چند روش طرز تهیه قهوه موکا

دسته بندی ها : طرز تهیه نوشیدنی
طرز تهیه موکا

اگر عاشق ترکیب قهوه و شکلات هستید، چرا کافه موکا (caffè mocha) را امتحان نمی‌کنید؟ موکاچینو یا موکا قطعا یک نوشیدنی خوب برای شروع یک روز طولانی خواهد بود. البته که می‌توانید موکا را به صورت آماده یا از فروشگاه‌های قهوه بیرون‌بر در مسیر خریداری کنید. امروز نوبت ترکیب قهوه با شکلات است! پس یاد گرفتن طرز تهیه قهوه موکا رژیمی ‌و غیر رژیمی ‌خالی از لطف نیست.

موکا چیست؟

در دنیای قهوه، “موکا” معنی‌های متفاوتی دارد. موکا نوعی دانه قهوه است که در یمن پرورش داده می‌شود. در نتیجه، به قهوه‌ای که با این دانه دم‌آوری شده باشد، هم قهوه موکا می‌گویند. اما موکایی که امروز معرفی می‌کنیم، نوشیدنی موکاچینو یا کافه موکا است که با ترکیب قهوه اسپرسو، شیر و سیروپ شکلات درست می‌شود. بعضی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که موکا و لاته موکا دو نوشیدنی متفاوت هستند، اما لازم است تاکید کنیم که منظور از قهوه موکا، همان قهوه لاته موکاست!

تاریخچه موکا: موکاچینو  برای اولین بار در قرن هفدهم در تورین ایتالیا به عنوان ترکیب شکلات و قهوه معرفی شد. البته بعدها، در قرن‌های 18 و 20 میلادی، دست خوش تغییراتی شد و تبدیل به همین نوشیدنی شد که امروز از آن استفاده می‌کنیم.

موکا چیست و چه ترکیباتی دارد؟

ترکیبات قهوه موکا: قهوه اسپرسو، شیر و سیروپ شکلات است

طرز تهیه قهوه لاته موکا شکلاتی در منزل

اگر دستگاه اسپرسوساز ندارید، نگران نشوید، دستور تهیه قهوه موکا بدون دستگاه اسپرسوساز هم به درد شما می‌خورد. در ادامه روش تهیه قهوه موکا با دستگاه اسپرسوساز و بدون آن را توضیح می‌دهیم. در هر صورت، می‌توانید موکا خانگی خود درست کنید و از آن لذت ببرید:

مواد لازم:

مواد زیر برای یک سرو قهوه موکاست.

 • قهوه: ترجیحا دو شات اسپرسو تازه دم‌آوری شده (35 میلی گرم)
 • یک قاشق غذاخوری شکلات یا سیروپ شکلات: البته سیروپ شکلات کمی ‌شیرین‌تر است و ممکن است هر کسی از شیرینی آن لذت نبرد.
 • 250 میلی گرم شیر (ترجیحا پرچرب): لازم است آن را بخاردهی کنیم.
 • تاپینگ: مثلا خامه فرم گرفته، یا شیر کف داده

دستورالعمل تهیه موکا با دستگاه اسپرسو:

فرض می‌کنیم در منزل یک دستگاه اسپرسو ساز دارید. این دستگاه کارها را راحت‌تر می‌کند.

 1. اول از همه باید یک ماگ با ظرفیت 300-350 میلی‌گرم را انتخاب کنید.
 2. با استفاده از دستگاه، قهوه اسپرسو درست می‌کنید و به عنوان پایه نوشیدنی آن را درون ماگ می‌ریزید. (البته چنانچه بجای دستگاه اسپرسوساز، قهوه‌ساز کپسولی دارید، می‌توانید با استفاده از انواع کپسول قهوه با طعم‌های مختلف شات اسپرسو تهیه کنید.
 3. بعد، سیروپ شکلات را به اسپرسو اضافه کنید. سعی کنید که به دیواره‌های بالاتر ماگ هم کمی شکلات بریزید تا طعم آن با بخش‌های دیگر نوشیدنی ترکیب شود.
 4. محتویات ماگ را کمی هم بزنید تا طعم‌های آن‌ها با هم ترکیب شود.
 5. حالا نوبت بخاردهی شیر است. بخاردهی شیر با استفاده از دستگاه اسپرسو ساده است. اگر درست کردن آن را فراموش کرده‌اید یا برای اولین بار می‌خواهید فوم شیر درست کنید، حتما مقاله “فوم گیری شیر با دستگاه اسپرسو چگونه است؟” را بخوانید. فوم شیر بیشتر باعث می‌شود که نوشیدنی خامه‌ای‌تری داشته باشید.
 6. فوم شیر آماده شده را درون ماگ بریزید تا به طور کامل روی آن را بپوشاند.
 7. حالا نوبت انتخاب تاپینگ و تزئین روی آن رسیده است. خامه فرم گرفته همراه با سس شکلات و خرده‌های شکلات گزینه جذابی برای تاپینگ و تزئین روی آن است.
طرز تهیه موکا با دستگاه اسپرسو

قهوه مورد نیاز موکا را میتوان با دستگاه اسپرسو یا از روش‌های دیگر تهیه کرد

دستورالعمل تهیه موکا بدون دستگاه اسپرسو:

در کل، شما فقط برای درست کردن قهوه و فوم گیری شیر به دستگاه اسپرسوساز نیاز دارید. اما نگران نباشید، اگر دستگاه اسپرسو در دسترس نبود، هنوز هم می‌توانید با روش‌های دیگر قهوه و فوم شیر را تهیه کنید.

