صفر تا صد رست قهوه و مراحل برشته‌کاری

دسته بندی ها : برشته‌کاری قهوه
رست قهوه چیست؟ مراحل برشته کردن قهوه چگونه است؟

اهالی قهوه‌نوش در سرتاسر جهان، از طعم و عطرهای متفاوت قهوه‌ لذت می‌برند. این درحالی است که پشت این عطر و طعم‌های مختلف دوست‌داشتنی، داستان هیجان انگیزی از هنر برشته‌کاری قهوه وجود دارد. جایی که این دانه سبز قهوه که یکی از مهمترین محصولات کشاورزی جهان است، سفری متحول کننده از تغییر شکل اولیه دان قهوه سبز به حالت‌ها و رنگ‌های متنوع قهوه‌ای است. تغییری که در طعم و عطر قهوه بسیار موثر است و تعیین میکند که کدام مشتری را با سلیقه‌ای خاص راضی و خوشحال نماید.

رست قهوه به چه معناست و چه تاثیری بر قهوه دارد؟

برشته‌کاری قهوه، فرآیند دگرگونی است که در آن دانه‌های قهوه سبز تا دماهای دقیق گرم و باعث تغییرات شیمیایی و فیزیکی می‌شوند که منجر به قهوه‌ بو داده‌ معطر و طعم‌دار می‌شود. این گیاه سبز رنگ، در دمای بالا بین 190 درجه سانتی‌گراد تا 230 درجه سانتی‌گراد بین 5 تا 20 دقیقه تا زمانی که رنگ، طعم و مزه‌ آن‌ها به حد دلخواه برسد رست می‌شود. هنگام رُست قهوه، دانه‌های سبز کاملاً خشک می‌شوند و رنگ آن‌ها به صورت قهوه‌ای تیره تغییر می‌کند. همچنین، بوی مطبوع قهوه در این مرحله تقویت می‌شود. به همین دلیل، هر درجه رُستی به عنوان یک نامِ متمایز برای قهوه در نظر گرفته می‌شود.

عکس رست قهوه

تاثیرات رست بر دان قهوه 

تأثیرات این فرآیند عبارتند از:

 • تولید رنگ و طعم:

رست قهوه، بر روی رنگ و طعم دانه‌ قهوه تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد. برشته‌کاری، رنگ‌های مختلفی از روشن به تیره در دانه قهوه ایجاد می‌کند. همچنین، در اثر تغییرات فیزیکی و شیمیایی که در دانه‌ قهوه رخ می‌دهد، طعم و مزه قهوه نیز با توجه به درجه رنگ آن تغییر می‌کند.

 • تولید بو:

در طول فرآیند رست، بوی خاصی تولید می‌شود که به‌عنوان عطر قهوه شناخته شده و با توجه به کیفیت رُست‌کردن قهوه بعد از دم‌آوری احساس می‌شود.

 • تولید روغن:

در فرآیند رست قهوه، روغن‌هایی به صورت طبیعی از دانه‌ قهوه جدا می‌شود که برای تولید قهوه اسپرسو بسیار مهم است. درواقع این روغن‌ها، عامل اصلی ایجاد کرمِ بعد از دم‌کردن قهوه هستند.

 • کاهش وزن در دان قهوه:

در طی فرآیند رست، حدود ۲۰ درصد از وزن دانه‌های قهوه کاهش پیدا می‌کند.

 • کاهش مقدار اسید کلروژنیک:

اسید کلروژنیک یکی از اسیدهای موجود در قهوه است که طعم تلخی در قهوه ایجاد می‌کند. در حین برشته‌کاری دانه قهوه، میزان اسیدیته آن کاهش می‌یابد و مزه‌ قهوه شیرین‌تر می‌شود.

فرآیند رست قهوه

1. پیش گرم کردن: فرآیند برشته‌کاری با پیش گرم کردن دستگاه برشته شروع می‌شود تا از ایجاد یک محیط پایدار و سازگار برای دانه‌ها مطمئن شود.

