راهنمای خرید و انتخاب قهوه‌ساز فرنچ‌پرس

دسته بندی ها : لوازم و تجهیزات قهوه

به دلیل سادگی این قهوه‌ساز و روش دم‌آوری آن احتمالا تصور می‌کنید که خریدش هم باید آسان باشد، اما بهتر است هنگام خرید دستگاه فرنچ‌پرس به نکات مهمی ‌دقت کنید. از آن‌جایی که گزینه‌های زیادی برای خرید فرنچ‌پرس وجود دارد و ممکن است هنگام خرید کمی ‌سردرگم شوید، پس بهتر است کمی ‌در این مورد تحقیق کنید تا بدانید هنگام خرید باید چه نکاتی را مدنظر داشته باشید. در این مقاله، شش نکته مهم که باید هنگام خرید فرنچ‌پرس در نظر داشته باشیم را با هم مرور می‌کنیم تا بتوانید یک قهوه‌ساز مناسب را انتخاب و خریداری کنید.

راهنمای خرید قهوه‌ساز فرنچ‌پرس

فرنچ پرس یک ابزار دم‌آوری قهوه است و از روش دم کردن و فشار دادن برای استخراج قهوه استفاده می‌کند. قهوه‌ساز فرنچ‌پرس از یک ظرف استیل یا شیشه‌ای، فیلتر فلزی یا پلاستیکی، پیستون با پایه محکم و دسته روی قهوه‌ساز تشکیل شده است. با استفاده از این قهوه‌ساز در خانه، محل کار، طبیعت و مکان‌هایی که به برق و تجهیزات خاص دسترسی ندارید می‌توان قهوه درست کرد. شاید به دلیل ساده بودن ساختار فرنچ‌پرس فکر کنید که خرید آن خیلی هم نباید دشوار باشد. اما هنگام خرید قهوه‌ساز فرنچ‌پرس بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

جنس قهوه‌ساز فرنچ‌پرس:

قهوه‌سازهای فرنچ‌پرس عمدتا در سه جنس شیشه‌ای، استیل و سرامیکی به بازار معرفی می‌شوند. البته از آن‌جایی که بیشتر فرنچ‌پرسِ شیشه‌ای در بازار وجود دارد، شاید با جنس استیل و سرامیکی آن خیلی آشنا نباشید.

فرنچ پرس شیشه‌ای باید از جنس شیشه ضخیم بوروسیلکات ساخته شده باشد تا بتواند گرما را برای مدت طولانی‌تری در خود نگه دارد. این دستگاه معمولا با یک محفظه فلزی پوشانده می‌شود تا مانع شکستن ظرف شیشه‌ای شود. البته دقت کنید که فرنچ پرس شیشه‌ای ظرفیت حرارتی کمتری دارند و احتمالا زودتر خنک می‌شوند.

قهوه‌ساز‌های فرنچ پرسِ استیل ضد زنگ هم بسیار محبوب هستند. این قهوه‌سازها ظاهر زیبا و شیکی دارند و عمدتا بدنه، فیلتر و پیستون آن از جنس استیل ساخته شده‌اند. این دستگاه‌ها عمدتا در برابر زنگ زدگی، خراش و خوردگی مقاوم هستند و به علت ضد زنگ بودن جنس آن، ماندگاری بالاتری دارند.

هنگام خرید دقت کنید که استیل آن دوجداره و عایق‌دار باشد. اگر از جنس استیل عایق دار دوجداره خرید می‌کنید، قهوه طعم بهتری می‌گیرد و برای مدت طولانی‌تری گرم باقی می‌ماند. از آن‌جایی که امکان شکستگی و خراش در این جنس کم‌تر است، احتمالا گزینه مناسبی برای استفاده در سفر و طبیعت باشد.

دستگاه‌های قهوه‌ساز سرامیکی به دلیل قیمت بالاتر و طراحی شیک خیلی متداول نیستند. جنس سرامیکی فرنچ‌پرس یک مزیت خیلی مهم نسبت به سایر انواع دارد و آن هم این است که به دلیل استفاده از سرامیک طعم و عطر قهوه‌های دم شده قبلی در دستگاه باقی نمی‌ماند و حتی به اسید نوشیدنی واکنش نشان نمی‌دهد. علاوه‌بر این، جنس سرامیکی این ابزار دیرتر از نوع شیشه‌ای آن گرمای خود را از دست می‌دهد.

سایز دستگاه فرنچ‌پرس:

دستگاه‌های فرنچ پرس در ظرفیت‌های متنوعی تولید می‌شود و استفاده از هر سایز برای موارد مختلفی به کار می‌رود.عمدتا فرنچ پرس در شش سایز از 236 تا 1479 میلی‌لیتر تولید و عرضه می‌شود. قهوه‌ساز‌های 236 میلی‌لیتری ‌معمولا برای دم کردن یک فنجان قهوه، و قهوه سازهای بزرگ برای دم کردن هشت فنجان قهوه استفاده می‌شود. بنابراین، هنگام خرید فرنچ پرس باید در نظر بگیرید که برای چه تعدادی از افراد و به چه منظور می‌خواهید این قهوه ساز را خریداری کنید. جدول زیر ظرفیت‌های مختلف قهوه ساز فرنچ پرس و تعداد فنجان‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن دم کنید را مشخص می‌کند:

ظرفیت فرنچ‌پرس تعداد فنجان‌ها
236 میلی‌لیتر 1 فنجان
355 میلی‌لیتر 1 تا 2 فنجان
503 میلی‌لیتر 2 تا 3 فنجان
798.4 میلی‌لیتر 3 تا 4 فنجان
1005 میلی‌لیتر 4 تا 5 فنجان
1479 میلی‌لیتر 8 تا 6 فنجان

درب پوششی فرنچ‌پرس:

حتما قبل از خرید دستگاه فرنچ پرس درب آن را چک کنید که برای ظرف آن بزرگ و یا کوچک نباشد. درب ظرف فرنچ‌پرس باید به طور کامل قسمت بالایی آن را بپوشاند تا حرارت نتواند از فضاهای باز آن به راحتی عبور کند. درب پوششی این دستگاه معمولا از جنس استیل ضد زنگ یا شیشه است تا بتواند حرارت را به خوبی نگه دارد. این درب‌ها معمولا یک حلقه لاستیکی یا سیلیکونی دارند که در قسمت بالای بدنه دستگاه قرار می‌گیرند.

بهترین حالت این است که در قسمت پایینی آن یک هوابند داشته باشد تا از نشت مایع هنگام ریختن قهوه درون فنجان جلوگیری کند و همچنین حرارت را درون ظرف نگه دارد. ضمن اینکه درب قهوه باید به خوبی قسمت بالایی ظرف را بپوشاند، باید به راحتی هم از دستگاه جدا و دوباره جایگذاری شود تا در تمیزکاری و شست‌و‌شوی آن دچار مشکل نشویم.

یک پیشنهاد خواندنی: تفاوت قهوه فرنچ‌پرس با قهوه دریپ کافی چیست؟

فیلترهای دستگاه قهوه‌ساز فرنچ‌پرس:

روش دم‌آوری فرنچ‌پرس باعث شده است که برای استفاده از این ابزار دم‌آوری نیازی به فیلترهای کاغذی نباشد. بنابراین باید مجموعه فیلترهای استفاده شده در این دستگاه از جنس صافی‌های فلزی یا پلاستیکی باشند.

عموما استفاده از فیلترهای فلزی روغن و طعم اصلی قهوه را فیلتر نمی‌کند، در نتیجه، قهوه شما طعم قوی خواهد داشت. فیلترها از استیل ضد زنگ ساخته می‌شود و شبکه‌های کوچکی دارد که به جدا کردن قهوه از آب کمک می‌کند. در مقابل، فیلترهای پلاستیکی از یک لایه پلاستیک با بافت مناسبی ساخته می‌شود و قابل استفاده مکرر و شست‌و‌شو هستند. البته امکان تعویض آن با فیلترهای کاغذی وجود دارد، اما اگر می‌خواهید روغن و طعم اصلی قهوه را در فنجان‌تان حفظ کنید از همان فیلترهای فلزی استفاده کنید.

قیمت قهوه‌ساز فرنچ‌پرس:

وقتی که جنس دستگاه، فیلتر، درب پوششی و سایز فرنچ‌پرس را انتخاب کردید حالا باید به قیمت آن هم توجه کنید. دقت کنید که وابسته به جنس و ظرفیت قهوه‌ساز، قیمت دستگاه متفاوت است. به طور کل، قهوه‌سازهای سرامیکی گران‌ترین گزینه و قهوه سازهای شیشه‌ای فرنچ‌پرس ارزان‌ترین گزینه هستند. متغیرهای دیگری مانند (سایز فرنچ‌پرس، کیفیت ابزار، برند و…) بر قیمت تاثیرگذار است.

برند دستگاه فرنچ‌پرس:

اگر می‌خواهید برای خرید این ابزار قیمت پایینی پرداخت کنید، احتمالا باید از یک برند غیر معروف خریداری کنید. چون به دلیل ساختار ساده و عملکرد آسان این دستگاه، شرکت‌های تولیدی زیادی اقدام به ساخت و عرضه فرنچ‌پرس کرده‌اند. شرکت‌های تولیدی زیادی دستگاه‌های فرنچ‌پرس را تولید کرده‌اند، بنابراین، شما باید با توجه به بودجه، کیفیت مورد نظر، نوع جنس از یکی از برندهای موجود در بازار خرید کنید.

برندهای قهوه ساز فرنچ پرس را نمی‌شناسید؟

برای اینکه هنگام خرید فرنچ‌پرس دچار سردرگمی ‌نشوید و اطلاعات کافی داشته باشید، برندهای معروف دستگاه‌های فرنچ‌پرس را در ادامه معرفی کرده‌ایم:

10 برند برتر قهوه‌ساز فرنچ‌پرس

چند نمونه از محبوب‌ترین برندهای دستگاه فرنچ‌پرس عبارتند از:

فرنچ‌پرس هاریو: این شرکت (Hario) در زمینه تولید ابزار دم‌آوری قهوه فعالیت می‌کند و دستگاه‌های فرنچ‌پرس با کیفیت بالا طراحی و تولید می‌کند.

فرنچ‌پرس بودوم: بودوم (Bodum) به صورت خاص در زمینه طراحی و تولید فرنچ‌پرس فعال هستند و محصولات‌شان را در کیفیت و طرح‌های متنوعی ارائه می‌کنند. این شرکت فرنچ پرس شیشه‌ای با کیفیت مناسبی را تولید می‌کند.

فرنچ‌پرس اسپرو: دستگاه‌های فرنچ پرس اسپرو (Espro) با تمرکز بر بهبود فناوری استخراج و طعم قهوه در تلاش هستند که تجربه بهتری از دم‌آوری قهوه با فرنچ‌پرس خلق کنند. اسپرو عمدتا قهوه‌سازهای شیشه‌ای و استیل خوبی را تولید می‌کند اما قیمت بالایی دارند.

برندهای ذکر شده در بالا از جمله معروف‌ترین برندهای بازار هستند، اما برندهای دیگری هستند که محبوبیت کمتری دارند، اما در بازار به اندازه کافی شناخته شده هستند:

فرنچ‌پرس استنلی: این برند (Stanley) در زمینه تولید لوازم خارج از منزل فعالیت می‌کند و دستگاه‌های فرنچ پرس با کیفیتی تولید می‌کنند.

فرنچ‌پرس گروش: این شرکت (Grosche) در زمینه قهوه سازی فعالیت می‌کنند و دستگاه‌های فرنچ پرس با طراحی شیک می‌سازند.

فرنچ‌پرس سکورا: دستگاه‌های سکورا (Secura) کیفیت و قیمت مناسبی دارند و عملکرد و قابلیت استفاده آسانی را ارائه می‌دهند. شرکت سکورا در زمینه تولید فرنچ‌پرس استیل محبوبیت بیشتری دارد و قیمت مناسبی هم دارند.

فرنچ‌پرس کرووسِت: این شرکت (Le Creuset) در زمینه تولید ظروف آشپرخانه فعالیت می‌کند و طراحی زیبا و عملکرد مناسبی دارند. قهوه‌سازهای سرامیکی لوکروست بهترین بسیار محبوب هستند و ضمن زیبایی و ظاهر جذاب، ساختار قوی و عالی دارند.

Frieling and Mueller و Café de Chateau از دیگر برندهای قهوه‌ساز فرنچ‌پرس هستند که می‌توان آن‌ها را توصیه کرد.

یک پیشنهاد خواندنی: تفاوت ایروپرس و فرنچ‌پرس چیست؟

و اما در آخر

با وجود اینکه ابزار دم‌آوری فرنچ‌پرس ساده به نظر می‌رسد اما باید حتما هنگام خرید آن به نکات مهمی ‌توجه کنید تا از خریدتان پشیمان نشوید. جنس فرنچ‌پرس، سایز و ظرفیت، درب پوششی، فیلترهای دستگاه، قیمت و برند از جمله عواملی هستند که باید هنگام خرید فرنچ‌پرس در نظر بگیرید. در بازار برندهای متنوعی از فرنچ‌پرس وجود دارند. شرکت‌های تولید ابزار قهوه یا حتی ابزار آشپزخانه دستگاه فرنچ‌پرس را تولید می‌کنند، بنابراین برای یک خرید خوب باید بدانید کدام برندها در این زمینه بهتر عمل کرده‌اند.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

آیا فرنچ‌‎پرس ارزش خرید دارد؟

ابزار فرنچ‌پرس به دلیل سادگی استفاده، قابل حمل بودن، کنترل مناسب بر میزان دقیق قهوه مورد استفاده، صرفه‌جویی در هزینه به عنوان یک ابزار ساده اما کارآمد تهیه قهوه ارزش خرید دارد.

2

آیا باید فیلتر فرنچ‌پرس را جداگانه خریداری کنیم؟

ابزار فرنچ‌پرس به صورت پکیج کامل همراه با فیلتر ارائه می‌شود، اما اگر می‌خواهید از فیلترهای کاغذی و یا فیلتر خاصی استفاده کنید، می‌توانید از فروشگاه‌های عرضه کننده تجهیزات قهوه، فیلتر مورد نظر که قابل استفاده برای فرنچ پرس باشد را خریداری کنید.

3

بهترین برند فرنچ‌پرس چیست؟

برندهای متنوعی از فرنچ‌پرس در بازار وجود دارد و با توجه به سلیقه شخصی و نیازهای خاص شما بهتر است یک برند را انتخاب کنید. البته دقت کنید که بعضی برندها در زمینه تهیه یک نوع خاص فرنچ پرس با مشخصات متمایز، معروف‌تر هستد.

4

دستگاه فرنچ‌پرس از چه جهاتی بهتر از دستگاه‌های قهوه‌ساز است؟

با استفاده از دستگاه فرنچ پرس کنترل بیشتری بر فرآیند تهیه قهوه خواهید داشت، قهوه شما طعم و عطر تازه‌تری دارد، امکان حمل‌و‌نقل آسان آن حتی برای استفاده در کمپینگ وجود دارد و بدون نیاز به برق و قطعات جانبی می‌توان یک قهوه خوب درست کرد.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “راهنمای خرید و انتخاب قهوه‌ساز فرنچ‌پرس”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.