آیا قهوه روشن‌برشت کافئین بیشتری نسبت به قهوه تیره‌برشت دارد؟

کافئین جزء اصلی قهوه است. به‌ مرور زمان و در مسیر رشد دانه‌های قهوه، کافئین باعث می‌شود تا حشرات به طور طبیعی از این گیاه دور بمانند. پس از آن نیز با سپری کردن مراحل برشته‌کاری، آسیاب و در نهایت بعد از دم‌آوری اثرات محرکی را ایجاد می‌کند که باعث شده امروزه محبوب‌ترین نوشیدنی بین میلیون‌ها نفر در سراسر جهان باشد.

میزان کافئین یک فنجان قهوه بسته به عوامل مختلفی مانند گونه‌ی قهوه شرایط رشد و روش دم‌آوری متفاوت است. به‌عنوان‌ مثال، اسپرسو به طور متوسط حاوی حدود ۶۰ میلی‌گرم کافئین است، درحالی‌که این عدد برای قهوه دمی ۹۶ میلی‌گرم تخمین زده می‌شود.

یکی از تصورات غلط متداول که همچنان در مورد کافئین و قهوه وجود دارد، تأثیر برشته‌کاری است. درحالی‌که برخی معتقدند طعم تلخ قهوه تیره‌برشت نشان‌دهنده سطح بیشتر کافئین است، برخی دیگر معتقدند که برشته‌کاری به‌طورکلی مولکول‌های کافئین را از بین می‌برد.

تعریف دقیق قهوه روشن‌برشت و تیره‌برشت

روشن، میانه و تیره اصطلاحات رایجی هستند که برای دسته‌بندی انواع درجات برشته‌کاری قهوه استفاده می‌شوند. در حین برشته‌کاری، تجزیه کلروفیل، رنگ دانه خام قهوه را از سبز به زرد تغییر می‌دهد. با ادامه کار، واکنش شیمیایی منجر به پررنگ شدن دانه‌ها از زرد تا رسیدن به سایه‌های قهوه‌ای تیره می‌شود.

بنابراین روشن، میانه و تیره کلماتی هستند که به ما کمک می‌کنند تا درک بهتری نسبت به درجه‌ی برشته‌کاری دانه‌های قهوه داشته باشیم. البته با همین دسته‌بندی‌ها نیز ممکن است برخی افراد در انتخاب قهوه دچار ابهام و سردرگمی شوند.

برای مثال ممکن است آنچه در نظر شما قهوه میان‌برشت است، برای دیگری میان‌برشت باشد. بهترین روش برای تشخیص مطلوب‌ترین نوع قهوه این است که عوامل دیگری نیز در نظر گرفته شود؛ از جمله اندازه دانه، وزن، میزان رطوبت و ویژگی‌هایی مانند اسیدیته و احساسی که در دهان ایجاد می‌کند.

یک پیشنهاد خواندنی: شرایط نگهداری قهوه در خانه

قهوه‌های روشن‌برشت زمان کمتری حرارت می‌بینند و معمولاً دمای آنها در پایان مراحل برشته‌کاری بسیار کمتر از قهوه‌های تیره‌برشت است. این نوع قهوه اسیدیته بیشتری دارد و اکثر ویژگی‌های اصیل آن حفظ می‌شود.

معیار دیگری که می‌توان با آن میزان برشته شدن قهوه را سنجید، روغنی بودن دانه‌ها است. هرچه قهوه بیشتر برشته شود، روغن بیشتری از مغز دانه به سطح حرکت می‌کند و حتی با چشم هم می‌توان میزان براق بودن یا نبودن دانه تشخیص داد.

برشته‌کاری چقدر بر میزان کافئین قهوه تأثیر می‌گذارد؟

در قهوه‌های عربیکا و ربوستا درصدهای متفاوتی از کافئین وجود دارد. میزان کافئین موجود در دانه‌های سبز قهوه تقریباً ۱٪ وزن آنها است. موضوع جالبی که اینجا با آن روبه‌رو می‌شویم یک باور عمومی غلط است؛ بسیاری باور دارند میزان کافئین با برشته‌کاری رابطه مستقیم دارد که این اشتباه است.

در واقع میزان کافئین موجود در قهوه به نوع برشته‌کاری بستگی ندارد. شما باید بدانید قهوه را بر اساس حجم اندازه‌گیری می‌کنید یا وزن. کمی سخت شد، نه؟

دلیل این کار این است که در حین برشته‌کاری، اندازه و وزن دانه قهوه به میزان قابل‌توجهی تغییر می‌کند. هر چه مدت‌زمان بیشتری در معرض حرارت قرار بگیرند، میزان رطوبت بیشتری از دست می‌دهند و وزن آنها سبک‌تر می‌شود.

بر اساس برخی برآوردها، برشته‌کاری تا زمانی که دانه‌ها تیره و روغنی شوند می‌تواند باعث کوچک شدن بیش از ۲۰٪ قهوه شود؛ بنابراین، اگر قهوه را با وزن دانه‌ها تهیه کنید، از قهوه تیره‌برشت، به نسبت، کافئین بیشتری دریافت خواهید کرد. چرا که از دانه‌های بیشتری برای تشکیل وزن دلخواه استفاده می‌شود.

از سوی دیگر، اگر با پیمانه (جرم) اندازه‌گیری کنید، قهوه تیره‌برشت، به نسبت، کافئین کمتری خواهد داشت؛ زیرا دانه‌های کمتری در یک پیمانه وجود دارد (به دلیل اندازه بزرگ‌تر دانه).

در کنار این توضیحات ما موضوع میزان حلال بودن انواع قهوه را نیز داریم. قهوه تیره‌برشت نسبت به قهوه روشن‌برشت حلالیت بیشتری دارد. این دانه‌ها باتوجه‌ به بافت بدنه در مراحل دم‌آوری به‌راحتی کافئین و ترکیبات بیشتری از خود خارج می‌کنند. البته بازهم میزان کافئین در هر دو نوع قهوه برشته ثابت است.

جمع‌بندی

در این یادداشت تلاش کردیم تا درباره انواع برشته‌کاری قهوه و تأثیر آن بر کافئین موجود در این نوشیدنی صحبت کنیم. پس فراموش نکنید، میزان کافئین همیشه ثابت است و چیزی که باعث می‌شود این ماده در فنجان نوشیدنی شما کم یا زیاد باشد، جرم، وزن، میزان حلالیت و عوامل متعدد دیگری مانند مدت زمان تماس و آب و قهوه است.