2. مرحله خشک شدن: در این مرحله اولیه، دانه‌های قهوه سبز رطوبت خود را از دست می‌دهند. آن‌ها دستخوش تغییرات فیزیکی می‌شوند و از رنگ سبز به رنگ زرد تغییر می‌کنند.

3. فاز زرد شدن: با ادامه گرم شدن لوبیا، واکنش‌های شیمیایی انجام می‌شود که منجر به آزاد شدن ترکیبات معطر می‌شود. دانه قهوه، به رنگ زرد تیره‌تری تغییر پیدا می‌کند و رایحه آن‌ها شروع به نمایان شدن می‌کند.

4. ترک اول: این لحظه حیاتی، نشان‌دهنده انبساط دانه‌ها و آزاد شدن رطوبت است. صدای ترک خوردن آن‌ها در این لحظه شنیده می‌شود که نشان دهنده ایجاد پروفایل‌های طعمی مختلف است. برشته‌های سبک (لایت) تا متوسط (مدیوم) معمولاً قبل یا در طول اولین ترک حاصل می‌شوند.

5. مرحله توسعه: پس از ترک اول، دانه‌های قهوه وارد مرحله توسعه می‌شوند، جایی که طعم، اسیدیته و عطر آن‌ها تشدید می‌شود. برشته‌کننده‌ها دما و زمان را به دقت کنترل می‌کنند تا تعادل موردنظر را ایجاد کنند و به پروفایل‌های طعم خاصی دست یابند.

6. ترک دوم (رست‌های تیره تر): برای کسانی که به دنبال طعم های پررنگ تر و قوی تر هستند، ترک دوم وارد شروع می شود. این مرحله با رست تیره‌تر همراه است، جایی که دانه‌ها تغییرات شیمیایی بیشتری را تجربه می‌کند و در نتیجه کاراملی تر و طعم‌های قوی‌تر پیدا میکنند.

7. مرحله خنک کردن: زمانی که سطح برشته مورد نظر به دست آمد، دانه‌ها باید به سرعت خنک شوند تا فرآیند بو دادن متوقف شود. این به حفظ طعم و جلوگیری از برشته شدن بیش از حد کمک می‌کند.

انواع درجات رست قهوه

در دنیای قهوه، انواع مختلفی از درجات برشته‌کاری قهوه وجود دارد که هرکدام به میزان مختلفی از رنگ، عطر و طعم قهوه منجر می‌شوند. درجات رست قهوه، عبارتند از:

رست خام یا کم‌رست (Light roast):

در این نوع رست، دانه‌های قهوه برای مدت کوتاهی در دمای پایینی (بین 180 تا 205 درجه سانتی‌گراد) پخته می‌شوند. در این رست، قهوه‌ها عطر و طعم ملایم و کمی ترش دارند، رنگ آن‌ها طلایی روشن می‌شود و اثری از چربی و روغن در قهوه رست خام وجود ندارد. همچنین، میزان کافئین و اسیدیته بسیار زیاد است.

عکس قهوه رست روشن (قهوه رست لایت)

رست متوسط (Medium roast):

این نوع رست، دانه‌های قهوه در دمای بین 210 تا 220 درجه سانتی‌گراد پخته می‌شوند. قهوه‌ها طعم و عطر قابل قبولی دارند و رنگ آن‌ها طلایی و ملایم است. همچنین، تلخی، اسیدیته و چربی در حالت تعادل قرار دارد. میزان کافئین در رُست متوسط، زیاد است و مانند نورسکا بن مانو مدل 9 صبح، برای شروع روز بسیار مناسب است.

عکس قهوه مدیوم رست (رست متوسط)

رست متوسط-تیره (Medium-dark roast):

دانه‌های قهوه در  این رُست با دمایی بین 225 تا 230 درجه سانتی‌گراد پخته می‌شوند. در این نوع برشته‌کاری، دانه‌های قهوه به رنگ قهوه‌ای تیره و تقریباً سیاه تبدیل می‌شوند و سطح دانه‌های قهوه نسبتا چرب است. عطر و طعم قهوه مدیوم دارک، شیرین و تلخ است.

عکس قهوه رست مدیوم دارک (تیره متوسط)

رست بسیار تیره (Dark roast):

عامل اصلی شناسیایی این نوع رست، رنگ کاملا سیاهِ براق آن و بعد طعم بسیار تلخ و کمی شیرین این نوع قهوه است که بسیار غلیظ و چرب است. دانه قهوه در دمای 240 تا 250 درجه سانتی گراد به درجه دارک رست می‌رسد که بیشتر از این درجه، قهوه کاملا می‌سوزد و ذغالی می‌شود.

عکس قهوه رست تیره (قهوه رست دارک)

برشته‌کاری قهوه، فرآیندی پیچیده و در عین حال بسیار مهم است که همین موضوع باعث شده شرکت‌های تولید و پخش قهوه، وارد رقابتی تنگاتنگ شوند و کیفیت‌های متفاوتی را عرضه کنند. برای درک بهتر این موضوع ویدیوی زیر را حتما تماشا کنید تا با مراحل رست کردن قهوه بیشتر آشنا شوید:

توجه داشته باشید که رست کردن قهوه در خانه نیز قابل انجام است و اگر علاقه‌مند هستید، بهتر است از تجهیزات مخصوص استفاده کنید و حتما با مطالعه مقاله مرتبط، دانش کافی در این زمینه را به‌دست بیاورید.

جدول درجات مختلف رست قهوه

مقایسه انواع رست قهوه از لحاظ رنگ، سطح دانه، میزان اسیدیته، طعم و مزه، ماندگاری، آسیاب کردن و میزان کافئین

ویژگی‌های انواع مختلف رست قهوه

با توجه به نوع رست قهوه، کیفیت‌های متفاوتی از نظر ظاهر، بو و طعم به‌دست می‌آید که هر کدام در نوع خودشان ویژگی محسوب می‌شوند. با توجه به جدول زیر، این ویژگی‌ها را مقایسه کنید.

نوع رست قهوه رنگ طعم و مزه
دارک رست تیره‌ قهوه‌ای تا مشکی تلخ و شدید، با بوی شکر سوخته
مدیوم رست قهوه‌ای تیره با رنگ طلایی ترش و شیرین با بوی مطبوع
مدیوم دارک رست قهوه‌ای متوسط با رنگ طلایی ترش و شیرین با بوی کمی سوختگی
لایت رست قهوه‌ای روشن با رنگ طلایی ترش و ملس با بوی مطبوع و میوه‌ای

ویدیویی از رست قهوه

 

اصطلاحات رایج در برشته‌کاری قهوه

رست کردن قهوه یا (Coffee Roasting):  فرآیند تبدیل دانه‌های قهوه سبز به قهوه سرخ شده.
مراحل رست یا (Roasting Stages): مراحل یا فازهای مختلف برشته‌کاری قهوه که دانه‌ها طی می‌کنند.
دانه‌های قهوه سبز یا (Green Coffee Beans): دانه‌های قهوه‌ای هنوز برشته نشده و تازه برداشت و پردازش شده‌اند.
قبل از رست کردن یا (Preheating): مرحله پیش از شروع رست کاری‌ است که در آن دستگاه گرم شده و آماده اضافه کردن دانه‌ها می‌شود.
مرحله خشک کردن یا (Drying Phase): مرحله اول رست کردن که رطوبت از دانه‌ها گرفته می‌شود.
مرحله زرد شدن یا (Yellowing Phase): دانه‌ها با گرم شدن زرد می‌شوند و تغییرات شیمیایی را تجربه می‌کنند.
صدای شکستن اول یا (First Crack): نقطه قابل توجهی در رست که باعث انبساط دانه‌ها و خروج رطوبت می‌شود و صدای شکستن می‌دهد.
مرحله توسعه یا (Development Phase): دوره پس از صدای شکستن اول که در آن طعم و بوهای قهوه پخش می‌شود.
صدای شکستن دوم یا (Second Crack): مرحله دیگری از برشته‌کاری که در آن دانه‌ها صدای دیگری از شکستن صدایی می‌کنند که نشانگر روست تیره تر است.
رست تیره یا (Dark Roast): قهوه عمیقا برشته‌کاری می‌شود و به طعمی تند و تلخی می‌رسد.
مرحله خنک کردن یا (Cooling Phase): مرحله نهایی که در آن دانه‌های رست شده به سرعت خنک شده و فرآیند رست متوقف می‌شود.
نمودار رست یا (Roast Profile): تنظیمات دقیق دما و زمان استفاده شده در فرآیند رست کردن برای به دست آوردن طعم و بوی مطلوب.
سطح رست یا (Roast Level): درجه تیرگی یا روشنی قهوه برشته‌کاری شده که از روشن تا تیره متغیر است.
حجم دسته رست یا (Roast Batch Size): مقدار دانه‌های قهوه که در یک دسته واحد رست می‌شوند.
تجهیزات رست کردن یا (Roasting Equipment): دستگاه ها یا ابزارهای استفاده شده برای رست کردن قهوه، مانند رست‌کن‌های دمبلی یا رست‌کن‌های هوایی.

هنر رست قهوه

برشته‌کاری قهوه، مهارتی است که تعادل ظریفی بین هنر و دقت علمی آن دارد. رست کارها با دقت متغیرهایی مانند دما، زمان و جریان هوا را دست‌کاری و کنترل می‌کنند تا پروفایل‌های طعمی منحصربه‌فرد ایجاد کنند. هر سطح برشته ویژگی‌های متمایزی را ارائه می‌کند، از اسیدیته پر جنب و جوش و نت‌های گلی لطیف رست‌های روشن گرفته تا بادی و بافت‌های غنی و رنگ‌های شکلاتی تیره رست‌های تیره.

پیشنهاد بن‌مانو

تا این‌جا متوجه شدید که رست قهوه در طعم قهوه بسیار تاثیرگذار است. رست‌های سبک، ویژگی ذاتی قهوه را حفظ می‌کند، اسیدیته کم‌تر از خود نشان می‌دهد. در مقابل رست‌های تیره‌تر، بادی غلیظ‌تری از خود نشان می‌دهد. دقت کنید تا برای خرید قهوه رست شده به رست قهوه و اطلاعاتی که در مورد رست و زمان رست و تازگی آن وجود دارد توجه کنید و قهوه‌ای مطابق با سلیقه و ذائقه خودتان خرید کنید.

منابع مقاله:

سوالات متداول

1

آیا رست قهوه در میزان کافئین آن تاثیر دارد؟

بله، برشته‌کاری میزان کافئین قهوه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در واقع، هر چه درجه رست قهوه بیشتر باشد، میزان کافئین در دانه قهوه کمتر می‌شود. برای مثال، درجه رست قهوه Light Roast یا لایت رست، معمولاً باعث افزایش میزان کافئین در قهوه می‌شود، در حالی که درجه رست قهوه Dark Roast یا دارک رست، میزان کافئین کاهش می‌یابد.

2

نوع رست قهوه اسپرسو چیست؟

نوع رست قهوه اسپرسو، می‌تواند در هر چهار حالت کم رست، متوسط، متوسط-تیره و بسیار تیره باشد.

3

از چه تجهیزاتی برای رست قهوه استفاده می‌شود؟

برشته‌کاری قهوه با استفاده از تجهیزات مختلفی از جمله روستر درام، روستر با هوا و روست در بستر سیال، بسته به مقیاس و سبک رست مورد نظر انجام می‌شود.

4

هدف از فاز خنک کردن پس از رست چیست؟

در مرحله خنک کردن دانه‌‌های برشته شده، فرآیند برشته شدن متوقف می‌شود و از اعمال حرارت بیشتر جلوگیری می‌شود و موجب حفظ پروفایل دانه رست شده می‌شود.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • احمد حسین 14 فروردین 1403

  بابت اطلاعات شما در مورد رست کردن قهوه کمال تشکر را دارم

  • بن‌مانو 15 فروردین 1403

   خواهش می‌کنم احمد جان، ممنون از توجه‌تون.

علاقه مندی دسته بندی ها
سبدخرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.