تفاوت قهوه فرنچ‌پرس و قهوه‌ساز قطره‌ای

دسته بندی ها : دانشنامه
تفاوت قهوه فرنچ‌پرس و قهوه‌ساز قطره‌ای چیست؟

معمولا بحث‌های زیادی در مورد تفاوت طعم انواع قهوه می‌شود و مقایسه انواع قهوه یکی از داغ‌ترین موضوعات مورد بحث در دنیای پیچیده این نوشیدنی است. همه می‌دانیم که استفاده از ابزارهای متفاوت قطعا بر روی کیفیت و طعم قهوه نهایی تاثیر می‌گذارد. این دفعه درباره قهوه فرنچ پرس و قهوه‌ساز قطره‌ای و تفاوت آن‌ها با هم صحبت می‌کنیم تا به شما در تصمیم‌گیری برای انتخاب یکی از این دو قهوه کمک کنیم. برای شناخت تفاوت‌های این دو بهتر است که اول با نحوه کارکرد و مشخصات ابزارهای آن‌ها آشنا شویم و سپس در مورد تفاوت‌های کلی طعم و کیفیت قهوه نهایی با هم صحبت می‌کنیم.

فرنچ پرس چیست؟

فرنچ پرس یکی از ابزارهای قهوه‌ساز است که یک بار می‌خرید و احتمالا تا سال‌های زیادی از آن استفاده می‌کنید. این قهوه‌ساز در واقع یک ظرف شیشه یا استیل است که فیلتر فلزی یا پلاستیکی، پیستون با پایه محکم و دسته بر روی قهوه‌ساز دارد. این قهوه‌ساز با یک طراحی ساده یکی از ابزارهای مناسب برای استفاده در محیط‌های کار یا طبیعت است. فرنچ پرس احتمالا یکی از بهترین قهوه‌ساز‌ها برای کسانی است که دنبال ابزارهای دستی بدون دردسر هستند. در مقاله “شش نکته مهم هنگام خرید قهوه‌ساز فرنچ پرس” راهنمای مناسبی برای انتخاب و خرید فرنچ پرس است که توصیه می‌شود قبل از تصمیم‌گیری نهایی حتما آن را بخوانید.

قهوه فرنچ‌پرس و قهوه‌ فیلتری چکه ای چه فرقی با یکدیگر دارند؟

روش دم‌آوری قهوه با فرنچ‌پرس، غوطه‌وری و خیساندن است.

قهوه‌سازهای قطره‌ای

قهوه‌سازهای قطره‌ای مانند کمکس، وی 60، دستگاه‌های اتوماتیک دریپ کافی و ایروپرس می‌شود. این قهوه‌سازهای قطره‌ای را عمدتا می‌توان در خانه‌ها یا در محل کار پیدا کرد. برخلاف فرنچ پرس، دستگاه‌های اتوماتیک قطره‌ای برای درست کردن قهوه به برق نیاز دارند و نمی‌توان آن را در بیرون از خانه و به سادگی استفاده کرد. مثل چای ساز‌های خانگی، با استفاده از این دستگاه‌های اتوماتیک چکه‌ای می‌توانید در هر لحظه‌ای که اراده کردید، یک قهوه گرم و عالی بنوشید. امکانات این قهوه‌ساز‌ها در طول زمان دچار تحولاتی شده است، اما اصول پایه‌ای و روش کارکرد آن یکسان باقی مانده است. برای دم‌آوری قهوه با استفاده از این قهوه‌سازهای قطره‌ای، تنها کافی است که آب داغ را روی فیلتری که در زیر آن پودر قهوه وجود دارد بریزید و با فشار دادن یک دکمه منتظر باشید که قهوه و روغن آن استخراج شود. البته برای استفاده از ابزارهای دستی قهوه‌ساز قطره‌ای مثل وی 60 و کمکس نیازی به اتصال برق نیست، اما کمی مهارت بیشتر را برای تهیه قهوه عالی می‌طلبد.

تفاوت قهوه فیلتری و قهوه فرنچ پرس چیست

قهوه فیلتری دریپ کافی با متد پوراور تهیه می‌شود.

یک پیشنهاد خواندنی: دریپ کافی یا قهوه دمی چکه‌ای چیست؟

تفاوت‌ها و شباهت‌های قهوه فرنچ‌پرس و قهوه‌ساز قطره‌ای

مهم‌ترین شباهت این دو دستگاه در این است که هر دو از روش غوطه‌وری قهوه در آب برای دم‌آوری استفاده می‌کند. علاوه‌بر این، با توجه به سایز قهوه‌ساز از هر دو ابزار برای درست کردن یک یا چند فنجان قهوه می‌توان استفاده کرد. هنگام استفاده از دو ابزار، کاربر با تنظیم نسبت آب-به-قهوه، طعم نوشیدنی خود را تغییر دهد، در صورتی که در حالت استاندارد هر دو فنجان قهوه خوش طعمی ‌درست می‌کنند.

از طرفی دیگر، در بررسی تفاوت‌های این دو قهوه‌ساز باید به روش استخراج قهوه دقت کنید. در روش دستگاه قطره‌ای، آب داغ از طریق دانه‌های قهوه در فیلتر عبور می‌کند و سپس قهوه دم‌آوری شده در فنجان آماده می‌شود. اما در روش دم‌آوری قهوه با فرنچ پرس، دانه‌های قهوه در آب داغ و برای چند دقیقه خیسانده می‌شود و سپس با پایین کشاندن پیستون به پایین، دانه‌های قهوه در انتهای ظرف حبس می‌شوند. با استفاده از فرنچ پرس قهوه فول بادی و قوی‌تری نسبت به روش قهوه‌ساز قطره‌ای به دست می‌آید.

مقایسه فرنچ‌پرس و قهوه‌ساز قطره‌ای

مزایا و معایب کلی از این دو قهوه‌ساز در جدول زیر قابل ارزیابی است:

  فرنچ پرس قهوه‌ساز قطره‌ای
میزان کنترل بر متغیرهای دم آوری یکی از مزایای استفاده از فرنچ پرس این است که کاربر امکان تنظیم دمای آب، نسبت آب-به-قهوه و زمان غوطه‌ور سازی قهوه را دارد. در قهوه‌سازهای چکه‌ای شما فقط باید میزان مشخصی آب و قهوه را به دستگاه اضافه کنید و اجازه دهید که دستگاه کار کند.
راحتی و اتوماتیک بودن بر روی میزان تلخی و قوی بودن قهوه کنترل دارید. با استفاده از فرنچ پرس باید به صورت دستی قهوه تهیه کنید و احتمالا قهوه شما خیلی زود سرد می‌شود. دستگاه قهوه‌ساز قطره‌ای راحت و اتوماتیک است و به دلیل داشتن امکاناتی مثل تایمر و امکان گرم نگه‌داشتن قهوه بسیار محبوب است. اکثر مواقع؛ فقط باید به تنظیمات قبلی دستگاه تکیه کنید
قیمت و مقرون به صرفه بودن از نظر قیمتی بسیار به‌صرفه است. این دستگاه‌ها در سایزها و بازه‌های قیمتی متفاوتی در بازار پیدا می‌شود.
ظرفیت و حجم دستگاه با استفاده از فرنچ پرس فقط چند فنجان قهوه می‌توان درست کرد. این دستگاه‌ها در سایزهای متنوع در بازار پیدا می‌شود و حتی برای استفاده برای مهمانی‌ها هم مناسب است.
روش تمیزکاری فقط لازم است ظرف آن را با آب بشویید. باید اجزای آن را از هم جدا کنید و بخش‌هایی که قابل جدا شدن هستند را تمیز کنید.
میزان کنترل کاربر کمی نیاز به استفاده از دست دارد. کل روند استفاده از آن اتوماتیک است

فرنچ‌پرس بهتر است یا قهوه‌ساز قطره‌ای؟

قهوه فرنچ پرس از نظر طعم قوی‌تر و بولدتر از قهوه قطره‌ای است، چون دانه‌های قهوه به طور مستقیم با آب داغ در تماس قرار می‌گیرد و سیستم پیستون روغن و ذراتی که در طعم و عطر قهوه تاثیر دارند را نگه می‌دارد. علاوه‌بر این، هنگام استفاده از فرنچ پرس، کاربر کنترل بیشتری روی دمای آب و زمان غوطه‌ور بودن قهوه دارد که این موارد در طعم نهایی نوشیدنی بسیار تاثیرگذار است.

البته اگر یک قهوه با میزان کافئین بالاتر می‌خواهید، بهتر است که حتما فرنچ پرس را امتحان کنید چون در روش قطره‌ای قهوه کمتری در ازای آب بیشتری استفاده می‌شود و دانه‌های قهوه مدت کمتری در آب خیسانده می‌شوند.

مزایا و معایب کلی استفاده از این دو قهوه‌ساز را در جدول زیر بررسی کنید:

فرنچ پرس قهوه‌ساز قطره‌ای
کیفیت طعم قهوه فرنچ پرس قوی‌تر است و دارای طعم‌های ثانویه است.

به دلیل این که از فیلترهای کاغذی استفاده نمی‌کند، امکان عبور روغن‌های آروماتیک را فراهم می‌کند. در نتیجه طعم پیچیده‌تری نسبت به روش قطره‌ای دارد.

به دستگاه دم‌آوری بستگی دارد. قهوه‌ساز قطره‌ای طعم ملایم‌تری دارد و برای کسانی که قهوه قوی دوست دارند مناسب نیست.
کافئین 80 تا 100 میلی گرم در هر فنجان 60 تا 100 میلی گرم در هر فنجان
زمان دم آوری 8 تا 10 دقیقه 5 ال 10 دقیقه

کلام آخر

انتخاب قهوه فرنچ پرس یا قهوه فیلتری تا حد زیادی به سلیقه شخصی و انتظار شما از قهوه بستگی دارد. تصور کنید که طرفدار قهوه قوی و فول بادی هستید ولی در کافه یک نوع قهوه قطره‌ای را سفارش داده‌اید، در چنین شرایطی مطمئن هستیم که از نوشیدنی خود لذت کافی نخواهید برد. شناخت تفاوت طعم قهوه فرنچ پرس و قهوه قطره‌ای در انتخاب نوع قهوه‌ای که می‌خواهید بنوشید اهمیت دارد. در این مطلب، تفاوت این قهوه‌ساز‌ها و کیفیت و طعم قهوه آن‌ها به بحث گذاشته شده است.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

آیا قهوه فرنچ‌پرس را می‌توان برای مدت طولانی گرم نگه داشت؟

خیر ممکن نیست. نهایتا 20 دقیقه گرم میماند، البته میتوان با استفاده از پوشش‌های عایق حرارتی این زمان را افزایش داد.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تفاوت قهوه فرنچ‌پرس و قهوه‌ساز قطره‌ای”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.