قهوه کلدبرو یا سرد دم چیست؟

دسته بندی ها : طرز تهیه نوشیدنی
نحوه درست کردن قهوه سرد دم یا کلد برو

برای اکثر ما ایرانی‌ها که در اوج گرمای ظهر تابستان، یک فنجان چای یا قهوه داغ می‌نوشیم، شاید نوشیدن قهوه سرد ایده خوبی نباشد. با این حال، برخی افراد عاشق نوشیدنی‌های سرد هستند یا برای تنوع هم که شده گاهی قهوه سرد را انتخاب می‌کنند. ممکن است که شما برای اولین بار نام قهوه سرد دم (کلدبرو) را شنیده باشید و به نظرتان عجیب بیاید. اما تا زمانی که آن را تست نکرده‌اید، نمی‌توانید بگویید که طعم آن را دوست خواهید داشت یا خیر. امروز ما در مجله بن‌مانو تصمیم داریم در مورد قهوه سرد دم یا کلدبرو، روش دم‌آوری، نحوه سرو و خیلی نکات دیگر درباره این نوشیدنی خنک و امروزی با شما صحبت کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید و لذت ببرید!

قهوه سرد دم یا کلد برو چیست؟

قهوه سرد دم یا کلد برو (Cold Brew Coffee)، یک نوشیدنی خنک است که با خیساندن طولاتی مدت قهوه در آب خنک به مدت زمان طولانی‌ درست می‌شود. اما ایده دم کردن قهوه با آب سرد از کجا می‌آید؟

این روش دم کردن قهوه قرن‌هاست که ابداع شده است، اما اولین کشوری که این روش دم کردن قهوه را معرفی کرد ژاپن بود که آن را به عنوان روش کایوتو می‌شناسند. از این که این روش چطور ابداع شده است، اطلاعات زیادی در دست نیست اما حدس می‌زنیم که شاید ژاپنی‌ها هم از هلندی‌ها این روش دم کردن را یاد گرفته‌اند. در واقع از سال‌های 1600 این روش دم کردن قهوه توسط ژاپنی‌ها استفاده شده است. در روش کایوتو به جای این‌که پودر قهوه را در آب بخیسانند، قهوه را به صورت چکه‌ای یعنی دریپ کافی دم می‌کردند.

آسیای شرقی‌ها این روش دم‌آوری را به عنوان داچ (Dutch) می‌شناسند. چرا که این روش را هلندی‌ها با خود به آسیای شرقی آوردند. در حقیقت، هلندی‌ها برای این که بتوانند در کشتی قهوه آماده با خود داشته باشند، این روش را اختراع کردند. بعدها این روش دم‌آوری قهوه به آمریکا رسید و پس از آن به سرعت در بخش‌های دیگر دنیا محبوبیت خاصی پیدا کرد.

روش تهیه قهوه سرد دم یا کلد برو

مواد لازم تهیه قهوه دمی‌ سرد

  1. دانه‌های قهوه با سایز درشت
  2. آب
  3. دو ظرف درب‌دار
  4. فیلترهای قهوه (یا پارچه پنیر)
  5. قیف برای جابجایی قهوه بین ظروف

در انتخاب دانه‌های قهوه دقت کنید که حتما از دانه‌های درشتِ دارک رست استفاده شود. به انتخاب‌های بن‌مانو برای انتخاب قهوه جهت دم‌آوری سرد دمی می‌شود به خوبی اطمینان کرد.

نکته: برای درست کردن یک کلد برو خوب، بهترین نسبت قهوه به آب 1:4 است.

دستور تهیه قهوه کلد برو

برای تهیه قهوه کلدبرو روش‌های متفاوتی وجود دارد، که در زیر یکی از این روش‌ها توضیح داده شده است:

قدم اول: برای شروع، دانه‌های قهوه را درون یک ظرف بریزید و آب را به آن اضافه کنید.
دقت کنید که ظرف را خیلی پر نکنید و برای اکسیدهای به‌وجود آمده حین دم کردن فضای کافی بگذارید. به جای ظروف درب دار، می‌توانید از فرنچ پرس هم استفاده کنید.

قدم دوم: تنها کاری که باید انجام دهید این است که اجازه دهید این ظرف به مدت 12 ساعت در دمای اتاق باقی بماند.

قدم سوم: بعد از گذشت زمان کافی، بین 12 تا 24 ساعت، ظرف دیگری را برداشته و با استفاده از فیلتر و قیف، قهوه کلد برو را صاف کنید.
فیلتر به شما کمک می‌کند که گرانول‌های قهوه را از مایع قهوه جدا و حذف کنید.

