یکی از پرطرف‌دارترین انواع قهوه در جهان قهوه اسپرسو است. بسیاری از اسپرسودوستان، هیچ نوع دیگری از قهوه را قابل‌ رقابت با آن نمی‌دانند. برای بسیاری دیگر، تنوع موجود در روش‌های مختلف دم‌آوری قهوه، برشته‌کاری‌های متفاوت و دانه‌هایی که در گوشه‌وکنار این کره خاکی رشد کرده‌اند هرکدام فرصتی منحصربه‌فرد برای چشیدن یک فنجان قهوه و کسب تجربه‌‌ای دل‌انگیز هستند. در این مقاله سعی می‌کنیم درباره روش تهیه اسپرسو و آنچه باعث شده این‌قدر در جهان محبوب باشد به شما توضیحاتی ارائه ‌دهیم و آن را با قهوه دمی مقایسه کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

اسپرسو و قهوه دمی دو نوع نوشیدنی مختلف هستند که با روش تهیه متفاوتی حاضر می‌شوند. تفاوت در روش آماده‌سازی باعث شده است که طعم یک فنجان اسپرسو بسیار با قهوه دمی متفاوت باشد. همان‌طور که گفته شد برای بسیاری از دوستداران اسپرسو مرز بین علاقه و تعصب به شدت باریک است؛ با آنکه برخی از درست‌کردن یک فنجان اسپرسو در موکا پات بسیار لذت می‌برند، برای دیگران چشیدن طعم اسپرسوی حقیقی فقط با کمک دستگاه اسپرسوساز ممکن است و بس. به همین دلیل خیلی از علاقه‌مندان، نوشیدن این قهوه دلچسب را تنها به کافه‌ها محدود می‌کنند.

یک پیشنهاد خواندنی: تفاوت قهوه فرنچ‌پرس با قهوه دریپ کافی چیست؟

البته اسپرسو آن‌قدر محبوب است و نوشیدنش به‌قدری در برنامه روزانه بسیاری افراد جا باز کرده که خود را محدود به کافه‌ها نمی‌کنند و با تهیه یک دستگاه خانگی هر وقت بخواهند از صرف نوشیدنی محبوبشان لذت می‌برند.

روشی که اسپرسو در دستگاه تهیه می‌شود بر مبنای عبور بخار آب با فشار بسیار بالا از سابه‌ی قهوه است که به آن طعمی غنی می‌بخشد. این طعم آن‌قدر غلیظ است که باعث شده بسیاری اسپرسوی خود را با آب اضافه، یا آمریکانو و برخی با شیر یا لاته بنوشند.

همه انواع قهوه باید پیش از نوشیدن، دم شوند. اسپرسو هم از این قاعده مستثنا نیست. در دستگاه اسپرسو‌ساز، بخار آب با فشار بسیار زیاد از بین دانه‌های سابیده و کوبیده‌شده‌ی قهوه عبور می‌کند. در نتیجه مدت‌زمان تماس بخار آب با دانه‌ها بسیار کوتاه است. به‌طورکلی قاعده حاکم بر دم‌آوری قهوه آن است که هرچقدر آب مدت کوتاه‌تری با دانه‌های قهوه در تماس باشد باید بیشتر آسیاب شوند به همین دلیل قهوه‌ای که برای اسپرسو آسیاب می‌شود دانه‌های بسیار ریزی دارد. درحالی‌که قهوه‌های مورداستفاده در دم‌آوری قهوه دانه‌هایی درشت‌تر دارد. ریز بودن دانه قهوه در اسپرسو و فشار زیاد بخار آب به آن شیرینی کاراملی و یک فوم یا کریمای متمایز می‌بخشد.

یک نکته برای افرادی که تازه می‌خواهند به دنیای جذاب قهوه وارد شوند آن است که اسپرسو نوعی دانه قهوه نیست و با همه انواع قهوه و با درجات مختلف برشته کاری می‌توان قهوه اسپرسو درست کرد که در نهایت باعث ایجاد طیف وسیعی از طعم‌های خوش‌گوار می‌گردد. «اسپرسو» به یک شات قهوه غلیظ گفته می‌شود که با دستگاه اسپرسوساز تهیه می‌شود.

یک پیشنهاد خواندنی: 9 علت رقیق شدن قهوه اسپرسو

برخلاف اسپرسو، قهوه دمی را به شیوه‌های متنوع می‌توان تهیه نمود. دم‌آوری قهوه باعث می‌شود طعم نوشیدنی حاصل از آن ملایم‌تر باشد اما تهیه یک فنجان قهوه دمی درجه یک، درست مثل اسپرسو، به تمرین، تخصص و دقت نظر احتیاج دارد.

برخلاف اسپرسو که با استفاده از فشار بخار آب را از بین دانه‌های آسیاب شده قهوه عبور می‌دهد، قهوه دمی معمولاً با ریختن آب داغ روی دانه‌های قهوه یا اضافه‌کردن قهوه به آب داغ تهیه می‌شود. در هر دو حالت آب داغ مقدار زیادی از دانه‌های قهوه را حل می‌کند سپس از بین یک فیلتر کاغذی، پارچه‌ای یا فلزی عبور می‌کند تا قهوه صاف و بدون دانه را برای نوشیدن آماده کند.

ازآنجایی‌که روش‌های متعددی برای دم‌آوری قهوه وجود دارد اندازه دانه‌های مورداستفاده برای آنها هم متفاوت و نسبت به شیوه مصرف اختصاصی شده است. استفاده از آسیاب مناسب برای دانه‌ها ازاین‌جهت اهمیت دارد که روی طعم قهوه و آزاد شدن عصاره آن در آب جوش تأثیر چشمگیری می‌گذارد و می‌تواند یک فنجان قهوه معمولی را به تجربه‌ای عالی و به‌یاد‌ماندنی تبدیل کند.

در روش‌های دم‌آوری چون کمکس که آب جوش روی دانه‌های قهوه ریخته می‌شود بهتر است قهوه با درجه‌ی متوسط آسیاب شود. درحالی‌که اگر از وسیله‌ای مثل فرنچ‌پرس استفاده می‌کنید استفاده از دانه‌های درشت‌تر قهوه بهتر جواب می‌دهد.

یک پیشنهاد خواندنی: نحوه دم کردن قهوه عربیکا و روبوستا چیست؟

در نهایت، برای چشیدن و تجربه بهترین قهوه ممکن در درجه اول لازم باشد پرز‌های چشایی‌تان را بسیار دقیق کنید و با قهوه‌ها و درجه‌های آسیاب مختلف آزمایش کنید. اگر در خانه قهوه درست می‌کنید هم خودتان را از مشاوره گرفتن از باریستای خبره کافه موردعلاقه خود یا قهوه دوستان اطرافتان محروم نکنید. چه ‌بسا از بین این گفت و شنود‌ها همراهی علاقه‌مند به قهوه نوشیدن در کافه گردی پیدا کنید. همچنین پیشنهاد میکنیم برای خرید انواع دانه و پودر قهوه اسپرسو سری به فروشگاه اینترنتی بن‌مانو بزنید و قهوه مد نظر سلیقه‌تون را انتخاب کنید.