راهنمای انتخاب کتل یا کتری قهوه دمی

دسته‌بندی‌ها: لوازم و تجهیزات قهوه

کتل یک ابزار کمکی برای تهیه قهوه در روش‌های پوراور است. اگر از ابزار پوراور مثل کمکس یا وی 60 برای تهیه قهوه استفاده می‌کنید، باید یک کتل مناسب تهیه کنید. برخی افراد فکر می‌کنند که خرید کتل قهوه کاری ندارد، اما اگر بخواهیم از دید یک باریستای حرفه‌ای به ماجرا نگاه کنیم، هنگام خرید کتری قهوه باید به نکات زیادی دقت کنیم.

خرید یک کتل قهوه مناسب اهمیت زیادی دارد، چون در این روش‌های دم‌آوری جریان آب وارد شده به دستگاه خیلی اهمیت دارد و تاثیر زیادی بر طعم قهوه می‌گذارد. بنابراین، با استفاده از یک کتل مناسب، نحوه ریختن، محل ریختن آب و سرعت آن را به خوبی می‌توانید تنظیم کنید. در این مطلب به نکاتی که هنگام خرید کتری قهوه باید توجه کنید اشاره کرده و چند مورد از بهترین برندهای کتل قهوه را معرفی می‌کنیم.

اگر می‌خواهید یک کتری قهوه مناسب خریداری کنید، باید هنگام خرید به نکات زیر توجه کنید تا در نتیجه بتوان بهترین کارآیی را از خرید خود انتظار داشت:

11 نکته‌ای که هنگام انتخاب کتل برای دم کردن قهوه باید به آن‌ها توجه کنید:

 1. کتری برقی یا روگازی
 2. ظرفیت و حجم
 3. شیر خروجی آب گرم
 4. خمیدگی شیر
 5. سطح مقطع شیر
 6. دستگیره کتل
 7. درب پوششی کتل
 8. جنس بدنه کتل
 9. دماسنج
 10. تمیزکاری آسان کتل
 11. سر‌و‌صدای کتری

در ادامه هریک را توضیح می‌دهیم.

1- کتل روگازی یا برقی

کتل قهوه هم مانند کتری‌های معمولی که برای دم کردن دمنوش‌ها و چای از آن استفاده می‌کنیم، در دو نوع روگازی و برقی به بازار عرضه شده‌اند. همانطور که از اسم آن پیداست، کتری‌های برقی برای جوشاندن آب از برق کمک می‌گیرند و استفاده از آن‌ها راحت و سریع است و کاربر کنترل بیشتری بر دمای جوش دارد، اما از طرف دیگر نسبت به کتری‌های روگازی سنگین‌تر و پرهزینه‌تر است و نیاز به تعمیر بیشتری پیدا می‌کند.

در مقابل، کتری‌های روگازی از اجزای ساده‌‌‌ای مانند پایه، دهانه، دستگیره، درب و بدنه بطری شکل تشکیل شده است. استفاده از این کتری‌ها ساده‌تر است و به دلیل وزن کمتر آن نگهداری و جابجایی آن آسان‌تر است. این کتل‌ها قیمت مناسب‌تری دارند اما امکان کنترل دمای جوش در این کتری‌ها وجود ندارد.

2- ظرفیت و حجم

با توجه به نیاز و نوع استفاده‌تان باید یک کتل با ظرفیت مناسب تهیه کنید. کتل‌ها در طرح‌ها و حجم‌های متفاوت از 450 تا 1200 میلی‌لیتر در بازار عرضه می‌شود. کتری‌های کوچک برای مصارف کوچک، خانگی و عمدتا برای افراد مبتدی مناسب‌ هستند. این کتری‌ها بین 450 تا 600 میلی‌لیتر ظرفیت دارند.

در مقابل، کتری‌های بزرگ با ظرفیت 1 تا 1.2 لیتر بیشتر برای مصارف کافی‌شاپ مناسب است تا باریستاها به صورت همزمان از یک کتری بزرگ برای مصرف آب موردنیاز برای تهیه قهوه پوراور استفاده کنند. این کتری‌ها سنگین هستند و شیر خروجی آب آن بزرگ است، به همین دلیل کنترل جریان آب با استفاده از این کتری‌ها سخت می‌شود.

