تفاوت قهوه ایروپرس و فرنچ‌پرس چیست؟

دسته بندی ها : دانشنامه
تفاوت قهوه ایروپرس و فرنچ‌پرس چیست؟

ایروپرس و فرنچ‌پرس دو ابزار محبوب و متمایز در تهیه قهوه هستند که هر یک مزایا و ویژگی‌های خاص خود را دارند. در حالی که هر دو به طور گسترده‌ای توسط علاقه‌مندان به قهوه استفاده می‌شوند؛ مکانیزم، زمان عصاره‌گیری و نتیجه نهایی که هر کدام ارائه می‌دهند متفاوت است. فرنچ‌پرس با تاریخچه‌ای طولانی، به خاطر فرآیند دم‌آوری طبیعی و پیوسته‌اش شناخته می‌شود، در حالی که ایروپرس، با استفاده از فشار هوا، قهوه‌ای صاف و پرطراوت را در زمان کمتری تهیه می‌کند. این دو روش، در ارائه تجربیات متفاوت در فرآیند تهیه و نوشیدن قهوه، به علاقه‌مندان این نوشیدنی محبوب امکان انتخاب می‌دهد.
در این مقاله، ایروپرس و فرنچ‌پرس را مقابل هم قرار داده‌ایم و تفاوت در فاکتورهای مهم این دو روش را بررسی کرده‌ایم.

مهمترین تفاوت ایروپرس و فرنچ‌پرس

اگر بخواهیم در یک نگاه تفاوت این دو قهوه ساز را بگوییم به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 1. تفاوت در مکانیسم دم کردن قهوه
 2. مدت زمان دم کردن قهوه
 3. کنترل و سفارشی کردن قهوه
 4. پروفایل طعمی قهوه تهیه شده با این دو قهوه ساز
 5. قابلیت حمل و سهولت استفاده
 6. متریال و مواد سازنده این دو قهوه ساز

در ادامه به توضیح هریک می‌پردازیم.

مهمترین تفاوت های قهوه دمی فرنچ پرس با ایروپرس چیست

تفاوت‌های زیادی در دم کردن قهوه با دو ابزار فرنچ‌پرس و ایروپرس وجود دارد

1- مکانیسم دم کردن قهوه

تهیه قهوه با ایروپرس و فرنچ‌پرس به‌ روش غوطه‌وری هستند، اما مکانیزم و روند دم کردن در هر دو متفاوت است و نتایج متفاوتی را ارائه می‌دهند:

فرنچ پرس (French Press):

 • روش: غوطه‌وری
 • در فرنچ پرس، دانه‌های قهوه با آب داغ ترکیب شده و به مدت مشخصی (معمولاً چهار تا پنج دقیقه) خیسانده می‌شوند.
 • بعد از اتمام زمان عصاره‌گیری، یک فیلتر فلزی یا پلاستیکی به آرامی به پایین فشار داده می‌شود تا دانه‌های قهوه را به پایین ظرف ببرد و قهوه‌ی روی فیلتر؛ آماده نوشیدن شود.

فرآیند دم‌آوری در فرنچ‌پرس باعث می‌شود که، روغن‌ها و چربی‌های طبیعی قهوه در نوشیدنی باقی بماند، که به قهوه طعم غنی‌تری می‌دهد.

ایروپرس (AeroPress):

 • روش: غوطه‌وری با ترکیب فشار
 • در ایروپرس، دانه‌های قهوه با آب داغ تماس مستفیم دارند، اما زمان دم کردن بسیار کوتاه‌تر است (حدود یک تا دو دقیقه).
 • پس از این زمان کوتاه، به وسیله یک اهرم، فشار هوا اعمال می‌شود تا قهوه را از دانه‌ها جدا کرده و از طریق فیلتر کاغذی به مخزن پایینی دستگاه هدایت شود.

فیلتر کاغذی در دم‌آوری قهوه با ایروپرس باعث می‌شود قهوه صاف‌تر و با ذرات کمتری باشد. همچنین، با استفاده از فشار هوا، استخراج مواد قهوه سریع‌تر و بهینه‌تر می‌شود، که منجر به نوشیدنی با طعم‌های برجسته‌ و ملایم‌تر می‌گردد.

یک پیشنهاد خواندنی: تفاوت قهوه فیلتری با قهوه اسپرسو چیست؟

2- مدت زمان دم کردن قهوه

زمان دم کردن در فرآیند تهیه قهوه نقش مهمی در استخراج طعم‌ها و مواد قهوه دارد. در ایروپرس و فرنچ پرس، این زمان کاملا متفاوت است:

فرنچ پرس (French Press):

 • زمان دم‌کردن در فرنچ پرس معمولاً بین 4 تا 5 دقیقه است.
 • در این طول زمان، دانه‌های قهوه کاملاً با آب داغ تماس پیدا می‌کنند، که باعث استخراج مواد و طعم‌های قهوه می‌شود.
 • زمان بیشتر، به استخراج بیشتری از کافئین و مواد شیمیایی در قهوه منجر می‌شود که در نتیجه آن، مزه قهوه تلخ‌تر و کمی غلیظ به‌نظر می‌آید.  بنابراین بسته به سلیقه شخصی، ممکن است برخی از افراد زمان کمتر یا بیشتری را ترجیح دهند.

ایروپرس (AeroPress):

 • زمان دم‌کردن در ایروپرس کوتاه‌تر است و معمولاً بین 1 تا 2 دقیقه کافی است.
 • از آنجا که ایروپرس از فشار هوا برای استخراج استفاده می‌کند، زمان کمتری برای دم کردن قهوه نیاز دارد.
 • با این زمان کوتاه‌تر، ایروپرس می‌تواند طعم‌ها و مواد قهوه را با کیفیت بسیار خوبی استخراج کند، بدون آنکه به استخراج بیترنس‌ها (یا همان تلخی) ناخواسته منجر شود.
مدت زمان دم کردن قهوه ایروپرس با قهوه فرنچ پرس کمتر است

مدت زمان دم‌کردن قهوه با ایروپرس، نصف مدت زمان قهوه با فرنچ‌پرس است

3- کنترل و سفارشی کردن قهوه

فرنچ پرس و ایروپرس، هر دو روش‌های محبوبی برای تهیه قهوه هستند. اما هر کدام با توجه به ویژگی‌ها، قابلیت‌های مختلفی را ارائه می‌دهند.

کنترل فشار: در ایروپرس، با استفاده از اهرم دستی، فشار استخراج قهوه و عصاره‌گیری قابل کنترل است، که این مورد در فرنچ پرس وجود ندارد و پیستون فرنچ پرس صرفا برای جلوگیری از ورودی دانه‌های قهوه به فنجان است.

کنترل زمان: مدت زمانی که قهوه در تماس با آب است و همچنین زمان فشار دادن پیستون در ایروپرس را می‌شود کنترل کرد.

آسیاب قهوه : برای فرنچ پرس، نیاز به آسیاب درشت‌تری دارید تا جلوی رفتن دانه‌های ریز قهوه به فنجان را بگیرید. اما ایروپرس از نظر اندازه آسیاب، کمی بیشتر انعطاف‌پذیر است. آسیاب متوسط تا درشت مناسب است.

یک پیشنهاد خواندنی: راهنمای انتخاب و خرید فرنچ‌پرس + معرفی چند برند معتبر

4- تفاوت پروفایل طعمی قهوه‌دم‌شده با این دو قهوه‌ساز

ایروپرس و فرنچ پرس، به دلیل تفاوت در مکانیزم‌ها و زمان‌های دم‌کردن قهوه، پروفایل‌های طعمی متفاوتی را ارائه می‌دهند:

فرنچ پرس (French Press):

 • بدنه ژله‌ای: فرنچ پرس، به دلیل استفاده از فیلتر فلزی، قهوه‌ای با بدنه ژله‌ای و غلیظ‌تر ایجاد می‌کند.
 • روغن‌ها و چربی‌ها: فیلتر فلزی به روغن‌ها و چربی‌های طبیعی قهوه اجازه می‌دهد که به عصاره منتقل شوند که باعث طعمی غنی و کامل‌تر می‌شود.
 • ذرات ریز: در نوشیدنی نهایی، ممکن است ذرات ریز قهوه وجود داشته باشد که برخی از افراد آن را دوست دارند، در حالی که برخی دیگر از آن خوششان نمی‌آید.

ایروپرس (AeroPress):

 • بدنه صاف: استفاده از فشار هوا و فیلتر کاغذی در ایروپرس، قهوه‌ای با بدنه بسیار صاف‌تر با ذرات معلق بسیار کمی تولید می‌کند.
 • طعم‌های مشخص: ایروپرس معمولاً طعم‌های ویژه و مشخص‌تری را از دانه‌های قهوه استخراج می‌کند و نوشیدنی با طعم‌های برجسته‌تر و وضوح بیشتری حس می‌شود.
 • کمترین تلخی: به دلیل زمان دم‌کردن کوتاه‌تر، احتمال استخراج بیترنس‌ها یا همان تلخی ناخواسته از قهوه کاهش می‌یابد.

در نهایت، هر دو روش تهیه قهوه پروفایل‌های طعمی متمایزی ارائه می‌دهند. ایروپرس به دلیل سرعت، نظافت بهتر و قابلیت ارائه طعم‌های مشخص و همچنین نوع فشار و فیلتر کاغذی، در بین برخی از علاقه‌مندان به قهوه محبوب‌تر است، در حالی که فرنچ پرس به دلیل طعم پررنگ‌تر و ژله‌ای قهوه، همچنان طرفداران زیادی دارد.

تفاوت طعم قهوه در ایروپرس و فرنچ پرس

قهوه دمی ایروپرس تلخی کمتری نسبت به قهوه فرنچ پرس دارد

یک پیشنهاد خواندنی: تفاوت قهوه فرنچ‌پرس با قهوه دریپ کافی چیست؟

5- قابلیت حمل و سهولت استفاده

ایروپرس و فرنچ پرس هر دو ابزارهایی هستند که به راحتی در خانه قابل استفاده هستند، اما هر کدام ویژگی‌ها و مزیت‌های خاص خود را در موارد جابجایی و استفاده دارند:

ایروپرس (AeroPress):

 • قابلیت حمل: ایروپرس به خاطر اندازه کوچک و وزن سبک برای سفرهای کوتاه یا حتی مسافرت‌های طولانی بسیار مناسب است. بعضی از مدل‌ها به صورت خاص برای مسافرت طراحی شده‌اند.
 • سهولت استفاده: استفاده از ایروپرس ساده و سریع است. با یک فیلتر کاغذی و چند گام ساده، می‌شود به راحتی قهوه تهیه کرد. همچنین تمیز کردن آن نیز آسان است.

فرنچ پرس (French Press):

 • قابلیت حمل: فرنچ پرس، به ویژه مدل‌های بزرگتر، ممکن است کمی حجیم‌تر و سنگین‌تر از ایروپرس باشد. از طرفی، مدل‌های کوچک‌تر و سبک‌تر نیز وجود دارد که برای مسافرت مناسب‌تر هستند. اما لازم به ذکر است که بسیاری از فرنچ پرس‌ها از شیشه ساخته شده‌اند و ممکن است در حمل و نقل شکسته شوند.
 • سهولت استفاده: فرنچ پرس نیز فرآیندی ساده برای تهیه قهوه دارد. اما تمیز کردن فرنچ پرس، ممکن است نسبت به ایروپرس کمی وقت‌گیر باشد، به ویژه در حذف ذرات قهوه از زیر فیلتر.
قابلیت حمل ایروپرس از فرنچ پرس راحت تر است

سهولت حمل قهوه‌ساز ایروپرس از فرنچ‌پرس بیشتر است

یک پیشنهاد خواندنی: راهنمای انتخاب سرور قهوه با معرفی 5 برند برتر

6- متریال و مواد سازنده این دو قهوه‌ساز متفاوت است

ایروپرس (AeroPress):

 • متریال: بیشتر ایروپرس‌ها از پلاستیک BPA-free ساخته شده‌اند. این پلاستیک مقاوم در برابر حرارت و از نظر سلامت ایمن است.
 • اندازه: ایروپرس دارای اندازه نسبتاً کوچکی است، که برای تهیه یک یا دو فنجان قهوه مناسب است. همچنین به دلیل اندازه‌ مناسب، قابل جابجایی است.
 • فیلتر: برای ایروپرس، از فیلتر‌های کاغذی یکبار مصرف استفاده می‌شود، اگرچه فیلتر‌های قابل شست‌و‌شو از جنس فلز نیز برای آن وجود دارد.

فرنچ پرس (French Press):

 • متریال: بسیاری از فرنچ پرس‌ها دارای بدنه شیشه‌ای هستند که داخل یک نگهدارنده دسته‌دارِ پلاستیکی یا فلزی قرار می‌گیرد. قسمت فشاری فرنچ پرس که پیستون نام دارد، معمولاً از فلز ساخته می‌شود.
 • اندازه: فرنچ پرس در اندازه‌های متفاوتی موجود است، از مدل‌های کوچک که برای یک فنجان قهوه مناسب است تا مدل‌های بزرگ که چندین فنجان قهوه را به طور همزمان تهیه می‌کند.
 • فیلتر: فیلترفرنچ پرس، درواقع همان قسمت انتهایی پیستون است که از چند قطعه فلزی تشکیل شده و روی هم سوار شده‌اند. همچنین قابل شست‌و‌شو نیز هستند.

جدول مقایسه فرنچ‌پرس و ایروپرس در یک نگاه

آیروپرس فرنچ پرس
زمان دم‌آوری کوتاه‌تر طولانی‌تر
ظرفیت کمتر از 177 تا 236 میلی‌لیتر بیشتر از 828 تا 1035 میلی‌لیتر
فیلتر مش استیل ضدزنگ کاغذی
طعم قهوه بدون ته‌نشیدن شدن، سبک‌تر و روان‌تر به خاطر وجود روغن و ته‌نشین شدن بسیار قوی و سنگین است
دوام و قابلیت جابجایی از پلاستیک ساخته شده است، بسیار بادوام است و حمل‌و‌نقل آن ساده است. از شیشه ساخته شده است و امکان شکسته شدن وجود دارد و حمل‌و‌نقل آن کمی سخت است.
چندکاره بودن روش های دستی زیادی برای دم‌آوری قهوه داغ دارد، اما گزینه های زیادی برای دم‌آوری سرد ندارد. یک روش دم‌آوری قهوه داغ دارد، اما به روش های مختلف می‌توان کلدبرو تهیه کرد.
تمیزکاری تمیزکاری آن ساده است تمیزکاری آن دشوار است

و در پایان

از ایروپرس گرفته تا فرنچ پرس، هر دو از ابزارهایی هستند که علاقه‌مندان به قهوه برای تهیه یک نوشیدنی خوب استفاده می‌کنند. اگرچه هر دو قهوه‌ساز به نحوی برای تهیه قهوه دمی هستند ولی؛ تفاوت‌هایی مثل، مواد سازنده و مکانیزم کاری آن‌ها نتایج مختلفی در مزه و بافت نوشیدنی به ارمغان می‌آورد. ایروپرس، با ساختار پلاستیکی خود، قهوه‌ای با بدنه صاف‌تر و طعم‌های خاص‌تر ارائه می‌دهد و به دلیل اندازه کوچک و قابلیت حمل آسان، یک گزینه عالی برای مسافرت‌هاست.

فرنچ پرس، با بدنه شیشه‌ای و فیلتر فلزی قابل شست‌و‌شو است، قهوه‌ای با بدنه ژله‌ای و طعم غنی‌تر و کامل ارائه می‌کند. برای کسانی که دوست دارند چند فنجان قهوه همزمان تهیه کنند؛ گزینه مناسبی است. هر دو ابزار، به نوعی تجربه‌ی متفاوتی از قهوه‌دمی را ایجاد می‌کنند و انتخاب بین آن‌ها به سلیقه، نیاز و شرایط استفاده هر فرد بستگی دارد.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

تهیه قهوه‌ با ایروپرس بهتر است یا با فرنچ‌پرس؟

به طور قطعی نمی‌توان نظر داد که کدام عصاره ‌گیری بهتر است. این موضوع به ذائقه شخص بستگی دارد و بهتر است طبق تجربه انتخاب شود.

2

آیا فیلتر کاغذی ایروپرس تأثیری در طعم قهوه دارد؟

بله، فیلتر کاغذی ذرات ریز و روغن‌های موجود در برخی از دانه‌های قهوه را جدا می‌کند. همچنین موجب می‌شود قهوه شفاف‌تر باشد.

3

فیلتر فلزی فرنچ پرس را چطور تمیز کنیم؟

کافیست فیلتر را زیر آب جاری شسته و با یک برس نرم ذرات قهوه گیر کرده را جدا کنید. بهتر است هر چند وقت یکبار، قطعات فلزی فیتر را باز کنید و کاملا بشویید تا رسوب‌ها پاک شوند.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تفاوت قهوه ایروپرس و فرنچ‌پرس چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.