ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که دلتان بخواهم طعم دلنواز قهوه را بچشید ولی به دلیل گرمای زیاد هوا و داغ شدن بدن پس از نوشیدن قهوه مجبور باشید سراغ نوشیدنی‌های دیگری برای فصل گرم بروید. قهوه‌های سرددم یا کلدبرو برای بالا بردن کافئین خون شما در داغ‌ترین فصل سال برای خدمتگزاری حاضرند.

اگر جزء قهوه‌دوستانی هستید که نوشیدن قهوه سرد از انتخاب‌های گاه‌به‌گاه شماست حتماً آیس‌کافی را امتحان کرده‌اید. آیس‌کافی روش اضافه‌کردن یخ به انواع قهوه مورد پسند شماست که ممکن است با شیر یا شیرین‌کننده مخلوط شده باشد. اما سرد‌دم یک روش دم‌آوری است. قهوه آماده شده به هر دو روش سرد صرف می‌شود بنابراین اگر سرد نوشیدن قهوه را خیانت به ساحت مقدس آن می‌دانید امیدواریم با آشنایی با قهوه سرددم و آزمودن آن بتوانیم نظر شما را عوض کنیم.

افرادی که به شدت معتاد کافئین قهوه هستند از شنیدن این خبر که قهوه سرددم کافئین بیشتری دارد بسیار خوشحال خواهند شد. در حالی که یک فنجان آیس‌کافی حاوی ۱۶۰ میلی‌گرم کافئین است، قهوه سرددم یا کلد برو ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین دارد. برای بسیاری از طرف‌داران قهوه سرد داشتن کافئین بیشتر در هر لیوان یعنی نیاز به مصرف کمتر قهوه درحالی‌که به همان میزان و حتی بیشتر از آن انرژی دریافت می‌کنند.

به‌غیراز این، دو نوع قهوه سرد گفته شده در طعم و مدت‌زمان عمل‌آوری هم با یکدیگر تفاوت دارند. شما می‌توانید یک فنجان آیس‌کافی را بلافاصله با اضافه‌کردن یخ به قهوه دم شده داغ آماده کنید. اینجاست که تفاوت بین دو نوع قهوه آشکار می‌شود. در آیس‌کافی قهوه با آب داغ دم می‌کشد سپس برای اینکه خنک صرف شود به آن یخ اضافه شده یا در یخچال گذاشته می‌شود، اما قهوه سرددم در دمای اتاق دم می‌کشد.

قهوه سرد دم

برخی از دوستداران قهوه کلد برو ترجیح می‌دهند این نوشیدنی دلچسب را در یخچال عمل بیاورند. با توجه به اینکه دمای یخچال پایین‌تر از دمای اتاق است باید چند ساعت بیشتر زمان برای دم کشیدن قهوه در نظر گرفت. دستور‌العمل‌های مختلف توصیه می‌کنند برای دم آوردن قهوه در یخچال هشت تا ۲۴ ساعت زمان اختصاص داده شود که البته اگر قهوه خود را بعد از ۸ تا ۱۰ ساعت هم استفاده کنید از نتیجه آن مأیوس نخواهید شد.

همان‌طور که این نوع قهوه کافئین بیشتری دارد، اسیدیته آن هم کمتر است. اما صبر کردن به مدت بیش از ۶ ساعت برای یک فنجان قهوه گزینه مورد علاقه بسیاری از قهوه دوست‌ها نیست. در نهایت در مقایسه بین آیس‌کافی و کلد برو باید گفت اگر انتخاب شما همواره قهوه قوی‌تر است، حتما از آماده و امتحان کردن قهوه سرددم بسیار لذت خواهید برد؛ در غیر این صورت باید با آزمایش هر دو گزینه دست به انتخاب بزنید. البته در نهایت برای عاشقان قهوه، چشیدن انواع جدید و روش‌های طبخ متفاوت بیشتر از آنکه به منزله انتخاب بین بهتر و بدتر باشد بهانه‌ای برای چشیدن و بوییدن و جستجوی لذت‌های جدید در این دنیای بی‌همتاست.

دیدگاهتان را بنویسید