بسیاری از دوستداران قهوه‌های بر پایه اسپرسو که در ترکیب با شیر تهیه می‌شوند، در تلاش‌اند که شیرهای گیاهی را جایگزین شیر لبنی کنند. حساسیت به لاکتوز، آلرژی به شیر گاو و آسیب‌های زیست‌ محیطی از مهم‌ترین انگیزه‌های قهوه‌دوستان برای تغییر رفتار و حرکت به‌سوی جایگزین‌های غیر‌لبنی برای شیر گاو است. یکی از گزینه‌های محبوب که طعم و عطر ویژه‌ای به فنجان قهوه می‌بخشد و غلظت خامه‌ای دلچسبی محبوبی دارد، شیر نارگیل است.

شیر نارگیل، آب نارگیل و روغن نارگیل!

برای تهیه شیر نارگیل باید میوه آن را با آب مخلوط کرده و از صافی بگذرانید. وقتی نارگیل را از وسط نصف می‌کنید به طور طبیعی مقداری آب در وسط میوه آن قرار دارد که با شیر نارگیل متفاوت است و به آن آب نارگیل گفته می‌شود. از آب نارگیل نمی‌توان در قهوه یا غذاهایی مثل کاری که تهیه آنها به شیر نیاز دارد استفاده کرد. شیر نارگیل غلیظ و سفیدرنگ است و بافت یکدست و غلیظی دارد که در آشپزی هندی و تایلندی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

یکی از ترندهای جدید سلامتی در جستجوی کشف خواص نوظهور این نوشیدنی دلچسب است، دوستداران قهوه را تشویق می‌کند که به فنجان صبحگاهی‌شان مقداری روغن نارگیل اضافه کنند. افرادی که از رژیم کتوژنیک استفاده می‌کنند به مصرف روغن نارگیل بسیار علاقه‌مند هستند و ترند افزودن روغن نارگیل به قهوه با همین ایده در مقابل مصرف‌کنندگان قرار گرفته است. تحقیقات انجام‌شده مزایای مصرف روغن نارگیل در قهوه را تأیید می‌کند اما اینکه طبع و سلیقه دشوار‌پسندان هم ظاهر و مزه این ترکیب را بپذیرد موضوعی است که با گذشت زمان مشخص می‌شود.

یک پیشنهاد خواندنی: طرز تهیه میلک شیک نارگیل با قهوه اسپرسو (کپسول اسپرسو)

شیر نارگیل در خدمت سلامتی

شیر نارگیل به‌غیراز طعم دلچسب و عطر دوست‌داشتنی‌اش برای سلامتی هم مفید است. این شیر گیاهی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند چون حاوی اسید لوریک فراوان است. این اسید چرب بدن را برای مبارزه با بیماری‌ها همراهی می‌کند.

اگر مثل اکثر افراد به فکر کاهش وزن هستید نباید از نوشیدن شیر نارگیل غفلت کنید. با اینکه معمولاً خوراکی‌های مفید برای سلامتی خوشمزه نیستند اما این شیر غیرلبنی با افزایش انرژی‌ای که مصرف می‌کنید باعث کاهش وزن می‌شود. در ضمن بعد از نوشیدن این شیر مدت طولانی‌تری احساس سیری می‌کنید در نتیجه از خوردن و نوشیدن تنقلات و خوراکی‌های خارج از رژیم خودداری خواهید کرد. در نهایت آخرین معجزه شیر نارگیل برای کسانی که تمایل دارند وزن کم کنند، کمک به سیستم گوارش و افزایش متابولیسم است.

لوریک اسید موجود در شیر نارگیل که قبلاً از آن صحبت کردیم باعث عملکرد بهتر قلب و کاهش مقدار کلسترول در بدن می‌شود. با مصرف این شیر که اسید چرب اشباع شده است، رسوبات رگ‌های قلب پاک می‌شوند و ریسک بیماری‌های قلبی و سکته کاهش پیدا می‌کند.

شیر نارگیل را می‌توان برای اضافه‌کردن به قهوه، فوم‌دار کرد؛ این خبر بسیار خوبی برای لاته آرتیست‌هاست. البته باید توجه داشت که فوم شیر نارگیل حباب‌های درشت‌تری نسبت به شیر گاو دارد. در ضمن تهیه آن به تمرین و تکرار بیشتری نیاز دارد و قهوه‌دوستان خودکفایی که در هیچ مورد نمی‌خواهند از باریستای مورد علاقه‌شان کم بیاورند در ابتدای کار و تا تسلط بر فوم گرفتن از شیر نارگیل باید صبور باشند.

یکی از ناخوشایندترین تجربه‌ها موقع درست‌کردن کاپوچینو یا لاته خوشمزه در خانه بریدن شیر هنگام اضافه‌کردن به قهوه است. برای اینکه شیر نارگیل در فنجان قهوه نبرد، باید پیش از اضافه‌ کردن دمای آن را به دمای قهوه یعنی 65 درجه سانتی‌گراد نزدیک کنید. نوش جان!