این روزها کافه‌گردی و گذراندن زمان در کافی‌شاپ‌ها همراه با دوستان و خانواده بخشی از تفریحات مدرن و امروزی محسوب می‌شود. نوشیدن یک قهوه باکیفیت یا قهوه تازه و متفاوت یکی از دلایلی است که افراد اوقات فراغت یا خیلی از قرارهای رسمی‌ و غیررسمی‌ خود را در کافه می‌گذارند. اما به همان میزان که قهوه یک دنیای خاص و پیچیده‌ای برای خود دارد، دنیای کافی‌شاپ‌ها هم پیچیده و متنوع هستند. انواع مختلف کافی‌شاپ‌های امروزی به بهتر کردن تجربه قهوه‌نوشی در یک شهر یا منطقه کمک می‌کند. بنابراین، انواع کافی‌شاپ‌های امروزی را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم:

انواع کافی‌شاپ‌ها

وجود تنوع در انواع کافی‌شاپ‌ها با طراحی‌ها و دیزاین‌های داخلی متفاوت یکی از دلایل مهم در ترند شدن پدیده کافه گردی در بین نسل جوان است. البته بعضی از قهوه‌نوش‌های اصیل به کیفیت یک قهوه خوب بیشتر از فضای داخلی آن محل اهمیت می‌دهند. به هرحال شکل‌گیری انواع کافی‌شاپ‌ها به افزایش علاقه مردم به این نوشیدنی و ایجاد یک فرهنگ خاص قهوه‌نوشی متفاوت کمک زیادی کرده است. در ادامه انواع کافی‌شاپ‌ها را نام می‌بریم و ویژگی متمایز کننده آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

کافه کلاسیک

کافی‌شاپ‌های کلاسیک محل مناسبی برای گذراندن زمان با خانواده و دوستان است که قهوه، شیرینی و وعده‌های غذایی سبک را سرو می‌کنند و می‌توانید زمان‌های طولانی‌تری را در این فضا سپری کنید.

کافه تخصصی قهوه

در این کافی‌شاپ‌ها فقط بر یک نوع خاص قهوه مثل دانه‌های قهوه سینگل اوریجین، قهوه‌های ارگانیک یا یک روش خاص دم‌آوری تمرکز دارد. افراد بیشتر به خاطر طعم خاص و کیفیت بالای قهوه به آن کافی‌شاپ مراجعه می‌کنند. معمولا این نوع کافه‌ها انتخاب قهوه‌نوش‌های حرفه‌ای و اصیل است که به دنبال نوشیدن یک قهوه با کیفیت هستند. معمولا این کافه‌ها از یک قهوه منحصر‌به‌فرد با رست عالی (رست در محل کافه و یا تهیه از رستری معتبر) را برای تهیه قهوه استفاده می‌کنند و با حفظ کیفیت بالای نوشیدنی، مشتریان خاص خودشان را حفظ می‌کنند.

ایستگاه کافی‌شاپ یا درایو ترو

ایستگاه‌های درایو ترو قهوه (drive-through coffee) یا کافی تیک اِوِی‌ها در مسیرهای شهری و در مکان‌هایی با امکان پارک ماشین تاسیس می‌شوند و اکثرا اسپرسو و انواع نوشیدنی‌های مبتنی بر آن را در کم‌‍ترین زمان ممکن برای مشتریان فراهم می‌کنند. این کافی‌شاپ‌ها برای تهیه سریع‌تر قهوه در مسیرهای رانندگی، در نزدیکی مکان‌های پرجمعیت مثل فضاهای کاری تجاری یا اداری که دسترسی کافی و دید مناسب دارند تاسیس می‌شوند.

