معرفی بهترین قهوه‌سازهای پوراور

دسته بندی ها : لوازم و تجهیزات قهوه
معرفی بهترین قهوه‌سازهای پوراور

قهوه‌سازهایی که به روش پوراور که یکی از متدهای اصلی دم کردن قهوه است کار می‌کنند، ابزارهای محبوبی در دنیای دوست‌داران قهوه هستند. این دستگاه‌ها امکان تهیه قهوه با طعم و قوام دلخواه را فراهم می‌کنند و به شما اجازه می‌دهند تا کنترل کاملی بر فرآیند تهیه قهوه داشته باشید.

معمولا قهوه‌سازهای پوراور دارای طراحی ساده‌ای هستند که به شما این امکان را می‌دهد قهوه را به صورت دستی تهیه کنید. فرآیند تهیه قهوه دمی چکه‌ای یا دریپ کافی با این دستگاه‌ها شامل مراحل مهمی مثل گرمایش آب، جریان آب درون قهوه‌ساز و مخزن جمع‌آوری است. از آنجا که شما به طور مستقیم بر روی فرآیند تهیه قهوه تأثیر می‌گذارید، این امکان وجود دارد تا طعم و قوام دقیقی که دوست دارید را بسازید. از دیگر ویژگی‌های جالب قهوه‌سازهای پور اور این است که معمولاً از مواد ساده و مقاومی ساخته شده‌اند، بنابراین تا مدت‌ها قابل استفاده هستند. این دستگاه‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا به تدریج با ریتم و روش خودتان به تخصص در تهیه قهوه پور اور برسید. در ادامه این مقاله، به محبوب‌ترین مدل‌های قهوه‌سازهای پور اور اشاره خواهیم کرد تا بیشتر با دنیای دم‌آوری قهوه به شکلی حرفه‌ای آشنا شوید.

معرفی بهترین قهوه‌سازهای پوراور

قهوه‌ساز V60

قهوه‌ساز وی 60 یک نام کلاسیک در دنیای مدرن است. یک ویژگی مهم وی60، شیارهای مارپیچ داخل قسمت V شکل است که استخراج یکنواخت را در تمام حجم قهوه فراهم می‌کند. همچنین، تنوع این قهوه‌ساز پور اور در 5 گزینه مختلف مواد (شیشه، سرامیک، پلاستیک، مس و فولاد)، 3 اندازه مختلف (01، 02 و 03 که به ترتیب برای حدود 350 میلی‌لیتر، 600 میلی‌لیتر و 1 لیتر ساخته شده و اندازه مناسبی برای ریختن قهوه هستند) و انواع رنگ‌ها، به این معناست که برای هر سلیقه‌ای با هر سبکی یک گزینه وجود دارد.

نکته‌ای که درباره دستگاه وی60 باید به آن توجه کرد، شیوه دم‌آوری قهوه وی 60 است. برای این دستگاه باید مهارت کافی داشت تا نحوه ریختن آب به گونه‌ای کنترل شود که دانه‌های قهوه فرصت کافی برای استخراج داشته باشند؛ در واقع زمان در این حالت بسیار مهم است. با بررسی و تجربه قطعا به نتیجه دلخواه خواهید رسید.

یک پیشنهاد خواندنی: تاثیر فیلتر ته صاف و فیلتر مخروطی بر کیفیت قهوه

قهوه ساز وی 60 بر اساس متد پور اور دم‌ آوری میکند

وی 60، یکی از محبوب‌ترین قهوه‌سازهای پور اور برای درست کردن قهوه است.

دستگاه کالیتا وِیو (Kalita Wave)

این دستگاه قهوه‌ساز ژاپنی، دارای فیلتر مخصوصی به نام فیلتر کائوچو است و برای تهیه قهوه با طعم خاص و مطلوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. کالیتا ویو تا حدودی شبیه به V60 عمل می‌کند اما کمی هوشمندانه‌تر طراحی شده است که نیازمند تخصص و تجربه کافی برای تهیه قهوه درست را دارد. کالیتا ویو در دو مدل فیلتر 185 و 155 طراحی شده است که نوع 155 برای فنجان‌های یک نفره مناسب است.

مزایا

دستگاه کالیتا ویو از یک مخزن فیلتر با انتهایی صاف و مسطح با 3 سوراخ به جای شکل مخروطی معمولی تشکیل شده است. این طراحی منحصربه‌فرد باعث می‌شود زمان تهیه قهوه بیشتر شود و خطای ممکن را به حداقل برساند. از طرفی فیلترهای مخصوص این دستگاه به شکل موج‌دار طراحی شده‌اند که باعث می‌شود سطح تماس با بدنه به حداقل برسد و آب یکنواخت‌تر روی سطح پودر قهوه پخش شود. بدنه از استیل ضد زنگ ساخته شده که بسیار مقاوم است.

قهوه‌ساز کائوچو ویو به شما این امکان را می‌دهد تا با تنظیم میزان آب، زمان و دما به دلخواه، قهوه‌هایی با طعم‌ها و عطرهای متنوع و شگفت‌آور تهیه کنید. این دستگاه، به ویژه برای کسانی که به دنبال تجربیات تهیه قهوه‌ای خاص و فوق‌العاده هستند انتخابی عالی است.

معایب

این دستگاه به دلیل طراحی و نوع فیلتر متفاوتی که دارد نسبت به دیگر دستگاه‌های قهوه‌ساز گران‌تر است.

قهوه ساز کالیتا ویو (Kalita Wave)

فیلترهای قهوه‌ساز کالیتا ویو، بسیار خاص و به شکل موج‌دار طراحی شده‌اند.

یک پیشنهاد خواندنی: کیوتو استایل کافی یا قهوه به سبک ژاپنی چیست؟

دستگاه قهوه‌ساز کمکس Chemex

قهوه‌ساز کمکس به دلیل طراحی خاص و یکپاچه‌ای که دارد، یکی از مدرن‌ترین دستگاه‌های قهوه‌ساز به حساب می‌آید. فیلتر‌های کاغذی کمکس کاملا مخصوص این دستگاه ساخته می‌شوند و کمی ضخیم‌تر از سایر فیلترها است و همین موضوع باعث می‌شود عصاره شفاف‌تر و بدون روغن استخراج شود. Chemex در اندازه‌های 3، 6، 8 و 10 فنجانی موجود است، همراه با یک تسمه چرمی خاص که ظاهر آن را بسیار زیبا نشان می‌دهد.

مزایا

همان‌طور که پیش از این اشاره کردیم، فیلترهای انحصاری دستگاه کمکس یک فنجان قهوه بسیار سبک و بدون چربی ارائه می‌دهد.  همچنین، به دلیل طراحی شیب‌دار این دستگاه، میزان جریان کمتر و زمان تماس بیشتر نسبت به سایر قهوه‌سازها، به تسهیل استخراج موثر کمک می‌کند. این خاصیت، طیف کامل طعم‌های مختلف دانه‌های قهوه را به وجود می‌آورد.

معایب

این دستگاه به دلیل تکه‌ای نبودن بدنه در مقایسه با سایر قهوه‌سازها آسیب‌پذیرتر است. این قهوه‌ساز و جنس یکپارچه به معنای این است که اگر یک قسمت از آن شکست، در واقع هر دو بخش فیلتر و مخزن جمع‌آوری خراب خواهد شد.

کمکس، یک قهوه ساز پور اور مدرن است

کمکس، یک پور اور مدرن با عصاره‌گیری شفاف‌ و بدون روغن است.

یک پیشنهاد خواندنی: تفاوت قهوه فیلتری با قهوه اسپرسو چیست؟

قهوه‌ساز اسپرو بلو (Espro Bloom)

این دستگاه دارای بدنه‌ای از فولاد ضد زنگ و یک حلقه سیلیکون خاکستری در اطراف دهانه است. با نگاه دقیق‌تر، مشخص می‌شود که شیب تند به سمت پایین Bloom مانند V60 و انتهای صاف آن مانند Kalita Wave است.

قسمت پایین آن دارای 1,502 سوراخ است و شکلی مانند سبد اسپرسو دارد. این سوراخ‌ها منجر به استخراج یکنواخت قهوه بدون توجه به اندازه آسیاب، در مدت زمانی 2-3 دقیقه می‌شوند. فیلترهای مورد استفاده برای این دستگاه، کاغذی و موج‌دار هستند که کاملا مخصوص آن ساخته شده‌اند.

Bloom بدون استفاده از فیلتر کاغذی، قابل استفاده است اما توصیه نمی‌شود. زیرا، قسمت پایینی آن که باریک‌تر و صاف است، قهوه را به شکلی متراکم‌تر در خود جای می‌دهد و ممکن است آب به سادگی از سطح قهوه عبور نکند. این حالت، سرعت عبور آب را کاهش می‌دهد و در نهایت سوراخ‌های فیلتر مسدود می‌شوند.

دستگاه اسپرو بلو، یک قهوه ساز پور اور است

طراحی قهوه‌ساز اسپرو بلوم، برگرفته از کالیتا ویو و V60 است.

قهوه‌ساز وودنک (Woodneck)

تنها قهوه‌ساز پوراور در لیست ما که برای استفاده با فیلتر پارچه‌ای به طور خاص طراحی شده است، وودنک است. یک حلقه سیمی برای نگه‌داشتن فیلتر، بدنه شیشه‌ای و یک تسمه چوبی که دور آن قرار گرفته است.

مزایا

اگر شما دوست دارید از قهوه‌سازهایی با فیلتر پارچه‌ای استفاده کنید، این قهوه‌ساز مناسب شماست. عصاره قهوه بسیار تمیز و خوش عطر که استخراج سریع‌تری دارد و به شما این امکان را می‌دهد که قهوه‌ای خاص‌تر را تهیه کنید.

معایب

مهم‌ترین نکته درباره این دستگاه،  فیلتر پارچه‌ای آن است که نیاز به نگهداری فعال پس از هر بار دم‌آوری دارد. این فیلتر باید بسیار تمیز و کاملا خشک شود تا عصار‌گیری خالص و بدون آلودگی باشد.

دستگاه وودنک یک قهوه ساز پور اور است

قهوه‌ساز وودنک، برای استفاده با فیلتر پارچه‌ای طراحی شده است.

و در نهایت

دنیای قهوه بسیار وسیع و متنوع است که شاید به همین دلیل محبوبیت دارد. برای به دست آوردن عصاره دانه‌های قهوه، باید انواع قهوه‌سازها و طرز کار آنها را شناخت. پور اور یکی از هیجان‌انگیزترین روش‌های دم‌آوری قهوه است که با دستگاه‌های مختلفی قابل انجام است. در این مقاله، به معرفی و توضیح دستگاه‌های پور اور پرداختیم و ویژگی‌هایی مانند طراحی، مواد ساخت و توانایی‌های هر کدام از دستگاه‌ها را مورد بررسی قرار دادیم. هر یک از این دستگاه‌ها ویژگی‌ها و امکانات خاص خود را دارند و انتخاب یکی از آن‌ها وابسته به سلیقه و اهداف شما برای تهیه قهوه است.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

مزیت‌های استفاده از قهوه‌سازهای پور اور نسبت به قهوه‌سازهای دیگر چیست؟

مزیت‌های استفاده از قهوه‌سازهای پور اور شامل کنترل دقیق بر طعم قهوه، امکان تغییر تنظیمات به منظور تهیه قهوه با طعم‌های مختلف است که این روش را از سایر روش‌ها جدا می‌کند.

2

کدام مدل‌ از قهوه‌سازهای پور اور برای مبتدیان مناسب‌تر هستند؟

برای مبتدیان، قهوه‌سازهایی با فیلترهای استاندارد و طراحی‌های ساده بهترین انتخاب هستند. مدل‌هایی مانند V60 که طراحی ساده‌تری دارند.

3

قهوه‌سازهای پوراور با قهوه‌سازهای اسپرسو چه تفاوتی دارد؟

قهوه‌سازهای پور اور به طور خاص برای تهیه قهوه با طعم‌های خاص تنظیم می‌شوند و آب روی قهوه با حالت دورانی ریخته‌ می‌شود که توسط دست و یک قوری مخصوص صورت می‌گیرد. اما دستگاه‌های اسپرسو تحت فشار بخار آب به صورت اتوماتیک عصاره‌گیری می‌کنند.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معرفی بهترین قهوه‌سازهای پوراور”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.