قدم چهارم: اکنون کنسانتره قهوه شما آماده است. در این مرحله به نسبت 1:1، یعنی یک بخش کنسانتره و یک بخش آب یا شیر، به آن اضافه کنید و نوش‌جان کنید. نوشیدن کنسانتره به تنهایی خیلی قوی است.

در آخر: قهوه را درون ظروف درب‌دار به مدت یک تا دو هفته در یخچال نگهداری کنید تا در طول هفته از قهوه خود لذت ببرید.

می‌توانید از فرنچ‌پرس برای دم‌آوری قهوه کلد برو استفاده کنید. با استفاده از فرنچ‌پرس، دیگر نیازی به استفاده از فیلتر یا پارچه پنیر ندارید و در کل بدون کثیف کاری زیادی قهوه‌تان را آماده می‌کنید.

تفاوت قهوه سرد دم با آیس کافی چیست؟

حتما این ضرب المثل را شنیده‌اید که “هر گِردی که گردو نیست”. نکته همین جاست که هر قهوه‌ای که به صورت سرد سرو شود لزوما کلد برو نیست. بعضی از افراد قهوه کلدبرو را با آیس کافی اشتباه می‌گیرند یا تصور می‌کنند که این دو نوشیدنی به یک روش درست می‌شود. اما این‌طور نیست! قهوه سرد دم و آیس کافی از چند جنبه با هم تفاوت دارند:

قهوه کلد برو 👉 🤷🏻‍♀️ 👈 آیس کافی
 مشخصات قهوه سرد دم آیس کافی
روش دم‌آوری قهوه را با آب سرد دم می‌کنند. قهوه داغی است که با ریختن یخ در آن سرد می‌شود.
مدت زمان دم‌آوری حداقل 12 و حداکثر 24 ساعت در عرض چند دقیقه دم‌آوری می‌شود.
اندازه دانه قهوه برای دم‌آوری دانه‌های قهوه درشت استفاده می‌شود. با توجه به روش دم اولیه (انواع روش‌های قهوه داغ را می‌توان استفاده کرد) از انواع سایز دانه قهوه می‌توان استفاده کرد.
پروفایل طعم کمی‌شیرین‌تر و روان‌تر تلخی بیشتری دارد و قوی‌تر است.
میزان اسیدیته اسیدیته پایین‌تر اسیدیته بیشتر
میزان کافئین کافئین بیشتری دارد کافئین کم‌تری نسبت به سرد دم دارد.
مدت زمان ماندگاری تا دو هفته هم طعم اصلی خود را حفظ می‌کند. بهترین طعم خود را تا یک روز نگه می‌دارد.
هزینه گران‌تر است گزینه ارزان‌تری است

چرا قهوه کلد برو از آیس کافی گران‌تر است؟

در جدول مقایسه‌ای بالا متوجه شدیم که آیس کافی با استفاده از انواع روش‌های دم‌آوری قهوه داغ مثل اسپرسو یا چکه‌ای و غیره دم می‌شود و بعد از این که کمی ‌خنک شد به آن یخ اضافه می‌کنند. در روش کلد برو دانه‌های قهوه بیشتری برای استخراج طعم و عطر قهوه با کمک آب سرد نیاز است و برای این‌که طعم خوبی از دانه‌های قهوه بگیریم، باید 12 تا 24 ساعت صبر کنیم.

حالا متوجه شدید چرا این نوشیدنی از آیس کافی گران‌تر است. در مجموع، به خاطر این که آماده‌سازی این نوشیدنی خنک به زمان، صبر و مهارت بیشتری برای دم‌کردن نیاز دارد، از آیس کافی گران‌تر است.

علت گران تر بودن قهوه کلد برو نسبت به آیس کافی

زمان تهیه قهوه کلد برو، مساله مطرحی در گران بودن این قهوه نسبت به آیس کافی است

مقایسه قهوه کلد برو با کنسانتره قهوه

عصاره قهوه، کنسانتره یا شربت قهوه نام‌های مختلف یک طعم‌دهنده غذا و خوراکی‌های متنوع است که طعم لذیذ قهوه را به آن‌ها اضافه می‌کند. کنسانتره قهوه در مرحله صاف کردن قهوه کلدبرو به‌دست می‌آید. در واقع شربت قهوه همان کلدبرو با نسبت قهوه به آب بالا است. مثلا نسبت یک بخش قهوه و 16 تا 20 بخش آب را کنسانتره قهوه می‌گویند. کنسانتره قهوه معمولا نسبت 1:4 یا 1:8 قهوه به آب را شامل می‌شود.

  1. کنسانتره قهوه بسیار قوی‌تر از یک نوشیدنی قهوه است.
  2. کافئین بیشتری هم نسبت به همان میزان نوشیدنی قهوه دارد.
  3. برای تهیه آن، بعد از خیساندن قهوه به مدت 12 تا 24 ساعت، با استفاده از فیلتر قهوه یا پارچه، می‌توانیم تفاله‌های باقی‌مانده محلول اولیه را جدا کنیم و در نهایت یک کنسانتره یا شربت قهوه عالی داشته باشیم.

موارد استفاده از قهوه سرد دم

از آن‌جایی که سرو این قهوه راحت است و نیازی به گرم نگه داشتن آن یا درست کردن آن دقیقا چند دقیقه قبل از زمان سرو ندارد، با خیال راحت قهوه‌تان را شب قبل دم کنید و روز بعد در عرض چند دقیقه، یک فنجان قهوه کلدبرو داشته باشید. در تاریخچه این نوع روش دم‌آوری قهوه آمده است که احتمالا هلندی ها برای این که همیشه در سفرهای خود با کشتی به قهوه دسترسی داشته باشند، از کلدبرو استفاده می‌کردند. پس چرا ما این کار را نکنیم؟

این قهوه گزینه مناسبی برای:

1- پذیرایی در رویدادها و کنفرانس‌ها

پذیرایی با قهوه کلد برو در ایونت ها و مراسم

تازگی و طراوت با قهوه کلد برو: مکالمات انرژی بخش و ارتباطات کافئین دار

2- پذیرایی کم دردسر از مهمان‌ها در منزل

(گزینه مناسبی برای کسانی که وقت ندارند در زمان پذیرایی از مهمانان چند فنجان نوشیدنی قهوه درست کنند. قهوه را در ساعات پایانی شب برای دم کشیدن کنار بگذارید و روز بعد در عرض چند دقیقه، مقدار کنسانتره کافی برای پذیرایی از مهمانان خود آماده داشته باشید.)

قهوه سرد دم، یک نوشیدنی بی دردسر برای پذیرایی در منزل

به سادگی سرو یک آب خنک در منزل، با پذیرایی خوش‌طعم یک فنجان قهوه سرد دم کلد برو

3- گزینه خوبی برای صرف در محل کار

در خانه دم کنید و با خود به محل کار ببرید تا بدون نیاز به تجهیزات اضافی و بدون صرف وقت بیشتر آن را در محل کار میل کنید.

نوشیدن قهوه کلد برو در محل کار

طعم بی‌نظیر قهوه سرد دم: فنجانی پرانرژی برای روزهای کاری شلوغ

4- به عنوان مواد اولیه برای درست کردن انواع دسر‌‌هایی که می‌خواهید طعم قهوه را در آن حس کنید کاربرد دارد.

5- درست کردن کنسانتره یا شربت قهوه به عنوان طعم‌دهنده غذا و غیره.

5 روش سرو قهوه سرد دمی کلدبرو

تصور کنید که یک روز گرم تابستانی را در کنار دوستان‌تان می‌گذرانید. برای پذیرایی از عزیزان‌تان می‌توانید قهوه سرد دمی‌ به روش‌های مختلف سرو کنید.

1- سرو کلد برو بلافاصله بعد از مرحله دم:

اگر می‌خواهید که قهوه قوی‌تری را نوش‌جان کنید، پس از دم قهوه را در لیوان ریخته و مصرف کنید.

2- سرو قهوه سرد دمی ‌با یخ:

اگر می‌خواهید خنکی بیشتری به روزهای گرم تابستانی‌تان بدهید، چند قالب یخ درون ماگ‌تان ریخته و کلد برو را با یخ نوش‌جان کنید.

ترکیب قهوه سرد دم و یخ

قهوه کلد برو را میتوان با یخ ترکیب کرد و از خنکی بیشتری لذت برد

3- سرو کلد برو لاته با یخ:

تهیه لاته با قهوه کلد برو

لاته با طعم قهوه سرد دم کلد برو، یک ترکیب بسیار جذاب خنک تابستانی است

اگر طرفدار شیر سرد هستید، چرا آن را با قهوه کلد برو (همراه با کمی‌شکر، اگر تمایل داشتید) و کمی‌یخ مخلوط نمی‌کنید تا گذران روزهای گرم تابستانی برای‌تان راحت‌تر شود؟

4- قهوه کلدبرو رقیق به شیوه امریکانو:

قهوه آمریکانو با قهوه سرد دم

دوستداران قهوه آمریکانو حتما این نوشیدنی را با قهوه کلد برو امتحان کنید

اگر باز هم فکر می‌کنید که کلدبرو شما طعم قوی دارد، می‌توانید با اضافه کردن کمی ‌آب آن را رقیق کرده و به شیوه امریکانو مصرف کنید.