قهوه اسپرسو را می‌توان به روش‌های مختلفی تهیه کرد. مثلا در طرز تهیه قهوه موکا روی گاز از ابزار دم‌آوری موکاپات برای تهیه اسپرسو استفاده می‌کنیم. روش‌های دیگری هم برای درست کردن اسپرسو وجود دارد و شما می‌توانید به هر روشی که راحت هستید، قهوه را آماده کنید. روش‌ دم‌آوری قهوه با آئروپرس، با دستگاه قهوه‌ساز کپسولی و با نانوپرسو از جمله سایر روش‌های تهیه اسپرسو هستند.

یک راه ساده‌تر این است که به جای درست کردن قهوه اسپرسو، یک ساشه قهوه فوری با 30 میلی‌گرم آب داغ دم‌آوری کرده و پایه نوشیدنی موکای خود را آماده کنید. برای فوم‌گیری شیر بدون دستگاه اسپرسوساز یکی از روش‌های ذکر شده در مقاله “آموزش فوم گیری شیر بدون دستگاه” را انتخاب کرده و شیر کف داده درست کنید.

طرز تهیه موکا بدون دستگاه اسپرسو

یکی از راه‌های تهیه قهوه برای موکا، استفاده از موکاپات است

ارزش غذایی قهوه موکا (برای 1 سرو)

کالری چربی کربوهیدرات قند پروتئین
168 9 گرم 12 گرم 11 گرم 9

انواع قهوه موکا

موکا تا حالا رفتار انعطاف پذیرتری نسبت به سایر قهوه‌ها داشته است، چون در طول این سال‌ها امکان شخصی سازی مواد لازم و نحوه تهیه آن بیشتر از بقیه نوشیدنی های ترکیبی با قهوه بوده است. انعطاف پذیری بالای این نوشیدنی و خلاقیت باریستا‌ها باعث بوجود آمدن چند نوع قهوه موکا شده است.

 • موکای ساده یا اورجینال
 • موکا وایت (شکلات سفید)
 • آیس موکا
 • موکا فندقی
 • موکا کاراملی
 • موکا دارک چاکلت
 • موکا ماربل یا مرمری

موکا ساده:

منظور از موکای اورجینال یا موکای اصلی، همان موکای ساده است که با ترکیب قهوه، سیروپ شکلات، شیر بخار داده درست می‌شود و بالاتر طرز تهیه آن را آموزش دادیم.

انواع قهوه موکا

موکا قهوه‌ای که تنوع تهیه آن با تغییر ماده سوم یعنی شکلات، زیاد است

یک پیشنهاد خواندنی: تفاوت قهوه موکا و ماکیاتو چیست؟

موکا وایت (شکلات سفید):

برای درست کردن موکای وایت، همان روش تهیه قهوه موکا را با شکلات سفید امتحان می‌کنیم و برای این که تلخی کمتری و حالت خامه‌ای بیشتری داشته باشد، از سیروپ شکلات سفید استفاده می‌کنیم.

قهوه موکا وایت (شکلات سفید)

قهوه موکای سفید مورد توجه طرفداران قهوه خامه‌ای‌تر با طعم شیرین‌تر است

آیس موکا:

برای تهیه آیس موکا خانگی به جای شیر کف داده گرم از شیر سرد استفاده می‌کنیم.

آیس موکا

یکی از جذاب‌ترین نوع سرو قهوه موکا، آیس موکا با حس خنکی و عطر ُ طعم خوشایند قهوه خنک‌شده است

موکای فندقی:

خوب، فقط یک تغییر ساده و آن هم این است که علاوه بر سیروپ شکلات، باید کمی سیروپ فندق و یا فندق واقعی را به ترکیب اضافه کنید تا موکای فندقی شما آماده شود.

موکا فندقی

قهوه موکا در ترکیب انواع سیروپ‌ها مانند فندق بسیار لذت‌بخش است

موکای کاراملی:

موکای فندقی را یاد گرفتید؟

برای درست کردن نوع کاراملی آن فقط لازم است که سیروپ کارامل بیشتری را به نوشیدنی‌تان اضافه کنید.

موکای کاراملی

یکی از محبوب‌ترین موکاها استفاده از سیروپ کارامل است

 موکای دارک چاکلت:

طرز تهیه قهوه موکا شکلاتی ساده است! درست مثل موکای فندقی و کاراملی، برای تهیه یک موکای دارک چاکلت، سس شکلات و یا پودر کاکائو دارک چاکلت را به نوشیدنی اضافه کنید.