ون کافه فود

ون‌های کافه سیار یا ون کافه فود یکی دیگر از ایده‌های کافه امروزی است که به صورت سیار در سطح شهر در رفت و آمد است. البته بعضی از این ون‌ها به صورت ثابت در یک محل مخصوص قرار می‌گیرند و مثل کافه‌های دیگر ساعت‌های خاصی به ارائه خدمات مشغول می‌شود، اما بعضی از این ون کافه‌ها در حرکت هستند. در حقیقت، فضای تهیه کافه در این ون‌ها محدود است و باریستا باید به بهترین شکل از فضا و امکانات موجود در آن استفاده کند.

مثلا کافه سیار بن‌مانو که به عنوان ون بن‌مانو شناخته می‌شود نمونه‌ای از کافه ون‌های جدید است که در بازه‌های زمانی مشخص در بخش‌های مختلفی از شهر به تهیه و سرو قهوه مشغول است. این ون در مسیرها و شهرهای مختلفی حرکت می‌کند و برنامه و مسیر حرکتی آن به صورت مرتب در صفحه اینستاگرام بن‌مانو اعلام می‌شود.

یک پیشنهاد خواندنی: چرا به کافی‌شاپ می‌رویم؟

کافی‌شاپ‌های تم‌دار

کافه‌های تم‌دار در طراحی‌ها و دیزاین‌های داخلی خاص و متنوع وجود دارد. مثلا کافه کتاب‌ها، کافه بازی‌ها، کافه گربه‌ها و موارد دیگر از جمله ایده‌های کافی‌شاپ‌های تم‌دار است که به بهبود و غنی کردن تجربه قهوه‌نوشی در میان اقشار مختلف جامعه کمک می‌کند.

کافه پاب‌ها

این نوع کافه‌ها علاوه‌بر انواع نوشیدنی‌های قهوه، سایر نوشیدنی‌های الکلی و حتی ترکیب الکل با قهوه را هم ارائه می‌دهند و مثل یک بار نوشیدنی الکل-قهوه عمل می‌کنند.

کافه صبحانه

یکی از انواع کافی‌شاپ‌ها است که علاوه بر قهوه انواع مختلف صبحانه مثل املت، پنکیک و سایر گزینه‌های صبحانه را ارائه می‌دهد. این کافه‌ها بیشتر برای قهوه‌های پرکافئین که برای صبح مناسب هستند تمرکز دارند.

کافه برانچ

در این کافه‌ها علاوه بر انواع قهوه، چای و بعضی نوشیدنی‌های دیگر، غذاهایی که برای وعده غذایی صبحانه و ناهار مناسب هستند سرو می‌شود.

کافه بیکری

در این مکان علاوه بر قهوه و چای، شیرینی‌های تازه، ساندویچ، نان سنتی و محلی پخت و سرو می‌شود. علاوه‌بر فضای کافی‌شاپ‌ها، دیزاین و طراحی داخلی آن‌ها، نوع کیفیت محصول قهوه که در آن سرو می‌شود هم بسیار مهم است. کیفیت قهوه مورد استفاده به اندازه روش دم‌آوری و مهارت باریستا در استخراج قهوه در طعم و عطر نوشیدنی نهایی تاثیرگذار است. بسیاری از کافه‌های خوب و برند ایران از محصولات هورکا و دانه قهوه‌های رست شده بن‌مانو مثل مثلا دانه قهوه ریچی استفاده می‌کنند که از باکیفیت ترین محصولات قهوه بن‌مانو محسوب می‌شود.

فرق کافه با کافی‌شاپ، تریا و تیک اوی چیست؟

مهم‌ترین تفاوت این سه فضای محبوب، سرو قهوه در بزرگی، کوچکی محل و در تنوع منوی سرو نوشیدنی، غذا و شیرینی ارائه شده در آن است. کافه‌ها معمولا یک رستوران یا کافی‌شاپ کوچک هستند که بیشتر در آن نوشیدنی‌های چای و انواع قهوه همراه با غذاهای سبک (مثل انواع ساندویچ، شیرینی و سالاد) سرو می‌شود. کافه‌ها معمولا فضای دنج و آرامی ‌دارند که برای کار کردن، مطالعه کردن و معاشرت با افراد مناسب هستند. موسیقی، آثار هنری، دیزاین‌های خاص و فضای نشستن روباز از جمله ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد کافه‌ها هستند.