5- سرو قهوه کلدبرو با لیموناد:

چه ترکیب عجیبی! کمی‌قهوه سرد دمی‌ را با لیموناد، یخ و سیروپ مخلوط کنید و از ترکیب طعم‌ها لذت ببرید.

ترکیب قهوه سرد دم با لیموناد

طعم بسیار متفاوت قهوه کلد برو با لیموناد، مخصوص علاقه‌مندان به طعم‌های نو و تازه

قهوه سرد دم نیترو یا نیترو کلد برو چیست؟

قهوه سرد دم نیترو، دوست صمیمی‌کلد برو است. از دم کردن قهوه کلدبرو با نیتروژن، نوشیدنی نیترو کلدبرو به‌دست می‌آید و وجه تسمیه این اسم از این طرز تهیه است. نیترو کل برو سن وسال زیادی ندارد، چون در اوایل دهه 2010 متولد شده است. این فنجان قهوه شیرین‌تر و ملایم‌تر از سرد دم معمولی است.

نیتروژن موجود در کلد برو باعث می‌شود که روی نوشیدنی کلدبرو شما فوم طبیعیِ دلپذیری به‌وجود بیاید. لازم است تاکید کنیم که نیترو کلد برو را نباید با یخ سرو کنید. اگر یخ به آن اضافه کنید، حالت فومی ‌روی قهوه از بین می‌رود. خیال‌تان راحت باشد، نیتروژن موجود در آن، سردی نوشیدنی را حفظ می‌کند و طعم بهتری به آن می‌دهد.

 پیشنهاد بن‌مانو برای انتخاب قهوه مناسب کلدبرو

حالا که آموزش قهوه سرد دم را مطالعه کردید، شاید مشتاق باشید که به جای درست کردن یک نوشیدنی گرم برای روزهای تابستانی، این روش دم‌آوری قهوه را تست کنید. پیشنهاد بن‌مانو به شما برای تهیه قهوه کلدبرو استفاده از دان قهوه تازه رست شده است. ترجیحا، قهوه را قبل از دم‌آوری کلدبرو آسیاب کنید تا به طعم غنی‌تری دست پیدا کنید. برای خرید قهوه به محصولات سایت بن‌مانو سر بزنید و دانه قهوه مناسب خودتان را خرید کنید.

گاهی تنوع هم خوب است!

دم‌آوری قهوه کلدبرو به ابزار خاص زیادی نیاز ندارد. همان‌طور که در این مقاله متوجه شدیم، این روش ساده و کم هزینه، اما زمان‌بر است. به نظر می‌رسد که قهوه کلدبرو ارزش یک‌بار امتحان کردن را دارد، شاید عاشق آن شدید!

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

میزان کافئین قهوه کلدبرو چقدر است؟

در هر 16 اونس یا 473 میلی‌لیتر قهوه کلد برو، 200 میلی‌گرم کافئین وجود دارد. مصرف این مقدار کافئین در روز مطمئنا مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند.

2

اندازه آسیاب قهوه کلدبرو چقدر است؟

برای تهیه این قهوه باید از دانه‌های قهوه درشت و ترجیحا دارک رست استفاده کنید تا بتوانید طعم و عطر خوبی از آن استخراج کنید.

3

آیا می‌توان قهوه کلدبرو را گرم کرد؟

بله شما می‌توانید قهوه کلدبرو را گرم کنید، ولی این‌کار از نظر اصولی حرفه‌ای نیست و بهتر است همیشه آن را سرد مصرف کنید و برای نوشیدن قهوه داغ از ابتدا قهوه درست کنید.

4

آیا می‌توان قهوه سرد دم را در یخچال درست کنید؟

بله قهوه سرد دمی ‌را می‌توانیم در یخچال هم درست کنیم. برای این کار باید بعد از ریختن قهوه و آب در ظرف درب‌دار، اجازه دهیم که قهوه به مدت حداقل 15 تا 17 ساعت در یخچال استراحت کند.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “قهوه کلدبرو یا سرد دم چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.