اگر تا به حال داخل کافه‌های محلی یا زنجیره ای بوده اید، احتمالاً ماکیاتو و موکاچینو را در منو دیده‌اید. شاید آن‌ها را سفارش داده باشید اما مطمئن نبوده باشید که دقیقاً چه چیزی می‌نوشید. یا شاید یک لاته کلاسیک را انتخاب کرده‌اید زیرا مطمئن نبودید گزینه‌های دیگر شما چه هستند.

ما اینجا هستیم تا تفاوت‌های ماکیاتو و موکا را برای شما مشخص کنیم. با داشتن این اطلاعات، می‌توانید دفعه دیگر که به یک کافه ‌می‌روید، یک نوشیدنی خوش‌طعم و جذاب بنوشید.

ماکیاتو چیست؟

ماکیاتوی آمریکایی اغلب از اصالت کمتری برخوردار است و پر از شکر است. ایتالیایی‌ها ماکیاتو را اختراع کردند تا عطر و طعم اسپرسو را برجسته‌تر کنند، نه آن را در طعم سیروپ پنهان کنند.

بنابراین ماکیاتوی اصیل چیست؟ در زبان ایتالیایی، واژه ماکیاتو به معنای «آغشته» یا «نشانه‌گذاری شده» است.ماکیاتو نوشیدنی بر پایه اسپرسو است که با کمی شیر بخارپز و فوم ترکیب شده است. این به شما عطر و طعم جسورانه و قوی اسپرسو را همراه با مقداری شیر می‌دهد . این نسخه اصلی ماکیاتو است که اغلب اسپرسو ماکیاتو نامیده می‌شود

به طور کلی:

 • عطر و طعم جسورانه و غنی اسپرسو را به طور برجسته‌تر به شما می‌دهد.
 • توسط شیر و کف بخارپز کامل می‌شود.
 • یک نوشیدنی اصیل ایتالیایی است.
 • ممکن است زیادی قوی باشد.
 • از تنوع طعم کمتری برخوردار است.
ماکیاتو
ماکیاتو

موکا چیست؟

موکا بدون شکلات نمی‌تواند موکا باشد! برای تهیه موکا، دو طعم خوشمزه قهوه و شکلات را در یک نوشیدنی ترکیب می‌کنند. چه چیز بهتر از این؟!

تهیه موکا با اسپرسو و سس شکلات شروع می‌شود. سپس مقدار زیادی شیر بخار پز، به طور معمول بدون فوم اضافه می‌شود. برخی از کافی‌شاپ‌‍ها همچنین خامه زده شده و یا تکه‌های شکلات را روی آن اضافه می‌کنند.

این توصیف یک موکای معمولی است، اما انواع دیگر بسیاری از آن وجود دارند. موکای سفید (تهیه شده با شکلات سفید) به همان اندازه موکاهای معمولی در اکثر کافی‌شاپ‌ها محبوب است. همچنین در بعضی کافه‌ها، انواع دیگر مانند موکا نعنا یا موکا کارامل شور ارائه می‌شوند.

به طور کلی:

 • ترکیبی خوشمزه از طعم شکلات و قهوه است.
 • انواع متنوعی از در دسترس است.
 • ممکن است زیادی شیرین باشد.
 • به اندازه ماکیاتو اصیل یا اسپرسو-محور نیست.

تفاوت‌های این دو

همانطور که از خواندن توضیحات نوشیدنی برمی‌آید، این نوشیدنی ها بسیار متفاوت هستند. سه چیز وجود دارد که آن‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند: طعم ، تنوع و نوع استفاده از شیر.

 1. طعم

ماکیاتو و موکا طعم بسیار متفاوتی دارند. ماکیاتو طعم قوی اسپرسو را در کنار مقداری بافت خامه‌ای از شیر دارد. موکا طعم شکلات و قهوه را با کمی شیرینی با هم داشته، و در نتیجه طعم اسپرسو کمتر چشیده می‌شود.

 1. تنوع

وقتی صحبت از تنوع می‌شود، موکا برنده است. همانطور که در پیش ذکر شد، گزینه‌های طعم بسیاری فراتر از موکای معمولی یا سفید وجود دارند. طعم‌دهنده‌های فصلی مانند نعناع بسیار محبوب هستند. طیف گسترده‌ای از کافه‌ها، انواع متفاوتی از موکا را با سیروپ‌های متفاوت تهیه می‌کنند.

از طرف دیگر، ماکیاتو ساده و متمرکز بر اسپرسو است. دو نوع اصیل موجود عبارتند از: اسپرسو ماکیاتو و لاته ماکیاتو. برخی از کافه‌ها انواع طعم دار مانند کارامل ماکیاتو و وانیل ماکیاتو را ارائه می‌دهند.

 1. نوع استفاده از شیر

هر دوی این نوشیدنی‌ها شیر دارند اما از آن به روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که تأثیرات متفاوتی روی هر نوشیدنی دارد. اسپرسو ماکیاتو از کمترین مقدار شیر استفاده می‌کند و به طور معمول مقداری فوم دارد.

در تهیه لاته ماکیاتو برای کمک به ایجاد لایه‌ها با ریختن شیر، از شیر بیشتری با میکروفوم استفاده می‌کند. در تهیه موکا، از شیر برای یکدست کردن بافت و برجسته‌سازی طعم‌های اصلی استفاده می‌کنند: اسپرسو و شکلات.

ماکیاتو نوشیدنی بر پایه اسپرسوی پررنگ و حاوی شیر بخارپز و فوم است. موکا نوشیدنی غنی و خامه‌ای است اما گزینه‌های طعم زیادی را ارائه نمی‌دهد. موکا نوشیدنی شیرین بر پایه شکلات و اسپرسو با کمی شیر بخارپز است. موکاها طیف وسیعی از طعم‌ها مانند کارامل و نعناع دارند و ممکن است روی آنها خامه هم زده یا تکه‌های شکلات اضافه شود.

کدام یک را باید انتخاب کنید؟ این به شما بستگی دارد! دفعه دیگر که در یک کافه هستید، ماکیاتو یا موکا سفارش دهید و نظر خود را دریابید.

دیدگاهتان را بنویسید