 موکای ماربل یا مرمری:

خوب گول سادگی دستور تهیه قهوه موکای ساده را نخورید! موکای ماربل کمی‌ پیچیده‌تر است. برای تهیه موکای ماربل، سس شکلات سفید را در قسمت زیرین همراه با شیر و اسپرسو بر روی آن می‌ریزیم. در پایان کار، نوشیدنی را با سس دارک چاکلت تمام می‌کنیم.

لیست انواع قهوه موکا به همین جا ختم نمی‌شود، چون خلاقیت حد و مرزی ندارد. چند نوع موکای دیگر مثل: موکا کاپوچینو، موکا نعنایی، موکای مکزیکی و موکا نوتلا هم به لیست اضافه کنید.

موکای ماربل یا مرمری

یکی از خوشمزه‌های موکا و البته کمتر شناخته شده در انواع موکا، موکا مرمری است

ترفندهایی برای درست کردن موکای عالی

♥ کیفیت مواد ترکیب شده در موکا بسیار مشهود است بنابراین حتما از قهوه مرغوب، کاکائو، شکلات با کیفیت و شیر تازه استفاده کنید.

♥ برای توازن بین طعم قهوه و شکلات معمولا دو شات اسپرسو مناسب است.

♥  پودر کاکائو و شکلات ذوب شده هم گزینه‌های خوبی برای درست کردن موکا هستند. اما دارک چاکلت طعم قوی‌تری دارد و بیشتر افراد طعم آن را می‌پسندند.

♥  اگر از پودر کاکائو برای درست کردن موکا استفاده می‌کنید، حتما مطمئن شوید که کاکائوی شما شیرین نشده باشد و طعم شکلاتی بیشتری داشته باشد.

♥  حتما از شیر پر چرب در تهیه موکا خانگی استفاده کنید، تا بافت بهتر و حالت خامه‌ای مناسب‌تری پیدا کند. برای تهیه قهوه موکا رژیمی ‌از شیر کم چرب استفاده می‌کنند، اما در این‌صورت، ممکن است بافت خوب و خامه‌ای آن را از دست بدهید.

♥  عصاره وانیل یا نعناع، سیروپ کارامل و فندق طعم دهنده‌های خوبی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید طعم‌های متنوعی را درست کنید.

♥  بهتر است نسبت قهوه، شکلات و شیر 1:1:2 را حفظ کنید. اما اگر دوست داشتید، می‌توانید نسبت‌های متنوعی را تست کنید.

♥  اگر شکر زیادی به موکا اضافه کنید، نوشیدنی به شدت شیرین می‌شود و طعم قهوه و شکلات به خوبی مشخص نمی‌شود.

♥ حتما لازم نیست موکا را به صورت داغ سرو کنید. آیس موکا هم آپشن خوبی است.

و اما در آخر

برای کسانی که طرفدار پر و پا قرص طعم قهوه و شکلات هستند، قهوه با طعم شکلاتی یا همان موکا لاته یک گزینه عالی است. داشتن مهارتِ درست کردن قهوه موکا در خانه نعمتی است که هر کسی بعد از خواندن این مقاله از آن بهره‌مند می‌شود.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

تفاوت موکا و لاته چیست؟

لاته از ترکیب قهوه اسپرسو و فوم شیر بدست می‌آید، در حالی که ترکیبات اصلی موکا شامل اسپرسو، فوم شیر و شکلات است. به دلیل وجود شکلات در ترکیبات موکا، طعم و شیرینی متفاوت‌تری نسبت به لاته را حس خواهید کرد.

2

موکا تلخ است یا شیرین؟

قهوه موکا مخلوطی از قهوه و شکلات است و دارای طعم خوشایند شکلاتی است. بنابراین قهوه موکا به طور کلی شیرین است تا تلخ.

3

چطور آیس موکا درست کنیم؟

برای درست کردن آیس موکا، قهوه و شکلات را روی تکه‌های یخ بریزید و شیر سرد را به آن اضافه کنید.

4

آیا موکا کافئین دارد؟

بله، به خاطر وجود دو شات اسپرسو در ترکیبات اصلی موکا، این نوشیدنی هم کافئین دارد. معمولا دو شات اسپرسو حدود 125 تا 25 میلی گرم کافئین دارد. این میزان کافئین به دانه‌های قهوه و روش دم‌آوری بستگی دارد.

5

اگر قهوه دوست نداشته باشم، آیا ممکن است از موکا لذت ببرم؟

در هر صورت، موکا هم دو شات قهوه اسپرسو دارد، ولی وجود شکلات و شیر، کمی طعم قهوه را مخفی می‌کند. به هر حال، پیشنهاد می‌شود آن را امتحان کنید، شاید ترکیب طعم قهوه و شکلات را دوست داشتید.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “چند روش طرز تهیه قهوه موکا”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.