قهوه برشته تیره به دانه قهوه‌هایی اطلاق می شود که در مقایسه با برشته‌کاری‌های روشن یا رست متوسط قهوه ​​برای مدت زمان طولانی و در دمای بالاتر برشته شده‌اند. در اینجا نکات کلیدی در مورد قهوه تیره رست وجود دارد: هرچه میزان رست بیشتر باشد، میزان کافئین کمتر و تلخی بیشتر می‌شود. به همین علت در مرحله dark roast کافئین به کمترین مقدار و تلخی و روغن قهوه به بیشترین مقدار می‌رسد. رنگ دان قهوه تیره مانند شکلات و یا حتی سیاه است. دما مورد نیاز ۲۴۰ تا ۲۴۵ درجه ‌سانتی‌گراد است.

قهوه برشته تیره چیست؟

دانه‌های برشته تیره رنگ قهوه‌ای تیره یا تقریبا سیاه با سطح روغنی و براق به دلیل روغن‌هایی که در حین تفت دادن طولانی از دانه قهوه خارج می‌شوند دارند.

فرآیند برشته کردن تا انتهای “ترک دوم” یا کمی فراتر از آن، در حدود 430-450 درجه فارنهایت (220-230 درجه سانتیگراد) دمای داخلی دانه انجام می‌شود.
زمان برشته شدن طولانی‌تر و دماهای بالاتر منجر به چگالی و رطوبت کمتر در دانه‌ها می‌شود.

یک پیشنهاد خواندنی: تفاوت رست روشن، متوسط و تیره قهوه چیست؟

مشخصات طعم رست تیره

رست تیره قهوه به دلیل طولانی‌تر شدن زمان برشته کردن، طعمی پررنگ، قوی و گاهی دودی یا سوخته دارند.

نت‌های مزه رایج شامل شکلات تلخ، کارامل، آجیل، ادویه‌هایی مانند دارچین یا جوز هندی و گاهی اوقات رگه‌هایی از ذغال هستند. طعم و اسیدیته قهوه به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد یا کاملاً برشته می‌شود. رست‌های تیره بدن سنگین و اسیدیته کمتری نسبت به سبک‌تر دارند.

دم کردن قهوه با برشته‌کاری تیره

رست های تیره برای روش های دم کردن مانند اسپرسو، فرنچ پرس و قهوه سازهای قطره‌ای مناسب هستند.

طعم‌های تند و اسیدیته پایین به خوبی با شیر یا خامه برای نوشیدنی هایی مانند لاته و کاپوچینو ترکیب می‌شود.
اندازه آسیاب مناسب، زمان دم کردن و دما برای جلوگیری از استخراج بیش از حد و تلخی آن مهم است.
در حالی که رتس‌های تیره طعم غلیظ و غلیظی ارائه می‌دهند، اما اگر خیلی بیشتر از ترک دوم برشته شوند، طعم سوختگی یا خاکستری نیز دارند. هدف برشته‌کنندگان ماهر این است که نت‌های عمیق و کاراملی‌شده را بدون از دست دادن کامل ویژگی‌های ذاتی قهوه به نمایش بگذارند.