3- شیر خروجی آب گرم

اکثر حرفه‌ای‌ها از شیر خروجی گوس نک (gooseneck) به دلیل قابلیت تنظیم آسان و ثابت آن استفاده می‌کنند. اما همین شیر خروجی گوس نک هم با توجه به میزان خمیدگی شیر، طراحی نازل و سطح مقطع شیر انواع زیادی دارد.

4- خمیدگی شیر

هرچه میزان خمیدگی شیر بیشتر باشد، شیر خروجی به بدنه کتل نزدیک‌تر است و جریان آب آرام‌تر است. همین عامل باعث می‌شود که به راحتی بتوان جریان باریکی از آب را در زاویه 90 درجه تنظیم کرد. در مقابل، خمیدگی کمتر شیر باعث می‌شود که جریان آب سریع‌تر باشد و تنظیم آن در زاویه 90 درجه سخت‌تر خواهد شد. علاوه‌بر این، شکل و نحوه قرار گیری قسمت سر شیر هم در ریختن آب تاثیر دارد. اگر سرِ شیر زاویه 90 درجه داشته باشد، ریختن آب با آن آسان‌تر است و آب بهتر با سطح قهوه در تماس است. اما اگر سر شیر افقی باشد راحت‌تر می‌توانید کنترل کنید که آب کجا ریخته می‌شود اما کنترل کمتری روی سرعت ریختن آب خواهید داشت.

5- سطح مقطع شیر

سطح مقطع بزرگ‌تر شیر به معنای جریان آب بیشتر و سریع‌تر است که کنترل جریان آب را کم می‌ کند، اما می‌توانید در سرعت کمتری فنجان‌های قهوه بیشتری درست کنید. در مقابل، سطح مقطع کوچک‌تر باعث جریان آرام‌تر و کمتر آب خواهد شد و بدین ترتیب استفاده از آن زمان‌بر‌تر خواهد شد اما کنترل بهتری بر روند جریان آب خواهید داشت. در کل، باید به این نکته دقت کنید که یک کتل خوب باید جریان آب پایدار و یکنواختی داشته باشد تا با استخراج متوازن قهوه، طعم خوبی از نوشیدنی را ارائه دهد.

یک پیشنهاد خواندنی: راهنمای انتخاب یک قهوه‌ساز وی 60 مناسب

6- دستگیره کتل

شاید کمتر کسی هنگام خرید کتری قهوه به دستگیره آن توجه کند، اما باید در نظر داشته باشید که دستگیره قهوه اهمیت خیلی زیادی در نحوه استفاده از آن دارد. یک کتری قهوه مناسب باید دستگیره گرد با اندازه مناسب داشته باشد به طوری که برای دست کاربر نه زیاد بزرگ باشد و نه زیاد کوچک. علاوه‌بر این، دقت کنید که دستگیره نسبت به بدنه کتل در فاصله مناسبی وصل شده باشد تا از سوختن دست کاربر جلوگیری شود. دستگیره کتل معمولا از جنس پلاستیکی، چوبی یا چرمی ‌است که نوع عایق شده آن از همه گران‌تر است.

7- درب پوششی کتل

شاید درب پوششی کتل خیلی به چشم نیاید، اما هنگام خرید باید به آن هم توجه کنید. این درب پوششی باید دارای یک دستگیره عایق باشد تا وقتی که می‌خواهید در آن را باز کنید، دست تان نسوزد. علاوه‌بر این، دقت کنید که حتما در کتل به خوبی روی بدنه فیکس و قفل شود تا موقع ریختن آب از بدنه جدا نشود. معمولا روی درب کتل یک سوراخ وجود دارد که دماسنج در این قسمت قرار می‌گیرد.

