مقایسه جالب میزان کافئین انواع قهوه‌های مختلف

دسته بندی ها : دانشنامه
میزان کافئین قهوه های مختلف

اگر تا به حال فکر می‌کردید که همه انواع قهوه و همه روش‌های دم‌آوری میزان کافئین یکسانی را به شما می‌دهد، باید بگوییم که کاملا اشتباه می‌کنید. متغیرهای زیادی مانند نوع قهوه، میزان رست و روش دم‌آوری و موارد دیگر روی میزان کافئین قهوه تاثیر می‌گذارد. بنابراین، دانستن میزان کافئین در انواع مختلف قهوه به شما کمک می‌کند که دقیقا بدانید که از هر نوع قهوه تا چه حد انتظار هوشیاری و انرژی داشته باشید. همچنین، این اطلاعات به افرادی که نمی‌توانند سطح بالایی از کافئین را تحمل کنند کمک می‌کند تا نوع خاصی از قهوه را انتخاب و نوش جان کنند.

از جمله مزایای مصرف کافئین قهوه می‌توانیم به افزایش هوشیاری، انرژی عمومی ‌فیزیکی و بهبود تمرکز افراد اشاره کنیم. برای اینکه بدانید انواع قهوه‌ها از نظر میزان کافئین با هم چه تفاوتی دارند، به هیچ وجه مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

جدول مقایسه میزان کافئین در قهوه‌های شناخته شده

میزان کافئین قهوه با توجه به روش دم‌آوری آن‌ها بسیار متفاوت است. در یک کلام باید بگوییم که نباید از هر قهوه‌ای انتظار میزان کافئین یکسانی داشته باشید. مثلا تصور کنید که همیشه روزتان را با یک قهوه دبل اسپرسو شروع می‌کردید، اما این دفعه تصمیم گرفتید برای تنوع یک روش دم‌آوری متفاوت مثل فرنچ پرس را امتحان کنید. در نهایت، ممکن است احساس کنید که پس از نوشیدن یک فنجان قهوه متفاوت انرژی سابق را به دست نیاورده‌اید. بررسی میزان کافئین انواع قهوه‌ها در جدول زیر به شما در انتخاب نوع قهوه کمک بسیار زیادی می‌کند:

مقایسه کافئین در روش‌های دم‌آوری مختلف قهوه
نوع قهوه میزان کافئین در هر 25 میلی‌لیتر
قهوه فوری دیکف 0.25 تا 0.38 میلی‌گرم
قهوه فوری دمی 0.38 تا 0.5 میلی‌گرم
قهوه قطره‌ای 8.13 تا 15 میلی‌گرم
قهوه دمی 11.88 میلی‌گرم
قهوه کلدبرو 12.5 میلی‌گرم
قهوه کلدبرو نیترو 20.31 میلی‌گرم
قهوه اسپرسو 60 تا 80 میلی‌گرم
قهوه فرنچ پرس 10 تا 13.5 میلی‌گرم
قهوه ترک 25 میلی‌گرم
کپسول قهوه نسپرسو حدود 60 میلی‌گرم
قهوه فوری نسکافه 3*1 8.3 میلی‌گرم
لانگ بلک 26 میلی‌گرم
قهوه کن لچه 26 میلی‌گرم
فلت وایت 10.8 میلی‌گرم
کاپوچینو 13 میلی‌گرم
موکا 13 میلی‌گرم
امریکانو 13 میلی‌گرم
لاته 9.625 میلی‌گرم
نسکافه گلد 8 میلی‌گرم
قهوه ردآی بیش از 95 میلی‌گرم

نکته: قهوه دیکف نوعی از قهوه است که طی فرآیند پردازش خاصی میزان زیادی از کافئین آن حذف شده است. همان‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید، میزان کافئین آن صفر نیست اما بسیار کافئین ناچیزی دارد. اگر می‌خواهید نوشیدنی با میزان کافئین صفر بنوشید، بهتر است یکی از نوشیدنی‌های جایگزین قهوه را انتخاب کنید.

5 عامل موثر بر میزان کافئین قهوه

همان‌طور که قبل‌تر گفتیم، عوامل متعددی در میزان کافئین قهوه تاثیر می‌گذارد. ما در ادامه، بعضی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر میزان کافئین قهوه را برای شما معرفی کرده‌ایم:

 1. نوع دانه قهوه (عربیکا یا روبوستا)
 2. میزان رست قهوه
 3. روش‌های دم‌آوری قهوه
 4. میزان سرو قهوه
 5. ارتفاع از سطح دریا در محل رشد گیاه قهوه

1- نوع دانه قهوه (عربیکا یا روبوستا):

انواع دانه‌های قهوه از نظر میزان کافئین با هم متفاوت هستند. به طور کلی، قهوه روبوستا حدودا به میزان دو برابر عربیکا کافئین بیشتری دارد. برای اینکه میزان کافئین دانه قهوه عربیکا و روبوستا را درک کنید، به مقایسه میزان کافئین انواع قهوه در هر 100 گرم دقت کنید:

هر 100گرم قهوه روبوستا 2.26 گرم کافئین دارد، درحالی که دانه‌های عربیکا 1.61 گرم کافئین را شامل می‌شود. میزان کافئین سایر انواع دانه‌های قهوه حتی از این میزان کمتر است. مثلا هر 100 گرم دانه قهوه لیبریکا 1.23 گرم و هر 100 گرم اکسلسا حدود 1 گرم کافئین دارد.

2- میزان رست قهوه:

میزان کافئین دانه‌های قهوه با توجه به درجه رست آن‌ها متفاوت است. البته اینکه بگوییم کافئین رست روشن کمتر از میزان کافئین در دارک رست است خیلی هم درست نیست، چون این موضوع کمی‌ پیچیده‌تر است.

در طی فرآیند رست، دانه‌های قهوه خشک شده و حجیم‌تر می‌شوند. بنابراین قهوه رست تیره وزن کمتر اما حجم بیشتری دارد. در نتیجه، یک گرم قهوه رست تیره از تعداد بیشتری دانه قهوه (در مقایسه با قهوه رست روشن) تشکیل شده است و در نهایت شما تعداد بیشتری دانه قهوه را برای آسیاب یا استخراج استفاده می‌کنید.

3- روش‌های دم‌آوری قهوه:

انواع روش‌های تهیه قهوه مانند دستگاه‌های اسپرسو و فرنچ پرس به دلیل اینکه در سایز سابه، میزان نسبت آب به قهوه، دما و زمان کاملا در شرایط متفاوت دم‌آوری می‌شوند، دارای میزان کافئین متفاوتی هستند. مثلا یک شات اسپرسو (با وجود وزن کمتر آن) ممکن است از یک فنجان قهوه دمی‌کافئین بیشتری داشته باشد، چون این دو قهوه با استفاده از روش‌های متفاوت و تحت شرایط متفاوتی دم‌آوری شده‌اند.

4- میزان سرو قهوه:

میزان سرو قهوه در انواع قهوه‌ها متفاوت است. مثلا ممکن است اسپرسو در یک شات کوچک (اما کافئین بالا به دلیل روش دم‌آوری تحت فشار) و قهوه دمی‌ در فنجان بزرگ‌تر (با میزان کافئین کمتر یا بیشتر با توجه به روش و کیفیت دم‌آوری) سرو شود. بنابراین، میزان سرو قهوه هم در میزان کافئین دریافتی هم تاثیرگذار نیست.

5- ارتفاع از سطح دریا در محل رشد گیاه قهوه:

دانه‌های قهوه‌ای که در ارتفاع از سطح دریای بیشتری رشد می‌کنند (معمولا دانه‌های قهوه عربیکا) دارای کافئین پایین‌تری هستند و دانه‌های قهوه روبوستا که در ارتفاع از سطح دریای پایین‌تر رشد می‌کنند سطح کافئین بیشتری دارند.

یک پیشنهاد خواندنی: شرایط نگهداری قهوه در خانه

و اما در آخر

توجه به میزان کافئین در انواع قهوه‌های مختلف بسیار مهم است. این موضوع خصوصا برای کسانی که به دلایلی امکان تحمل کافئین را ندارند یا در شرایط بارداری و شیردهی یا شرایط سلامتی خاصی به سر می‌برند، اهمیت زیادی دارد. البته که نوشیدنی‌های دیگر مانند چای سیاه و سایر موارد همیشه به عنوان گزینه‌های جایگزین در دسترس هستند، اما اگر نسبت به کافئین دریافتی حساسیت دارید و می‌خواهید از طعم خوب قهوه لذت ببرید، پیشنهاد می‌کنیم از محصولات قهوه دیکف یا قهوه نورسکای 8 شب استفاده کنید. با خرید محصولات متنوع قهوه بن‌مانو می‌توانید در زمان‌های متفاوتی از روز ضمن لذت از طعم قهوه، میزان کافئین دریافتی خود را کنترل کنید.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

مصرف چه میزان کافئین در روز ایمن است؟

کسانی که شرایط سلامتی خاص و حساسیت به کافئین ندارند، می‌توانند روزانه تا حدود 400 میلی‌گرم کافئین استفاده کنند.

2

کدام نوشیدنی قهوه بالاترین میزان کافئین را دارد؟

قهوه اسپرسو و قهوه ترک دو نوع روش دم‌آوری قهوه هستند که بیشترین میزان کافئین را دارند.

3

آیا میزان کافئین در قهوه دیکف صفر است؟

خیر، میزان کافئین قهوه دیکف صفر نیست، اما میزان ناچیزی کافئین دارد که می‌توان به راحتی آن را نادیده گرفت.

4

آیا غوطه‌ور کردن قهوه برای مدت طولانی‌تر باعث استخراج کافئین بیشتر می‌شود؟

خیر، در هر روش دم‌آوری باید قهوه را برای مدت مشخصی غوطه‌ور کرد. غوطه‌ور کردن بیش از حد آن فقط باعث ایجاد تلخی بیشتر در طعم قهوه می‌شود.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سعید 25 اسفند 1402

  سلام وقتتون بخیر باشه
  من هرچی سایت گشتم چیزی به اسم قهوه دیکف پیدا نکردم سرچ هم کردم چیزی نیاورد برام

  قهوه دیکف شما موجود دارین ؟ یه چیزی مثل نسکافه گلد دیکف که حالت پودری و قهوه فوری هست باشه ؟

  • بن‌مانو 26 اسفند 1402

   سلام وقت شما هم بخیر
   از محصولات بن مانو، قهوه ای که دارای حداقل‌ترین کافئین باشد که قابل چشم پوشی است، نورسکا 8 شب هستش که یا روی لینک کلیک کنید و یا از توی منو، محصولات نورسکا رو مشاهده کنید و قهوه نورسکا 8 شب رو انتخاب کنید

 • مرجان 19 اسفند 1402

  خیلی قهوه دوست دارم ولی تازگیها تپش قلب پیدا کردم و دکتر میگه که حساسیت به کافئین دارم 🙁 هنوز قهوه دیکف تست نکردم امیدوارم خوشمزه باشه

  • بن‌مانو 21 اسفند 1402

   شما قهوه کم کافئین یا بدون کافئین مصرف کنید، پیشنهاد می‌کنیم نورسکا 8 شب بن‌مانو رو تست کنید که کافئین بسیار پایین و قابل چشم پوشی داره.

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.