایای قهوه، خاصیت ضد اکسیدانی قهوه می‌تواند سبب کاهش التهابات بدن، حفظ سلامت سلول‌ها و سلامت کلی بدن و حتا کاهش وزن شود.
 • بهبود عملکرد حافظه: یکی از تاثیرات مصرف قهوه، افزایش حساسیت شناختی و بهبود حافظه است.

این‌ها تنها بخشی از فواید مصرف قهوه است. اما سوال اصلی همچنان برقرار است که آیا مصرف قهوه ناشتا نیز این فواید را دارد یا خیر. بیایید جنبه‌‌ی منفی ماجرا را نیز بررسی کنیم:

معایب مصرف قهوه به صورت ناشتا چیست؟

در کنار تمام خواص مثبتی که برای قهوه عنوان کردیم، باید بدانید که مصرف قهوه با شکم خالی می‌تواند برای بدن مضر باشد:

 • مصرف قهوه به صورت ناشتا اسید معده شما را افزایش می‌دهد. با افزایش اسید ترشح‌شده از معده، مشکلات گوارشی بسیاری از جمله سوزش معده و تحریک روده‌ها به سراغ شما خواهد آمد.
 • قهوه‌ی ناشتا باعث ایجاد مشکلات عصبی می‌شود: مصرف قهوه به صورت ناشتا تا حد زیادی باعث می‌شود که نتوانید صبحانه کاملی نوش‌جان کنید و به این ترتیب ترشح هورمون سروتونین، که باعث افزایش نشاط در شما می‌شود، کاهش یافته و حالات عصبی همچون بی‌قراری و عصبانیت را تجربه خواهید کرد.
 • دهیدراته شدن بدن: از آنجایی که قهوه هم مانند چای مُدر است، با افزایش تعداد دفعات ادرار سبب دهیدراته شدن و کم‌آبی بدن می‌شود.
 • سوءهاضمه: یکی از مواردی که مصرف ناشتای قهوه به همراه دارد، دشواری در هضم است. علاوه بر این، به این موضوع توجه کنید که مصرف ناشتای قهوه می‌تواند کل روز شما را روانه توالت کند!
 • به‌هم ریختن تعادل طبیعی بدن: بدن با ترشح هورمون کورتیزول، انرژی و شادابی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های بدن را تامین می‌کند. با مصرف ناشتای قهوه، ریتم طبیعی بدن بهم خورده و تولید کورتیزول دچار تغییر می‌شود.

با در نظر گرفتن مواردی که گفته شد، ظاهرا بهتر است مصرف قهوه را به بعد از صبحانه موکول کنیم تا از عوارض مصرف ناشتای قهوه در امان باشیم و در عوض از مزایای نوشیدن قهوه در ساعات مناسب آن بهره‌مند شویم. اما چه زمانی برای مصرف قهوه ایده‌آل است؟

بهترین زمان مصرف قهوه

از آنجایی که بدن در ساعات صبحگاهی شروع به ترشح کورتیزول نموده و در ساعات ۸ الی ۹ صبح سطح کورتیزول بدن افزایش می‌یابد، با مصرف قهوه در واقع تاثیر کافئین را از بین برده‌ایم. زیرا کورتیزول علاوه بر کنترل استرس میزان هوشیاری بدن را نیز افزایش می‌دهد. پس نوشیدن قهوه اول صبح چندان هم در افزایش سطح هوشیاری تاثیرگذار نخواهد بود. همچنین بین ساعات ۱۲ تا ۱ ظهر و ۵ تا ۷ غروب نیز سطح کورتیزول در بدن بالا رفته و بهتر است در این ساعات از مصرف کافئین خودداری کنیم. پس بهترین زمان مصرف برای قهوه بین ساعات ۱۰ صبح تا ۱۲ ظهر و همچنین ۲ ظهر تا ۵ غروب است.

اگر مشکل خواب دارید باید توجه داشته باشید که تا ۶ ساعت قبل از خواب قهوه مصرف نکنید، زیرا سبب بی‌خوابی شما خواهد شد. به طور کل برای فرد بزرگسال نوشیدن بیشتر از ۴ فنجان قهوه در روز توصیه نشده است.

با در نظر گرفتن موارد ذکر شده از مصرف بهینه قهوه غافل نشوید و از این نوشیدنی فوق‌العاده حداکثر لذت را ببرید.

در عین حال توجه داشته باشید که ما در بن‌مانو، قهوه مناسب در هر ساعتی شبانه‌روز را برای شما تدارک دیده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید