قهوه‌ها فقط تا زمانی که تازه باشند خوش‌طعم هستند، پس باید راهی را برای نگهداری از آن‌ها انتخاب کرد که بتوان مدت بیشتری آن‌ها را در خانه نگه داشت بدون آن که طعم و عطر خود را از دست بدهند، لازم است بدانید که نکته‌ها و روش‌های زیادی وجود دارد اما ممکن است برخی از آن‌ها نه تنها موجب ماندگاری نشود بلکه آسیب بیشتری به قهوه برساند.

در این مقاله تصمیم داریم کاربردی‌ترین نکات مهم در خصوص اینگه چگونه قهوه را در خانه نگهداری کنیم، به شما عزیزان بیاموزیم، با ما همراه باشید.

نکات مهم برای نگهداری قهوه در خانه

در این بخش ما تلاش کرده‌ایم که تمامی نکات و موارد مهمی که کمک می‌کند، شما قهوه را زمان بیشتری در خانه نگه دارید و همچنان تازه بماند را، جمع‌آوری کنیم و در اختیار شما قرار دهیم، این موارد به صورت زیر هستند:

 • در زمان خرید قهوه سعی کنید به مقدار مصرف ۷ الی ۱۰ روز خود خریداری کنید، زیرا قهوه نیز همچون سایر مواد دیگر می‌بایست در زمان خرید تازه باشد. تا بتوان در خانه و به مدت زیادی به خوبی از آن نگهداری کرد، قهوه ها نیز با گذشت زمان طعم و عطر اولیه خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل توصیه می‌شود که برای دم کردن قهوه از دانه‌های تازه استفاده کنید.

توجه داشته باشید که قهوه باید بعد از برداشت طی مراحلی گاززدایی شود و به همین دلیل بهتر است شما نیز دانه‌های قهوه برشته شده را پس از ۳ الی ۶ روز مصرف کنید. تا در آن زمان به صورت کامل گاززدایی شود. یکی از گازهایی که داخل دانه های قهوه وجود دارد، گاز کربن دی اکسید است، این گاز پس از فرآیند برشته شدن از دانه قهوه آزاد می‌شود.

 • لازم است بدانید که بهترین زمان برای مصرف قهوه ۳۰ روز بعد از برشته شدن است، در این زمان قهوه خوش طعم‌تر و خوش عطرتر از هر زمان دیگری است.
 • در زمان خرید قهوه را داخل کیسه‌هایی که زیپ دارند، تهیه کنید. چنانچه قهوه در تماس با هوا قرار داده شود، بسیار سریع‌تر طعم و عطر خود را از دست می‌دهد و مزه قهوه مانده به خود می‌گیرد، پس بهتر است تلاش کنید قهوه را در جایی قرار دهید که کمترین میزان تماس با هوا را داشته باشد. بهترین گزینه نگه‌داری دانه‌های قهوه در بسته‌بندی‌های اولیه یا اصلی آن است، اما اگر بسته‌بندی اولیه دارای قفل زیپی نیست بهتر است آن را به محفظه‌ای بهتر منتقل کنید.

بهترین محیط برای نگهداری قهوه در خانه

 • محیط‌های مرطوب و گرم باعث سریع‌تر خراب شدن قهوه می‌شوند. پس سعی کنید محیطی را در نظر بگیرید که خشک و خنک باشد، همچنین از قرار دادن قهوه در مقابل پنجره و یا محیط‌های نورگیر خودداری کنید.
 • یکی از نکته‌های مهم دیگری که می‌بایست بدانید و در نگهداری قهوه‌ها رعایت کنید دور نگه داشتن بسته‌های قهوه از سایر مواد خوراکی بودار است. زیرا قهوه به اندازه‌ای قوی است که می‌تواند هر بو و عطری را به خود جذب نماید.
 • علاوه بر موارد گفته شده نکته بعدی رطوبت‌گیری قهوه است و این نشان می‌دهد که هر نوع رطوبت و بوی موجود در اطراف خود را به سرعت جذب می‌نماید. این موارد می‌تواند ادکلن‌ها، هوا و رطوبت باشد، به همین دلیل همواره تلاش کنید دانه‌های قهوه و قهوه آسیاب شده را از هر نوع مواد عطردار و مرطوبی دور نگه دارید.
 • هنگامی که قصد دارید قهوه مورد نیاز خود را تهیه کنید به شرایطی که در خانه می‌توانید، فراهم کنید توجه داشته باشید و همیشه سعی کنید قهوه را به صورت دانه‌ای خریداری کنید و تازه به تازه آسیاب کنید و مورد استفاده قرار دهید. زیرا دانه‌های قهوه ماندگاری بیشتری به نسبت آسیاب شده آن دارند.

آسیاب کردن باعث می‌شود که قهوه واکنش بیشتری در برخورد با اکسیژن پیدا کند و همین مورد باعث از دست دادن تازگی قهوه سریع‌تر از زمان معمول آن می‌شود.

ظرف‌های مناسب برای نگهداری قهوه در خانه

 • بهترین ظرف‌ها برای نگهداری قهوه ظروف ماتی است که نور را از خود عبور نمی‌دهد.
 • جنس ظرف‌هایی که می‌توانید قهوه را در خانه و به مدت زمان بیشتری بدون تغییر عطر و طعم نگه دارید به ترتیب اولویت شامل موارد زیر می‌شود:
 • ظروف شیشه‌ای مات
 • ظروف سرامیکی
 • ظروف پلاستیکی
 • ظروف فلزی
 • باکس‌های مخصوص
 • و ظروف سیلور که مخصوص کافه‌ها است

لازم به ذکر است که درب‌های ظروف نام برده شده می‌بایست بسیار محکم باشد تا هوا به داخل ظرف جریان پیدا نکند. در این شرایط به راحتی می‌توانید قهوه را بدون هیچ‌گونه تغییری در طعم و بو به مدت ۱۲۰ روز در خانه نگه دارید.

توصیه می‌کنیم که هرگز پودر و دانه قهوه را در ظروف مرطوب و خیس برای نگهداری و بسته‌بندی قرار ندهید.

آیا می‌توان قهوه را در یخچال فریزر نگهداری کرد؟

برخی از کارشناس‌ها بهترین زمان را برای استفاده و دم کردن قهوه بلافاصله پس از برشته شدن می‌دانند. اما افرادی که تجربه کار در بارها و کافه‌ها را دارند، توصیه می‌کنند حداقل یک هفته از زمان برشته‌شدن بگذرد، تا سموم آن آزاد شوند. اما سوالی که در این قسمت پیش آمده است در خصوص نگهداری در یخچال و فریزر است، که باید گفت نه کارشناسان و نه با تجربه‌های این زمینه هرگز نگهداری از دانه‌های قهوه و همینطور پودر قهوه را در یخچال توصیه نمی‌کنند.

دلیل اصلی این توصیه همان ویژگی‌های قهوه است که موجب جذب رطوبت و تمام عطرها می‌گردد و در یخچال و فریزر نیز رطوبت و انواع بوهای مواد غذایی وجود دارد، اما با وجود تمام این فرضیه‌ها و ویژگی‌های قهوه می‌توان مقدار قهوه‌ای که می‌خواهید در مدت چند روز و یا حداکثر ۷ روز استفاده کنید، در فریز نگهداری نمایید که می‌بایست شرایط بخصوصی را رعایت کنید.

شرایط نگهداری قهوه در فریزر چگونه است؟

 شرایط مربوط به نگهداری قهوه در فریزر به این صورت است که می بایست قهوه خریداری شده را در همان بسته‌بندی اولیه بگذارید و ظرف و بسته آن را تعویض نکنید، سپس بسته ابتدایی را در یک کیسه زیپ‌دار قرار دهید و پیش از گذاشتن آن در فریزر تمام هوای داخل کیسه را خالی نمایید و مجددا در کیسه‌ای دیگر بگذارید تا به خوبی از نور و رطوبت در امان باشد.

توصیه می‌شود که در زمان بیرون آوردن و استفاده از قهوه پیش از آن که دمای قهوه قرار داده شده در فریزر با دمای محیط بیرون یکسان شود، آنرا به سرعت به داخل محفظه یخچال فریزر برگردانید. لازم به ذکر است که چنانچه می‌خواهید دانه‌های قهوه فریز شده را آسیاب کنید ابتدا به آن زمان بدهید تا با دمای خانه برابر شود. سپس آن را برای استفاده آسیاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید