چند بار پیش‌آمده که حس کنید زمان آن رسیده تا قهوه‌سازهای برقی و مدرن را کنار بگذاریم و به اصول دم کردن سنتی قهوه برگردیم؟ بیاید با هم صادق باشیم و بپذیریم که این روزها هنر اصیل تهیه قهوه بین بوق‌های دستگاه‌ها، کلیدهای دیجیتال، قهوه‌های فوری و مواردی ازاین‌دست گم‌شده است. درحالی‌که می‌توان بازهم به ابزاری همچون کمکس برگشت و کار را دست صبر و هنر سپرد تا بهترین طعم را چشید. قهوه‌ساز کمکس یکی از ساده‌ترین مسیرها را برای نوشیدن یک فنجان قهوه خوش‌طعم پیش روی شما می‌گذارد. آن‌قدر ساده که شما را از پیچیدگی قهوه‌سازهای امروزی که استفاده از هرکدامشان یک مدرک دکترا می‌خواهد، نجات می‌دهد.

کافی است یکبار از این وسیله استفاده کنید تا دوباره با طعم اصیل قهوه آشتی کرده و فرصت مزه‌مزه کردن طعمی فراموش‌شده را بازیابید. اجازه دهید قطرات آب از دانه‌های قهوه و فیلتر عبور کنند، آن‌وقت می‌دانید از چه چیزی این‌قدر با هیجان حرف می‌زنیم. در مطلب همه چیز درباره قهوه‌ساز کمکس می‌خواهیم تاریخچه آن را بهتر بشناسیم و ببینیم انتهای این مقاله باز به شیوه‌های سنتی دم‌آوری قهوه برمی‌گردیم یا نه.

داستان قهوه‌ساز کمکس چیست؟

قدم اول هر چیز آشنایی با داستان و تاریخچه آن است. کمکس یک دم‌افزار حرفه‌ای و معروف است که شرکت تولید کننده‌ای با همین نام این دم‌افزار را تولید می‌کند. کمکس از اوایل دهه ۱۹۴۰ وارد دنیای قهوه و محبوب قهوه بازها شد. این وسیله کاربردی ایده مخترع آلمانی Peter Schlumbohm بود. طراحی Chemex از زمان اختراع تا کنون بی‌هیچ تغییری به مسیر خود ادامه داده است. هنوز آن را با طناب چرمی و دسته چوبی مخصوصش تولید می‌کنند.

این دستگاه شامل یک فلاسک شیشه‌ای با گردنه مخروطی است که فیلترهای اختصاصی کاغذی دارد که بخش زیادی از روغن قهوه را جذب می‌کند و باعث می‌شود که قهوه با طعم بهتری نسبت به سایر دم‌افزارها سرو شود. این دستگاه دارای کمربند چوبی است که قابلیت برداشتن و ریختن محتویات داخل فلاسک را بدون این که دست را بسوزاند، فراهم می‌کند. این دستگاه‌ها در سه سایز شش، هشت و ده کاپ طراحی شده‌اند و هر ۵ اونس را به عنوان یک فنجان قهوه در نظر می‌گیرند.

سال‌های اخیر روش کلاسیک تهیه قهوه و طعم خاص آن با کمکس بار دیگر توجه باریستا‌ها و عاشقان قهوه را به خود جلب کرده است.

بیاید یک حقیقتی را همین ابتدا به شما بگوییم: اگر طرز تهیه قهوه با کمکس را به‌صورت صحیح ندانید، طعم خروجی این قهوه‌ساز خیلی تفاوتی با سایر دستگاه‌ها ندارد، چه‌بسا شاید اوقاتتان را کاملاً تلخ کند. پس مهم است که مانند حرفه‌ای‌ها عمل کنید.

البته اگر تازه‌کار هستید به خودتان فرصت آزمون‌وخطا بدهید تا به بهترین نتیجه برسید و آن را تکرار کنید.

تهیه قهوه با کمکس دارای متغیرهای زیادی است که می‌توانند اشتباه شوند. به‌عنوان‌مثال، شما باید فیلترهای مناسب کمکس داشته باشید، اندازه صافی آسیاب قهوه و همچنین میزانی که استفاده می‌کنید باید کاملاً استاندارد باشد تا به دردسر نیفتید. گیج‌کننده است؟ نگران نباشید. در ادامه راهنمای قدم‌به‌قدم استفاده از کمکس را به شما می‌آموزیم.