8- جنس بدنه کتل

بدنه کتل باید از جنس استیل باکیفیت باشد تا بوی کهنگی در آب ایحاد نکند و سریعا فرسوده نشود. معمولا کتل‌های باکیفیت از آلیاژ‌هایی بدون بو، بادوام و مناسب برای سلامتی انسان ساخته می‌شود. دقت کنید که بدنه کتل باید دارای ضخامت مناسبی باشد تا حرارت به سرعت از بین نرود. این موضوع، خصوصا در کتری‌های بزرگ یک مسئله مهم به شمار می‌رود.

9- دماسنج

دماسنج بیشتر برای مصارف کافه‌ای و حرفه‌ای به کار می‌آید و در سوراخ موجود روی درب کتل نصب می‌شود. البته برخی کتل‌ها دارای دماسنج هستند و استفاده از آن آسان‌تر است. البته دمای بعضی کتل‌های برقی را می‌توان تنظیم کرد که آب را تا درجه دمای خاصی به جوش بیاورد و برخی از آن‌ها قابلیت این را دارد که آب را برای مدت زمان مشخصی در همان دما نگه دارد.

10- تمیزکاری آسان کتل

ایده‌آل‌ترین شرایط برای تمیز‌کاری کتل این است که بتوانید درب پوششی آن را بردارید و پایین کتل را به خوبی تمیز کنید، اما در کتری‌های کوچک‌تر به دلیل اینکه محفظه تنگ‌تری دارند، احتمالا مجبور باشید به سختی و تنها با استفاده از یک براش این کار را انجام دهید.

یک پیشنهاد خواندنی: راهنمای انتخاب سرور قهوه با معرفی 5 برند برتر

11- سر‌و‌صدای کتری

در کتل‌های برقی، میزان سروصدایی که در حین جوش آوردن آب ایجاد می‌کند بسیار مهم است. برخی از کتل‌ها هنگامی‌که جوشاندن آب به پایان رسید صدای بوقی پخش می‌کنند که اطلاع می‌دهد آب به درجه موردنظر رسیده است. البته باید دقت کنید کتل‌هایی که سروصدای زیادی دارند، برای کافه مناسب نیستند و باعث ناراحتی مشتری‌ها می‌شوند.

معرفی 5 برند برتر کتل قهوه

برند کتل یکی دیگر از نکاتی است که هنگام خرید باید به آن توجه کنید. اگر برای مصارف حرفه‌ای می‌خواهید کتل قهوه را خریداری کنید، بهتر است با توجه به نیاز خود یکی از برندهای خوب بازار را انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی و برای مدت طولانی از کتل خود استفاده کنید.

1- کتل بروایستا (Brewista):

این برند در سال‌های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده و کتل‌های برقی آن در بازار محبوبیت پیدا کرده است. حدودا 5 تا 6 دقیقه زمان می‌برد تا کتل بروایستا آب سرد را به نقطه جوش برساند. بنابراین، سرعت جوش متوسطی دارد و قابلیت این را دارد که آب را در دمای مشخصی گرم نگه دارد. برو ایستا چندین مدل کتل قهوه را در محصولات خود گنجانده است و اکثرا کتل‌های برقی را تولید و عرضه می‌کند. کتل‌های بروایستا، اکثرا دهانه گوس نک (gooseneck)  شکلی دارند اما در یک یا دو مورد می‌توانید کتل با شیر خروجی V شکل هم پیدا کنید.

2- کتل‌ هاریو (Hario):

برند‌ هاریو چندین مدل کتل روگازی در جنس‌ها و سایزهای متنوع تولید می‌کند، و مدل‌هاریو بونوی آن به شدت محبوبیت پیدا کرده است. سری بونوی (Buono)‌ هاریو از کتل‌هایی که در حجم یکسان تولید می‌شوند، سبک‌تر است، به همین دلیل بالا نگه داشتن آن در حالی که کتل پر است راحت‌تر است. این کتل یک طراحی چشمگیر و زیبا و در عین حال ساده دارد. در میان انواع کتل‌های‌هاریو، برخی از آن‌ها از نظر بودجه بسیار مناسب، مثل کتل ایردریپ وی 60 هاریو، بعضی دارای طراحی کلاسیک زیبا، مانند‌ هاریو بونو و برخی طراحی خلاقانه‌ای، مانند کتل‌هاریو-کاسویا، دارند.

3- کتل فیلو ادی (FellowEddy):

این برند انواع کتل‌های برقی و روگازی را برای مصارف متعدد تولید کرده است. مدل کتل استگ (Stagg) فیلوادی در بین سایر مدل‌های کتل فیلو محبوبیت بیشتری دارد. این کتل‌ها دارای طراحی ظاهری زیبا و مدرن اما بسیار گران قیمت هستند.

این سه برند از جمله مهم‌ترین برندهای کتل قهوه در بازار هستند. اما اگر به دنبال یک کتل ساده‌تر و احتمالا ارزان‌تر اما در عین حال کاربردی می‌گردید، برندهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

4- کتل کالیتا (Kalita):

این کتل برای افراد مبتدی هم مناسب است و امکان کنترل جریان آب مناسبی دارد.

5- کتل دوآلیت (Dualit):

کتل برقی دوآلیت یک پایه هوشمند همراه با صفحه نمایش LCD و دکمه‌های کنترلی است. با استفاده از این کتل برقی، شما می‌توانید در دو درجه فارنهایت و سلسیوس میزان دمای آب را کنترل کنید.

یک پیشنهاد جالب: چه کادویی برای قهوه خورها مناسب است؟

و در آخر

تا قبل از خواندن این مطلب، شاید فکر نمی‌کردید که خرید کتل به عنوان یک ابزار کمکی برای درست کردن قهوه پور اور تا این حد سخت باشد. در این مطلب، سعی کردیم تمام نکاتی که باید هنگام خرید یک کتل خوب در نظر بگیرید را بررسی کنیم و برخی از برندهای خوب کتل در بازار را به شما معرفی کنیم. بهتر است کتل قهوه را بر اساس میزان انتظارات خود و نوع مصرف‌تان انتخاب کنید.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

آیا کتل‌های برقی از روگازی بهتر هستند؟

کتل‌های برقی و روگازی هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. مثلا امکان کنترل دما و قابلیت برنامه ریزی و سهولت استفاده باعث محبوبیت کتل‌های برقی می‌شود، اما کتل‌های روگازی هم به دلیل امکان استفاده در موقعیت‌های بدون برق و وزن مناسب‌تر استفاده می‌شوند. انتخاب بین کتل برقی یا روگازی به نیازها، امکانات، شرایط و ترجیحات شما بستگی دارد.

2

قیمت کتل قهوه مناسب چند است؟

به دلیل تنوع مدل‌ها، برندها و همچنین امکانات کتل نمی‌شود قیمت کتل را مشخص کرد. هنگام خرید حتما باید از فروشگاه‌های معتبر قیمت بگیرید.

3

چرا کتل‌های گوس نک برای قهوه مناسب‌تر هستند؟

کتل‌های گوس نک (gooseneck) امکان ریختن میزان دقیقی از آب در مدت زمان مشخص و در محل مشخص را بهتر فراهم می‌کنند. این کتل‌ها در همه سرعت‌های جریان آب، نوار یکنواختی از آب را خارج می‌کنند. با توجه به این مسائل، کتل‌های گوس نک برای تهیه قهوه مناسب‌تر هستند.

4

آیا باید یک کتل قهوه گران قیمت بخرم؟

لازم نیست که حتما یک کتل قهوه گران قیمت بخرید. برندها و کیفیت‌های متنوعی از کتل قهوه در بازار وجود دارد که شما باید با توجه به نیاز و نوع استفاده‌تان یک مدل را انتخاب کنید. اگر برای مصارف معمولی و خانگی به یک کتل نیاز دارید، مدل‌های ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تری هم در بازار وجود دارند.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “راهنمای انتخاب کتل یا کتری قهوه دمی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه‌مندی دسته‌بندی‌ها
سبدخرید

سبد خرید شما خالی است.