در مقابل، کافه تریا‌ها یک فضای غذاخوری بزرگی است که معمولا درون یک موسسه اصلی مثل مدرسه، محل کار یا بیمارستان می‌توانید پیدا کنید و انواع قهوه و نوشیدنی‌های دیگر را همراه با منوی غذای داغ و سرد مثل سوپ، سالاد، ساندویچ و دسر را ارائه می‌دهد. این منو به صورت روزانه یا هفتگی تنظیم یا حتی متغیر باشد. اکثر مواقع در این فضای کافه تریا که برای راحتی کاربران آن طراحی شده است، غذاها به صورت سلف سرویس در یک محیط با دکور معمولی ارائه می‌شود و در ساعات مشخصی از روز معمولا شلوغ و پر سر و صدا هستند.

در نهایت، همان طور که از نام آن پیداست، کافه‌های تیک اوی مکان‌هایی هستد که انواع قهوه را به سرعت تهیه می‌کنند و به مشتری اجازه می‌دهد در مدت زمان کوتاهی نوشیدنی یا سفارش غذای خود را تحویل گرفته و به محل دیگری برای نوشیدن و مصرف ببرد. این نوع کافه‌ها برای افرادی که همیشه در حال حرکت هستند و یا می‌خواهند نوشیدنی خود را در یک محل دیگر نوش جان کنند مناسب است.

جدول مقایسه انواع کافه

در یک نگاه کلی، ویژگی‌های اصلی و متمایز انواع کافه‌ها را در این جدول بررسی کنید:

کافه کلاسیک مکان‌هایی دنج برای ریلکس کردن و معاشرت با دوستان و آشنایان که انواع قهوه، شیرینی و غذاهای سبک را ارائه می‌کنند.
کافه صبحانه انواع گزینه‌های صبحانه سرد و گرم را همراه با نوشیدنی‌هایی مانند قهوه‌ ارائه می‌دهد.
کافه برانچ علاوه بر نوشیدنی‌های قهوه و چای، ترکیبی از وعده‌های غذایی مخصوص ناهار و صبحانه را سرو می‌کند.
کافه پاب در طول روز قهوه و در عصرها انواع نوشیدنی‌های الکلی و ترکیبی الکل- قهوه را ارائه می‌دهد.
کافه تخصصی قهوه بر یک نوع خاص قهوه یا یک روش دم‌آوری خاص متمرکز است
کافه تم دار فضاهای تم‌دار مثل کتابخانه‌ای یا گیم‌ را فراهم کرده است که در آن انواع نوشیدنی‌های قهوه را سرو می‌کند.
کافه بیکری همراه با چای یا قهوه، انواع مختلف نان‌ها و کیک‌های تازه پخت شده را ارائه می‌دهد.

شما انتخاب کنید

انواع مختلف کافی‌شاپ‌های امروزی گزینه‌های زیادی برای گذراندن اوقات فراغت همراه با دوستان و آشنایان همراه با نوشیدن یک قهوه باکیفیت برای ما فراهم کرده است. گاهی اوقات که به دنبال یک فضای خاص برای یک دورهمی، تولد یا معاشرت با قشر خاصی از افراد هستیم کافی‌شاپ‌هایی که بر فضاسازی و تم سازی تمرکز دارند گزینه مناسبی هستند و البته سایر انواع کافه‌ها برای زمان‌هایی که هوس خوردن انواع غذا، شیرینی یا کیک‌های خاص همراه با یک فنجان قهوه باکیفیت را داریم انتخاب خوبی هستند. خبر خوش این است که گزینه‌های زیادی روی میز است که می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید.