این روزها منوی کافه‌ها کمی ‌پیچیده و عجیب‌غریب شده است و اکثر مشتری‌ها با کمی ‌شک و تردید نوشیدنی خود را سفارش می‌دهند. البته برای یک قهوه‌نوش معمولی یا حرفه‌ای انتخاب قهوه از بین لیست منوی کافه خیلی سخت نیست. زمانی که با محتویات و نسبت‌های ترکیبات انواع نوشیدنی‌های قهوه گرم و سرد آشنا باشید، انتخاب یک نوشیدنی بر اساس ترجیح شخصی‌تان در آن موقعیت خیلی سخت نخواهد بود. البته آشنایی با منوی کافی‌شاپ‌ها از زمان ورود نسل دوم و سوم نوشیدنی‌های قهوه اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

اگر شما هم موقع سفارش قهوه مورد نظرتان در کافه بین اسامی ‌مختلف نوشیدنی‌ها سردرگم می‌شوید، خواندن ادامه این مطلب به شما کمک می‌کند که با اطمینان و اعتمادبه‌نفس بیشتری نوشیدنی‌تان را سفارش دهید.

معرفی نوشیدنی‌های گرم قهوه

انواع نوشیدنی‌های گرم قهوه شامل موارد زیر می شود:

نوشیدنی اسپرسو

اسپرسو مهم‌ترین و پایه‌ای‌ترین نوشیدنی قهوه با غلظت بالا است که در دنیای قهوه به عنوانshort dark هم شناخته می‌شود. این نوشیدنی اسپرسو به صورت اسپرسو سینگل و اسپرسو دبل سرو می‌شود:

♥ اسپرسو سینگل

اسپرسو سینگل با استفاده از 7 تا 8 گرم پودر قهوه تهیه می‌شود و تا حدود 25 تا 30 میلی‌گرم نوشیدنی از آن بدست بیاید.

♥ اسپرسو دبل

در مقابل، اسپرسو دابل با استفاده از 14 تا 16 گرم قهوه تهیه می‌شود و در نتیجه 50 تا 60 میلی‌گرم قهوه از آن بدست می‌آید.

نوشیدنی کافه: اسپرسو

نوشیدنی‌های مبتنی بر اسپرسو

اسپرسو پایه‌ی ثابت نوشیدنی ترکیبی قهوه با شیر و مواد دیگر مثل شکلات و غیره است و از این جهت تهیه یک اسپرسو باکیفیت اهمیت زیادی دارد. در ادامه، مهم‌ترین و محبوب‌ترین نوشیدنی‌های ترکیبی قهوه را که حتما در منوی کافه‌ها می‌بینید را با هم بررسی می‌کنیم:

لاته:

لاته یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های ترکیبی در دنیای قهوه است و از ترکیب اسپرسو با شیر کف‌داده و میکرو فوم شیر بدست می‌آید. یکی از دلایل محبوبیت این نوشیدنی ایجاد طرح‌های دیزاین لاته مثل قلب، سوآن و غیره توسط باریستاهای حرفه‌ای روی این نوشیدنیِ نسبتا شیرین است.

کاپوچینو:

کاپوچینو یک نوشیدنی ترکیبی شیر و قهوه دیگر است اما از شیر کم‌تر و فوم بیشتر استفاده می‌کند. این نوشیدنی خامه‌ای معمولا به خاطر طعم‌دهنده‌های متنوعی که می‌توان به آن اضافه کرد محبوبیت زیادی دارد.

فلت وایت:

فلت وایت شباهت زیادی به کاپوچینو دارد، اما دیگر از فوم شیر و پودر شکلات روی آن خبری نیست. در عوض، برای خامه‌ای‌تر کردن این نوشیدنی از شیر بخارداده در کف پارچ شیر استفاده می‌شود.

موکا:

موکا از ترکیب قهوه و شکلات (سیروپ شکلات یا پودر شکلات) بدست می‌آید و طعم شیرین شکلات حالت اسیدیته اسپرسو را کم می‌کند.

ماکیاتو:

ماکیاتو از یک شات اسپرسو و یک قُلُپ میکروفومِ شیر بر روی آن تهیه می‌شود.

کورتادو:

کورتادو یک نوشیدنی با اسیدیته پایین است که از ترکیب برابر اسپرسو و شیر تهیه می‌شود.

امریکانو:

ترکیب نوشیدنی رقیق شده قهوه با آب است که قهوه ضعیف‌تری با حجم بیشتری به شما می‌دهد.

رد آی:

قهوه رد آی از ترکیب یک تا دو شات اسپرسو با قهوه دمی ‌قطره‌ای بدست می‌آید و به دلیل کافئین بالای آن برای شب‌هایی که می‌خواهید تا صبح بیدار بمانید، گزینه مناسبی است.

سایر قهوه‌های گرم

قهوه ترک:

قهوه ترک که با ابزار مخصوص ایبریک تهیه می‌شود در میان ایرانی‌ها جایگاه خاصی پیدا کرده است. این قهوه بسیار قوی، فول بادی و با کافئین بالاست.

نوشیدنی های کافه: قهوه ترک

قهوه‌های دمی

قهوه‌های دمی‌ از جمله روش‌های فیلتری، پرکولاتور، فرنچ پرس، وی 60، کمکس و یا حتی سایفون در منوی کافه‌ها قرار دارند. این روش‌های دم‌آوری شامل ریختن آب داغ روی دانه‌های آسیاب شده (در سایز سابه‌های مختلف قهوه با توجه به روش‌های مختلف دم آوری) می‌شود.

هر کدام از این قهوه‌های دمی‌ به ابزار و مهارت خاصی نیاز دارد و در نتیجه طعم‌های متفاوتی از قهوه را بوجود می‌آورد.

در ادامه انواع قهوه های دمی را به صورت خلاصه توضیح داده و بررسی می‌کنیم:

انواع روش‌های فیلتری (دریپ کافی) تهیه قهوه:

روش فیلتری تهیه قهوه یا روش پور اور با تکیه بر متود غوطه‌ورسازی قهوه در آب و با استفاده از انواع ابزار پوراور، نوشیدنی قهوه نهایی را تهیه می‌کند:

قهوه کمکس: کمکس از یک فیلتر کاغذی ضخیم و یک ابزار شیشه‌ای کلاسیک برای تهیه یک قهوه تمیز و خوش‌طعم استفاده می‌کند.

قهوه کلور: قهوه کلور از ترکیب روش غوطه‌ورسازی و دم‌آوری فیلتری برای تهیه قهوه استفاده می‌کند. این قهوه ساز یک طراحی مخروطی شکل همراه با یک شیر تخلیه در قسمت پایینی آن دارد و برای تهیه قهوه از فیلتر کاغذی استفاده می‌کند تا قهوه تمیزتری ارائه دهد.

قهوه وی 60: این قهوه با کمک یک ابزار مخروطی کوچک به شکل V انگلیسی از جنس سرامیک و یا سیلیکون تهیه می‌شود که لبه‌های پیچ‌در‌پیچ این مخروط باعث لایه‌بندی عمیق تر دانه‌های قهوه و در نتیجه طعم متفاوت آن می‌شود.

سایر روش های تهیه قهوه دمی عبارتند از:

سایفون: این قهوه ساز که از نظر ظاهری شبیه ابزارهای آزمایشگاهی است از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت پایینی این قهوه ساز مخزن آب و قسمت بالایی آن محل قرار گرفتن پودر قهوه است که با استفاده از تکنیک فشار بخار و گرانش، قهوه را استخراج می کند. همان‌طور که از ظاهر آن پیداست، سایفون یک ابزار تخصصی در زمینه قهوه است و معمولا قهوه‌نوش های حرفه‌ای از آن برای تهیه یک قهوه بی‌نقص استفاده می‌کنند.

فرنچ پرس: ابزار فرنچ پرس یا قهوه فرانسه یک ابزار محبوب و کاربردی است که از روش غوطه‌ورسازی قهوه برای تهیه یک نوشیدنی فول بادی و خوش‌طعم استفاده می‌کند. به دلیل ساده بودن روش دم‌آوری آن در منزل و حتی محل کار (برای مصرف شخصی) هم استفاده می‌شود.

یک پیشنهاد خواندنی: با آداب و رسوم نوشیدن قهوه در کافه آشنا شوید

معرفی نوشیدنی‌های سرد قهوه

از جمله نوشیدنی‌های سرد قهوه عبارتند از:

آیس کافی:

آیس کافی در واقع نوشیدنی است که از ریختن قهوه داغ بر روی یخ یا نگهداری آن در فریزر پس از دم‌آوری تهیه می‌شود.

آیس لاته یا آیس موکا:

این دو نوشیدنی‌های اسپرسو سرد با استفاده از شیر سرد و ریختن قهوه بر روی یخ تهیه می‌شود.

کلد برو:

نوشیدنی کلدبرو از طریق خیساندن 18 تا 24 ساعته قهوه در آب سرد تهیه می‌شود و در نهایت یک نوشیدنی با اسیدیته ملایم و طعم متوازن بدست می‌آید.

فراپه:

فراپه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌های سرد قهوه است که با قهوه سرد اسپرسو، شیر و یخ و انواع سیروپ تهیه می‌شود.

آفوگاتو:

این نوشیدنی هم از ترکیب دو شات اسپرسو روی ژلاتو یا بستنی تهیه می‌شود که برای طرفداران بستنی و قهوه یک ترکیب بی‌نظیر به شمار می‌رود.

نوشیدنی های کافه: آیس کافی ها

قهوه‌های ترکیبی، سینگل اورجین یا اسپیشالتی

منوی اکثر کافی شاپ‌ها شامل قهوه‌های ترکیبی، قهوه‌های سینگل اوریجین یا اسپیشالتی است که هر کدام طرفداران خاص خودش را دارد:

قهوه‌های ترکیبی: ترکیب دانه‌های قهوه مختلف از کشورها و مناطق مختلف است که با دقت و نسبت مشخصی با هم ترکیب شده اند تا طعم‌های خاصی از قهوه را ایجاد کنند.

قهوه‌های سینگل اوریجین: در واقع دانه‌های قهوه از یک منطقه و حتی یک مزرعه خاص بدست آمده است که امکان ردیابی دانه‌های آن تا همان محل خاص وجود دارد.

قهوه‌های تخصصی: روش‌های دم‌آوری تخصصی و البته دانه‌های قهوه اسپشیالیتی که توسط گریدر مورد تایید انجمن جهانی قهوه مورد ارزیابی قرار گرفته است و در مقیاس 100 امتیازی بیشتر از 80 کسب کرده است، طرفداران خاص خودش را دارد.

سایر نوشیدنی‌های موجود در منو

حدودا بخش زیادی از نوشیدنی‌های موجود در منوی کافه‌ها شامل انواع قهوه‌های دمی، قهوه پایه و نوشیدنی‌های مبتنی بر قهوه است، اما غیر از قهوه، نوشیدنی‌های دیگری هم در این منو‌ها می‌توان پیدا کرد.

مثلا منو انواع چای در کافی‌شاپ‌ها شامل چای سیاه، سبز، ماچا، سفید، چای اولانگ، ماسالا، کرک و غیره است.

علاوه‌بر این‌ها، امکان دارد که در برخی کافه‌ها انواع دمنوش‌ها شامل دمنوش به‌لیمو، بهار نارنج، زنجبیل و لیمو، گل یاس و غیره هم سرو شود.