راهنمای قدم‌به‌قدم تهیه قهوه با متد Pour Over در کمکس

کمکس یک فنجان قهوه معطر، اصیل و خوشمزه تهیه می‌کند و روند دم‌آوری آهسته و دستی آن را کاملاً سرگرم‌کننده و لذت‌بخش می‌کند.

لوازم و مواد لازم:

قبل از هر چیز باید این موارد را در دسترس داشته باشید:

  1. قهوه‌ساز کمکس (قاعدتاً)
  2. فیلتر مخصوص
  3. قهوه آسیاب شده با درجه متوسط
  4. کتری آب جوش مخصوص قهوه

طرز تهیه:

در ادامه مراحل کامل تهیه قهوه را به شما آموزش می‌دهیم.

قدم اول | اندازه‌گیری و جوشاندن آب

کتری را با دوبرابر آب موردنیاز برای دم کردن قهوه به جوش بیاورید. پس از جوشاندن، اجازه دهید آب به مدت ۳۰ ثانیه بماند تا به بهترین دمای دم‌آوری در حدود ۹۲ تا ۹۶ برسد.

قدم دوم | دانه‌های قهوه را اندازه‌گیری و آسیاب کنید

در مرحله بعد، پیمانه قهوه خود را بردارید و ۵۰ تا ۶۰ گرم قهوه (یا تقریباً چهار یا پنج قاشق غذاخوری دانه درصورتی‌که پیمانه ندارید) وزن کنید. هنگامی که از حجم آن راضی شدید، آنها را آسیاب کنید تا به‌اندازه متوسط درشت (کمی بیشتر به سمت درشت)، شبیه دانه‌های نمک دریایی برسند.

قدم سوم | محفظه کمکس را گرم و آبکشی کنید

یکی از فیلترهای کاغذی کمکس که از قبل تا شده را بردارید و آن را در کمکس خود قرار دهید. مطمئن شوید کاملاً فیکس شده و بخشی از آن روی لبه‌ها قرار گرفته است.

کتری را بردارید و مقداری آب در آن بریزید؛ درست تا جایی که فیلتر کاملاً اشباع شود. این کار به گرم‌کردن کمکس و همچنین تنظیم فیلتر در محل کمک می‌کند. بعد از حدود یک دقیقه، می‌توانید آب را از ظرف خارج کرده.

قدم چهارم | حالا وقت این است دانه‌های قهوه شکوفا شوند

در مرحله بعد، قهوه آسیاب شده خود را برداشته و به‌آرامی در فیلتر کمکس بریزید، مطمئن شوید که ظرف را کمی تکان می‌دهید تا به صاف شدن بستر فیلتر کمک کند و باعث یک‌نواختی بیشتر ‌شود. کتری خود را بردارید و به‌آرامی شروع به ریختن آب در فیلتر کنید. حتماً این کار را از مرکز فیلتر شروع کنید و به‌صورت حرکتی مارپیچ ادامه دهید. مراقب باشید لبه‌های فیلتر خیس نشود.

مقدار کافی آب روی قهوه بریزید تا کاملا اشباع شود. یک قاعده کلی می‌گوید همیشه دوبرابر قهوه، آب استفاده کنید. (به‌عنوان‌مثال، ۱۰۰ گرم آب برای ۵۰ گرم قهوه). به این مرحل از دم‌آوری،‌ «شکفت» می‌گویند.

هر بار سطح قهوه پر شد دست نگه دارید تا آب رد شود و مجدد از کتری آب جوش بریزید. همچنین این باعث می‌شود که حباب‌های دی‌اکسیدکربن خارج شود.

پس از اینکه کتری کاملا خالی شد، به کمکس فرصت بدهید تا طی دو الی چهار دقیقه آب از فیلتر عبور کرده و عطر قهوه را به داخل ظرف بکشد.

قدم پنجم | وقت نوشیدن است

حالا می‌توانید با خیال آسوده فیلتر را بردارید، قهوه را در ماگ محبوبتان بریزد و به همراه شیرینی یا شکلات مورد علاقه‌تان نوش‌جان کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم تا درباره یکی از محبوب‌ترین و حرفه‌ای‌ترین روش‌های تهیه قهوه باکیفیت حرف بزنیم.

کمکس قدمی است به‌سوی یادآوری طعم اصیل قهوه است. شما هم اگر تجربه دم‌آوری قهوه با این وسیله کاربردی را دارید برای ما بنویسید.