در ایران گاها مسابقات قهوه به صورت رویدادهایی در سطح یک شهر برگزار می‌شود. به طور کلی تا سال 2019، دو مسابقه لته آرت و باریستا در سطح ملی برگزار شده است. با توجه به تحریم‌های صورت گرفته اتحادیه اروپا و آمریکا و ادغام شدن سازمان قهوه تخصصی اروپا و آمریکا بایکدیگر، ایران دیگر مجوز برگزاری مسابقات ملی در هیچ بخشی را به دست نیاورد. با این حال، هر ساله مسابقات متعددی در جهت رشد و پیشرفت صنعت قهوه ایران برگزار می‌گردد.

از مسابقات برگزار شده می‌توان به مسابقه دم‌آوری ایران، لاته آرت، برشته‌کاری، ایروپرس، قهوه آزمایی و باریستا استارز نام برد.

مسابقات باریستا استارز

این مسابقات برای اولین بار در سال 2020، توسط بن‌مانو برگزار شد. مسابقه به این گونه بود که ب اساس قوانین جهانی با تغییرات اندکی در بخش نوشیدنی برگزار شد. 32 شرکت کننده در 5 روز در مرحله‌های مقدماتی، نیمه نهایی و نهایی به رقابت بایکدیگر پرداختند و بزرگترین جایزه صنعت قهوه ایران به نفر اول این مسابقات داده شد.

با توجه به مجوز سازمان مسابقات قهوه جهانی، در این مسابقه مرحله نوشیدنی ابداعی با دم‌آوری قهوه با استفاده از ابزارهای دم‌آوری نسل سوم قهوه و دان استفاده شده برای هر 3 مرحله مسابقه به صورت خام و در 3 لاین قبل از مسابقات با هدف به چالش کشیدن علم برشته‌کاری شرکت‌کنندگان و جلوگیری از هزینه‌های زیاد خرید دان قهوه مصرفی تغییر کرد.

مسابقات باریستا استارز

مسابقات باریستا استارز 2024

این دوره از مسابقات بر اساس قوانین به روز شده در تاریخ 07/11/1402 الی 10/11/1402  در مرکز همایش‌های بین‌المللی هتل قلب برگزار خواهد شد. در این مسابقه 32 شرکت کننده از میان 65 نفر داوطلب ثبت نام خود را انجام داده‌اند.

روند برگزاری

32 شرکت کننده در مرحله مقدماتی طی 2 روز به رقابت خواهند پرداخت. شرکت‌کنندگان در این مرحله باید 12 نوشیدنی را برای 4 داور حسی (سنسوری) که شامل 4 نوشیدنی اسپرسو، 4 نوشیدنی شیر قهوه و 4 نوشیدنی ابداعی در 15 دقیقه سرو کنند.

16 شرکت کننده برتر که نمره بالاتری از داورهای حسی، فنی و سرداور گرفته باشند، به مرحله نیمه نهایی راه پیدا خواهند کرد.

این 16 شرکت‌کننده با همان روند روزهای گذشته، در روز سوم و چهارم به رقابت خواهند یافت و 6 نفر برتر به مرحله فینال راه پیدا خواهند کرد.

جزئیات بیشتر از دومین دوره مسابقات کشوری ستارگان باریستا را در اخبار بن‌مانو دنبال کنید.