حتی در برخی کافه‌ها ممکن است نوشیدنی‌های میوه‌ای مثل اسموتی، میلک‌شیک، موهیتو، آیس تی، دتاکس واتر، انواع کوکتل یا موکتل و یا حتی انواع شربت‌های سنتی ایرانی هم سرو شود.

تفاوت کوکتل و موکتل و اسموتی:

نوشیدنی‌های کوکتل و موکتل دسته‌بندی تقریبا جدیدی در دنیای نوشیدنی‌های سرد هستند.

کوکتل‌ها ترکیب الکل با سایر انواع آب‌میوه ها و یا موارد دیگر مثل میوه‌ها، عصاره‌ها و ادویه‌ها هستند که به یک روش کاملا استاندارد تهیه می‌شود. ترکیب الکل با نوشیدنی‌های مشابه باعث ایجاد طعم تلخ و ترش در این نوشیدنی‌ها می‌شود که برای خیلی از افراد بسیار دلپذیر است. از جمله کوکتل های معروف می‌توان به درتی مارتینی، الکساندر، منهتن و گرین راشن اشاره کرد.

در مقابل، موکتل‌ها نوشیدنی های غیر الکلی هستند که در تهیه آن‌ها از انواع آب‌میوه‌ها، چای سرد و ترکیبات دیگر استفاده می‌شود. موکتل‌ها با هدف ترک نوشیدنی‌های الکلی و مصرف کمتر الکل بوجود آمده‌اند. این نوشیدنی‌های سرد طعم شیرینی دارند و در تهیه آن‌ها از انواع آب‌میوه‌ها و سیروپ‌های شکر استفاده می‌شود. از انواع موکتل‌ها می توان به موهیتو، فایرآیس، کویینز پانچ و نوشابه خامه‌ای ایتالیایی اشاره کرد که ضمن خنک بودن انرژی تازه‌ای به بدن می‌دهد.

اسموتی، با معادل فارسی نرم‌نوش ها، ترکیبی از میوه‌ها و سبزی‌های ترجیحا تازه و یا حتی منجمد (حدود 40 تا 50 درصد ترکیبات آن) هستند که معمولا با کمک عسل، انواع شربت، شکلات، فندق، کره بادام زمینی، شیر، بستنی و یا فرآورده‌های لبنی و طعم‌دهنده‌ها شیرین‌سازی می شوند. این نوشیدنی که به اندازه شیر غلیظ هستند باید با توجه به کالری موردنیاز بدن فرد برای چاقی یا لاغری مورد استفاده قرار بگیرند. از جمله انواع اسموتی شامل اسموتی ترکیبی توت‌فرنگی، اسموتی پرتقال، شیر سویا و آووکادو، اسموتی شاه‌توت، اسموتی سبز با طعم نعناع و خیار و غیره است.

غذاها و بیکری (انواع نان و شیرینی) در منوی کافه

این روزها در منوی بسیاری از رستوران-کافه‌ها یا حتی کافی‌شاپ‌ها لیستی از انواع غذاها و بیکری‌ها را هم مشاهده می‌کنید. این ترفند برای گذراندن زمان بیشتر در کافه و به منظور استفاده از غذای آن محل به کار برده می‌شود. از جمله غذاهای سرو شده در کافه‌ها می‌توان به انواع غذاهای سنتی، فست‌فودها، انواع سوپ‌ها، ساندویچ‌ها و حتی نان‌ها و شیرینی‌ها شامل کیک‌های ساده و خامه‌ای، چیزکیک، کرامبل، دنیش، کروسان، بگِل و دونات اشاره کرد.

و در نهایت

احتمالا دفعه بعد که به یک کافه رفتید و غرق در خواندن منوی آن‌ها شدید، دیگر در میان انواع اسامی ‌نوشیدنی‌های مختلف سردرگم نشوید. خواندن این مطلب به شما کمک می‌کند، دقیقا بدانید که چه نوشیدنی را در منوی کافه سفارش دهید و از آن نوشیدنی انتظار چه طعمی‌ را داشته باشید.