هیچ چیزی مثل یک قهوه خوب وقتی تازه از خواب بیدار شدید و یک روز شلوغ منتظر شماست، نمی‌تواند شما را سرحال بیاورد. در مورد قهوه همیشه انتخاب‌های زیادی وجود دارد. اگه یک روز حوصله قهوه تلخ را نداشتید می‌تونید موکا را امتحان کنید. موکا ترکیبی لذت‌بخش از قهوه و شکلات است و هم به صورت داغ و هم سرد سرو می‌شود. روش‌های مختلفی برای تهیه موکا وجود دارد که می‌توانید هر وقت هوس کردید در منزل مشغول تهیه آن شوید.

روش اول

برای تهیه موکا شما به شیر، قهوه اسپرسو یا دمی و پودر یا سس شکلات نیاز دارید.

در ابتدا پودر کاکائو و شکلات را با هم ترکیب کرده و با اضافه کردن مقداری آب جوش هم می‌زنید. تا حدی آب اضافه کنید که ترکیب شما حالت کاراملی یا شیره‌ای داشته باشد و خیلی شل نشود. به جای پودر کاکائو و شکلات می‌توانید از سس‌های شکلاتی یا تکه‌های شکلات نیز استفاده کنید که بنا به سلیقه شما می‌تواند شکلات شیرین یا تلخ باشد.

در مرحله بعدی باید قهوه را آماده کنید. برای تهیه قهوه، می‌توانید از دستگاه اسپرسوساز یا قهوه‌ساز دمی استفاده کنید. اگر دستگاه قهوه‌ساز ندارید، هیچ مشکلی نیست! موکا را با قهوه ترک هم می‌توانید درست کنید. برای دم‌آوری قهوه ترک، مقداری قهوه و آب سرد را داخل ظرف ریخته، مخلوط کنید و سپس روی حرارت ملایم قرار دهید تا زمانی که قهوه شروع به کف کردن کند. برخی تا مرحله جوشیدن قهوه نیز منتظر می‌مانند. هرچند فراموش نکنیم که موکای کلاسیک را بهتر است با قهوه اسپرسو درست کنیم. یا با دستگاه‌های حرفه‌ای و خانگی اسپرسو، یا موکاپات و یا حتا اروپرس.

پس از این مرحله باید شیر را گرم و کف‌دار کنید. نیازی نیست شیر حتما بجوشد و همین که به دمای حدودا ۶۵ درجه برسد کافی‌ست. مقداری از شیر را برای تزیین موکا نگه دارید.

در آخرین مرحله سس شکلاتی که تهیه کردید را داخل لیوان ریخته و سپس قهوه را به آن اضافه کنید. در آخر شیر را افزوده و بنا به میل خود فوم شیر را به عنوان آخرین لایه روی موکاچینو بریزید.

می‌توانید برای تزیین موکاچینو، کف شیر را همراه با خامه زده شده و کمی پودر کاکائو و دارچین روی موکا اضافه کنید.

قهوه موکا

روش دوم

روش دوم از روش اول ساده‌تر است اما دیگر ترکیب لایه لایه به شما نمی‌دهد. در این روش ابتدا ترکیب قهوه و آب سرد را روی حرارت قرار داده و پس از قل زدن از روی حرارت برمی‌داریم. سپس شیر را گرم کرده و تکه‌های شکلات یا پودر شکلات را در آن حل می‌کنیم.

در قدم بعدی قهوه و خامه و اگر دوست داشتید شکر را به ترکیب شیر و شکلات اضافه می‌کنیم و روی حرارت ملایم هم می‌زنیم تا به غلظت مناسبی برسد.

موکاچینویی که تهیه کردید را مانند روش قبل می‌توانید با خرده‌های شکلات و پودر دارچین تزیین کنید.

برای تهیه موکاچینوی سرد که به آن کولر موکا یا فروزن موکا نیز گفته می‌شود نیز می‌توانید موکایی را که تهیه کرده‌اید در یخچال قرار دهید یا پس از خنک شدن چند تکه یخ داخلش بریزید. یخ‌ها را می‌توانید از قهوه دمی درست کنید که نوشیدنی‌تان را رقیق نکند.

دیدگاهتان را بنویسید